In Memoriam. William Ewart Gladstone. Verkiezing Provinciale Staten. ZATERDAG 21 MEI 1898. No. 40. P. Fennema, te Sneek. G. E. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure. A. H. Tromp, te Woudsend. A. Kerkhoff, te Lemmer. J. de Jong, te Koudum. Nieuwstijdingen. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG meetschip UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIEN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever Brieven en Beri .tuten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Hoofdkiesdistrict SNEEK. Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren: Onder bovenstaand opschrift wijdt het Algem. Hand, van heden o. a. de volgende woorden aan den grooten Engelschen staatsman, die Donderdagmorgen in 88-jarigen leeftijd over leden is: Het lijden van den krachtige is ten einde. Slechts met moeite kon de dood hem vellen, den heerlijken statigen eik, wiens kruin hoog uitstak boven de overigen. Hij was een groot man in zijn tijd, en met weemoed ziet geheel Engeland hem heengaan, dien het onder zijn beste, zijn edelste burgers rekende. Een burger van zijn vaderland te zijn, dat was zijn hoogste eeretitel. A commoner dat was hij en dat wilde hij blijveneerbiedig wees hij den adellijken titel af, die zijn Vorstin hem schenken wilde; a commoner wilde hij sterven, den naam behou dend, dien hij door zijn leven had groot ge maakt. Het Engelscbe parlement hief de zitting op toen het overlijden bekend werd van den staatsman, die zijn schoonste triomfen heeft gevierd in de enceinte van het Huis. De Koningin, de prins van Wales en de geheele koninklijke familie zonden roerende brieven van deelneming aan de weduwe. Zijn lijk zal in de Westminster Abbey worden ter aarde be steld, naast het stof der Koningen van Enge land zijn gedachtenis zal worden geëerd door een monumenttal van redevoeringen en levens berichten zullen zijn lof verkonden door geheel de wereld. Maar zijn herinnering zal blijven voortleven in de harten van allen die Engeland liefhebben. En dat zal zijn grootste eerzuil zijn. De Tweede Kamer heeft Dinsdag het algemeen debat over het dienstplicht-ontwerp voortgezet en ten einde gebracht. De heer Seret verklaarde dat de anti-revolutionairen het ontwerp zullen steunen, voor welke toezegging de Minister van Oorlog dank zeide. Deze Minister en die van Binnenl. Zaken hebben vervolgens het ontwerp nader verdedigd, bewe rende dat door afschaffing der plaatsvervanging het kazerneleven zal verbeteren en dat het dienen in het leger voor de jongelieden heil- aan beide oevers. Men gelooft dat de duur van het werk niet langer dan 3 a 4 jaar zal zijn. Tusschen stoomhamer en aambeeld. In de machinefabriek van Gadisseur en Dechiron te Luik geraakten op totnogtoe onverklaarbare wijze twee werklieden tusschen het valgewicht en het aambeeld van den stoomhamer; de een werd verpletterd en de ander doodelijk gewond. Eenige Parijsche bladen, die Dreyfus- gezind zijn, melden met een zeker leedvermaak, dat een hoofdofficier, van zeer nabij betrokken in het proces Dreyfus en in de gebeurtenissen die Zola’s J'accuse hebben uitgelokt, is opge nomen in een krankzinnigengesticht. Niemand, geen enkel blad heeft nog den naam van dien officier genoemd, maar velen geven een opsomming van de namen der offi cieren, die niet bedoeld kunnen zijn, zoodat men er wel uit kan opmaken wie dan eigenlijk wel zou bedoeld zijn. De Aurore is het duide lijkst van allen, dat blad zegt: deze is het niet, die ook niet, gene ook niet. Prinses Louise van Saksen-Coburg is onder curateele geplaatst. Curator is de deken der orde van advokaten te Weenen, Teistmantel. Tot aanvulling van het bericht over de te Londen gehouden conferentie der Noord- Atlantische Stoomvaartlijnen, deelt de N. R. Ct. nog mee, dat de vrachtprijs voor tusschendek- passagiers, op alle betrokken lijnen, vastgesteld is op 5, tot in het jaar 1900. Viervoudige moord. In het station Maklin (aan de Weichselbahn) zijn de chef, zijn vrouw en twee dochters door bijlslagen gedood. De moordenaars, die blijkbaar dachten, dat er veel geld in kas was, zijn nog niet ontdekt. Door den intendant in de stelling Am sterdam werd aanbesteed de levering van rund- vleesch (en vet) en reuze), gedurende 2e half jaar 1898. Minste inschrijvers: vleesch en vet J. Zeehandelaar jr., f 44.2; reuzel N. T. Damen, f 54 per 100 KG., beide te Amsterdam. Uitvallen van sergeant X. Op het commando »geef acht” moet je zoo onbewegelijk staan, dat Lot’s vrouw als zout pilaar daarbij vergeleken ’n mierenhoop was. BOLSWARD, 19 Mei. Gisterenavond ver gaderde de Raad dezer gemeente. Ingekomen was a. een schrijven van de Commissie voor de Kroningsfeesten, houdende dankbetuiging voor de verleende subsidie van f 400. Voor ken nisgeving aangenomen; b. voorstel v/d Schuttersraad tot wijziging der Schutterijbegrooting over 1897; c. voorstel van Burg, en Weth. tot wijziging der Gemeentebegrooting over 1897 en indiening van de Staten tot af- en overschrijving van en op posten dier begrooting. In handen gesteld der begrootings-commissie. Besloten werd le. het kohier der hoofdelijken omslag over 1898 vast te stellen, zoo als besloten is in de geheime zitting van 21 April j. 1 2e. naar aanleiding van het rapport der Commissie, de rekening van den Penningmeester van het Algemeen Stads Armenhuis over 1897 goed te keuren en wel in ontvang f 14589.22| uitgaaf - 11881.12| Batig saldo f 2708.10 zaam en nuttig zal zijn. De heer Troelstra verklaarde dat, hoewel de arbeiderspartij over de toekomstige legerorganisatie in ongerustheid verkeert, de socialisten vóór het ontwerp zullen stemmen. Goedgekeurd in beginsel den persoonlijken dienstplicht, behoudens eindstemming over arti kels. Voorrecht van korps- en garnizoenskeuze toegekend aan lotelingen die voldoen aan eischen van militaire bekwaamheid, zijnde verworpen het voorstel-Verheij om ’t ook aan lichamelijk geoefenden te geven. De Minister beloofde het blijvend gedeelte der militie zooveel mogelijk te beperken binnen de eischen van ’s lands belang. De heer Van Raalte trok daarom zijn beperkings-voorstel terug. Nummerverwisseling tusschen het blijvend gedeelte werd krachtig bestreden door de heeren Van Kol en Kerdijk. De Minister van Binnenl. Zaken ontraadde ten sterkste verbod daarvan, dat de wet impopulair maakt. Dinsdag voortzetting. Bij de Regeering zijn nog geen protesten ingekomen tegen aanwezigheid van Spaansche oorlogsschepen te Curasao, noch uit Washington noch van den Amerikaanschen gezant te ’s-Graven- hage. Persoonlijke dienstplicht. De heeren De Visser en F. van Bylandt hebben op het aan hangige militie ontwerp een amendement voor gesteld, waarvan de bedoeling is om, nu door de Regeering vrijstelling wordt gegeven aan R. K. Ordebroeders, ook de mogelijkheid tot aanvrage om vrijstelling van dienst te verleenen aan de Protestantsche broeders diakonen en aan hen die daartoe worden opgeleid. Thans bestaat voor zoover bekend, slechts één dergelijke in richting tot opleiding en wel die te Meer en- Bosch bij Haarlem. De broeders worden daar opgeleid niet uitsluitend voor ziekenverpleging, maar ook voor godsdienstonderwijzers en anderen arbeid der dienende liefdezij zijn levenslang verbonden aan de inrichting en leggen bij hun inzegening een gelofte van trouw af. B. en W. van Leeuwarden hebben den gemeenteraad een ontwerp-adres aan de Prov. Staten van Friesland aangebodenom hen te verzoeken te willen besluitenhet onderhoud van den Dokkumer trekweg en van de daarin gelegen bruggen te nemen ten laste der pro vincie. In dit concept-adres wordt gewezen op den slechten toestand vin dezen trekwegdie op onderscheiden gedeelten grootendeels is weg geslagen vóór en aan de zijden der bruggen zijn gaten en de bruggen in die mate defect dat ze geen waarborg opleveren voor een vei lig verkeer. In de jaren 1890, 1891, 1892, 1893, 1894 en 1895 hebben B. en W. krach tens art. 180 der gemeentewet ten koste van den onderhoudplichtige de noodzakelijkste her stellingen aan den weg, zoover in deze gemeente gelegenaangebrachtmaar herhaalde aanma ningen tot teruggave der kosten bleven onbe antwoord, en al kunnen nu die kosten in rech ten teruggevorderd worden, de nalatige onder- houdplicbtigen zijn onmachtig tot betalen en dus is het gemeentebestuur tegenover hen machteloos. Vroeger behoorde de trekweg aan de ge meente Harlingen, de familie Vegelin van Claer- bergen e. a., op wie de kosten zouden zijn te verhalenmaar met goedkeuring van Ged. Staten heeft Harlingen den trekweg bij gedeel ten verkocht. Door het sedert toegenomen stoombootver- keer wordt de weg afgeslagen en ondermijnd zoodat de tegenwoordige eigenaren een zwaar der onderhoud hebben dan vroeger bestond terwijl de opbrengst der tollen in evenredigheid is afgenomen en zoo zijn zij niet bij machte de noodige kunstwerken aan te leggenom den trekweg tegen afslag te hoeden. Vervalt die weg, dan is de vaart onbruikbaar voor trekschepen en bij tegenwind ook voor zeil schepenterwijl deze van dit kanaal in veel grooter getal gebruik maken dan de stoomboo- ten, want ondanks deze zijn de meeste dorps veer- en trekschepen blijven bestaan. Het provinciaal belang bij de instandhouding van den trekweg wordt nader betoogd en daarbij gewezen op eene regeling in Zuidhol- land omtrent het onderhoud van vaarten in die provincie. Daarbij wordt vastgehouden aan de van ouds bestaande onderhoudplichtigheid doch zoodra er blijkt geen onderhoudplichtige te zijn, of geen op wien de herstellingskosten verhaalbaar zijn, daar onderhoudt de provincie zelve. Keuringen voor de veefokkerij. Aan de vóórkeuringen in deze provincie is deelgenomen met 207 2 jarige en oudere en 442 eenjarige stieren, samen 649 stuks. Daarvan zijn waar dig geacht om aan de Districtskeuringen deel te nemen 145 twenter of oudere en 251 enter- stieren, samen 395 of 60 pCt. Naar deze cijfers te oordeelen is het doel om een juist beeld te bekomen van den werkelijken toestand van het mannelijk fokmaterieel in onze provincie vrij wel bereikt. De Minister van Oorlog heeft bij de inspecteurs der wapens en dienstvakken en bij de chefs van de verschillende militaire inrich- I tingen advies gevraagd inzake het doen ver- j richten door burger personeel, gepensioneerde of gepasporteerde militairen van verschillende welke thans door militairen worden EN TWINTIGSTE JAARGANG. diensten gedaan. Den 15 Juni 1898 wordt Hr. Ms. loge mentschip voor zeemiliciens Neptunus te Wil' lemsoord uit dienst gesteld. INHOUD van het Friesche Tijdschrift y>Sljucht en Rjucht.” 21 Mei 1898: Stil en bistindicb, mar de knepen ynwindicb, T. J. B. It a, b, c, G. Postma. Koarts- wyl. In sterke loftbal (met plaatjes}, D. H. Z. De zitting van den Pruisischen Landdag is gesloten en het Huis van Afgevaardigden besloot na eene langdurige vergadering geene avondzitting te houden. Dientengevolge ver valt de behandeling van het voorstel der agra riërs betreffende het verzamelen van graan in Rijksmagazijnen voor het geval van oorlog. De voorstellers werkten zelven tot dezen loop der zaak mede en daarmede wordt het vermoe den bevestigddat bet hun meer om eene demonstratiemet het oog op de aanstaande verkiezingen, dan om het voorstel zelf te doen was. Een brug over de Kleine Belt. De Deensche Staatspoorweg-maatschappij is voor nemens een brug over de Kleine Belt te leggen. Die brug zou ongeveer 1350 M lang zijn, en zou gebouwd worden 40 M. boven de opper vlakte van de zee, die op die plaats ongeveer 27 M. diep is, zoodat de pijlers een lengte moeten hebben van 67 M. De onkosten van dit werk zijn berekend op f 32,000,000 voor mm- H tnu.i;ti:\he ihui mini IÏJI 'I iv.

Friso nl | 1898 | | pagina 1