ZATERDAG 18 JUNI 1898. No. 48. i Nieuwstijdingen Acht Y KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Verkiezingen Provinciale Staten. TWINTIGSTE JAARGANG. ien Js. «IMS- HIDI EITFATIl- III.III lllllll IIÜI'I.IVl Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 8, a a i. i ver- deo heer Van der Zwaag r UITGEVER: ie te i van een gevangenis hij daar dat hij Ds. iw. Ds. a a IF e iur A mi. eer k. de J. ia o, 1. ci te D 4z. nk, S. nd id- U8, J. er- lar ik; id. ,ns id. el- ik- ie- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7( cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever Troelstra het koning- aan de liberale partij de Inhuldiging een En De Standaard n.l. het Het dat van loops zegt deze couranthet zeer begrijpelijk te vindendat geen der liberale Kamerleden den heer Troelstra beantwoordde. Natuurlijk is dit aan het adres van De Standaarddie het stilzwijgen der liberale Kamerleden als toestemmen had voorgesteld. Het was, meent Het Centrum, blijkbaar evenzeer het doel van mr. schap aan te vallen als i het recht te ontzeggen om gewichtig feit te noemen. en De lijd hadden, gelooft Het Centrum, beter gedaan met het voorbeeld der liberale Kamer leden te volgen en de woorden van mr. Troel stra te laten voor wat zij waren. Het Hdbld., eenigen tijd geleden melding gemaakt hebbende van het geruchtdat de heer Vening Meinesz, wegens den staat zijner gezondheid, voornemens was spoedig na de inhuldiging van H. M. de Koningin het burge meesterschap van Amsterdam neer te leggen, meldt thans, dat dit gerucht enkel op een onderstelling berustte en dat het bedoelde voor nemen niet bestaat. Naar wij vernemen is de geldleening ten laste van den Staat ten bedrage van 55 milli- oenwaarvoor heden de inschrijving aan het ministerie van Financiën geopend was, en bloc aan een consortium gegund. Brieven en Beri juten, de Redactie betreffende trance aan dit adres, uiteilyk Maandag en Donderdag middags uur. Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Bij aankomst te Tjot Moerong bleek Toekoe Oemar te zijn gevlucht. De troepen keeren naar Segli terug. De overste Willems heeft de overste Van der Dussen vervangen. De Provinciale Paardenkeuringen in Friesland zullen dit jaar gehouden worden te Leeuwarden op den 25 Juli a.s. Aan de wedstrijden kunnen deelnemen één jarige en oudere hengsten, alsmede stamboeks- merriën beneden den 8-jarigen leeftijd. Aan prijzen wordt uitgeloofd voor f 5065. Toen Dinsdag de Koningin met gevolg een wandelrit te paard deed, ontmoette H. M. het 5e reg. inf. uit Amersfoort, dat een mili tairen marsch maakte. H. M. reed daarna met den commandant vóór het regiment uit naar het paleis Soestdijkwaar weldra de beide Koninginnen op het balkon verschenen. De muziek van het 5e reg. stelde zich tegenover den hoofdingang op en zoo defileerde het ge- heele regiment voor de Koninginnen. De Minister van Buitenlandsche Zaken geeft 27 dezer een diner, waaraan vele leden der Eerste Kamer genoodigd zijn. Ingevolge kon. besluit van 14 dezer zal Hr. Ms. pantserdekschip Holland met 1 Juli te Amsterdam worden in dienst gesteld. Bij gemeld besluit is het bevel over dat schip opgedragen aan den kapt, ter zee J. J. de Bruyne. Nog een terechtwijzing. Hoe De Standaard en De Tijdde eerste luidruchtigde tweede bezadigdweerklank hebben gegeven op den uitval van mr. Troelstra, over het koningschap en de liberale partij en hoe de N. Rott. Ct. beidemaar vooral De Standaardterechtge wezen heeft hebben wij vermeld. Nu geeft ook Het Centrum hun een terechtwijzing. Deze betreft echter niet zoo’zeer de quaestie zelve of de liberale partijpolitiek gesproken koningschap ten onzent svermoord” heeft. Centrum bepaalt zich tot de opmerking men beter gedaan had met de woorden den heer Troelstra te laten rusten. Ter- Nederland heeft dus geen geld van het buiten land noodig. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 18 Juni 1898: Murk mei de koerrenB. 8. Hylkema. De ring fen Keninginne Elizabeth, A. W. W. W. Gzn. Oer praten en jildfortsjinjen, W. D. Koartswyl. Hja wist it (met plaatje), D. H. Z. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat met ingang van 1 September 1898 te vervullen is de betrekking van onderwijzeres in de zang en toonkunst (waaronder pianospel) bij de Rijks- kweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn. Jaarwedde f 1800. Zij, die voor arbeid, waardoor ook zal ingesteld worden een deskundige commissie van advies. Het ontwerp ter voorziening in de verdedi ging der zeekust van Noord-Holland is aan genomen nadat de heer Conrad had aange drongen op spoedige uitvoering der noodige werken, welke volgens den Minister voornamelijk het volgend jaar zullen geschieden. De Kamer is daarop gescheiden. De Sultan van Siak. Jang di Pertoewan besar Sjarif Hasjim Abdoel Djalil Saifoeddinsultan van Siak Sri Indrapoera die ons land bezoekt, werd 7 Januari 1891 door de Regeering bevestigd. De Sultan is een flink man met vurige oogen, hij heeft zich totnogtoe niet buiten zijn land begevenzoodat vele zaken hem belang moeten inboezemen. Het bezoek van den Sultan aan ons land geschiedt niet uit een commerciëel oogpunt. Woensdag was hij te Amsterdam en bracht een bezoek aan de musea, de marinewerf, een diamantslijperijenz. Het genootschap Natura Arlis Magistradoor welks bestuur de Sultan werd ontvangen, heeft geen geringe verplichting aan den vorst. Deze schonk n.l. voor eenigen tijd een olifant en een tapir aan het genoot schap. ’s Avonds bracht de Sultan met zijn ge leider door in het circus Lorenz. Vandaar gaat hij inkoopen doen en merkwaardigheden bezichtigen. Zoodra de Sultan door H. M. de Koningin in audiëntie is ontvangen de datum hiervan is nog niet bepaald vertrekt hij naar Lon den. Waarschijnlijk zullen ook Berlijn, Parijs en Weenen bezocht worden. In October keert hij naar Indië terug. Nog bezichtigde de Sultan van Siak de keukens van Hotel de l'Europewaar hij af gestapt is. Ongeveer drie kwartier vertoefde en in alles stelde hij zooveel belang, een dergelijke keukeninrichting bij de firma J. A. Harm en ZonenLeidschestraat 76, bestelde, waar Z. M. ook geruimen tijd bleef. Daarna bezichtigde de Sultan de groote diamantslijperij in de Zwanen burgerstraaten hierop maakte hij een rijtoer door het Vondel park. Om ongeveer halfzes Donderdagmiddag trok de Sultan weer naar Nijmegen. De Minister van Koloniën zal zich einde dezer week voor eenige weken naar het buitenland begeven. Het diplomatiek congres zal van 1 tot 4 September te ’s Gravenhage gehouden worden. In de algemeene vergadering van aan deelhouders der te Scheveningen gevestigde Maatschappij tot fabriceeren van garens, visch- netten en zeildoek, is het dividend vastgesteld op 6 pet. Besloten is de bestaande leening af te lossen en voor uitbreiding der fabriek en voor bedrijfskapitaal een 4 pets, obligatieleening uit te geven, tot een bedrag van f 200.000. ATJEH. De Correspondent van het A. H. seint aan dat Blad »De beide colonnes bereikten Kemala. Van de colonne-Van Heutz werden 7 inlandsche soldaten gewond. De colonne-Willems leed geen verliezen. In verschillende schermutselingen zijn 20 vijanden gedood. benoeming in aanmerking wen- schen te komengelieven zichvóór 1 Juli te melden bij de directrice van voor- e.k., aan melde inrichting. Met den aanvang van den nieuwen cursus zal ten behoeve van de leerlingen van den hoofdcursus te Kampen de nieuw gebouwde manege in gebruik worden genomen. Voor het rijkunstig onderwijs wordt alsdan een officier der cavalerie benevens een detachement onder officieren en minderen en de noodige paarden, te Kampen gedetacheerd. Het Fransche Ministerie heeft na de Dinsdag feitelijk geleden nederlaag zijn ontslag gevraagd en is dit door President Faure ver leend. Reeds heeft deze samensprekingen gehad met de Voorzitters van Senaat en Kamer e. a. Aan geruchten, onderstellingen, profetieën is geen gebrek. Slechts twee dingen staan naar ’t gemeen gevoelen vastdat de oude ellende der ééndags-Ministeriën weer voor de deur staat en dat de Minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux niet kan of mag vervangen worden. Op Schiermonnikooghet oostelijke van onze noordzee eilandenis het seizoen geopend. De landing heeft dit jaar plaats aan een aan de zuidkant nieuw gebouwden steiger zonder het vroeger noodige overstappen. Benevens onze landgenootendie meer den gewonen weg over Groningen of Leeuwarden Dokkum zullen nemen, zal een stoomboot van de uNorddeutsche Lloyd” dit jaar onze naburen en van verre komende gasten regel matig van Emden en Borkum naar het idyllisch eiland voerenwaar tot nu toe nog geen kur- taxe geheven wordt. Het prospectus belooft uitstekende kost, goede badinrichtingen en allerlei sport, zeilen, fietsen en casinospelen. Dat wat betreft klimaat, golfslag enz., geen kustplaatsal ware zij nog zoo prachtig inge richt met een eiland concurreeren kanis voldoende bekend. Voor werkelijke rustzoekenden kan er dan ook geen verkwikkender oponthoud bestaan Nooit goed. Door een inzender wordt in De Telegraaf erover geklaagd, dat het bestuur van het Vondelpark zulke ruiggebaarde en met zoo grove stemmen voorziene wachters aanstelt, die de kinderenwelke op het gras of in de perken loopen, met hun vogelverschrikkende manieren de stuipen op het lijf jagen. Het bestuur zal dus te zorgen hebben, zegt De Tijdvoor zoet-vleiende sirenen, die de kleine lievelingen zacht lispelend lokken, om op de zandpaadjes te blijven. Sneek. Uitgebracht 4718. Volstrekte meer derheid 2326. GekozenD. Gaastra (aftr.) 2871 S. J. Gerbrandij (aftr.) 2806 B. W. Okma 2785, H. Luiking (aftr.) 2774, en J. F. H. Bekhuis (aftr.) 2698. De liberale candidaten kregen: A. H. Tromp 1848, P. Fennema 1802, G. E. de Boer 1727, A. Kerkhoff 1621, en J. de Jong 1608 st. Heerenveen. Geld. st. 2273. Herkozen de liberalen Mr. H. Binnerts te Heerenveen 1482, P. Brons te Gorredijk 1436, S. Slees- wijk te Wolvega 1373, J. Faber te Gorredijk 1366, en IJ. Reitsma te Appelscha met 1311 stemmen. Franeker. Gekozen J. Klaasesz de Boer (lib.), H. Kingma Mz. (lib.) en N. Simons (lib.) Herstemming tusschen J. Cuperus (anti-rev.), J. van Loon Jz. (lib.), D. de Ruiter (anti-rev.) en K. R. Velstra (lib.) Leeuwarden. Herkozen N. Reeling Brou wer, J. Troelstra, T. v. Hettinga Tromp en J. N. Witteveen, allen lib. Herstemming tus schen S. B. Drijber (lib.) en D. Lautenbach (anti rev.) Dokkum. Gekozen de heer L. W. de Vries (anti-rev.) te Minnertsga. Herstemming tusschen de heerenJ. F. Fockema (cand. der chr.-hist. en anti-rev.) te Westergeest, P. G. Oberman (anti-rev.) te Dantumawoude, A. Hel der (anti-rev) te Sijbrandahuismr. J. van Giffen (anti-rev.) te Heerenveen, D. de Vries (lib.) te DokkumW. Hellema (lib.) te Dan tumawoude, mr. F. Witteveen (lib.) te Ternaard en W. J. Bierma (lib.) te Holwerd. 7 WEEDE KAMER. - Zitting van Woensdag. Mr. Patijn beeft wegens zijn benoeming tot administrateur der Generale 1 Thesaurie aan het Departement van Financiën ontslag verzocht als commies-griffier der Tweede Kamer. Aangenomen werd de pensioenregeling voor oude weduwen en de inkrimping van het aan tal leden der commissie van ingezetenen bij de grensregeling. Bij het voorstel tot den aanbouw van een pantserschip voor Nederland en Indiëver klaarde de heer Goekoophoewel tegen een schip voor dubbel gebruik en vóór een kruiser, het schip voor Indiëlos van verderen aan bouw, toe te staan. De heer Verheij sprak nagenoeg in den- zelfden geest en besprak de urgentie van locale verdediging van Indië; meer zwaardere schepen achtte hij onnoodig. Zitting van Donderdag. De Kamer heeft mr. Patijn op eervolle wijze ontslagen als commies-griffier, met dankbetuigen voor zijn diensten bij monde van den Voorzitter, waarop applaus volgde. Na protest van den heer Van der Zwaag tegen de nuttelooze uitgaaf voor den bouw van een pantserschip ter bestrijding van een denk- beeldigen vijanddie hier te lande bestaat in den vorm van armoedeter welker bestrijding men geen geld over heeft, en na mededeeling van den Minister van Marinedat hij spoedig een tweede schip zal aanvragen, is de termijn voor den bouw van het pantserschip toegestaan met 69 tegen 15 stemmen. Goedgekeurd werd de aanstelling technischen adjunct-inspecteur voor EN

Friso nl | 1898 | | pagina 1