1 ZATERDAG 16 JULI 1898. No. 56. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r f maar res- standers; en de zegepraal, die in Zuid-Holland Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM meerder kle samengaan n n aan de Zending een serenade gebracht Daarvoor was door aan de Ame- en roomschen, dit is Waarom nü hen komt, schrijft dr. Bronsveld o. a., man en zegt: de heer Evangeliebelijder men zegt, zal nu proces-verbaal worden opge maakt. Het bijzondere van de zaak is, dat zij bij het kantongerecht moet worden behan deld waarbij de gekozene deurwaarder en de voorzitter der kiesvereeniging, die het initiatief voor den optocht nam, kantonrechter is. Dat het op andere plaatsen ook nog ver van zomer is, blijkt wel uit bet bericht, dat eenige dagen geleden de thermometer op de Broeken op het vriespunt stond. Te Andreas- berg heeft het gesneeuwd. Het toeristenverkeer in den Harz lijdt zeer onder deze weersgesteld heid. In West- en Oost-Pruisen heeft men in de laatste dagen veel last van wolkbreuken. De schade, door overstroomingen veroorzaakt, is er zeer groot. Eigen schuld. Door de schuld van het publitk zelf is in de omstreken van Haar lem een der schoonste buitenplaatsen voor het openbaar verkeer gesloten en wel het buiten verblijf Vëlserbeék te Velsen, waarin men uren lang kon wandelen zonder alles gezien te heb ben en waarin bijzonder veel aantrekkelijks is, zooals een heremiet, oude taveernen, enz. Het buiten was sedert dezen winter niet be woond en nu oordeelden velen het geoorloofd de theerozen, die tegen het huis opgroeien, af te rukkenbloemen te plukkenplanten te vernielenzich toegang te verschaffen tot die gedeelten waar duidelijk vermeld stond dat de toegang verboden wasenz. Zondag waszoo schrijft de N. R. Ct.de plaats gesloten en nu is natuurlijk Velsen in last. De reis van het Duitsche keizerpaar naar Palestina schijnt nu geheel te zijn vastgesteld. Het programma luidt: Vertrek van Venetië 13 October; aankomst te Konstantinopel den 17 October; vertrek van daar 22 October; aankomst te Haifa 26 October; vertrek van Haifa naar Egypte 16 November; aankomst te Alexandrië 17 November. De terugkeer in Duitschland is bepaald in de eerste helft van December. Het keizerlijk paar zal worden vergezeld door een lijfwacht van 32 gendarmen. De Oostenrijksche jubileumfeesten zullen door den Keizer en de Keizerin van Duitsch land worden bijgewoond. De Spaansche regeering heeft heden de inschrijving geopend op de uitgifte van 500 miljoen pesetas schatkist obligatiën. De bank van Spanje zal 300 miljoen nemen. Tusschen New-York en Indië is een directe stoomvaartlijn opgericht, waarvan de booten Bombay en Calcutta aandoen; zij bren gen de Amerikaansche fabrikanten en agenten in onmiddelijke gemeenschap met Indië zonder overschepen. Er is op deze lijn veel te ver dienen, vooral voor fabrikanten van spoorweg- behoeften, locomotieven, molenwerken, landbouw werktuigen rijwielengeweven katoenenz. De apen bij de Amerikaansche marine. Een eigenaardigheid van de Amerikaansche marine is, dat alle schepen bun aap aan boord hebben, sommige hebben er meer dan een. De zeelui leeren ze allerlei kunstjes en ook handgrepen bij bet manoeuvreeren. Men zegt, dat deze zeeman-apen beter te gebruiken zijn dan de marine recruten Eén ding is echter te zeggen in hun nadeel. Ze hebben geen eerbied voor anderman’s goed, en stelen als de raven. Brieven en Beril trten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Loup, hoofdredacteur van het Vaderland, die eerst daarvoor was aangewezen bad bedankt. Dinsdag is te Leiden plotselingin den ouderdom van 65 jaar, in zijn laboratorium overleden dr. W. F. R. Suringar, hoogleeraar in de botanie aan de Rijks-universiteit daar. Op 14 November van het vorige jaar had de overledene zijn veertigjarig professoraat herdacht. De eerstvolgende oproeping voor jonge lieden ter dienstneming bij het instructie-bataljon te Kampen zal plaats hebben tegen 17 Augus tus. De batterijen van het le reg. veldartil lerie uit Utrecht en Amersfoort worden van 18 tot 30 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Oldebroek tot het houden van practische oefeningen. Alweer een. Eergister is gearresteerd en gevankelijk naar het huis van bewaring te Almelo overgebracht de gemeente-ontvanger der gemeente Denemark, verdacht van verduistering van gemeentegeld. Verdronken. -— Bij de hoofden van IJmui- den is verdronken een Urker visscher. De man laat een vrouw met vijf jonge kinderen onver zorgd achter. In de Oprechte Haarlemmer Courant van gister lezen wij het volgende Katholieken, antirevolutionairen en christelijk-historischen. In de Kroniek” van de Juli-aflevering van de Stemmen voor Waarheid en Vrede betreurt dr. Bronsveld het, dat bij de verkiezingen voor de Prov. Staten de verbonden antirevolutionairen en katholieken zooveel veld gewonnen en dat zelfs leden van den Christ.-Historischen Bond en ijverige voorstanders van de Ned. Herv. Kerk daartoe medegewerkt hebben. genoegen hebben H. M. de Koningin in hun midden te zien. niet geheeldan toch half bekeerden broeder, i Een eigenaardig geval doet zich in de Wij zien in hem en de zijnen besliste tegen- gemeente Hoogeveen voor. Aldaar is zonder stemming tot lid van den dezer dagen door de antirevolutionairen werd gemeenteraad gekozen de heer K. Visser Nz. behaaldis voor een niet gering deel daaraan Des avonds werd hem te wijtendat men zich heeft laten opruien met muziek en fakkellicht. door De Nederlander." de deelnemers geen vergunning gevraagd. Naar Standaard keurde laatst zijn gebruik af den naam «christelijk historisch.” hij heet tegen Kuyper” te zijn oogen van vele hervormden een bondgenoot, en zoo doet hij ons, geval, meer kwaad dan het hoofd der anti revolutionairen, want men ziet in hem een zoo De Nederlander, het orgaan van Lobman, ter sprake. »Maar niemand, schrijft hij o. a., heeft met u en geestdrift geadviseerd tot het aandeel in de kerke- n*et ontdekken. hij nooit eenig leed- Een telegram heden ochtend bij het heeft betuigd. Wij vinden ook op politiek Handelsblad ontvangen luidt: De stad Santiago is rikanen overgegeven. Alle troepen uit het garnizoen te Amers- ATJEH. De correspondent der N. R. Ct. seinde Woensdag uit Batavia: Den 11 den dreef de troep van Van Heutsz den vijand van Edi Tjoet over Plawa Pontong en de heuvels van Blang Sekodji. De vijand had 80 dooden. Aan onze zijde werden 3 militairen beneden den rang van officier gedood en licht gewond de le luitenant der infanterie L. E. F. Weijergang en de 2de luitenant der infanterie H. A. Gerth van Wijk en 18 militairen beneden den rang van officier. Vandaag gaat een troep naar Perlak om den vijand uit Pedawa Pontong te verdrijven en te voorkomen dat Teungkoe Tapa naar Perlak verder oostwaarts gaat. De Rijksmiddelen brachten in de maand Juni op een totaal van f 11,592,599, zoodat ■de totale opbrengst over de eerste 6 maanden van dit jaar gestegen is tot f 58,577,182 tegen f 55,263,457 over de eerste 6 maanden van het vorige jaar. In de maand Juni van dit jaar brachten op de directe belastingen f 3,738,060, de invoer rechten f 632,725, de accijnzen f 4,051,422, de goud- en zilverwerken f25,861, de indirecte belastingen f 1,738,467, de domeinen f 111,185, de posterijen f 785,634de rijkstelegraaf f 138,687, de staatsloterij f 168,263, de jacht en visscherij f 30,336 en de loodsgelden f 171,938. Het °/12 der raming bedroeg f 60,952,690, zoodat de eerste zes maanden f 2,375,508 beneden de raming zijn gebleven. In de maand Juni van het vorige jaar brachten de middelen een totaal van f 9,489,471 op. De conducteur der Staatsspoor, die tus schen Luik en Maastricht uit den trein viel <en een hersenschudding bekwam, is aan de gevolgen daarvan in bet ziekenhuis te Aken overleden. De Si. Ct. bevat de statistiek der geboorte en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over April van dit jaar. Levend geboren werden 13753, levenloos aangegeven 611, overleden zijn, met inbegrip der levenloos aangegevenen, 8208 zijnde 19.96 op de 1000 inwoners per jaar. Voor Amsterdam bedroegen die cijfers ■pectievelijk 1231, 47, 796 en 19.25. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft het vonnis geapprobeerd van den krijgsraad te Leeuwardenwaarbij de gewezen 2e luit. L. C. J. P. de Bourbon wegens desertie is ver oordeeld tot vier maanden militaire gevangenis straf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht als militair of militair geëm- ploieerde te dienen voor den tijd van vijf jaren. INHOUD van het Friesche Tijdschrift xSljucht en Rjucht" 16 Juli 1898. Murk mei de koerrenB. S. Hylkema. Aide kinde, M. G. S. Fen aide Keatsers en hjar FitenT. J. B. Djiïr, J. Gylstra. Koartswyl. Min moat mar goed wêze (met plaatjes), D. H. Z. Riedling. Tot afgevaardigde van den Nederl. Jour nalisten kring op het Congres te Lissabon in Sept. e.k. aldaar te houden, is door het bestuur aangewezen de heer C. K. Elout, redacteur van het Handelsbladnadat mr. R. Macalester Dr. Bronsveld keurt het bijv, zeer stellig af, dat leden van den Christ.-Hist. Bond, die voor namelijk is gevormd met het doelom over- heersching der katholieken te voorkomen hebben medegewerkt tot de verkiezing van katholieken of ook tot die van antirevolutionairen, welke door met de katholieken samen te gaan, het predomineeren van deze mogelijk dreigen te maken. »En nu een christelijk-historisch Hovy is toch zulk een warm Hem moeten wij kiezen Herinner u nu eens, waarom de Christ-Hist. Kiezersbond is opgetreden, en stelt nu daar naast de houding van leden van dien Bond die een der vurigste doleerenden en anti-revo- lutionairen helpen kiezen tot lid van de Staten, met behulp van de roomschen. Is het niet om zich te schamen, en om wan hopig te worden? Iemand kan een voortreffelijk Christen zijn op politiek gebied een gevaarlijk tegen stander. Kan men dat maar niet onthouden? Maar zijn de liberalen dan nog niet veel gevaarlijker? Moet een Christen niet, waar hij staat voor de keus tusschen een belijder en een bestrijder van het Evangelie zich verklaren voor den eersten De liberalen, zoo leert men onszijn de voorloopers van de socialenzijn de ongeloovigen, de eigenlijke vijanden en ver drukkers van het christenvolk. Wij hebben ook nu weer deze dingen in verkiezingsartikelen gelezen, en deden het niet zonder ergenis. In dien anti-liberalen hoorn werd geblazen ook door mannen, van wie wij dit niet hadden verwacht, en die ten vorigen jare den Leer V an Gilse aanbevalen boven den heer Heemskerk. Zijn de liberalen dan sinds In het bijzonder brengt hij de houding van 1897 zoo veranderd, dat men nu de anti- den heer liberalen--J“” kiest, en sterken De antirevolutionairen omet Rome dan de heer A. F. de zekei-> zÜn n’et veranderd. Savornin Lobman in zijn blad De Nederlander, geholpenterwijl men vóór een jaar hem be- Hebben wij nu niet de invoering verkregen van r’ - - - - - - 1™. Vuriger Hegeering daarbij geen teekenen mogelijk dan De Standaard, pleitte komendheid, welke eer te groot dan te gering en wa8? Draagt zij geen goed hart 1 toe? Nam de Tweede Kamer niet het verzoek om uren voor godsdienstonderwijs op middelbare scholen en gymnasiën in overweging? Heeft dit ministerie één daad van vijandschap verricht Wij tegen Kerk of godsdienst? Wij kunnen haar Dat blad verkondigdedat, nu van den persoonlijken dienstplicht is verwijderd, niets meer verhindert om gearmd met de room- schen op te trekken tegen de liberalen. 1 nog, zoo i De Nederlander voor de coalitie met Rome, heel de vrij-antirevolutionaire” fractie viel De Nederlander bij. Waarlijk, de heer Lobman heeft het ridderkruis verdiend van den H. Gre gorius. Wij hebben in zijn optreden onder een eigen leus nooit iets verblijdende gezien, kunnen niet vergeten zijn i lijke revolutie, waarover wezen I terrein zijn houding dubbelzinnig. Zelfs De 'I van Maar omdat is hij in de in menig 8en °P Vlasakkers tusschen 10 en 12 uur de twistappel kampte Hebbt den persoonlijken dienstplicht? Gaf de i van een voor- an gewenscht I *oort zullen Zaterdagmorgen bij hunne oefenin- het limits- El mi i.i; 11\i n: mui iiiiiii ui iesi. i\n. I UITGEVER: r e 9 1 it en sgereformeerden” boven hen ver- zelfs der roomschen macht helpt ver- Het gaat mijn verstand te boven. I 10 11Ij 111 tl V/ O I pen on de Vlasakkers tiissohan 40 en 4 o nnr

Friso nl | 1898 | | pagina 1