ZATERDAG 2 JULI 1898. Acht No. 52. Nieuwstijdingen. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 1 i den Woensdagmiddag gehouden f 150 verhoogd Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM reden dat laatstgenoemde tegen I Van er gegeven oogenblik zijn zware bijl tegen INHOUD van vSljucht en Rjucht." Er worden om te IJmuiden Het denkbeeld gaat In een terp onder Hallum is o. a. ge vonden een zeer bijzondere schoen, blijkbaar aan den rechtervoet gedragen en even kunstig bewerkt, als smaakvol gesneden met reepen op den kruin. Volgens zeggen moet dit voor werp uit den Romeinschen tijd zijn en dus een paar duizend jaar oud. Nagemaakt en thans gedragen zou zoo’n paar schoenen als «nieuwste mode” dienst kunnen doen. Inderdaad is omzetting van w. z. «Wij aan de Prov. van plan naar Mekka te vellentoen tusschen twee hunner een twist nogal noodlottige gevolgen na Jan Ballet schold zekeren v. ge wilt, maar wat gij doetals gij nakomt. navraag, komen.” In Fransche ministerraad werd overeenstemming gekregen omtrent de morgen in de Kamer voor te lezen verklaring omtrent de algemeene poli tiek eveneens werd de zaak-Dreyfus uitvoerig besproken. Indien er dienaangaande een inter pellatie zou worden aangekondigd, zal de regee- ring verdaging daarvoor vragen, opdat Cavaignac in de gelegenheid gesteld zou worden om de stukken grondig te onderzoeken. Lord Salisburydie Woensdagavond het jaarlijksch diner van de United Club presi deerde hield een redevoering, waarin hij o. a. zeide Wij zijn verplicht ons te onthouden van eenige voorkeur te laten blijken in den Spaansch- Amerikaanschen oorlogen kunnen alleen wen- schen dat de vrede hersteld worde. Wat betreft den aanleg van Chineesche spoorwegenmeende spreker dat Engeland daarvan even groote voordeelen had als eenig ander land. Sprekers politiek was, het Chi neesche rijk te handhaven, te beletten dat het adjudant een Deze d. Meij I ingezetenen van Ferwerderadeelhet I Een visscher in de gemeente Lemsterland kocht in Maart j. 1. een nieuwen botter op crediet. Het schip kostte f 4000. Hij ging daarmede ter ansjovisvangst en deze gelukte zoo goed, dat hij reeds den 15en Juni j.l. den botter aan den scheepstimmerman betalen kon. Uit Heerenveen schrijft II. N. A.: De heer A., ongenoegen hebbende met een schipper over het vervoeren van een lading cokes, kwam Zaterdagavond bij dezen aan boord. Er vielen hooge woorden. Bij ’t weer naar wal gaan deed de schipper hem zooveel als «uitgeleide.” De heer A. was reeds behoorlijk tot het midden van de plank genaderd. »Nou mast er dan ek mar yn,” zei de schipper plotseling en met één beweging keerde hij de plank om en wierp den heer A. te water. Toen deze goed en wel weer op ’t droge was, is hij zich gaan beklagen bij de justitie. Badhuis te IJmuiden. pogingen in het werk gesteld een badhuis te stichten. uit van mr. Bikdirecteur der maatschappij Breesaap en IJmuiden. De gemeente Velsen zal het strand benoorden het Noordzeekanaal van den Staat pachten en voorloopig voor 5 jaar voor denzelfden prijs aan den heer Bik afstaan. Heel uit Deventer. Door twee Am- sterdamsche agenten is vanaf de Gelderschekade naar het posthuis Montalbanstoren gebracht een persoondie in een handkar twee manden i met afval van versch vleesch meevoerde, welke afkomstig waren uit Deventer. Het afval is ter keuring naar het abattoir gebracht. Tijdens een hevig onweder is te Helena- veen de voerman Giesser door den bliksem gedood. Zijn paard werd lam geslagen. Ook de telefoon-toestellen van de Maatschappij «Grindsveen” werden vernietigd. het Friesche Tijdschrift 2 Juli 1898: Murk mei de koerren, B. S. Hylkema. Oan elke side trijeD. It jild bat syn beswieren, H. fen W. Us Generael, C. H. Ut it AmerikaenskC. H. Koartswyl. Stilte nei de stoarm (met plaatje), D. H. Z. De Drentsche veenboeren treffen het slecht met het weer. Het hooge veen in de gemeente Emmen bijv., hetwelk nog voor den landbouw wordt gebruikt, kon door den regen niet in voldoende hoeveelheid en op doeltref fende wijze worden gebrand. De droogte duurde veel te kort om den veenboeren gelegenheid te geven hun land op behoorlijke wijze voor te bereiden op een oogst, welke zoo noode kan worden ontbeerd. Zoodoende is thans over ’t geheel niet meer dm bet zesde gedeelte van het veen matig gotd gebrandde rest maakte in ’t geheel gee> kennis met het vuur of zóó ondoeltreffend, dat tet van geenerlei nut zal blijken. De ongeregelde ruiters van kolonel Roosevelt schijnen bij hunne overrompeling zooveel geleden te hebbendat zij niet meer in de voorhoede dienst doenmaar zich bij de hoofdmacht gevoegd hebben. Hun bagage met de fameuse galarokkenwitte dassen en verlakte schoenen, die ze ten slotte toch schijnen medegenomen te hebben om met de dochters hunner aanstaande verwonnelingen te dansen moeten den Spanjaards in handen zijn gevallen, doordien de muilezels, welke ze droegen, met de knechtsdie deze geleiddenop de vlucht sloegen. De rijke jongeliedendie aan de Spaansche kogels ontkwamen, hebben bovendien bitter te lijden van de hitte. De elegante Reginald Ronalds en anderen moeten aan den rand des grafs zijn. Wat men ook omtrent het al of niet recht- van den door de Amerikanen gevoerden en doodsverachting voor de Dons niet onderdoen, dient te worden erkend. Ook de Amerikaansche dag blad berichtgevers verdienen in dit opzicht allen lof. Die van de Chicago Becord slaagde in, generaal Gomez’ kamp te bereiken, en vond door een Spaanschen kogel den dood. Hij reed met Gomez bij een schermutseling tusschen de Cubanen en Spanjaards, toen hij tusschen de oogen getroffen werd en dood neer- I viel. De berichtgever van een blad te San Francisco werd zwaar gekwetst bij eene poging om met wapenen en ammunitie aan de Spaansche kust te landen, en werd de berichtgever der New-Yorksche Journal bij het gevecht bij Sevilla doodelijk gekwetst. Deze man, Edward Mars hal, werd aan de ruggegraat gekwetst. Naar de achterhoede gedragen, verzocht hij kalm een sigaret en dicteerde zijn verslag van het gevecht. Om de bewegingen der vloot te volgen heb ben de bladen twee of drie stoombootjes tot hunne beschikking, waarmede zij naar het naaste telegraafkantoor stoomen als zij iets te seinen hebben. Des nachts heeft dit niet geringe bezwaren en een berichtgever, die er admiraal Sampson over raadpleegde, kreeg bet aangename antwoord: «Bij dag moogt gij ons praaien, zoo ge wilt, maar ’s nachts moet ge weten ons binnen vijf mijlen te Bedenk, wij vuren eerst en doen dan We kunnen het er niet op aan laten Brieven en Beriühten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. EN TWINTIGSTE JAARGANG. Door de haast. De vrij bejaarde heer D. van der Laan, die met zijn vrouw te Maas sluis in den trein naar Vlaardingen plaats had genomen en om dien te bereiken wat hard had moeten loopen, is onderweg overleden. Hij was de laatste jaren woonachtig te Maassluis en voor dien tijd te Vlaardingen. Zondag is bij de Duitsche Derby te Hamburg gehouden, de prijs van 100.000 mark, I over 2400 meter, voor 3-jarige paarden,! gewonnen door het paard Habenichts een zonderlinge naam voor zulk een hoogen prijs uit de Koninklijke Pruisische stoeterij te Graditz. Zware mishandeling. In den vroegen morgen van 9 Mei waren eenige houthakkers in een bosch onder Hilversum aan het boomen- j vaardige ontstond, die nogal noodlottige gevolgen na oorlog denken moge, dat de Yankees in moed zich sleepte. Jan Ballet schold zekeren v. Dasselaar uit voor «flikflooier” en meer andere woorden, om 1 J - 1 den zin van den eerste hout hakte. woorden kwam het tot daden. Ballet hief op een v. Dasselaar op. Deze ontweek nog den slag, die hem zeker de hersenpan zou verbrijzeld hebben. De slag kwam nu met geweld in de linkerzijde van v. Dasselaar aan en drong diep in het vleesch tot aan het spierweefsel. Ballet trok toen de bijl uit de wonde en dreigde nog driemaal te zullen slaan. Per kruiwagen werd de verwonde weggebracht en de wonde dichtgenaaid. Nog heden niet kon Van Dasselaar zijn werk naar behooren vervullen Woensdag had Ballet zich voor die mishande ling te verantwoorden voor de Rechtbank te i Amsterdam. Ballet bekende. Hij is een I jongen die lezen noch schrijven kan en opge voed is in de Hilversumsche bosseben. Het O. M., waargenomen door mr. Wentholt, requireerde tegen beklaagde 1 jaar gevangenis straf Mr. Sickenga voerde verzachtende om standigheden aan. Uitspraak 7 Juli a.s. II uur voormiddag. Er in geloopen. Twee Amerikaansche bladen de World en de Journal welke gedu rende den Amerikaansch-Spaanschen oorlog herhaaldelijk van zich doen spreken, om hun oorlogsberichten liggen met elkaar overhoop. De Journal beschuldigde de World van dief stal van telegrammen, en bedacht om zijn be wering te bewijzen een list. Zijn oorlogscor respondent laschte in een zijner telegrammen de volgende mededeeling in«Kolonel Reflipe W. Thenews, een Oostenrijksch artillerie-officier van grooten naam in Europaheeft deelgeno men aan het gevecht voor Aquadores.” De World deelde in zijn verslag van het bombardement hetzelfde bericht mede, waarop de Journal can zijn lezers mededeelde, dat de kolonel nooit bestaan heeft maar het bericht eenvoudig door zijn correspondent was verzon den om te bewijzendat de World aan het blad zijn telegrammen ontstal, de naam van den kolonel een den zin We pilfer the news, d. stelen de berichten.” Zoo bekende de World zelf zijn misdrijf en in de eerstvolgende uitgaaf van de Journal verscheen een plaatwaarin de World werd afgebeeld als kolonel We-pilfer-the-news met een groote schaar in de hand. ATJEH. De correspondent van de IV. R. Ct. te Batavia seint onder dagteekening van 29 Juni Een bataljon zoekt een emplacement voor een nieuwe versterking te Kroeng Kali in de NXVI Moekims aan den voet des heuvels waarop de Goudberg zich verheft, ten oosten van Toengkoep. Als deze versterking is op gericht zullen die van PohamaLamjong Roempit, Tjot-Iri en Tjot-Mantjong worden opgeheven. Vrijdag gaat overste Van der Dussen met een half bataljon naar Lohong tot verdrijving van de zich aldaar ophoudende volgelingen van Toekoe Oemar. Panglima Polim is gaan. H. M. de Koningin heeft den Groothertog van Saksenoom der Koningin en echtgenoot van wijlen prinses Sophie der Nederlanden met prins en prinses von Wied doen uitnoodigen gedurende de feestdagen te Amsterdambij gelegenheid der plechtige inhuldiging der Konin gin, de gasten te willen zijn van H. M. in het koninklijk paleis op den Dam. Deze uitnoodi- ging werd door de hooge genoodigden aange nomen. In Zuid-Holland hebben de herstemmingen voor de Prov. Staten tot het volgende resultaat geleidVan de elf zetels zijn er slechts zes voor de liberalen behouden gebleven. Er zullen nu in de Staten 46 liberalen en 36 anti-liberalen zitting hebben. In een aantal adressen Staten van Friesland wordt aangedrongen op den aanleg van een locaal-spoorweg. adressen zijn ingediend door: M. D. v. e. a. dijksbestuur der Contributie Zeedijken van West- dongeradeel; het bestuur der vereeniging «Coöperatieve zuivelfabriek Marrum” te Wester Nijkerkden gemeenteraad van Harlingen P. de Jager e. a., ingezetenen van West- dongeradeel; het bestuur van het Waterschap der Zeedijken van FerwerderadeelR. de Boer Hz. e. a., ingezetenen van het Bildt; het Hoofdbestuur der Fr. Mij. van Landbouw en den gemeenteraad van Ferwerderadeel. Naar aanleiding van een besluit van het Waterschap «Het Workumer Nieuwland” stellen Ged. Staten aan de Prov. Staten voor, het reglement van dat Waterschap in dien zin te wijzigendat het salaris van den secretaris ontvanger dier contributie van f 150 verhoogd wordt tot f 200. De Kamer van K. en F. in Opsterland heeft aan de Prov. Staten verzocht, de vaart tusschen de sluizen te Hemrik en te Goiredijk te verbeteren. Ged. Staten stellen voor, flians geen besluit te nemen maar hen op te dragen, die vaart opnieuw te doen oppeilen en naar gelang van de uitkomst daarvan in de winhr- zitting een voorstel ter zake te doen. De Minister van Marine bracht met zijl bezoek aan Amsterdam en aan de werf in verband met den bouw van het nieuwe pantserschip. Mevrouw Theo FrenkelBouwmeester verzoekt het Hbl. mee te deelendat haar huwelijk met den heer Brondgeest op haar eisch is ontbonden. FRISO mui mu fii list nu. MH IIS- H Illi I T. H AT» f.

Friso nl | 1898 | | pagina 1