I ZATERDAG 23 JULI 1898. No. 58. I I Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r 4 Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM van een is. 1 v. d. D. seinde Brieven en Berishten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Din.dag en Vrydag morgens vóór 12 uur. M. J. BlaseHellingman) ontving, tergemoet- koming in hare vele uitgaven voor «Huis en Werkverschaffing”, de belangrijke gift van f 500 onder de initialen A. L. Een waar geluk voor deze Vereeniging en gaarne wenschen wij haar toe dat dit goede voorbeeld navolging mag vinden, daar zij in haar huis reeds menig gezellig uur aan de arme doofstommen verschafte en haar Werk verschaffing voor menig misdeelde een ware uitakomst was. Wie dus een symphatiek doel wil steunen vindt hier eene goede gelegenheid. De instelling is dagelijks voor belangstellen den van 104 uur te bezichtigen. In de kas van het autonome staatsmono polie te Belgrado moet een groot tekort ontdekt zijn. De hoofdkassier heeft acht miljoen francs niet geboekt. De nieuwe regent van Lippe-Detmold heeft zich volgens een Zuid-Duitscb blad in een brief aan den Keizer beklaagd, dat de officieren van het garnizoen zijn kinderen niet het militaire saluut gaven en ook niet met «Erlaucht” aan spraken, en dat een beroep op den bevelvoerenden Pruisischen generaal geen gevolg had. Daarop zou de keizer telegrafisch geantwoord hebben«Aan den regent van Lippe te Det mold. Mijn generaal had bevel, den regent -{te geven) wat den regent behoort, en verder niets Overigens verzoek ik verschoond te blijven van den toon, dien gij u in uw brief veroorlooft. Wilhelm I. et R..” Tot nog toe wagen andere bladen slechts met sterk twijfelen aan de juist heid van dit bericht kennis te nemen, Treurig einde. Te Poortvliet bad een elfjarige knaap het ongeluk een paardeboon in te slikkendie in de luchtpijp terecht kwam en daar bleef zitten. Geneeskundige hulp mocht niet batenna een smartelijk lijden overleed de knaap aan verstikking. Weer een methode. Voor het oogenbik maken een drietal jonge mannen te Rotterdam er hun werk van om de menschen op straat aan te sprekenonder tekoopaanbieding van een lorgnetdat zij beweren gevonden te heb ben en dat zijomdat het voorwerp voor hen geen waarde heeft, trachten te verkoopen. Gewoonlijk laten zij aan den kooper over, wat hij er voor geven wil. Is het lorgnet gekocht, dan bemerkt de kooper te laat dat de glazen gewoon vensterglas zijnzoodat hijdie koopje meende te hebbenaltijd duur uit Het drietal beweegt zich door de geheele stad’t liefst in de boofdstratenen in bet bijzonder hebben zij het op de buitenlieden gemunt. Een rijke vagabond. In een politiepost in Parijs bracht men dezer dagen een in lompen gehulde, ongeveer 60-jarigen man binnen, die in de keldergangen van de groote markthal was aangetroffen en door zijn schuwheid de aandacht had getrokken. Hij weigerde zijn naam en zijn woonplaats op te geven en maakte over ’t geheel den indruk van een idioot. Om iets naders omtrent hem te weten te komen besloot men hem te visiteeren. Wie schetst echter de verbazing van den politie-beambten toen ze op hem vonden 20,000 frs. in banknoten en 850,000 frcs. in allerlei papieren van waarde. Men kon echter niet vaststellen, wie de man wasdaar hij even als tevoren hardnekkig weigerde op de vragen der politie-agenten te antwoorden. In ieder geval is den bandieten, die nabij de markthallen rondzwerveneen goede buit ontgaan. Invloed van de muziek op den haargroei. Een Franschman zegt de zonderlinge ont dekking gedaan te hebben, dat sommige muziek het uitvallen van de baren verhindert, terwijl het bespelen van sommige instrumenten het tegenovergestelde uitwerkt, ja ten slotte tot totale kaalheid leidt. Componisten schijnen even snel of even langzaam als men wilkaal te worden als andere menschen, terwijl daaren tegen zijdie de scheppingen van beroemde meestere weergeven, zich in een weelderigen haargroei mogen verheugen. Andererzijds heb ben blaasinstrumenten voornamelijk de cornet a pistons en de trompet een zeer slechten invloed op de baren. De violoncel en de harp doen den haardos geen nadeelterwijl de fluit den virtuoos slechts tot zijn 50e jaar voor een vol-maantje behoedt. Om den beslist gunstigen invloed van het pianospel te constateeren worden een menigte virtuozen genoemd met manen als een leeuw, o. a. Paderewsky. Tot- nutoe is echter nog niet vastgesteld welke toonaard voor het kaal worden het ongunstigst is. De verantwoordelijkheid voor deze mededee* lingen laten wij geheel voor rekening van den Franschman. Admiraal Cervera en al zijne officieren zijn Zaterdag van Portsmouth te Annapolis geland, waar zij op hun eerewoord zich vrijelijk kunnen bewegen. Alleen kapitein Eulate wei gerde zjjn woord te geven. De admiraal be- Bij het af breken van een schoorsteen te Alkmaar viel een steen naar beneden waardoor een werkman zoo zwaar gewond werd, dat hij onmiddellijk naar het Gasthuis moest vervoerd wordenwaar hij eenige oogenblikken later overleed. Van de schoolkinderen. De schoolkin deren te Heemstede zijn op het eigenaardige tevens goede denkbeeld gekomen om bij van de inhuldiging van en gelegenheid van de inhuldiging van Koningin Wilhelmina aan de gemeente ter plaatsing in de raadzaal aan te bieden een portret van de Koningin. Bij wijze van tegen-beleefdheid zal nu van gemeentewege een vuurwerk worden ontstoken. Een gevaarlijke ipleegzuster.” Dezer dagen vervoegde zich bij de heeren Beukman, wijnhandelaren op de Prinsengracht, een als verpleegster gekleede juffrouw. Zij zeide dat de firma haar was aanbevolen door eenige doctorenwier namen der firma niet bekend waren. Intusschen gaf zij een belangrijke be stelling; zij noemde zich juffrouw Jeltema, Van Houweningenstraat 54 vroeger geruimen tijd verpleegster in het Binnen-gasthuis, thans ge diplomeerd pleegzuster en verloskundige. Er waren redenen tot wantrouwen, zoodat er aangifte bij de politie werd gedaan. Deze slaagde er in de zoogenaamde verpleegster te ontmaskeren, want het bleek dat er niets waar was van haar mooie verhalenen dat zij bij verschillende andere handelaars geweest was en daar bestellingen had gedaan. Thans is de verpleegster” in verzekerde bewaring. Amst. Ct. In den grooten internationalen schiet wedstrijd te Neuchatel, waaraan door de beste Zwitsersche schutters wordt deelgenomen, werd door de heeren 8. J. van den Berg van ’s-Gra- venhage en mr. H. Sillem van Amsterdam in het snelvuurnummer de 200 cartons in 36 en 37 minuten geschoten. Het stoomschip State of Texas van het Roode Kruis is te Santiago aangekomen met 1400 ton levensmiddelen tot ondersteuning van de in ellende verkeerende bevolking. Terwijl men met het lossen een aan vang maakte, stroomden de uitgehongerde burgers naar het dokbraken daaral vechtend en elkaar ver trappendde kisten open en stalen de levens middelen. Eindelijk gelukte bet de aanlegplaats af te zetten en werd een ieder de toegang ge weigerd. Om drie uur ’s middags begon de uitdeeling van levensmiddelen. Ieder die zich aanmeldde, moest een kaartje overleggen afgegeven door eene plaatselijke commissie. Dan ontving hij een rantsoen van anderhalf pond. Later werd een begin gemaakt met het uitdeelen van water, De opening van het Dortmund-Eems- kanaal is voor de tweede maal vier weken uitgesteld. Vermoedelijk zal het eerst einde Augustus gereed zijn. De toestand van den ongelukkigen koning Otto van Beieren moet zeer ongunstig zijn. Een Chineesche bandiet heeft te San Francisco een kruitmagazijnaan de Western Explosives Company toebehoorende, in de lucht laten springendoor een revolverschot. Hij dreigde het te doen, toen de zes politie-agenten die het magazijn bewaakteneen ontsnapten moordenaar in hechtenis trachtten te nemen. Allen kwamen omook vele andere personen en er is een groote verwoesting teweeggebracht. ATJEH. De correspondent van het N. Dinsdagavond uit Batavia: Men heeft vernomen dat Toengkoe Tapa naar Tapijang Batoe is teruggekeerd met eenige duizenden volgelingen. De colonne-Van Heutsz trok Zaterdag tegen den vijand op, die dien nacht naar de Noordkust vluchtte. In Edi is de rust hersteld. Mr. S. van Houten wordt deze week van zijn reis naar Amerika hier te lande terug- verwacbt. Jacht. De opening van de jacht op waterwild in Friesland, is door Ged. Staten dezer provincie bepaald op Zaterdag den 13 Augustus a. s. Provinciale Paardenkeuring. De op Maandag a. s. te Leeuwarden te houden pro vinciale paardenkeuring belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Ruim 250 paarden de fraaiste exemplaren uit alle deelen van Frieslandzijn voor de keuring aangegevenhet geheel belooft een juist beeld te geven van de paardenfokkerij in de provincie. Aan prijzen is uitgeloofd voor f 5065. Gaarne verleenen wij plaats voor het onde/staande. Mocht het aanleiding geven tot navolging, dan zal het ons aangenaam zijn daartoe te hebben medegewerkt. Doofstommen-Vereeniging «DOOR LIEFDE SAAMGEBRACHT”, gevestigd Westermarkt 16, Amsterdam. Het Dames-Comité der Doofstommen-Vereeni ging «Door Liefde Saamgebracht” (pres. Mevr. Te Baarn zal dit jaar de verjaardag van H. M. de Koningin Regentes, Ambachtsvrouw dier gemeentemet luister gevierd worden. Behalve vuurwerk en concert, zal er op het sportterrein een bloemencorso gehouden worden. Men heeft grond te verwachten dat HH. MM. de Koninginnen dit bloemenfeest zullen bijwonen. Verder wordt nog een harddraverij gehouden. De heer R. A. Buisman, voorzitter der Nederlandsche Vereeniging voor Liefdadigheid te Parijs is benoemd tot ridder in het Legioen van Eer. Op het door den gewezen secretaris van Opsterland Alberti aan de Koningin Weduwe Regentes ingediend adres, om vernietiging van het raadsbesluit, waarbij hij als secretaris dier gemeente is ontslagen, is afwijzend beschikt. INHOUD van het Friescbe Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 23 Juli 1898. Net skildich, J. P. Asman. Willem fen Haren (met portret)W. D. Mijn wiif en ikFo. de Zee. Houlikshimmel, Sj. de Zee. Koartswyl. Ut it AmerikaenskC. H. Fen ’e wal yn ’e sleat I (met plaatje). De heer H. A. Banning, de bekende schrijver, hoopt 26 Aug. zijn tachtigsten ver jaardag te herdenken. Menschelijke ijdelheid. De schrijver der Haagsche Sprokkelingen in De Nederlander maakt, naar aanleiding van het overlijden van mevr. Vemer, de volgende zeer juiste opmer kingen «Het is verwonderlijk, hoe na elk feit van dien aarden ook na bijna eiken zelfmoord er zooveel menschen zijndie de betrokken personen «o zoo intiem kenden” en die «zoo iets al lang hadden zien aankomen.” Bij zoo’n gelegenheid staat men verbaasd hoe één enkel persoon zooveel menschen kan kennen. Het wil mij echter voorkomendat het duiveltje van ijdelheid in dezen een duchtig woordje meepraat, en dat de hoop, dat er voor al die praters een brokje van de algemeene belang stelling moge afvallenbij hun optreden een groote rol speelt. Wanneer iemand een einde aan zijn leven maaktis het tien tegen één dat minstens een dozijn personen den vorigen avond met hem doorgebracht hebben, en toch niets buitengewoons bespeurdenterwijl de persoon veelal rustig thuis is geweest. Dit zal dan ook wel weer de zucht zijn om inte ressant te wezen. «Even opvallend is het dat, wanneer die welingelichte personen voor den rechter van instructie worden geroepen, in de hoop dat zij, door hun intieme bekendheid met den persoon in quaestie, zullen kunnen meewerken om den geheimzinnigen sluier op te lichten (een ver wachting, die zij door hun eigen praatjes deden geboren worden), dat dan diezelfde menschen veeltijds eensklaps verstomd schijnen en bij onderzoek blijken precies evenveel van de zaak af te weten als de groote hoop. Waar die menschen in den regel niet aan denkenis dat zij door hun verbalendoor het toegeven aan hun ijdelheid en dikwijls hun zucht om «in de krant te komende toch reeds zoo ingewikkelde en zoo zorgvolle taak der justitie onnoodig verzwareninplaats vanzooals goe den staatsburgers betaamt, deze taak naar hun beste krachten te helpen verlichten.” Te Boertange en Bellingwolde zijn mare chaussees gestationneerd om te verhoeden dat Zigeuners, komende van de kermis te Leur, ons land binnentrekken. Is FRISO SIMS- ES 1IIIEII1EVIIE- lll.lll 111011E’IIIESI. ISII. —IS

Friso nl | 1898 | | pagina 1