Over politie- en justitiezaken. BEKENDMAKING. WOENSDAG 6 JULI 1898. No. 53. Officiéél gedeelte. Binnenlandsche Berichten. Acht TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG bespre- t daar blijven tal van misdaden een herinneringsvoorwerp in brons, Het publiek moet algemeen ook, doch enfin in het bovenstaande I H. mededeelingdat zij tot het bestuur eener i Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBUR&H EN ZOON. TE WORKUM een men, (Slot van het artikelvoorkomende in het no. van 15 Juni jl.) het beginselwaarvoor Van van zijn leven heeft ge- ’t Is op even genoemd, kan bar Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8S oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever Brieven en BerijUten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Din.dag en Vrjjdag morgens vóór 12 unr. in staat van aanzien gerust de vraag gelden: Wachter,! wat is er van den bedillaars de hand in eigen boezem stekenblijven om I een nietigst zaakje om een men eene photographic van hem De BURGEMEESTER der Gemeente W0RKUM-, Gelet op eene aanschrijving van den Commissaris der Koningin in deze provin cie, betreffende het nemen van maat regelen tegen brandgevaar door hooi- broeien. Herinnert bij dezen belanghebbenden aan den inhoud van art. 158 van het Wetboek van Strafrecht, waarbij verschil lende straffen zijn bedreigd, onder anderen tegen hem, aan wiens schuld (waaronder is te verstaan nalatigheid, onvoorzichtigheid, gebrek aan voorzorg, achteloosheid enz.) brand is te wijten. Worküm, den 4 Juli 1898. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE. Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht met 32 tegen 13 stemmen aangenomen. Tegen de katholieken en het liberale lid Fennema. De heer Bergsma heeft verlof gekregen op naderen dag den Minister van Buitenlandsche Zaken te vragen of de stand der besmettelijke veeziekten hier te lande voor de Belgische regeering aanleiding is, de grenzen voor den invoer van het Nederlandsche vee open te stellen. De laatste regel van onze aanhaling uit Camphuyzen’s Meieche morgenstond brengt ons der Geref. Kerk B. te Leeuwarden zich tot dus het zwijgen aan den heer Commissaris der Koningin met de r*zl z,zl 1 r. zl n 4* nif V» 1-XZ1C.41111 V* nnnn.1 op, om óf de «herrie” j]di. verlietliet vervaardigen. «Wat men gevreesd had, gebeurde. De ongelukkige had nog niet lang de gevangenis verlaten of hij maakte zich weer aan diefstal schuldig en begaf zich met het gestolene naar Rotterdamom zich van daar per stoomboot naar Engeland te begeven. Eer hij echter op de boot aankwamwas hij reeds in handen der politie. Hoe kwam dat? Zoodra de diefstal ontdekt waswerd er door de telegraaf geseind naar alle havenplaatsen. Zoo was ook te Rot terdam de tijding van het gebeurde aan de politie aldaar bericht en werden er nasporingen gedaanvooral in logementen en bij stations van stoombooten en spoorwegen. Die naspo ringen waren niet te vergeefsch. Men ontdekte werkelijk den dief, maar deze loochende aan vankelijk de gepleegde misdaad. Hij verbleekte echter toen hem zijn portret vertoond werd dat uit de gevangeniswaarin hij vijf jaren had doorgebracht, per spoor was overgezonden. Daaruit kon nu wel niet bewezen worden, dat hij de misdaad had verrichtmaar het kwaad vermoeden tegen hem werd versterkt, en dit Bijzondere, ook droevige, omstandig heden hebben ons verhinderd dit stuk vroeger eene plaats te geven. Tot recht begrip voor den lezer achten wc het dienstig te herhalen dat we in bovengenoemd no. wezen op een paar uitdrukkingen in den mond des volks: 1°. «Met al de hooggeroemde beschaving der negentiende eeuw neemt ’t aantal misdaden ontzettend toeen 2°. «De geslepenheid wint er aan en de ijver of het doorzicht der justitie verflauwt, wagens want daar blijven tal van misdaden ver- d'ensten borgen.” Wat de eerste uitdrukking aangaat, hebben we in een populair gesprek tusschen mijnheer en mevrouw Groothuis er op gewezen dat ’t in den goeden ouden tijd ook lang niet pluis was; dat de «koningin der aarde”, de pers, thans elke misdaadzelfs in den meest verborgen hoek der wereld gepleegdoveral bekend maakt en dat de vrees voor de publieke opinie (openbare meening)reeds veel kwaads heeft voorkomen dat aan de opvoeding en het onderwijs veel meer zorg wordt besteeddan voorheenen eindelijk dat mijnheer Groothuis zijne wederhelft aan ’t verstand trachtte te brengenhoe de boos wichten in de laatste jaren drie gevaarlijke vijanden hadden gevonden in stoomtelegraaf en licht.” Mevrouwdie er iets van begreepwaagde de opmerkingdat stoombooten en spoorwegen den deugnieten juist een welkome gelegenheid aanbodenom vaardig te kunnen ontsnappen. Zoo ver waren we gevorderd. Laat ons nu allereerst dit gesprek voortzetten. «Maar nog meer,” antwoordde de heer Groothuis, «om ze weer op te sporen. «Luister, ik zal u wat verhalen. In een der gevangenissen was een booswicht, van wien men, na het uitdienen van den straftijd, weinig beterschap verwachtte. Eer hij de gevangenis te meer, daar men een groote geldsom bij hem vond, die hij niet uit de gevangenis had mede gebracht. Het vermoeden werd zekerheid toen de ongelukkige zijn misdaad beleed. Hij werd weder teruggebracht naar de gevangenis, die hij zoo kort te voren verlaten had. «Zulke gevallen zijn zoo zeldzaam niet en evenmin de wijzewaarop diefstallen ontdekt en verhinderd worden. Een groot kassier waren eens eene menigte bankpapieren ontvreemd. De nommers der bankbiljetten waren echter bekend en nu werd door de telegraaf alom bericht, welke biljetten gestolen waren. Op die wijze kwam men de dieven op het spoor. De telegraaf, de spoor- en stoombooten hebben al heel wat I uiensieu aan de politie bewezen. En van de photographic zal tot herkenning van misdadigers gedurig meer gebruik gemaakt worden. Ze vervangt de signalementen, die lang zoo bruik baar niet zijn, om verdachte personen te her- kennen.” Tot zoo verre dit gesprek, ’t Komt ons voordat ’t genoeg geeft om den «goeden ouden tijd” niet terug te verlangen. De wreede straffen als vuur- en waterproef, pijnbank,) geesseling, brandmerk, doodstraf, wij willen er van zwijgen. Hoe menig onschuldige is gemarteld en gefolterd. Bewezen is, dat de toenemende beschaving verzachting op dit gebied heeft teweeg gebracht en men neme de stati stiek te baat om omtrent het aantal misdaden oordeel te vellen. Bovendien bedenke dat het met die hooggeroemde beschaving wordt bovendien ook nog niet alles is. Waar nu nog een wetsontwerp op den leerplicht tot het dertiende als van zelve tot ons tweede punt van king: «De geslepenheid wint er aan en de ijver of het doorzicht der justitie verflauwt, want daar blijven tal van misdaden verborgen.” ons onmogelijk de weerlegging te geven zangerigen toon als de dichter, pas Doch ook een morgenstond in Mei en guur zijnevenals een Juli-dag van het heden. «Daar blijven tal van misdaden verborgen Wij hebben in ons eerste artikel er eenige opgenoemd. Maar we meenen op grond van het vorenstaande te mogen aannemendat er vroeger oneindig meer verborgen bleef dan thans. «De geslepenheid wint er aan! Ongelukkig is dit waar. De kennis kan verkeerd werken. Een ontwikkeld hoofd alleen is niet voldoende. Daar moet een goed hart onder zitten. En beide moeten een wil vormen om het goede te bewerken. Men kan hier op de openbare scholen schelden, ’t zal de vraag zijn, hoe de ijskoude dogma’s den boel hebben verbruid. «Maar «de ijver of het doorzicht der justitie verflauwt 1” Wij hebben geene enkele reden om de waarheid dezer stelling aantenemen. Integen deel hebben we geheel andere uitkomsten ontmoet en dit niettegenstaande de ondankbaar heid en de tegenwerking van het publiek. Want men vergete het niet. Enkele onhan dige personen, niet voor hunne taak berekend, uitgeslotenis de politie en de justitie daar I om bet leven en den eigendom, de rust en de orde van ieder en van het algemeen te be schermen. En ieder Burger van den Staat is gehouden zijne medewerking te verleenen. Dit is zijne plicht. En wat is nu de werkelijkheid? Men betitelt al die heeren met leelijke namen de weZdenkenden zonderen zich af, omdat ze er geene drukte mee willen hebben en de kwaadwilligen komen te vergrooten, óf in de gelegenheid te zijn een duit te «verdienen, in den vorm van «getuigen- geln ij>> i legenheid Dat «getuigengeld nu is een zaakje van I aanbelang, waarop we ten slotte willen wijzen. Zijn onze inlichtingen juistdan geniet een getuige in de gemeente zijner inwoning als Het ligt niet morgen?” en mogen de der justitie, te onderzoeken in hoeverre partijzucht de worden behandeldde regeling der vergoeding de verdediging des vaderlands zinnebeeldig onkunde heeft bevorderd en daardoor de mis- doet hier veel ter zake. IL.» daad in de hand gewerkt. medewerking, het publiek wil dit over ’t Achwaren alle menschen wijs En wilden daarbij wel 1” van buiten het tot vijf a zes gulden kan bren gen. r dat b. v. een werkman te Amsterdam, g._ van een belang en van eenige mededeeling, omdat hij er schade door kan lijden. Zijn halve gulden En te verwon- den generaal Eland hulde wordt gebracht deren valt het evenmin, dat een sjouw een i DIENSTPLICHT. De wet op den persoonlijken dienstplicht is Zaterdag door de Koningin-Regentes ondertee- kend. De fabrieksarbeider Jochem S., uit Bartle- hiemdie in den avond van 9 Juni j.l. een moordaanslag op zijne vrouw gepleegd en daarna zich zelven zeer ernstig verwond heeft, is van het Diaconessenhuis te Leeuwarden overgebracht naar het krankzinnigengesticht te Franeker. De vrouw heeft verleden week hersteld ge noemde ziekeninrichting verlaten. ATJEH. De correspondent der N. R. Ct. seinde Zater dag uit Batavia «Kolonel Van Heufsz viel den 28sten Teupin Raja aan. De vijand liet 32 dooden achter; aan onzen kant werden 3 minderen gewond. Den 29sten nam Van Heufsz Sangget Menoe. De vijand liet 29 dooden achter. Aan onzen kant sneuvelden de le luit. Goldenberg en 4 minderen; 8 werden gewond. Na in Ndjong leeftocht medegenomen te hebben vervolgden de onzen den vijand. Den 30sten werd opnieuw gevochten. Panglima Polim is nu in Samalanga.” Dezelfde correspondent seinde gister. «Partijgangers van Toekoe Oemar bedreigen Kolonel Moorrees gaat met de helft van Het 7de bataljon snel daarheen.” Naar de A. R. Ct. meedeelt, zal bij ge- 1 van de inhuldiging van H. M. de Koningin een groot gala-diner gegeven worden, waartoe o. a. de leden der Staten-Generaal zullen worden uitgenoodigd. waterproef, pijnbank vergoeding slechts vijftig cents, terwijl iemand Naar men verneemt, ontving de Minister - 3 van Oorlog Vrijdag, op den dag der bekrach- Te verwonderen valt bet dan ook niettiging van bef wetsontwerp tot invoering van die iets I den persoonlijken dienstplicht door de Eerste misdaad afweet, zich in zijn eigen Kamer, van de weduwe van generaal M. D. in dat zijner huishouding onthoudt graaf van Limburg Stirumden grondlegger financieele I der beweging voor de afschaffing der plaats- j vervanging en oprichter en voorzitter van den bij""dadelijke "betaling" tót Anti dienstvervangingsbond, een schrijven waarin negen stuivers teruggebracht' En te verwon- den generaal Eland hulde wordt gebracht en I j- ix l.x-j_x-j-tjeslooper erkentelijkheid betuigd voor het welslagen van jaar noodig is niet alleen, maar tevens zooveel in een afgelegen deel gaarne als getuige wil zÜy poging om F verzet en «bezwaren” ontmoet, als het thans j optreden in een nietigst zaakje om een flink Stirum een groot deel wijzen zijnde, mag ten dezen daggeld te verdienen. streden, tot wet te verheffen. .i aan den ijver en het doorzicht De brief waarin aan deze dankbare gevoe- dat grootemisdaden verborgen laD8 «’ting werd gegevenstrekte tevens ten kleinezelfs de nietigste geleide van een herinneringsvoorwerp in brons, voorstellende en behoorende tot de nalatenschap van generaal Van Stirum. Verpleging van behoeftige krankzinnigen. liggen vingerwijzigingen genoeg, om tot betere Korten tijd geleden wendde de diakonie uitkomsten te geraken. Voorloopig doen we er toe. EN \ms- M IIIIF.IIÏEVIII? iinii iniiii rm i 9 UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1