)r ll 1 voor de Provinciale Staten. De uitslag der verkiezingen WOENSDAG 22 JUNI 1898. No. 49. us Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. Acht on 5. s 8 Juli ;n. Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM >ke 31 lie- ihe dn, I I ■Ml TWINTIGSTE JAARGANG. ftien Ds. MUI'S- H IllllllfflU- nun mon fiubli mi. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 1 4? i/Tj. het ON. H. 'N, Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: van De Juni, heer tek. bus ver- joe- ld- or- de ed nn of ier- den op lag lag uur A der. ap- jes- vel. :ke- »er. Ier. :ur- ael- VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Donderdag den 23 Juni 1898, ’s namiddags 8 uur, ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adressen om afschrijving van H.O. over 1898. Benoeming van eene onderwijzeres aan de 1. 2 3. 4. school in ’t Heidenschap. 5. Voorstel van we den liberalen, vooral in Verflauwt niet, houdt moed uwe kracht zal toenemen. Slaat nu reeds Immers DUITSCHLAND. Voor zoover de uitslag der verkiezingen voor den Rijksdag thans bekend is, hebben de conservatieven zes zetels gewonnen en vijf verloren. De Rijkspartij won één zetel en verloor er negen. Het Centrum heeft vier zetels gewonnen, de Hervormingspartij heeft er één verloren. De nationaal-liberalen hebben één zetel gewonnen en acht verloren. De Vrij zinnige Vereeniging, de Vrijzinnige Volkspartij en de Duitsche Volkspartij hebben respectieve lijk zeven, zes en drie zetels verloren. Naar men zegt zijn Pruisen en Beieren thans tot eene overeenkomst “gekomen in zake de Er zou nl. te München een Beiersche Kamer van het Wonderlijke combinatiën kan men vernemen, als men de ingekomen stembiljetten hoort voor lezen. We hebben er vernomen van alles door elkander gehaspeld. Blijkbaar waren de kiezers in de war geweest met ’t zetten van hunne zwarte puntjes. Verwonderen behoeft dit niet. Daar krijgt men zoo’n heel lang lijstje, op z’n minst met tien personen er op. Er hadden er ook wel vijftien, of twintig of meer op kunnen staan en nu mag men op zijn hoogst er vijf van potlooden en moet dit nog wel in de gauwigheid gebeuren. En ook secuur gebeuren, zonder rimpeltje, streepje, nageldrukje, adres de jongste verkiezing voor de Tweede Kamer in ’t district Sneek. Vlug en goed werk is nog al eene zaak van aanbelang. We hebben van meer dan een kiezer vernomendat ’t er om spande de rechte mannen te vindenvan enkelen vernamen we, dat ze zich bepaald ver gist hadden. Van overdoen is geen sprake. Voor ’t vervolg zij men er op bedacht. Bij eene enkelvoudige verkiezing moge ’t couloir- stelsel de voorkeur verdienen, bij meervoudige deugt het minder. We zitten er echter voor hervorming der militaire rechtspraak, den eersten tijd aan vast. Hoog Militair Gerechtshof worden opgericht. Dit bericht heeft echter nog nadere bevestiging noodig. De Bondsraad heeft goedgekeurd de uitbrei ding eener overeenkomst van 1873 met Neder land betreffende wederzijdscbe toelating van geneeskundigen tot de praktijk in het grens gebied. Deze toelating wordt thans ook uit gestrekt tot veeartsen. FRANKRIJK. Aan de Temps heeft de heer Ribot verklaard, dat hij wel is waar in beginsel op zich genomen had een sverzoeningskabinet” samen te stellen, maar den President had ver zocht hem tot Vrijdagavond tijd te laten voor een definitief antwoordten einde met eenige vrienden in overleg te kunnen treden. De heer Jozeph Reinach is, krachtens besluit des ministers van Oorlog, door den militairen gouverneur van Parijs, generaal Zurlinden, als ritmeester bij het territoriale leger voor een Raad van Onderzoek gedaagd. Men brengt dit in verband met het artikel, door dien heer over de zaak van Dreyfus ge schreven in de Siècle, waarin bij aanhalingen deed uit een stuk in de National Review, o.a. bewerende, dat de Duitsche Keizer een zeer groot aantal papieren in handen had, waarmee Z. M. te gelegener tijd voor een geheel geslacht het vertrouwen van ’t Fransche volk in de chefs van het leger zou kunnen te niet doen. De hertog en de hertogin van Orleans be vinden zich thans te Brussel; vele hunner aan hangers komen hen daar van Frankrijk uit bezoeken. Weldra gaat het vorstelijk paar naar Mariënbad. President Faure heeft Ribot met de samen stelling van een nieuw ministerie belast. ENGELAND. Bij de discussie over het gewijzigd van de commissie terug ontvangen wetsontwerp betreffende de benoeming van predikanten in de Engelsche Staatskerk is van verschillende zijden Donderdag in het Lagerhuis het toenemen van Roomsche praktijken bij den eeredienst in die Kerk ter sprake gebracht. De liberale oud-minister Harcourt gewaagde zelfs van eene «samenzwering” in die Kerk om de beginselen der Hervorming overboord te werpen, welke samenzwering bij «wijd ver takt en diep geworteld” noemde. Spr. ver klaarde zich tegen het ontwerp als onvoldoende en zou er tegen stemmen, tenzij de Regeering zich verbond om bepalingen op te nemen, ten einde de bisschoppen te verplichten geen predi kanten aan te stellendie met voorbedachten rade hunne aangegane verplichtingen schonden. De minister Balfour betoogde, dat deze aan gelegenheid met het doel van het aanhangig ontwerp, het wegnemen van andere misbruiken, niets te maken had. Een voorstel om de be handeling een half jaar uit te stellen werd met 220 tegen 75 stemmen verworpen en daarop de behandeling voortgezet. OOSTENRIJK-HONGARIJE. In het Hon- gaarscbe Volkshuis is het wetsontwerp inzake eene verteringsbelasting aangenomen. De Mini ster van Financiën verklaarde van plan te zijn dergelijke gemeente-belastingen zoo spoedig mogelijk op te beffen en den huisdrank van de verteringsbelasting vrij te stellen. Bij het bespreken der quaestie van de suikerbelasting zeide de Minister de premiën voorloopig te willen handhaven. Ten slotte verklaarde hij op een desbetreffende vraag, dat het vaststellen dezer ontwerpen wel geschiedde i. overleg met Brieven en Berijdten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Voor zooverre Friesland betreft hebben we deze in ons vorig no. opgenomen. Alleen in Sneek en Heerenveen zijn direct vijf leden herkozen of gekozen. In de districten Dokkum, Leeuwarden en Franeker moeten herstemmin gen plaats hebben. Vooral in ’t eerste district zullen de liberalen ’t zwaar te verantwoorden hebben’t tweede zal we rekenen er op den liberaal herkiezen. En voor ’t laatstge noemde district hebben we nog goeden moed. Hier, in ons gewest zoowel als in alle overige provinciën is over ’t algemeen slecht gestemd. We meenen veilig te mogen constateeren, dat de grootste helft der kiezers is weggebleven. Hoofdzakelijk is dit het geval met de liberale kiezers. En het strekt hun niet tot eer. Van waar dit verschijnsel? Wij meenen er reeds in een paar vorige artikels op gewezen te hebben. Men spant zich in voor de Tweede Kamer of den Raad zijner Gemeentevoor de Provinciale Staten «zoo’n tusschending”, acht men ’t der moeite niet waard zich warm te maken. Wij hebben verder aangetoonddat dit juist de zwakke zijde is in het kamp der liberalen en dat de tegenstander, dit wetende, hier bepaald zijn aanval zoude wagen. Dit was zijn recht en zijn doorzicht is zijne eer. Wij hebben ge waarschuwd, hoe bij het eendrachtig samengaan van antirevolutionairen christelijk-historischen en katholieken «de aap uit den mouw” keek doch men heeft niet willen luisteren en zich laten verslaan. Roemvol is deze houding niet en de straf verdiend. Er zijn er over de geheele linie liberalen gevallen of slechts bij herstemming gekozen. Behoudens de onverklaarbare lauwheid mee nen we de geringe opkomst te moeten toeschrij ven aan den slecht gekozen tijd der verkiezing. In Zomermaandop een werkdagterwijl de arbeid te land en ter zee (visscherij inbegrepen) de werklieden soms uren ver van de plaats hunner inwoning roept. Een onderzoek naar het aantal dezer zou hier de moeite loonen. Doch hoe het zijwij moeten den toestand aanvaarden, als die is. Voor Friesland blijven de liberalen de meerderheid behouden, ook al mocht bij herstemming een enkele zetel verloren gaan. Bepalen we ons thans meer in ’t bijzonder tot den uitslag in de districten Franeker en Middelen om ter hulp te komenkunnen aan de band worden gedaan. Zoo hoorden we wenschen, dat achter den naam des candi- daats op het stembiljet zelve met eene enkele letter zijne richting werd aangeduid. Ook om de groepen der verschillende partijen bijeen te plaatsenenz. Hiertegen kunnen gewichtige bedenkingen geopperd worden. Van overheids wege toch mogen geenerlei aanwijzingen worden gedaan, juist ter wille van de vrijheid der ver kiezing en bij de plaatsing groepsgewijze zoude allicht op de rangorde der plaatsing heel wat zijn aan te merken. Beter is het dus, dat elke kiezer zelve zorgt, goed gewapend ten strijde op te trekken. En hij kan dit door het door hem ontvangen strooibiljet mee te nemeneene enkele adver tentie uit een hem toegezonden verkiezings- courant uit te knippen of wel de candidaten zijner keuze vooraf op een briefje op te schrij ven dit mee te nemen en ’t even in «den paardenstal” (’t verkiezingshokje) naast zijn biljet neer te leggen om er het noodige ge bruik van te maken. Nu we, zoo pratende weg, weder op algemeen terrein zijn teruggenomen, moeten ons nog een paar dingen” van ’t hart. Vooreerst de vraagwat is gebleken van de groote behoefte aan uitbreiding van het kies recht? De helft, de grootste helft der kiezers blijft lauw. Ze hebben ’t recht, maar gebrui ken ’t niet. En daarmee is ’t uit. Veel geschreeuw en weinig wol En ten tweedekunnen de beeren democra ten nu nog met de band op hun hart getuigen, dat er van kerkelijke partijen of een samengaan van deze geen sprake meer kan zijn, maar dat de betere elementen onder al deze groepen eene nieuwe macht in den lande zullen vormen? Men heeft ons meermalen van te groot optimisme beschuldigd maar het tot deze hoogte op te voeren grenst na al onze vroegere en tegen woordige ervaring aan bet waanzinnige. En eindelijk nog een wensch. Onze wakkere Minister van Binnenlandsche Zaken kome spoedig met eene voordracht tot indeeling der kiesdistricten voor de Staten Provinciaal in overeenstemming met die der Staten Generaal Wij weten wel, dat daartegen bezwaren bestaan, als b. v. met ’t district Wolvega, dat ook in Drente treedt. Maar voor zulke gevallen zou splitsing van b. v. drie hier en twee daar kun nen worden ingevoerd. In elk geval het ge heel heeft nu een tweeslachtig karakter en dit doet o. i. de zaak zelve geen goed. Enfin, er is tijd om er over te denken. Sneek, als meer gelegen in den kring onzer lezers. Voor Franeker blijkt dan al weder de waarde van één enkele stem. De candidaat der libe ralen de heer N. Simonszbehaalde precies de meerderheid (2168), terwijl die der bond- genooten, de heer P. D. de Ruiter, er juist ééntje minder bekwam. Daardoor komt deze in herstemming. Deze loopt verder over de heeren J. Cuperus met 2135, en de beide candidaten der liberalen J. van Loon met 2100 en K. R. Velstra met 1935 stemmen. Bij getrouwer opkomst rijzen de fondsen van laatst gemelde beeren, vooral ook, wanneer de katho lieken bedenkenhoe bij den door hun ont wikkelden ijver, hun candidaat, de heer O. Kuhlman Jz.het met 1739 stemmen moest afleggen, dat is ruim 400 minder dan de heer De Ruiter bekwam«Vest op prinsen geen vertrouwen 1” ’t Zelfde verschijnsel deed zich ook voor in ’t district Sneek. Daar werd de katholiek Bekhuis, wel dadelijk herkozen, doch met het geringste aantal stemmen. Hij erlangde een kleine 200 minder dan de heer Gaastra van De Lemmer. De liberalen in dit district hebben zich voor hun doen nog al kranig gehouden. Ofschoon zij wistendat er eene drievoudige macht tegenover hun stond, kunnen ze toch met eere op hunne cijfers wijzen. Zij vormen ongeveer twee-vijfde van het geheel. Dooreen genomen werden op de candidaten der bondgenooten 2793 en op die der alleenstaande liberalen 1763 stemmen uitgebracht, wat een gemiddeld ver schil oplevert van 1030. Dit achten we zeker: geen der drie andere partijen zou voor eigen rekening op zulk eene uitkomst kunnen wijzen. ’t Verschil in stemmen tusschen den heer Bekhuis en den heer Tromp slonk tot 850. Ernstig roepen dit district toe en de handen ineen en werkt vooruit, de helft van een vijfde, dat is slechts een-tiende deelveroverden ge staat in gelijke verhou ding tegenover de geallieerde tegenstanders zoo ze dan nog geallieerd zijn. Intusschen doet ge weldaarop te rekenen. Burg, en Weths. om machti ging tot het doen van vertimmeringen in het Ge meentehuis. 6. Bezwaarschriften tegen aanslagen in primitief kohier van H. O. over 1898. 7. Bespreking Kroningsfeesten. EN

Friso nl | 1898 | | pagina 1