WOENSDAG 13 JULI 1898. No. 55. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Acht Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Liever vrij Ons schoot het te binnen bij het j vreemde lading te dekken. meer daarom zooals De Regeering toegeschrevennog niets hebben geleerd. ’t zijn ’t vervolg maar stilletjes J UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM verdiend. Daar mogen slechte raadgevers zijn geweest, Die voorspelling is bewaarheid geworden. En de niet-liberale partijen hebben een 1 roemen op zulk eene overwinning. Drie tegen één en daarop roemendat is Drie tegen één en dan wel verbonden met eene machtdie men zegt te verfoeien Welnu het zij zoo. Wij feliciteeren U daarmede niet. En hierom vooral, omdat gij, die in den beginne zoo breed durfdet op te treden zoo ras uw eigen glazen hebt ingesla gen en uw eigen doodvonnis hebt getee- kend. Eene christelijk-historische partij in den lande kennen we voorbands niet meer. H. Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. laat veel liever iets de Revue 1 christelijk -gereformeerd geen christelijk-histo- risch geen joodsch of welk ander kerkelijk gekleurd Kabinet optreden. moet en Sj. Meinesz te Nijega, betref- van de Foekegracht aldaar. Burgemeester en Wethouders van eenige schippers om de de Warnserbrug te verbeteren, om I Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 oenta Voor eiken regel meer 7[ oent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever FRANKRIJK. Ter aanvulling van hetgeen over de Dreyfus-zaak is gemelddeelen we hier nog mee enkele kort saamgevatte persbe- oordeelingen van de woorden door Cavaignac in de Kamer gesproken. De Figaro, de Gauloisde Eclair en het Journal verklaren zich geheel voldaan met de gegeven sbewijzen”, de Dreyfus-mannen kunnen nu praten wat ze willen, er is niets meer aan hun zaak te doen finita la comedia. Maar tegenover deze uitingen staan die van andere bladen met de Aurora voorop. In dat blad betoogt George Clemenceaudat juist het noemen van al die bekentenissen door Cavaignac een bewijs is dat de revisie wel zal moeten komen. Immers, niemand zal kunnen beweren, dat die stukken zijn getoondaan Dreyfus of diens advokaat en daarom is deze, de banneling ook onwettig veroordeeld. Hij moge schuldig zijn of niet, het vonnis moet herzien worden. Ook Yves Guyot in de Siècle, Jaurès in de Petit Républicain, Hèlène Sec in de Fronde leggen dergelijke verklaringen afvooral Jaurès is zeer scherp tegen Minister Cavaignac, wien hij verwijt niet te hebben durven verklaren dat Dreyfus wettig veroordeeld is. Een groot aantal andere Dreyfusgezinde, radicale en socia listische bladen blijven strijden tegen dit Ministerie, dat zich zoo van de zaak wil afma ken. Al was, zeggen ze allen, Dreyfus ook hon derd maal schuldig, dan nog zucht bij door een onwettige daad op het Duivelseiland. Die fout te herstellen is hun eenig streven. President Faure heeft van alle kanten be wijzen van deelneming ontvangen naar aanleiding van ’t vergaan der Bourgogne. De Russische ambassadeur te Parijs heeft daarmede geen oogenblik gewacht, van den Keizer van Duitsch- land is een telegram ingekomen gedagteekend op zijn jacht in de wateren van Noorwegen en zijne Ministers zijn even- Koning Umberto I min achtergebleven. ENGELAND. Er zijn twee commissiën bezig gelden bijeen te zamelen voor een ge- denkteeken voor Gladstone. De nationale commissie wil voorloopig een standbeeld oprichten te Londente Edinburgte Dublin en te Hawarden, de anderede commissie uit de liberale party, wil er een, het beste dat maar te krijgen zal zijn, zetten in het parlementsge bouw. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De parle mentaire commissie der rechterzijde van den Rijksdag is ook naar Weenen geroepen om deel te nemen aan de beraadslagingen over de taal verordeningen. Volgens de Poolsche bladen zal de Regee ring indien ook deze onderhandelingen niet mochten slagenden Rijksraad dit jaar niet meer bijeen roepen. Dan zou de taalwet, op grond van par. 14 der Grondwet, eenvoudig worden ingevoerd en tegelijkertijd de bestaande taalverordeningen worden ter zijde gesteld. Maar nu die Revue, dat Overzicht, heeft betrekking op den uitslag der verkiezingen voor de Staten Provinciaal. En hoewel dit niet in breede beschouwingen treedt en slechts de oppervlakte houdt, herinneren wij aan onze artikelen: »De aap uit den mouw!” Wij zijn daaromtrent aangevallen door de christelijk- historische pers en nemen nu geen woord van het toen geschrevene terug. De uitkomst heeft ons in het gelijk gesteld en aangetoond, het maalgeld van het school- dat zijwien we meerder dóórzicht hadden het niet, dat we nog een geestig heer hadden toegeschrevennog niets hebben geleerd, ’t te beantwoordendie uit ons artikel Liberaal Oordeel moge hard schijnen, ’t is aan alle kant zijn op vermakelijke wijze munt meende te j moeten slaan. Aan hem natuurlijk dat ge noegen. De man meendedat wanneer vrees voor het verlies van eigen zetel, begeerte de liberale partij alles en allen kon omvatten, zij ook voor Gedeputeerde Staten wel eens l een zetel kon afstaan aan eenig anti-liberaal Verbazend snedig! Wij behoeven niet in ’t midden te brengen de herhaalde verzoekschriften van kerkelijke gemeenteleden om een enkele predikantsplaats open te houden voor de modernen. Dit zou immers eene bewijsvoering op bijzondere gron den zijn En op maatschappelijk gebied gelden alleen Welnu, wat doet het er dan toe of iemand jood of christen is, christen ook van welk kaliber, als bij maar is een man voor het algemeen Is het niet van algemeene bekendheid, dat jaren lang de katholieke heer Cremers, een liberaal op en top, als Voorzitter der Tweede Kamer bij herhaling door de libe ralen op dien zetel werd gehandhaafd? Heeft men den zeer godsdienstige ministers Van Maanen en Six, om van anderen niet te spreken, een stroobreed in den weg gelegd om hun ’t bestuur onmogelijk te maken. Gaat heel de historie na, gij historischen, en wrijft dan nog in goeden gemoede een klad aan de liberalen. Schaamt U, als ge ’t durft. De waarheid inzake de verkiezingen voor de Provinciale Staten is eenvoudig deze, dat ge U weder in contact hebt gesteld met Uwe oude bondgenooten. Dit contact heel loyaal. Die naam gen. In een land dat tachtig lange en bange jaren voor vrijheid van geloofsovertuiging streed kan dit eenvoudig niet anders. ’t Mag vervelend heetenzulke waarheden als koeien telkens te moeten herbalentoch schijnen sommige menschen hoorende doof en ziende blind te zijn. We zouden hiermede kunnen eindigen, ware gegeven om voor thuis te blijven. De Revue zegtaangaande ’t genoemde district »Het is hier reeds op het eerste oog duide lijk dat onze rustige voorspelling bewaarheid is gewordennu de niet-liberale partijen een loyaal vergelijk hebben getroffen, kan de libe rale gerust thuis blijven en zal eenvoudig alle moeite sharerzijdscb” te svergeefsch” zijn.” Wij laten die dubbele »sch” voor rekening van het taalkundig geweten van den schrijver. Daar kunnen ook drukfouten parten spelen. Maar ter zake. »De christelijk-historische schrijver was gerust. Hij waagde in volkomen gerustheid eene voor spelling. Wij hebben ons standpunt in ons artikel Wij heb- is in ’t gemeen voor luttel zelfs [te koop Wees onbegrijplijk slechts en toon verdraaide loyaal vergelijk getroffen.” [zinnenGoddankdat we er niet aan hebben rnede- De grootheid van uw naam zal eerst met spot gedaan. Liever vrij en friesch vallendan [beginnen1 roemen op zulk eene overwinning. Verwondring volgt weldra, bekruipt den [grooten hooponzin. En eindlijkniet zoo dwaasof ’t krijgt i [den vollen loopdie men heet te bestrijdendit is eenvoudig In spijt van Pallas zelf en al de zanggodinnen. klinkklare onzin. Van welken dichter dit vers is, doet niets ter zake. lezen van de Revue. De Revue” ook al weer een Fransch woord, blijft daarom toch de zelfde. Eene christelijke dat effect moet doenof misschien ook veel j vlag dekt geene onchristelijke lading, verbergen. VERGADERING van den RAAD der gemeente WORKUM, op Vrijdag den 15 Juli 1898, ’s namiddags 8 uur, ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III. Voorstel van den heer H. j. van Dijk tot verbetering van den opreed naar de Zeesluis. IV. Adres van Mej. S. v. d. Plaats, om eervol ontslag als onderwijzeres in de handwerken aan de school in ’t Heidenschap. V. Alsvoren van Mej. W. van der Zee, als onderwijzeres aan de Vereenigde Burgerschool. VI. Aanbieding der Gemeente-, Armvoogdij- en Stads Weeshuis rekeningen over 1897. VII. Adres van Ds. J. v d. Weide e. a. om voor dit jaar de kermis af te stellen. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümbr Oldephaert en Noordwolde, op Maandag den 18 Juli 1898, des voormiddags te lij ure. Punten van behandeling: zal buiten al de kerkelijke haar kloverijen blijvenen juist ter wille van de algemeene vrijheiddie de uitspatting van eenige kerkelijke fractie aan banden moet leg- In een land dat tachtig lange I. Ingekomen stukken. II. Aanbieding van de gemeente-rekening, dienst 1897. III. Verzoek van mejuffrouw H. Brandenburgh om eervol ontslag uit hare betrekking van onder wijzeres aan de openbare lagere school te Koudum. IV. Benoeming van eene onderwijzeres aan de openbare lagere school te Koudum. V. Adres van fende uitbaggering VI. Voorstel van in zake het adres doorvaart van VIL Idem terrein te Nijega af te koopen. VIII. Idem tot aankoop van een nieuwe pers pomp bij de brandweer te Koudum. Koudum, den 8 Juli 1898. De Burgemeester, H. M. TROMP. VERGADERING van den Raad der gemeente HINDELOOPEN, op Vrijdag den 15 Juli 1898, ’s na middags 7 uur. Punten van behandeling I. Notulen der vorige vergadering. II. Ingekomen stukken en mededeelingen. III. Benoeming van een Commissie tot onder zoek der aangeboden rekeningen van de gemeente, het burgerlijk armbestuur en het burger weeshuis. IV. Verzoek om afschrijving van hoofdeljjken omslag. V. Voorstel van omtrent de viering 1 EN TWINTIGSTE JAARGANG. i Burgemeester en Wethouders van het kroningsfeest. Hindeloopen, 9 Juli 1898. De Burgemeester, VAN NAUTA. Het overlijden van een kameraad. »Met Fransch komt men de wereld door Dat wist Judels in zijn tijd zoo ahrdig te zingen. En ongelijk had bij nietmaar toch heelemaal gelijk ook niet. Immers het zooge naamde potjes-latijn is ook eene macht van beteekenis. En dan de bijbeltaal Men moet maar durven Och t is geringe kunst den naam van groot [te winnen, om het hooger te brengenenz,enz.in het belang des gemeenschappelijken lande is niet gehandeld. De toeleg is duidelijk gebleken. Rondom de verbonden partijen tegenover de eene, de nog altijd machtigede liberale. En dit bij de wetenschap dat het Vaderland nu of nooit anders kan geregeerd worden dan in liberalen zin. De geschiedenis heeft dit duidelijk bewezen, ook zelfs die van het uit verschillende bestand- deelen samengestelde kabinet Mackay. En niettegenstaande dit alles wordt aan de de algemeene. liberale jongetjes in ’t district Sneek den raad aan toe of ien welk kaliber, als hij maar is een man Hoe tracht men onder vreemde woorden eene Of ’t een banier I of vaandel of standaard is, de oorlogs-contrabande of misschien ook veel vlag dekt geene onchristelijke lading. verbergen. Zoo b.v. heeft het gewone woord kleermaker, nog deftiger uitgedrukt skleederen- Liberaal zijn duidelijk uiteen gezet. maker” hoegenaamd geene beteekenis meer in ben daarin betoogd, dat alle Nederlanders, het vaderland der Halbertsma’s. Men moet zonder onderscheid van godsdienst, leden kunnen spreken van tailleur, of nog beter van marchand- j zijn van de liberale partij, als deze bedoelt, tailleur. Dat is onbegrijpelijker en daarom zooals ze altijd bedoeld heefthet algemeen zooveel te beterbelang te bevorderen. Van Overzicht te gewagen is beneden alle Daar kan in Nederland geen katholiek, geen fatsoenmen 1 passeeren Hoe heeft de deftigheid gestalte erlangd in het land der oudeeenvoudige Friezen t?rT y jr> N1M8- B WVERTEiVTIE- IIUD VOOR FRIESLAND. 1

Friso nl | 1898 | | pagina 1