ZATERDAG 30 JULI 1898. No. 60. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG 5,360 5,000 Te zamen A UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. het Friescbe Tijdschrift 30 Juli 1898. I Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Vourwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever Binnenkort zal er een promotie plaats hebben in de kapiteins- en hoogere rangen der artillerie. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet Sommels- dijk, onder bevel van den kapt. luit. t. z. J. B. Snethlage, 25 dezer te Curasao aangekomen, en is Hr. Ms. instructieschip Nautilus, onder bevel van den kapt. luit. t. z. J. P. van Ros- sum, 26 dezer te Ponta-Delguda aangekomen. Als een bijzonderheid wordt vermeld, dat bij den heer Z. van Kalfschoten te Wonden nest met 5 witte zwaluwen is uitge- berg een broed. INHOUD van ,,Sljucht en Bjucht.” Net skildichJ. P. Asman. Sa rimpen üntfallen, Sj. de Zee. Aid yn ’e koken, D. For hwet, heart hwet, T. J. B. Koart- swyl. Koart en goed. Riedling. Nei de Letter (met plaatjes) D. H. Z. Von Puttkammer, de staatssecretaris van Elzas Lotharingen zal, volgens de Indép. Beige, weldra aftreden wegens een geschil met den stadhouder Von Hobenlohe. Alle gevangen genomen geredde matro zen van de Bourgogne zijn uit gebrek aan be wijzen voor hun schuld, op vrije voeten gesteld. Als bewijs, dat de vooruitzichten bij de suiker-industrie niet zoo slecht zijn als men wel denktdeelt de Soer. Ct. mededat in de afdeeling Bodjonegoro verschillende aanvragen zijn gedaan om vergunning tot het oprichten van suikerfabrieken. De heer ’s Jacobs vroeg vergunning om een fabriek, de firma Anemaet Co. om twee fabrieken en de heer P. H. Van Groningen om een fabriek in die afdeeling Blijkens bericht van den consul-generaal der Nederlanden te Londen zijn in Groot- Britannië nieuwe voorschriften uitgevaardigd betreffende de overscheping en doorvoer van goederen daar te lande. Met het oog op die voorschriften zal het aanbeveling verdienen goederen, voor doorvoer of overscheping bestemddadelijk bij invoer als zoodanig aan te gevenwaardoor de bij invoer in het Vereenigde Koninkrijk vereischte formaliteiten worden vermeden. De bedoelde voorschriften liggen aan het Departement van Buitenlandsche Zaken ter inzage van belanghebbenden. De toestand van vorst Bismarck levert oogenblikkelijk volstrekt geen gevaar op. Verscheidene Twentsche kasteleins hebben besloten gedurende de inhuldigingsfeesten geen sterke drankendoch alleen bier en verfris- schende dranken te schenken. Wie is de baas In het Maandblaadje uitgegeven door de »Vereeniging tot bevordering van Vrouwenkiesrecht” vindt men als shisto- risch” het volgende vermeld, waarschijnlijk bij wijze van argument: Op een vergadering van de katholieke ver- eeniging Becht en Orde, te Maastricht, zei de geestelijke adviseur het volgende: »Als de vrouw in het gezin ’s morgens zegt: »wij eten erwten van daag” en de man zegt: »het moeten boonen zijn”, dan moeten het boonen zijnde man is de baas.” Vrage of dit argument in de oogen van mannendie werkelijk met gezinnen bekend Naar aanleiding van de vraag»welke verplichtingen rusten op onze coöperatieve ver eenigingen tegenover elkander?” in de verga dering van den Bond van Coöper. Zuivelfabrieken in Friesland op 10 Aug. a.s. in te leiden door de heeren Veeman en T. Kuperus, zal het bestuur van dien Bond het volgend voorstel doen De besturen Coöper. Vereenigingen, aange sloten bij den Bond van Coöperatieve Zuivel fabrieken in Friesland verklaren elkander de behulpzame hand te biedenzoo een der aan gesloten zuivelfabrieken door onvoorziene om standigheden tijdelijk ongeschikt mocht worden om de melk te verwerken, en zulks onder de navolgende voorwaarden 1Zoodra een der Zuivelfabrieken door onvoorziene omstandigheden of wegens belang rijke reparatiën niet in staat is de melk te verwerken, geeft de beheerder daarvan onmid- delijk kennis aan de vier naastbij gelegen fabrieken en verdeelt zijn melkpersoneel en gereedschappen zoodanig over die fabrieken dat vanaf 1 Maart tot 1 November geen der fabrieken meer dan 1/3 der melk ontvangt van de fabriek, die in bet ongereede is. Van 1 November tot 1 Maart mag de helft der melk aan één fabriek worden gebracht. Zoo mogelijk wordt bij de kennisgeving eene opgave gevoegd van de hoeveelheid melk, die ieder der fabrieken vermoedelijk zal ontvangen. 2. De levering der melk en het vervoer der producten komt geheel ten laste van de fabriek, die in het ongereede is. 3. De werktuigen en gereedschappen, voor zoover daaraan behoefte is, alsmede het werk volk moeten worden voorgehouden. 4. Zoo mogelijk wordt de melk van beide partyen afzonderlijk verwerktingeval dit niet uitvoerbaar isworden de producten verdeeld naar verhouding er uit de verwerkte melk is gekomen. 5. De betrokken beheerders regelen de administratie onderling, terwijl de verkoop der producten blijft aan ieder voor zich. 6. Voor bet verwerken der volle melk tot boter en kaas wordt ct. per 2 liter in reke ning gebracht, waarvoor alle exploitatiekosten zijn vergoedals gebruik van machines, boter vaten zout, kleursel, stremsel, administratie, enz. Indien de melk alleen tot kaasbereiding wordt aangevoerd, bedragen de onkosten ct. per 2 liter, en alleen tot boterbereiding 5 cents per Kilogram boter. 7. Van deze voorwaarden kan door onder ling overleg worden afgeweken. 8. Ingeval naar aanleiding van deze voor waarden verschil ontstaat tusschen de betrokken fabriekendan is het bestuur van den Bond verplicht uitspraak te doen. 9. Wijzigingen in deze voorwaarden kun nen worden aangebracht volgens de bepalingen vervat in de statuten van den Bond. Voorbereidend militair onderricht. Ter voorkoming van teleurstelling wordt er nog eens aan herinnerddat de aanmelding tot deelname aan het bovengenoemde onderricht dit jaar moet hebben plaats gehad vóór 1 Augustus. Indien ter plaatsewaar men aan het onderricht wenscht deel te nemen, infanterie of vesting-artillerie garnizoen houdt, behoort men zich aan te melden bij den commandeeren den officier der infanterie of vesting-artilleriebesproken. Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. zijnwel zoo klemt als de bedoeling van de aanhaling schijnt te wezen. Aldus het N. v. d. D. »Maar het geheele voorbeeld is slecht ge kozen verklaarde een goede huisvrouw aan de Middelb. Ct. Men kan daaruit ziendat het gebezigd is door iemand, geheel onbekend met de eiscben van een middagmaal. »Een man kan onmogelijk vorderenden zelfden dag boonen te etenals moeder de vrouw op erwten heeft gerekendwant boonen zijn niet gaar te koken, als zij niet den nacht te voren in het water hebben gestaan.” »Bij zulk een logica staan wijmannen met onze voorbeelden altijd ten achter”, zegt het blad. Maar nu komt weer een van onze lezeressen verzekeren, dat men, en zeker in dit jaargetijde heel best boonen kan koken zonder ze vooraf een nacht in het water te zetten. Maar dat zijn dan ook roomsche boonen of tuinboonen 1 Haar man zou dus den baas hebben kunnen blijven. En dan had de geestelijke adviseur te Maastricht toch nog gelijkzegt De Tijd. Eergister is te Kampen een zolder van het nieuw gebouwde gasthuis waarop 50,000 turven opgestapeld wareningezakt. De onderliggende regentenkamer is totaal vernield; persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ibseniana. Henrik Ibsen gaat iederen middag, zoo vertelt de Berl. Lok. Anz., zijn wandelingetje maken in de Carl Johannstraat in Christiania. Kalm en nadenkend loopt hij voort, gekleed in onberispelijke gekleede jas en fonkelnieuwe hooge hoed. Met de rechterhand steunt hij op zijn stok en de linker, keurig gehandschoend in modern bruin, rust achteloos op den rug. Deze bijzonderheid kennen de Engelschen en Amerikanen, die Christiania bezoeken en Ibsen tot een van de voornaamste bezienswaardig heden” rekenen, zeer goed. Zij óók begeven zich naar de Carl Johann straat, om hem te ontmoeten en in ’t Grand Café,” waar de groote dramaturg vervolgens geregeld heengaat, is er dan een défilé voorbij hem van slanke dochteren Albions en pikante Amerikaansche dametjes. Zoo gaat dit nu al sinds jaren en men zou iets missenals ’t anders was. Den 20en van dezen maand echter greep een gebeurtenis plaats die eenig is in de slbsen- geschiedenie.” Dr. Hendrik Ibsen, als altijd keurig gekleed, stapte deftig op het sGrand Café” af, toen plotseling twee Engelsche heeren met drie dames op hem afkwamen, hem bleven aan staren en den weg versperden. Ibsen drong door de dames heenmaar eenigen tijd later stonden ze weer in zijn weg en staarden en gaapten hem opnieuw aan. Ten slotte nam een der heeren een kiekje” van den grijzen dichtervorst. Ibsen bleef eerst kalmmaar werd opeens nerveusliep een zijstraatje in, en gaf voor de eerste maal in zijn leven zijn stamplaats in het Grand Café” op, benevens »de aanblik van de lieve dochteren Albions.” Tienduizend jaar oude visschen. Een merkwaardig schouwspel zagen de arbeiders, die bezig zijn met ’t boren van een tunnel en ’t aanleggen van bronnen, en die bij hun op gravingen op zoutlagen stieten. indien dit niet het geval is bij den burge meester. Militieplichtigendie in het bezit zijn van een getuigschrift W, waaruit blijkt, dat zij met vrucht aan het voorbereidend militair onder richt hebben deelgenomen, komen vóór andere miliciens hunner lichting in aanmerking om tot een graad te worden opgeleid en worden, zoo dat mogelijk is, ingelijfd bij bet wapen en het garnizoen hunner keuze; adspiranten voor het reservekader kunnen door deelname aan dat onderricbt het getuigschrift F verwervendat gevorderd wordt om tot dat kader te kunnen worden toegelaten. De Ministers van Waterstaat en van Marine bezochten Willemsdorp tot het houden van een inspectie over de opmetingen in het Hollandsch diepin verband met de daar te houden vlootrevue. De St. Ct. bevat de wet van den 14den Juli 1898, tot regeling der personeele belasting naar den grondslag rijwielen. De St.- Ct. bevat de statuten der te Am sterdam gevestigde naamlooze vennootschap Paleis voor Volksvlijt. Het doel der vennootschap is het oprichten en exploiteeren van een gebouw voor nationale, algemeenetijdeljjke en doorloopende tentoon stellingen van nijverheidlandbouw en koop handel, dat tevens zalen bevat ten dienste van verschillende inrichtingen voor kunsten en weten schappen wijders het gebruik maken van de zalen, localiteiten, terreinen en aanhoorigheden voor al zulke doeleinden als waartoe het bestuur in het welbegrepen belang der vennootschap mocht besluiten. Het kapitaal der vennootschap is groot 1 miljoen gulden verdeeld in 5000 aandeelen mits volgestort, in blanco, ieder van f 200te mogen oprichten. I waarvan 800 zijn preferente aandeelen, gemerkt letter A. Van deze 5000 aandeelen zijn geplaatst 4200 stuks (gewone), terwijl de 800 preferente aan deelen, gemerkt letter A, alle nog ongeplaatst zijn, welke echter vóór 1 Juni 1908 moeten zijn geplaatst. Voor de eerste maal zijn benoemd tot leden van den raad van commissarissen de heeren mr. F. A. van Hall, te Utrecht, E. van der Ven, te Utrecht, L. S. Son, te Utrecht, W. A. Rutgerste AmsterdamH. Coopmanste Alkmaar en tot directeurde heer W. F. K. Roemer. Inhuldigingsfeesten. De Vereeniging tot bevordering van het vreemdelingenverkeer te Amsterdam maakt, zegt De Tijd, goede zaken met de tribunes, die hier en daar zijn opge slagen. Indien alle plaatsen bezet wordenzal de opbrengst zijn van tribune A. tegenover de Weesperplein- brug met 228 plaatsen a f 20 f 4,560 tribune B. van het Paleis voor Volksvlijt met 268 plaatsen f 20 tribune C. op het Frederiksplein met 510 plaatsen a f 20 - 10,200 tribune D. in de Raadhuisstraat met 250 plaatsen a f 20 tribune E. (onoverdekt) inde Raadhuis straat met 800 plaatsen a f 15 en 367 plaatsen f 10 - 15,670 f 40,790 Reeds zijn van alle tribunes de eerste rijen 3HW JU m.iii mini riiihi.ivi \mn un i n hath: I

Friso nl | 1898 | | pagina 1