r Verkiezing Provinciale Staten. ZATERDAG 4 JUNI 1898. No. 44. P. Fennema, te Sneek. G. E. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure. A. H. Tromp, te Woudsend. A. Kerkho/f, te Lemmer. J. de Jong, te Koudum. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM den van Hoofdkiesdistrict SNEEK. Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren: waren Maréchaussees bewaken de grens onverwacht binnenstoomde. gedood en drie gewond. I EERSTE KAMER. In de vergadering van Woensdagavond zijn de werkzaamheden hervat. Mededeeling is ge daan van verschillende ingekomen stukken en van de ontvangst der laatstelijk door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerpen, onder welke die, betreffende de definitieve Marine-begroeting voor 1898, en de wetsontwerpen betrekkelijk de nspoorweg Batavia Krawang en de geldleening. Deze zijn naar de afdeelingen verzonden ter fine van onderzoek. De openbare behandeling daarvan zal waarschijnlijk plaats hebben a.s. Vrijdag ten 11 ure. TWEEDE KAMER. In de Woensdag gehouden zitting is het verbod van invoer zal met 3 Juni in werking Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever treden. De prijs zal nu voor de Londensche biggen wel rijzen. Ze gingen in de laatste dagen omlaag, wijl de prijs te Londen gevoelig daalde. Het verbod van invoer voor Amerika geeft nu zonneschijn na regen voor onze slagers. Dochde zomer komt aan en de zonneschijn werkt dan schadelijk op de verzending. De vorige week was de Londensche markt, door het warmere weder, al beduidend stiller en was er geen sprake van speculatieve inkoopen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift »Sljucht en Rjucht." 4 Juni 1898. Murk mei de koerrenB. S. Hijlkema. Twa Profesijen dy ’t wol aerdich neikamen M. Miedema. Pleitsjen, T. J. B. Ut it Amerikaensk, C. H. Columbus pyk set, C. H. Koartswyl. Plaatjes. Voortaan moeten alle opper- en hoofd officieren die tot eenige audiëntie bij H. M. de Koningin wenschen te worden toegelaten hun verlangen schriftelijk aan den adjudant van dienst opgevenmet vermelding van den aard van hun verzoek (voorstelling, dankbetui ging opwachtingenz.) Deze bepaling geldt ook voor opper- en hoofdofficieren op non-act. of gepensionneerd. Naar de Geld, meedeelt, zijn bij het hoofd bureau van de telegrafie maatregelen in over weging, om met het oog op de ter gelegenheid van de inhuldigingsfeesten te verwachten tele- grammendrukte den dienst zoodanig in te richten dat ambtenaren en beambten zonder dat het telegrafisch verkeer er onder lijdt, toch zooveel mogelijk van de feesten kunnen ge nieten. Het eerste symphonieconcert in bet Kur- haus te Scheveningen zal Vrijdagavond gegeven worden. Het strand zal nog geen bezoekers uitlokken. Met 60'stemmen meerderheid is in den Japanschen rijksdag een motie van afkeuring over de politiek der regeering omtrent China verworpen. De groothertog van Saksen-Weimar wordt voor een paar weken op het kasteel Wilhelms thal bij Eisenach verwacht, om daar zijn 80sten verjaardag rustig door te brengen. De Grieksche regeering heeft aan de Turksche gratis den grond afgestaanwaarin de in den oorlog gesneuvelde Turksche soldaten zijn begraven. Omtrent den grooten brand in Konstanti- nopel, waarbij meer dan 200 huizen in de asch werden gelegdworden nog de volgende bij zonderheden meegedeeld. De brand brak des nachts te éen uur uit en verbreidde zich weldra naar drie richtingen in het uitsluitend door Turken bewoonde stads kwartier, dat grootendeels uit houten huizen bestaat. Zooals gewoonlijk bij groote branden, was ook hier weer gebrek aan water, terwijl ook de brandweer te laat optrad om het vuur in den aanvang te stuiten. De verwarring in de brandende stadswijk was onbeschrijfelijk, de bewoners trachtten zooveel mogelijk hun have en goed te redden en brachten het naar plaat sen, die zij veilig waanden. Zoo werd de groote Moskee Wefa, die nog uit de 15e eeuw dateert, een prooi der vlam men, daar de daarin gebrachte voorwerpen en goederen vuur vatten. Dicht bij de Moskee bevindt zich een wonderdadige bron, de daarbij behoofende kapel bleef gespaard. Dit toeval wordt nu door de Turken als een wonder be schouwd. Daags na den brand trokken de geloovigen in groote scharen naar de kapel om de daar in veiligheid gebrachte goederen af te halenaan de wonderdadige bron te drinken en te danken voor de redding van hun have. Bij den brand is een 8-jarig meisje omge komen terwijl onder de puinhoopen nog een verkoold lijk van een onbekende werd gevon den. Verschillende brandweermannen werden gewond. De Sultan heeft levensmiddelen en geld onder de talrijke personendie door den brand getroffen werdenlaten uitdeelen. Mooi Elsken en 'n Jongsken. In De Graafsfhap-bode komt het volgende aardige gedichtje voor: »Mooi Elsken zat an ’t venster Met ’t breiwark op der knêê, Zêê droeg zes ponney-lökskes An iedre kante drêê. ’n Jongsken, dol van leefde, Dat kwam veurbie, en hêê, Hêê had zes heurkes op de lippen An iedre kante drêê! Diep veur zien Elsken baog g-e Zêê wazzen ’t ens, dêê twêê, En hêê stuirden der zes kuskes, An iedre kante drêê! Heur vader kwam en zag dat, En schreeuwden ’t uit»ZêêzêêI” En gaf d’rm zesse van achtren An iedre kante drêê!” Overreden. In een tunnel bij Luzern eenige werklieden bezig toen een trein Zeven man werden I G. Eschauzierdirecteur van naamlooze ven- I nootschappen te ’s Gravenhageen A. van Rossum, directeur der beetwortelsuikerfabriek te Haarlemmerliede en Spaarnwoude. De vacature van referendaris bij het ministerie van marine zal binnenkort vervuld worden, tengevolge waarvan eenige bevordering onder het personeel der burgerlijke ambtenaren zal plaats hebben. Het voornemen bestaatbinnenkort aan het departement van justitie werkzaam te stel len een technologisch ambtenaar, die o.a. belast zal worden met de keuze en beoordeeling van den arbeid der gevangenen. Inhuldigingsfeesten. Naar het Hbl. verneemt, zal de inhuldigingsplechtigheid wor den bijgewoond door de prins en prinses von Wied, den groothertog van Saksen-Weimar met diens oudsten zoon en den groothertog van Luxemburg. De hooge gasten zullen hun intrek nemen in het paleis op den Dam. Dat Amsterdam zich mag voorbereiden op een druk bezoek van Engelschen tijdens de a.s. feesten, kan o. a. hieruit wordeu afgeleid, dat voor rekening van het touristenbureau Thos. Cook Son 150 tribuneplaatsen a f 20 per stuk werden gekocht. Door Friesche exportslagers is bericht uit Londen ontvangen, dat de Engelsche Regeering den invoer van varkensvleesch uit Amerika verboden heeft, wijl onder eene der laatste ladingen varkensziekte is geconstateerd. Dit De Haarlemsche Trammaatschappij keert 3 pet. dividend uit. Naar het Dagblad verneemt, heeft thans de benoeming plaats gehad van een minister van Roemenië bij ons Hof, die in Den Haag zal resideeren. Tot dusver werd Roemenië ver tegenwoordigd door één minister voor Nederland en België. Door de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoorwegen is bepaald, dat de goedkoopste retourbiljetten naar Londen via Vlissingen in Juni, Juli, Augustus en September, welke reeds op Donderdag worden afgegeven, in plaats van 8, tien dagen geldig zullen zijn. De reizigersvoorzien van deze biljetten mogen ook op de terugreis eenmaal de reis af breken. Naar aanleiding van een verzoek om tractementsverhooging door den Bond van Spoor wegbeambten der H. IJ. S. M. werd Donder dagmorgen door de administratie der H. IJ. S. M. een deputatie van hoofdconducteurs ontvangen óm hun belangen voor te dragen. De tractements verhooging zou 10 pCt. bedragen. In voorbereiding is een belangrijke prijs verlaging voor telegrammen boven zeker woor dental, welke grootendeels perstelegrammen ten goede komt. Zondag a.s. zal in het Heerenlogement te Edam een concours plaats hebben van Provincialen Noord-Hollandschen Bond Harmonie- en Fanfarecorpsen. Een veertiental gezelschappen zal aan het concours deelnemen. Het Meinummer van het Journal de la Société contre l’Abus du Tabac bevat een open brief van den voorzitter dier vereenigingden heer E. Decroixaan H. M. de Koningin- Regentes, waarin Haar het eere-diploma van de Vereeniging tegen Tabakmisbruik wordt aangeboden. In dezen brief wordt o.a. gezegd »De be woners van Uw Rijk maken, volgens de statis tiek het meeste gebruik van dit kruiddat een ware bron van vergif is. Zou Uwe Majesteit zich niet gelukkig rekenen om tot Haar volk een waarschuwend woord te richten over het tabakmisbruik en de nood lottige gevolgen daarvan met het oog op de gezondheid en de zedelijkheid De Koningin zal die onbeschaamde aanbieding wel met eene weigering beantwoorden. Hij wil niet trouwen. Donderdag deed zich in de trouwkamer van het Stadhuis te Amsterdam het zeldzaam feit voor, dat de bruidegom van een paartje, dat zich in het huwelijk wenschte te begevende vraag van den ambtenaar van den Burgerlijken Stand, na het voorlezen van het formulier: »wat is hierop uw antwoord,” beantwoordde met: »ik weet het niet.” De beweegraden voor dit vreemde antwoord was dat de man niet huichelen wilde en niet wist, dat hem zulke vragen zouden worden ge steld. Deze overmaat van oprechtheid kwam hem, en meer nog zijn bruidje, duur te staan, want de ambtenaar van den Burgerlijken Stand weigerde hen in den echt te verbinden. Ongenoode gasten. Thans poogt weer i een troep zigeuners van uit Oost-Friesland nabij Bellingwolde over de grenzen ons land binnen te trekken. om dit te voorkomen. wetsontwerp op zekerheidstelling door Rijks- ambtenaren, dat door alle sprekers toegejuicht werdaangenomen. Aan de orde was daarop de interpellatie van mr. Van Gilse inzake het ontslag van mr. Israëls, als advocaat bij de Franscbe legatie te Parijs, wiens dagbladcorrespondentschap mr. Van Gilse wel onvereenigbaar achtte met een be trekking aan de legatie, maar bij wiens ontslag de Regeering niet correct handelde en welk ontslag te haastig gegeven is en in Frankrijk als straf wordt beschouwd. Na gevraagd te hebben waarom er straf op gelegd is, protesteerde spreker tegen het zwich ten voor minister Hanotaux zonder een onder zoek diens benoeming tot grootkruis in de Orde van den Nederlandschen Leeuwachtte hij vernederend en een hoogst afkeuringswaar- dige serviliteit. De Minister van Buitenlandsche Zaken ver dedigde de urgentie van het ontslag van mr. Israëls, dat geen karakter van straf heeft en weet aan de publiciteit der zaak de onaan gename gevolgen voor mr. Israëls. De Minister zweeg op het verwijt inzake de decoratie, doch mr. van Gilse bleef daarin een beleediging voor Nederland ziende Minister ontkende dat Frankrijk zich aan een onwel levende handeling had schuldig gemaakt. Het wetsontwerp op den persoonlijken dienst plicht werd met 72 tegen 20 stemmen aan genomen. Dr. Schaepman stemde voor; van de antirevolutionnairen stemde tegen de heer Van Dedem. Bij Kon. besl. zijn tot afgevaardigden van Nederland op de eerlang te Brussel te houden internationale suikerconferentie benoemd de heeren mr. J. baron de d’Aulnis Bourouill, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, I Mins- n uiihimi- 111.111 lllllll FRIE'II' II. UITGEVER: i -■ -W I t-stArfrin I Izx rwiin nn I zl/i I zx .1 zx vx zx zx lx z-x

Friso nl | 1898 | | pagina 1