ZATERDAG 9 JULI 1898. No. 54. N ieu wsti jdi ngen Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Eerst de guldenwas het antwoord. het Pietje Puck-type had 50 woorden kost 50 is. in Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM Cornelius Herz, de man die in het treu rige Panama proces zoozeer bekend is geworden, Door het dolle heen had dit van de heerlijke minder gure 1 1 De iV. Gr. een 22-jarig Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVE'RTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever keling van geslagen - Amerika blijken van i met deze groote plechtigheid, een F De rechtbank te ’s-Gravenbage heeft den man en de vrouwdie terechtstonden wegens een tusschen den glimlach en den traan, speelde zich Woensdagavond tegen halfelf op het Dam rak af, tot groot misnoegen van de betrokken partijen en tot groote vreugde van de omrin gende onverschillige, maar op schandaal beluste massa. Een victpria, onder directoraat van een zoo- genaamden aapjeskoetsier, vloog pijlsnel uit de Vischsteegratelend en reutelend stootte het vehikel tegen de blakers van de spoedig te verdwijnen beurs en een woeste menigte achter volgde in nog doller vaart dezen voorganger van den automobiel. Aan de spits van dit keurvendel in versnelde pashad zich een volgelinge van Zwarte Kardoes ten strijde op gemaakt, en een gewezen parapluie als zijd- geweer buitengewoon vaardig hanteerend en boven haar lokkenschat zwaaienduitte deze zullen zien, en zou zich mettertijd waarschijnlijk wel weer getroost hebbenals het toeval haar in haar nasporingen niet de behulpzame hand had geboden dank zij de onvoorzichtigheid van den onbezonnen avonturier die zichde War- moesstraat doorrijdend, te dicht bij het hol van de leeuwin gewaagd had. Hij had een klein erfenisje bekomen en in driesten overmoed had bij een vriendinnetje van zijn bekoorlijke weder- i een paar dagen gastvrijheid aange- een wettig hotel op de Prins Hendrik- waar gewoonlijk de ronde zeeman zijn zijn gekomen, tijdens den mist, met de stoom boot La Bourgogne van New-York te Havre. De La Bourgogne zonk bijna onmiddelijk. Slechts 170 passagiers en 30 man van de bemanning werden gered. Bijna alle officieren zijn omgekomen. Het schip had aan boord 191 eerste kajuitsreizigers, onder wie 72 vrou wen, 125 tweede kajuitspassagiers, 295 tusschen- dekspassagiers en 220 koppen bemanning. Ruim 800 personen dus, waarvan er maar 200 gered zijn. 1Zijn geheim. Een vreemdeling bezocht eens een Goudsche pijpenfabriek en vond er alleen maar een knaap. Ik geef u een gulden als gij me eens laat zien, hoe gij die pijpen fabriceert, zeide hij. Ik kan alleen maar neuswarmertjes maken, mijnheer, antwoordde de knaap. Wat zijn dat, neuswarmertjes? Megaere woeste noodkreten, die langzamerhand Welkorte pijpjes. Nu goed, ik geef je een gulden maak er eens een. die in AT JEH. Bij de operatiën in de Moekims Moesa en Langien Aron Tjoemboek-oost, Kemengan-oost en Gloempang-Pajong werd geringe tegenstand ondervonden. Dertig Juni is het civiel etablis sement te Edi aangevallen. Vijand afgeslagen, zestig dooden achterlatende. Twee compag nieën uit Kotta Radja daarheen gezonden ver dreven den vijand naar Eid Tjoet. Gewond een officier en veertien militairen beneden dien rang. Vijand heeft een vijftigtal dooden achtergelaten. Kolonel Van Heutsz met een bataljon Ediwaarts vertrokken ter verdere vervolging van den vijand. Het O. M. bij de rechtbank te Utrecht eischtte een gevangenisstraf van twee jaar tegen den gewezen ontvanger van Baarn, die terecht stond wegens verduistering. Tot rector der Vrije Universiteit is voor den cursus 1898/99 benoemd dr. A. Kuyper. Het nieuwe telegram-tariefEen een voudige sleutel op dit tarief wat de kosten betreft is de volgende De eerste 10 woorden kosten 25 cent, dit is 1 cent per woord +15 cent. Van 11 50 wordt het aantal woorden af gerond tot het volgende veelvoud van 5, tenzij het aantal woorden reeds een veelvoud van 5 is. Dit afgeronde aantal kost 1 cent per woord 15 cent, zoodat de kosten van b.v. een telegram van 32 woorden zijn35 X 1 cent 15 cent 50 cent. Een telegram van 15 ct. 65 ct. Bij telegrammen boven 50 woorden worden de getallen afgerond tot het volgende veelvoud van 10tenzij het aantal woorden reeds een veelvoud van 10 is en de prijs boven de 50 woorden wordt dan ct. per woord. Een telegram van 83 woorden kost dus50 woor den 65 ct.en 33 woorden (verhoogd tot 40) 20 ct., zoodat de prijs is 85 ct. Bij 371 woorden kosten de 50 woorden 65 ct., verder voor 321 330 a 1/2 ct. 165 ct. 65 ct. f 2.30. In de bestuursvergadering van den Bond van C /is besloten dat iedere fabriekdie eene door- oopende controle over hare boekhouding wenscht te hebbenzich hiervoor kan wenden tot het bestuur van den Bond. Het bestuur benoemt dan eene commissie, bestaande uit den Secretaris en twee beheer ders, welke commissie zich, zoo zij dit noodig oordeelt, nog door een ander persoon kan laten adsisteeren. De bezoldiging der commissie wordt voor iedere reis afzonderlijk vastgesteld en, zoo ge- wenscht, aan de fabriek vooruit meegedeeld. De fabrieken zijn verzocht, vóór 1 Augustus a. s. aan den Secretaris van den Bond op te gevenof zij van eene dergelijke controle wel of geen gebruik wenschen te maken. De Staten van Friesland hebben herkozen tot leden van Gedeputeerde Staten de heeren J. van Loon met 26, P. Peereboom met 27 en J. N. Witteveen mede met 27 stemmen. Gekozen (vacature M. H. Kingma) de heer dr. N. Reeling Brouwer met 28 stemmen. Met gelijk stemmental werd herkozen als suppletoir-lid de heer mr. T. van Hettinga Tromp. Brieven en Berimten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. van 3100 M. van het fort onveilig zijn. Op de dagen dat gevuurd wordt, zal van het fort een roode vlag waaien. Inhuldigingsfeesten. Volgens bericht van den resident der Zuider- en Ooster-afdeeling van Borneo zullen de pangerans Mangkoe Ne- goro en Sosro Negoro, die door den sultan van Koetei zijn aangewezen om hem bij gelegenheid van de inhuldigingsfeesten in Nederland te vertegenwoordigen, den 21 en dezer maand van Koetei via Bandjermassin en Batavia naar Nederland vertrekken. De Sultan van Koetei is voornemens zich vergezeld door den Sultan Moedapangeran Ratoe en pangeran Parwirobenevens een vijf en-twintig-tal volgelingenbij gelegenheid van de plechtige viering der aanstaande troons bestijging van H. M. de Koningin naar Batavia te begeven. Het vertrek van Koetei is voors hands vastgesteld op 21 Aug. Een collectant gearresteerd. Ct. deelt mede, dat te Groningen Amsterdammer een zekere J. E., die daar, in strijd met het verbod der bevoegde macht, een collecte hield voor de vereeniging «Hulp en steun voor weezen van alle gezindten” is gearre steerd. Door den bliksem gedood. Te Eist is een 30-jarig arbeider, terwijl hij op het land werk zaam was, door den bliksem gedood. Opgespoord. De 18-jarige Petronella R., die in gezelschap van P. M. uit Arnhem ver trokken was en wier aanhouding door de Arn- hemsche politie verzocht werdis opgespoord en naar Arnhem overgebracht. In de koolteerdistilleerderij Perseverantia te Harlingen heeft brand gewoed, welke ontstond bij de naphtaline-bereiding. Een werkman is zeer ernstig gebrand in het ziekenhuis opge nomen en later overleden, twee anderen bekwa men minder ernstige wonden. Veeartsendie in aanmerking wenschen te komen voor een benoeming tot prosector- anatomestevens custos der kabinetten, en onderwijzer in practische ontleedkunde aan ’s- Rijks Veeartsenijschool te Utrecht, op een jaar wedde van f 1500, met ingang van 1 Septem ber e. k., gelieven zich voor 25 Juli e. k. aan te melden bij een aan den Minister van Binnen landsche Zaken te richten en bij den directeur van voormelde school in te zenden gezegeld verzoekschrift. Van het fort bij IJmuiden vangen schiet oefeningen met zwaar geschut aan. Het gedeelte van de Noordzee, benoorden de zuidelijke pierzal daarbij tot op een afstand j wenschen over te brengen.” Nu schrijft iemand in hetzelfde blad, dat de slagen der gerechtigheid uit, I voor deze post als aangewezen is Col. John W. Vrooman, vroeger president van de Holland Society van New-York. Colonel Vrooman stamt af van een oud- Hollandsche familiedie zich voor meer dan 300 jaar in Amerika vestigde. Hij beweert zelfs af te stammen van graaf Egmond. Hij moet een zeer goed man van zaken zijn niet alleen, maar ook een welsprekend redenaar, zeer beschaafd en ontwikkeld, niettegenstaande hij een «self made man” is. De inzender zegt verder, dat zijn benoeming tot dezen belangrijken tijdelijken post, den Hollandsch Amerikanen bijzonder aangrnaam zou zijn. We zullen er nog wel meer van hooren. De liefde komt, de liefde, gaat. Een hartroerend familietafereel, het midden houdend duidelijker vorm aannamen en een volledig vocabularium van scheldwoorden liet volgen, een minder ernstig blad dan het onze een belangrijke plaats zou verdienen. Wat was er gebeurd? Een jonkman van verkeering met de dame, zooeven omschreven. Volgens berichten had dit jeugdig paar al sinds geruimen tijd kennis aan elkaar, zóo i zelfs dat de gevolgen niet waren uitgebleven I en nu had de jonge vriendeen weinig blasé j van al die heerlijkheidzich eenige dagen schuilgehouden, en de gemeenschappelijke woning op den Zeedijk verlaten. De troostelooze weduwe Coöperatieve zuivelfabrieken in Friesland oalntan óaf iarlorn fahrialr rlin oana poging tot afpersinggepleegd tegenover militair in de buurt van den Benoordenhoutschen- weg daar ter stede, ieder tot twee jaren gevange nisstraf veroordeeld. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 9 Juli 1898. Murk mei de koerrenB. S. Hylkema. Neitinken oan in Ijeave BlomSj. de Z. Fen élde Keatsers en hjar Fiten, T. J. B. De fortrjitlikeG. Postma Koartswyl. Plaatjes. Een vreeselijke ramp. Het zeilschip Cromartyshire, te Halifax (Nieuw-Schotland) aangekomen, meldt op 4 Juli, zestig mijlen ten Zuiden van het Sable-eiland, in botsing te De vreemdeling gaf het geldstuken toen j nam de jongen een lange pijpbrak een stuk van den steel af en zeideKijk, dat is nu een neuswarmertje. Amerika en de Inhuldiging der Koningin. In een Amerikaansch blad The Malland Express kon men dezer dagen het volgende lezen »De aanstaande Inhuldiging van de kleine Koningin van Holland is een gebeurtenis die in de harten der Au erikanen een bijna teeder wanhoopte reeds haar bartedief ooit terug te gevoel opwekt. I - Een dapper klein volk, dat de Spanjaarden eeuwenlang bevocht, en de zee te hulp moest roepen om den Spanjaard te verdrijven, terwijl het vervolgens geleidelijk het land terugwon van de zeeeen krachtigeerlijkgod- vreezend volk, dat ons onze pelgrimvaders ge geven beeften waarmee wij altijd op vrien- delijken en vredelievenden voet hebben geleefd een lieftallige jonge dame, wier goed gezond helft sinds verstand, goedhartigheid en uitstekende opvoe- boden in ding baa, bijzonder geschikt maken om zelve kade te regeeren over een aanhankelijk en liefhebbend anker uitwerptals hij in behouden haven volk, dat met trots en genegenheid de ontwik- gearriveerd I L_' Wilhelmina tot vrouw heeft gade- I nieuwe koppel i2 ij—i__ o dit alles bij elkaar maakt, dat avondlucht willen profiteeren en zich de weelde zijn sympathie moet geven van een bakje veroorloofd. Maar, o wee, de htigheid. Wij hopen, dat straf volgde onmiddelijk op de wandaad, zij Hollandsch Amerikaan speciaal met de taak werden ontdekt, achtervolgd, staande gehouden belast zal worden aan de jeugdige Koninginde beleedigde echtgenoote sprong met onge- .j naam der Vereenigde Staten, onze geluk- ëvenaarde kracht in het rijtuigje en deelde ongerechtigd met haar wapen rechts en links 'nt 1, o.'.h.üf't k..,..i.i.. .i ij-.1 onder een vloed van overschoone benamingen die geen aanleiding tot eenig wanbegrip gaven. Spoedig bad deze genotvolle executie een einde genomen want zoowel publiek als rust bewaarders, die toevallig voorradig waren, be moeide zich met deze verklaarbare gevoelsuitingen en bakjepaardkoetsierdie als gezelschap een agent bij zich kreeg, de twee vriendinnen en de schuldige werden onder oorverdoovend gejuich ter plaatse geleid waar gewoonlijk het recht uitspraak doet in alle kiesche en onkiesche aangelegenheden. Zoo eindigde deze tragi-comedie die den titel voerde van «de liefde komt, de liefde gaat!” Amsterdamsche Courant. MEIIIS- n IIHHlh:\iii mui num FiiiEsi.nu. UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1