Dinsdag, 14 Juni 1898. Verkiezing Provinciale Staten. WOENSDAG 8 JUNI 1898. No. 45. Acht en twintigste Jaargang. ’t Kiesdistrict Sn eek. lVerkiezing voor de Provinciale Staten in alle districten G. F. de Boer, te Snikzwaag; P. Fennema, te Sneek; J. de Jong, te Koudum; A. Kerkhoff, te Lemmer; A. H. Tromp, te Woudsend. Officieel gedeelte. Hoofdkiesdistrict SNEEK. P. Fennema, te Sneek. G. E. de Boer, te Snikzwaag, bij Joure. A. H. Tromp, te Woudsend. A. Kerkhoff, te Lemmer. J. de Jong, te Koudum. J. van Loon Jz., Mr. J. Klaasesz de Boer, te Witmarsum N. Simons, EL Kingma Mz., K. Velstra, G. E. de Boer, P. Fennema, J. de Jong, A. Kerkhoff, A. H. Tromp, Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Denkt ook^aan België. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ervaring, de algemeene, niet aan die der bijzondere is ’t en VIL ving van de gemeente. Hindeloopen, den 4 Juni 1898. De Burgemeester, Van NAUTA. zaak. i Sneek van gewichtige ze in* den regel Menigeendie Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever meer. De Provinciale Staten ware de schakel tusschen de de Lands-Vertegenwoordiging. waardoor hij de algemeene achting afdwingt. Hij is een man van kennis en humaniteit evenals al de bovengenoemde heeren. En daarom dringen we er bij de kiezers in het district Sneek waartoe ook wij behooren ten zeerste op aan, op Dinsdag, 14 Juni als leden der Staten van Friesland te kiezen de heeren H. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Wij meenen met dit alles genoegzaam op het" gewicht der verkiezing van 14 Juni te hebben gewezen. Niemand der liberale of vrijzinnige kiezers blijve dan ook thuis. Hij kome en stemme omraak. En waar er nog flauwhartigheid mochte bestaanzich uitende in "de verzuchting«daar valt toch niets aan te doen1” die flauwhartigheid worde open lijk gebrandmerkt als verraad aan de goede VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN op Vrij dag 10 Juni 1898, ’s avonds 7 uur. Te behandelen punten I. Notulen. II. Ingekomen stukken en mededeelingen. III. Voorstel van den beer H G. Fekkes om te trachten een inwonend geneesheer te bekomen. IV. Voorstel van Burgemeester en Wethouders omtrent vertimmering van een kamer in het ge meentehuis. V. Voorstel van den Burgemeester om de ker mis af te schaffen, of den tijd waarop deze ge houden wordt te veranderen. VI. Verzoek van de plaatselijde schoolcommis sie om vernieuwing der verordening op het open baar lager onderwijs. Verzoek van J. Zwanenburg om afschrij- hoofdelijken omslag wegens vertrek uit Door de Centrale vergadering der liberalen is besloten tot candidaten te stellen de heeren: In verband met het bovenstaande artikel is het duidelijk, dat niemand der aftredende leden in dit district onze candidaat kan zijn. Ook niet de plaatsvervanger van den heer Croles een zekere jonge heer Okmadie er naar ’t schijnt, eindelijk en ten laatste is bijge komen. Wij kunnen niemand dezer heeren onze stem geven op grond van ons beginsel, dat tegen eene «handjeplakkerij” is en de bevordering van bijzondere belangen negeert. «Geen monsterverbond Op Nederlandsch grond De liberalen in dit district hebben ’t dan ook terecht begrepen, dat in de vertegenwoor diging van het aloude Friesland mannen zitting Maar er vormen als Gemeente- Hunne adviezen kunnen grooten invloed hebben. Uit de Staten Provinciaal wordt bet collegie Gedeputeerde Staten gekozen en dit collegie vooral vormt een belangrijk element in den schakel van geheel ons bestuur. Als het de handelingen der verschillende Gemeenteraden nagaat, doet het ten andere zijde zijnen invloed gelden bij de Hooge Regeering, adviezen meer malen bij de Wet voorgeschreven. Ook in dit opzicht dient bet stof der lauwheidrafgeschud I en de strijd aangebonden. En bovendienen let er wel op, vrijzinnige kiezers, de Provinciale Staten vormen het Kies- collegie voor het lichaam der Eerste Kamer! De leden dezer Kamer hebben negen achtereen volgende jaren zitting. Eene omkeering zou derhalve van groote beteekenis zijn, vooral met de bepaling dat de leden der Tweede Kamer slechts vier jaren zitting hebben. Ware de Eerste Kamer, wat tot heden nog niet ge lukt is, om, de vereenigde antiliberale bond- genooten zouden voor de Tweede gemakkelijk eene meerderheid kunnen behalenvooral als de zoogenaamde christelijk-historische partij, (als ze ’t nu doet met de verkiezing voor de Pro vinciale Staten) wederom mee wordt getroond. Wij krijgen dan een formeel bondgenootschap Rome-Dordt en welke vruchten dit kan leveren, wij hebben er iets van gezien onder ’t Kabinet Mackay, maar hopen er verder van verschoond te blijven. Denkt ook?aan België. behoorden te nemen van ervaring en degelijk heid, van oud-Friesch karakter. En waar zij, na herhaalde besprekingen tot de conclusie kwamendat deze mannen zooveel mogelijk over ’t geheele district verspreid moesten wonen en van verschillenden arbeid zijn, daar meenen we der Liberale Centrale ons compliment aan te bieden ten aanzien van hare gelukkige keuze. JoureLemmerKoudum Sneekvormen de ommering en Woudsend, het Centrum. Kan het beter? Geen twee of drie candidaten uit een en dezelfde gemeentemaar erkend be kwame mannen uit geheel ’t district. Eene afzonderlijke voorstelling behoeven de heeren niet. Zij zijn overbekend. Toch mocht een enkele daaraan behoefte hebben. En dezen ter willezeggen wedat de heer G. E. de BOER is koopman en landbouwer te Snikzwaag, onmiddellijk wonende bij de Joure. Zijne familieleden werden steeds geroepen in verschillende besturenen dat hij daarin geene plaats verwierf, lag alleen in de bepalingen der wet. Hij is in Joure en om streken een zeer gezien persoon, zooals trouwens alle andere candidaten in hunne omgeving. De heer de Boer is een man van zakenechte Frieschdie zijn woord kan doen de heer P. FENNEMAoud- goud- en zilversmid te Sneek, is al sedert jaren lang lid van den Raad der gemeente Sneek en tevens Wethouder dier gemeente, ’t Zal wel geene nadere aanbeveling behoevendat de tweede gemeente onzer provincie recht heeft op een degelijken vertegenwoordiger, vooral als hij als de heer FENNEMA begaafd is met de uitge breidheid van blik naar alle zijden de heer J. de JONG notaris te Koudum en daardoor in den geheelen Zuidwesthoek bekend, ook in zijne belangen voor de visscherij. Boven dien is de heer de Jong Voorzitter der afdeeling «Hindeloopen”, van de Friesche Maatschappij van Landbouw en Veeteelt en werd hij onlangs gekozen tot mede bestuurder der zuivelschool te Bolsward de heer A. KERKHOFF was vroeger deurwaarder te Lemmer, thans is hij Secretaris van het Waterschap De Zeven Grietenijen en Stad Sloten. Door deze betrekkingen is hij I zeker een zeer gewenschte candidaat, en einde lijk (alphabetisch) de heer A. H. TROMP, te I Woudsend, is assuradeur, lid der firma A. H. Tromp en Zonen, die sedert 1816 de Directie vormt der Onderlinge Brandwaarborg- Maatschappij van Woudsend, in geheel den lande bekend. Maar bekend is ook de heer Tromp door I zijn humaan karakter, door zijne menschlievend- heidwaardoor hij de algemeene achting Zulk eene verkiezing is beteekenis. En toch wordt niet alszoodanig beschouwd, zich warm maakt bij eene verkiezing voor de Tweede Kamer of voor den Raad zijner Ge meente, blijft koud en onverschillig, waar het de Staten Provinciaal betreft. Onbegrijpelijk genoeg Hij toch kan weten, dat de Staten eener provincie een grooten invloed kunnen hebben op den geregelden gang en den bloei en de ontwikkeling van het gewest. Daar zijn er zaken van aanbelangde zeeweringen, sluis- en havenwerken, de binnenlandscbe scheepvaart kanalen, bruggen, tollen, afstrooming, uitdieping, enz., enz., voorts waterschappen, verveningen, provinciale wegensubsidiën van allerlei aard, voor landbouw, tramwegen, veeteelt, en alles, wat daar verder is. Dit lijstje is op zich zelf reeds genoeg, om de kiezers wakker te maken en het oordeel te wraken van een oud-lid der Staten van Friesland, die getuigde: «och, ’t is heelemaal niets om lid der Staten te wezen, je loopt ’t gebouw binnen 'en na eenige plicht plegingen ben je lid der Staten en dan zit je er.” Zoo gaat het meer, maar daarmede is ’t niet goed. Een lid der Staten moet wat meer doen dan zitten alleen. Ook wat anders dan alleen bedillen of afkeuren. Hij moet medewerken en, als ’t er bij ligt, zelve ontwerpen en voorstellen. Hij moet arbeiden. ’t Is wellicht een ongeluk, dat de kiezers geen rechtstreeksch belastingbiljet voor de pro vincie ontvangen. Ware dit ’t geval, de belang stelling in de Staten-verkiezing zou ongetwijfeld grooter zijn, 't Gaat er mee, als met de accijnsen, men merkt de betaling niet, ’t Stelsel van opcenten is dan ook zulk eene «vreedzame” belasting. De goede lieden letten alleen op de hoofdsom. Maar ziet nu, heeren kiezers, als ’t u belieft, uwe belastingbiljetten eens na en dan kunt ge lezen, dat ge, wat de grondbelasting aangaat, niet minder dan 31 opcenten, zoowel voor gebouwd, als ongebouwd eigendom, ten behoeve der Provincie kunt betalenen wat het Personeel betreft, moogt ge boven eiken gulden voor het Rijk er nog vier-en-twintig centen voor de Provincie bijdoen. Ge ziet het, de Provincie, bet Provinciaal Bestuur eischt dus ook belangrijke offers van U. En daarom kan noch mag het U onverschillig zijn, welke mannen daarin zitten. Moet er Worden opge bracht, dan moet ge daarvoor ook iets hebben. En dit kan alleen bevorderd worden door man nen van ervaring, van kennis, van toewijding aan belangen. Voor de Kamer hebben Harlingen en ’t bewezen te kunnen overwinnen. Waarom zouden Franeker en Sneek dit ook thans niet? Wij leven onder eene nieuwe kieswet, ’t Zal de eerste maal zijndat wijvrijzinnigen ons meten met onze tegenstandersdaarom als als één man ter stembus! Wie is er laf en vervaard, dat hij geen man zou willen zijn? Het vrije beginsel van het liberalisme eischt mannenmannen van kunde en wetenschap van doorzicht en goeden wille. Laat de duis ternis verbonden sluiten, de mannen des lichts dienen wakker te wezen. Het is hun plicht de zaken des lands te leiden in de bedding van het algemeen. ’t District Franeker telt er 7617 kiezers, Sneek 8561, Leeuwarden 8665, Dokkum 7215, Heerenveen 7938. Van al deze duizenden blijve niemand thuis! En het leeuwendeel dezer stemmen worde uitgebracht op de candidaten der liberalen, wakkere mannendie alom aanbeveling ver dienen. Wij behoeven hunne namen niet te noemen doch herinneren slechts voor het district Franekerde heeren te Leeuwarden te Harlingen te Makkumen te Mantgum en voor het district Sneekde heeren te Snikzwaag (bij Joure); te Sneek; te Koudum; te Lemmeren te Woudsend. H. mms- H WIBTBTII- 111,111IIIOIIBKL1III. 7

Friso nl | 1898 | | pagina 1