Als alle menschen braaf waren. WOENSDAG 29 JUNI 1898. No. 51. Acht Buitenlandsch Nieuws. "F- Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG - A. J. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen b\j den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Alg erheen Handelsblad. van het over en »Kom eens hier en blaas daar eens in dan maakt het muziek.” Het kind blies op de monding pistoolde generaal haalde den haan verbrijzelde het kind de hersenen. Misérables staafdeen gen van verontwaardiging. Don Alonzo Cisnéro, een suikerplanter op Cuba, leefde rustig op zijn bezittingen met zijn beide dochtersEvangéline en Carmen. In hoeverre Don Alonzo deelnam aan de bespre kingen van hendie den opstand tegen de Spanjaarden voorbereidden en aanstookten, kan in het midden worden gelaten. Niet zijn lot ons bezig houdtmaar dat zijner is het dat dochters. Op zekeren dag wordt de plantage door troepen in bezit genomen, en Don Alonzo met zijn beide meisjes werden gevankelijk wegge voerd. Te Havana werden zij voor den krijgs raad gebracht en veroordeeld tot verbanning naar het eiland Païna. De militaire commandant van dat eiland José Berritz, was getroffen door de schoonheid van Evangéline, en trachtte haar opmerkzaam heid te trekkendoch het meisje had slechts oog en oor voor haar vader. Steeds dringender op werden de toenaderingen van Don Joséen steeds koeler en terughoudender werd de doch ter van den gevangene Wat zou er niet veel uitgespaard en genoten kunnen wordenals alle menschen eerlijk en vlijtig warenWat zou er in de huisgezinnen een vrede en geluk wonen, wanneer alle huis- genooten elkander recht lief hadden, en elkanders welzijn zochten te bevorderen! Maar ook in het groote huisgezin der maatschappij zou veel meer vrede en welvaart heerschen, als ieder zijn waar belang begreep, en ook het heil van anderen zocht. Dan waren er geen gevange nissen noodig voor boosdoeners, en evenmin werd het groot aantal menschen aan den arbeid onttrokken, dat thans betaald wordt, om de maatschappij tegen booswichten te beschermen. Dan was er een gemakkelijke en weinig kost bare manier om belastingen te heffenwant ieder zou naar zijn vermogen bijdragen, om in de algemeene behoeften te voorzien. Dan werd er zooveel niet verkwist aan sterken drank, die zooveel duizenden gezinnen ongelukkig maakt en zulke verbazende schatten verslindt. Dan was er geen oorlog, die zooveel verwoestingen aanricht, en waarvoor zelfs in tijd van vrede zulke ontzettende sommen moeten betaald wor den. Dan maar we zullen maar niet meer opnoemen, om te doen begrijpen, dat de zonde onder de menschen en in de menschen zooveel verwoestingen aanricht, dat we gerust durven zeggen, dat zonder haar de schoone aarde een paradijs zou zijn, waar ieder schepsel dankbaar en vroolijk het goede zou genieten, dat de lieve Schepper voor hem bestemd heeft. Men pleegt het kwaad, om zich zelf te bevoor- deelen en om te genieten, en juist door het kwaad berokkent men zich op het eind nadeel en smart Jate midden van voorspoed en welvaart mist de booze het genot er van; want genot zonder gemoedsrust is niet mogelijk. De menschen hebben dus te lijden en veel te lijden voor hetgeen onder hen krank en verkeerd is, en dat is goed ookwant daardoor leeren ze de zonde verafschuwen, die zooveel ellende onder hen doet wonen. Te jammeren over bet kwaad onder de menschen helpt echter ook niet veel. Het minst helpt het nog, over de verkeerdheden en fouten van anderen te klagenen dat is het, wat juist het meest gedaan wordt. Ieder moet het eerst de kwaal bij zich zelven, en ook voor zich zelven genezing zoeken. Worden de enkele menschen beter, dan worden de gezinnen beter; worden de gezinnen beter, dan worden de volken beter, en zoo wordt de wereld herschapen tot een woonplaats van vrede en geluk. Een ieder zie dus allereerst toe voor zich zelven DUITSCHLAND. De verkiezingen voor den Pruisischen Landdag zullen denkelijk eerst in de maand November worden gehouden. De Groothertog van Saksen- Wei mar-Eisenach heeft zijn 80sten verjaardag doorgebracht op Wilhelmsthal. Tal van gelukwenschen, adres sen en bloemstukken getuigden van liefde en achting voor dezen grijzen Vorst, die zich niettegenstaande zijn hoogen ouderdom thans in een uitstekende gezondheid mag verheugen. De Duitsche Keizer, die thans te Kiel ver toeft bij gelegenheid van de zeilwedstrijden aldaar, deed van zijne belangstelling blijken. Ook van andere Duitsche Hoven, van prins Journal, slaagde Evangéline er in te ontvluchten uit haar gevangenis. In de Vereenigde Staten aangekomenwas zij de heldin van den dag. Een meeting in New-York, waar zij haar lotgevallen mededeelde, werd door twee honderd duizend personen be zocht. En indrukwekkend was de eerbiedige en teedere hulde, waarmede die allen haar lot beklaagden en haar oproeping voor de bevrijding der Cubanen uit de macht der onderdrukkers toejuichten. Te New-York vernam Evangéline, dat haar oude vader was gefusileerddat haar kleine zuster Carmen spoorloos verdwenen was. Alle pogingen, door de Amerikaansche bescher mers van Evangéline aangewend, om te weten te komen waar Don José Berritz Carmen had gelatenbleven vruchteloos. De eene dochter was geredde vader en de andere dochter zijn de slachtoffers geworden van den wreeden en bloeddorstigen tyran. Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende f ra nee aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Din3dag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Zoo zou men kunnen voortgaan, de helden- diden opsommend van Weyler, die uitgezonden werd om Cuba te bevredigenen van zijne satellieten. De Spanjaarden schijnen nu eenmaal te zijn een volk, »dat niets heeft vergeten en niets heeft geleerd.” De manieren van Alva zijn nog steeds de manieren der Spaansche bevelhebbers; en als zij teruggekeerd zijn in het Vaderland, na te hebben medegewerkt om nogmaals een kolonie te brengen tot afval en tot verzet, dan hebben zij niets beters te doen, dan in het Parlement te bluffen op hun welgeslaagde pogingen” en de schuld voor wat er gebeurde te werpen op de regeering te Madrid zooals generaal Weyler deed. Wreedheid van den Spaanschen generaal Weyler. Het is niet te verwonderen, dat telkens op nieuw de sympathieën van den toeschouwer die de worsteling tusschen Spanje en de Ver eenigde Staten gadeslaat, zich wenden naar de zijde van de groote Amerikaansche Repu bliek. Het verstand moge iets af te dingen vinden op de wijze, waarop de oorlog is uitge lokt, en moge waarschuwen tegen een »oorlog om der wille van de geschonden humaniteit” gevoerd het gemoed heeft nog steeds een ernstig woord mede te spreken bij de beoor- deeling van hetgeen om ons voorvalt. En dat gemoed is in oproer gebracht door de verhalen van wreedheid, van afschuwelijke, barbaarsche wreedheid, door de Spaansche over heidspersonen bedreven tegenover de Cubaansche opstandelingen niet alleen, maar tegenover hunne vrouwen en hunne onschuldige kinderen. Een gevoel van afschuw en van smart moet oprijzen bij allen, die lezen, op welk een wijze de Spaansche generaal Weyler, door de Cu banen »het wilde beest” bijgenaamdheeft huisgehouden in het schoone land, waarvan de Spaansche regeering hem het bestuur had opgedragen. Tallooze staaltjes daarvan zouden zijn aan te halenslechts enkele der minst walgelijke en der meest cynische mogen hier een plaats vinden. De gevluchte Cubanen hebbenin de Ver eenigde Staten aangekomendeze mededeelin- gen gedaan om te bewijzendat hun verzet tegen het Spaansche bestuur gegrond was wettige zelfverdediging. De Cubanen van heden hebben evenveel recht om op te staan tegen het Spaansche gezag als de Hollanders van 1568; want de Spaansche bestuurders van heden zoowel als van vóór driehonderd jaren hebben den opstand uitgelokt en aangevuurd door hun optreden. Is het overeen te brengen met de begrippen van beschaving en eergevoel, die een Spanjaard zich zoo gaarne toeschrijft, als een generaal- opperbevelhebber eigenhandig zich verlaagt tot het beulsambt, om een knaapje van zeven jaren dood te schieten, een kind welks eenige misdaad wasgeboren te zijn uit ouders die zich ver zetten tegen wanbeheer? De kleine Inigo was alleen overgebleven van een geheel dorp, dat uitgemoord en daarna in brand gestoken was. Het lieve, aanvallige kind werd gevonden door de officieren van het Spaansche regiment; zij spaarden het leven van den knaap en brachten hem mede naar Havana. Op een Door de goede zorgen van een journalist den heer Guerot, directeur van het New-York Zóó deed generaal Weyler; en die daad van onnoodigebarbaarsche wreedheid staat niet alleen. Als een droeve roman ligt daar voor ons het verhaal van Evangéline Cisnéro, een hoofd stuk uit Monte Cristo van Dumasuit Les van Hugo doch door getuigen ge verbaal dat het hart doet opsprin- En nu komt het oude verhaaldat toch steeds nieuw blijft. Om Evangéline te dwingen zich te onderwerpen aan zijn verlangenliet José Berritz den ouden vader opsluiten in een donkere celzonder dat daartoe eenige reden bestond. Der dochter liet hij wetendat zij van hem persoonlijk de vrijlating van den ouden vader kon verkrijgen als zij slechts wilde. En toen zij weigerde na^r dien eisch zich te schikken, kwam de gouverneur van Païna des nachts met troepen om haar gevangen te nemen, en te doen brengen naar zijn paleis. De vrienden van Cisnéro echter waren waakzaam het escorte van den gouverneur werd met ge weerschoten ontvangen en tot den aftocht gedwongen. Woedend over dezen on verwachten tegenstand liet José Berritz Evangéline oplichten en door den krijgsraad veroordeelen tot twintig jaren opsluiting. Van vader en zuster gescheiden werd zij naar Ricogidas te Havana gevoerd. Het treurige lot van Evangéline trok de aandacht eener Amerikaansche damede echt- genoote van den consul Lee. Door hare tusschenkomst werd de hulp ingeroepen van de Koningin-Regentes van Spanje, van de Koningin van Engelandvan den Pausen vooral van de pers, de Koningin der Aarde. Maar terwijl geheel Europa sprak over de wreedheid en de barbaarschheid van Weyler en van zijn satellie ten bleef dit alles verborgen voor Koningin Christina van Spanje. Het smeekschrift van Mevr. Lee bleef onbeantwoord. morgen kwam generaal Weyler in de wachtkamer der officierenwaar het kind speelde. Hij vroeg aan den kapitein »Wat is dat voor een kind?” De officier vertelde hem de geschiedenis en voegde er aan toe: »Hij is zoo lief, en zoo verstandiggeneraal. Ik zal het u eens laten zien. Kom eens hier, kleine, en zing het liedje eens van den neger, die niet werken wilde.” Het kind zong een aardig negerliedje, dat alle aanwezigen deed schateren van het lachen. »Is hij niet aardig?” vroeg de kapitein aan den generaal. »Heel aardig”, was het antwoord. Toen haalde de opperbevelhebber een revolver uit zijn zak en zeide tot den kleine: EN TWINTIGSTE JAARGANG. Hoewel het niet goed en ook niet mogelijk zou zijndat alle menschen even rijk waren, I zou het echter heel gelukkig zijn, als ieder mensch een zekere welvaart genoot. Daar scheelt echter nog heel veel aan. Veel men schen lijden gebrek. Men begint daar thans meer dan vroeger op te letten. Men begint te begrijpen, hoe ellendig het lot van vele menschen is, die niet weten, wat ze eten of j drinkenof waarmee ze zich kleeden zullen. Met daarover bezorgd en beangst te zijn, komt men echter niet verder. Daardoor kan men evenmin een gulden aan zijn rijkdomals een el aan zijn lengte toedoen. Wijze menschen storen zich dan ook niet aan de klachten, dat de menschen tegenwoordig zooveel armer en ongelukkiger dan vroeger zouden zijn. Dit is dan ook niet waarmaar j wel is het waar, dat er tegenwoordig meer op die armoede gelet wordt en dat er maatregelen beraamd worden, om die ellende weg te nemen. En wat daartoe wel gedaan wordt? Wel, er worden allerlei inrichtingen in het leven ge roepen, om de menschen wijzer en beter te maken en de ongelukkigen te helpen, om zelven in hun behoeften te voorzien. Daarom zijn er scholen opgericht, bestaan er spaarbanken, hulp kassen en nog veel andere inrichtingen ten nutte van armen. De ellende ontstaat echter niet alleen uit ongeluk of onverstand; maar ook uit ondeugd. Deze laatste kost den menschen wel het aller-1 meest. Ml MEI 11S- El llilIII11.VI11: min iiiiiii iiiibi. i in. I

Friso nl | 1898 | | pagina 1