WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1898. No. 61. Overeenstemming Buitenlandsch Nieuws. Hoe is ’t nu? Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Wschrijft in de Banier, onder het opschrift de lijst der UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Maar laat ons ’t woord geven met zijn artikel ’t Moet gezegd, dat ’t standpunt van de Vaderlander ons nog al bevalt al kunnen we ons niet vereenigen met de afschaffing van een zevende leerjaar; wij zouden integendeel de bijvoeging van een achtste nog verlangen. Maar dit voorloopig daargelatenwat een ellendig gekibbel toch over iets meer of iets min verzuimOns kwamen dadelijk voor den geest de pleitredenen voor het behoud van Sodom en Gomorrah. Zoo er nog honderd nog vijftig, nog tien, slechts vijf braven in die steden gevonden zouden wordenzou tot de executie niet worden overgegaan. Hoe geheel anders is het bier? Het schoolverzuim is en blijft een groot kwaad, niettegenstaande zoovele pogingen daar tegen aangewend. Dit weten alle onderwijzers, zoowel openbare als bijzondere. En hoe ter wereld ’t nu nog mogelijk is, dat er onder de laatste eentje gevonden wordtdie nog tegen de invoering van leerplicht kan ijverenver klaren we niet te begrijpentenzij blinde Zoo En nu bleek, dat werd b.v. nu reeds opgemerkt dat het tegen- maar woordige Kabinet te veel verrichte. Let op >mt, hebben I lezerste veelEerst dienstplichtnu leer- ipreken, dat I plicht, en reeds weder een ontwerp op de be- het optreden der strafffing van jeugdige boosdoeners, enz. enz. Kan er betere lofspraak worden gehoord uit liberalen hunnerzijds hadden er steeds den mond der tegenstanders? Maar waarom nu maar niet verder de banden ineengeslagen en leerplicht en kosteloos onder wijs voorgeschreven beide zoowel voor het openbare als het bijzondere onderwijs? Wij wezen daarop vroeger reeds. Nu we de paci ficatie eenmaal hebben, moet daarop voortge bouwd worden. Geen nieuwe schoolstrijd ont brande onder de groote menschen, die daarmede de kleine ontzettend veel nadeel zouden aan brengen. Ten slotte feliciteeren we den heer W. dat hij met zijn Diogenes-lantaarntje toch eindelijk in den persoon van den wethouder der gemeente Groningen, den heer Wouters, een liberaal gevonden heeft, die de zaken wat meer nauw keurig wilde onderzoeken. Al wat liberaal is heeft ’t overigens tamelijk wel bij den wakkeren schrijver verbruid. Hij en de zijnen zijn zuiver aan den graat, doch die liberalen, o foei! Wij herinneren ons van een van de straten stond te biddenom van de menschen gezien eu gehoord te worden H. Wij hebben onze lezers reeds een paar malen in kennis gesteld met de Vaderlander, een te Utrecht verschijnend weekblad dat vrijwel als het hoofdorgaan der christelijk-historische partij in den lande kan worden beschouwd. Zij weten tevens ook dat de Banier sedert de laatste jaren mede als orgaan van deze partij wil doorgaan. Opmerkelijk is het echter, dat beide bladen van sgelijke” richting zoo voor als na nog al een belangrijk verschil aantoonen. Vooral schijnt de vermakelijke heer W. nog al eens uit den band te springen ofschoon de hoofd redacteur van het blad ’t in dezen geheel met hem eens schijnt te zijnwegens de dikke woorden tegen het wetsontwerp op den leer plicht onlangs door hem gebezigd. In ’t kort de Banier is tegen ’t leerplicht- ontwerp en de Vaderlander is er voor. aan ’t laatste blad zuster der overleden vrouw in de koloniën. De Prins van Wales, wiens knie nog eens met de X-stralen onderzocht is, leed geen pijn meer en vertrok Zaterdag naar zijn jacht te Cowes. Het koninklijk college van geneesheeren heeft Donderdag, met het oog op de aange- kondigde derde lezing van ’t ontwerp rakende de vaccinatie, waarbij feitelijk de dwang wordt afgeschaft, eene verklaring aangenomen, volgens welke vaccinatie het eenig voorbehoedmiddel is tegen de pokken. De gewezen koningin van Hawaii’, Liliuoka- lani, is ernstig ziek. RUSLAND. Den 13en Augustus zal er een speciaal tarief in werking treden voor waggoniadingen koren van de stations der Russische spoorwegennaar de stations van Duitsche en Nederlandsche spoorwegenmet uitzondering van KoningsbergenDantzig Neufahrwasser en Memel. Het koren etc., met uitzondering van meel en grutten, moet gestort ter verzending worden aangeboden. maar goed berekend narekenen. Volgens den Minister waren er in Groningen 1291 kinderen, die geen onderwijs genoten. Een wethouder der gemeente, de heer Wou ters, ging echter zelf onderzoeken en vond 811 kinderen, die zonder onderwijs waren. Dat geeft nog al een verschil, niet waar »Voor de overige gemeenten mag men het getal in dezelfde verhouding verminderen,” zegt de heer Wouters, somdat vele der omstandig heden, die zich hier voordoen, ook elders zullen voorkomen.” Zestig duizend slinkt dan tot zeven en dertig duizend En dan mag men vragen of seen zoo in grijpende maatregel, als het invoeren van leer plicht mag worden genoemdgebiedend nood zakelijk is en of daarom het wetsontwerp moet worden aangenomen.” Zoo vraagt de schrijver in de Banier. Het geringe aantal der van onderwijs verstoken kinderen schijnt hem de in voering van leerplicht nog niet te rechtvaardigen, is hem blijkbaar geen voldoende reden om allen ouders een last die geen last is op te leggen. Dat zeven en dertig duizend kinderen zonder onder wijs blijven moet dus niet erg geacht worden. Heel anders de Standaard. Tijdens de Staten-verkiezingen er op gewezen, dat dr. Kuyper voorheen zich vóór leerplicht heeft verklaardgaf zij te kennendat zich vergiste wie meende, dat zij door haar afkeurend oordeel van het ingediende wetsontwerp met die vroegere uitlatingen in tegenspraak kwam. Eerst moet door ’s lande zede, door de aigemeene usantie, door het verhoogd plichts besef der ouders, de noodzakelijkheid om de jonge kinderen een deugdelijk onderwijs te Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Narekenen” »De Regeering heeft de noodzakelijkheid van leerplicht o. a. ook betoogd op dezen grond dat er bijna zestig duizend kinderen tusscben 6 en 12 jaar geen onderwijs genieten. De pers der liberalen gaat dit allereerst rondver tellen. Maar er is ook een liberaal geweest, die zoo niet wilde aannemen, dat dit getal 1 was en die daarom eens ging DUITSCHLAND. voormiddag te Bergen in Noorwegen aangeko men waar hij tot Maandag denkt te blijven. Aan boord van de Hohenzollern was alles wel. Met den dood van Bismarck is de Hohenzol lern onmiddelijk naar Kiel teruggekeerd. Omtrent den ganzeninvoer uit Rusland is men het met dit land nog niet eens geworden. Het verschil van meening echter dat tusschen beide landen op dit punt nog bestaatis zoo gering en betreft zoo geheel en al bijzaken dat er niet aan getwijfeld behoeft te worden of de zaak zal spoedig bijgelegd zijn. De verhoogingen van Russische douane-rech- tente heffen van enkele Duitsche artikelen zouden Vrijdag van kracht hebben moeten wor- i denmaar zijn voorloopig nog uitgesteldtot de onderhandelingen tusschen beide landen baar beslag zullen hebben gekregen. Hertog Ernst Günther van Sleeswijk-Holstein heeft naar aanleiding van zijn huwelijk voor j zijne 1000 ambtenaren, dienstboden en arbeiders een pensioen- en weduwenfonds opgericht. Het gerucht heeft geloopendat de Tsaar doen genietenin de aigemeene overtuiging zijn doorgedrongen. »Door die zedelijke pressie moet het eerst zoover worden gebracht dat men grosso medo zeggen kandat de jeugd over heel het land school gaat of thuis onderwijs ontvangt. »Doch is dit punt eenmaal bereikt, en blijft er dan nog een kleine groep van onwillige of ondeugende ouders over, die blijken voor geen zedelijken prikkel vatbaar te zijn, dan is de ure gekomen voor de Overheid om tot bescherming van het verwaarloosde kind op te treden.” Met verbazing hebben wij gevraagdDan eerst? Niet eer? Mag zij zoolang de verwaar- loozing laten invreten? De Stand, gaat voort »De vraag, of dit oogenblik bereikt is, hangt partijdigheid drijfveer der bandeling is. natuurlijk van de cijfers af. F het zwarte cijfer niet ruim 60,000 is, maar woordige Kabinet te veel verrichte, feitehjk op hoogstens 12,000 neerkomt, hebben lezers wij niet geaarzeld, openlijk uit te 8] ook o. i. het oogenblik voor Overheid gekomen is. »De 1 belang bijhet cijfer der verzuimers hoog te laten klinkenwij daarentegen lieten de actie juist van het lage cijfer afhangen. »Ware het cijfer van 60.000, dat de libe ralen bij de stembus gebruikt hebben, reëel geweest, we zouden gemaand hebben om nog te wachten. s Zestigduizend ware nog bijna 10 pCf. ge weest, en we waren overtuigd, dat dit cijfer nog heel wat, alleen door zedelijke pressie, kon dalen. »Maar nu” nu wenschte de Stand, wel eene geheel andere bestrijding van het kwaad. Ieder echter voelt, dat bare redeneering juist het omgekeerde is van die van W. in de Banier. Om het lage cijfer vindt de laatste regeling onnoodigde eerste noodig. Indien men geen adder onder ’t gras vreesde, zou men met de Stand, onderhandeling mogelijk achten. Immers, het beginsel der wet: de bescherming van het verwaarloosde kind, wordt door haar gehuldigdal wenscht zij ook de regeling anders. En in den wensch naar schrapping van het zevende leerjaar staan wij aan hare zijde. De instelling daarvan wijst boven het doel der wet uit en brengt zware financieele lasten. Vermoedelijk zal evenwel de praktijk van Standaard- en Banier-mannen wel eender wezen slechts dit ontwerp ten val brengen! Wij voor ons zeggen: of deze regeling ten bate van zestig-, zevenendertig of twaalfduizend, honderd of tien verwaarloosde kinderen moet gemaakt worden, ’t is ons hetzelfde. Overmits alle behoorlijke oudere reeds nu hunne kinderen op scholen zenden, waar zij in de vakken ai onderwezen worden, zal leerplicht (na wegneming van het zevende schooljaar) de goeden niet kwellenmaar vele kwaden tot hun plicht brengen. Onlogisch is het rond te vertellen dat alsdan het Cbr. onderwijs zal worden ge-1 schaad. En daarom blijven wij de invoering van leerplicht toejuichen. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever en Keizer Wilhelm in den a.s. herfst een be zoek zouden brengen aan het Italiaansche Hof. Volgens de Pol. Corr.die inlichtingen heeft ingewonnen bij Italiaansche Regeerings- ambtenaren is daar van een dergelijk bezoek niets bekend. FRANKRIJK. Het gerucht, dat de deken der literarische faculteit aan de hoogescbool te Bordeaux, dr. Stapfer, wegens het uitspreken van de bekende rede, voor zes maanden in zijn functie zou zijn geschorstis inderdaad beves tigd. Bij ministerieel besluit is Stapfer voor zes maanden uit zijn ambt ontzet. Stapfer is de achtstedie door het vrijuit zeggen van zijn meening omtrent de zaak- Dreyfusdaarvoor door de Regeering wordt gestraft. De eerste was prof, Andrade, hoogleeraar in de wiskunde te Rennesdie ontslagen werd. Hij werd gevolgd door mr. Leblois, die ontzet werd uit het ambt van adjunct-maire aan het zevende Parijsche arrondissement. Daarop kwa men luit. Chapelainop non-activiteit gesteld en professor Grimauxgepensioneerdaan de beurt. Kolonel Piquart en Reinach werden uit den militairen dienst ontslagen, terwijl Zola gestraft werd met schrapping van orde van het Legioen van Eer. De beslissing van den raad van orde ten opzichte van Zola heeft zoodanig de veront waardiging van den bekenden auteur Jules Barbier opgewekt, dat hij zijn eigen distinctief dier orde heeft teruggezonden. De grootkanselier van het Legioen van Eer heeft echter aan Jules Barbier medegedeeld dat aan zijn verlangen om uit de orde te tre den krachtens de statutengeen gevolg kan worden gegeven. Generaal Galliffetdie sedert drie weken I een kuur deed te Marienbadis Dinsdag van daar vertrokken, door den Minister van Oorlog naar Parijs ontboden in verband met de in structie der zaken betreffende overste Picquart ergens gelezen te hebben en majoor Esterhazy. Farizeeër, die luide op de hoeken i ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp tot invoering van plaatselijk zelfbestuur in Ierland in derde lezing aangenomen. Het Hoogerhuis heeft het ontwerp tot wering van misbruiken bij predikantsbenoemingen in de Staatskerk bij derde lezing goedgekeurd als ook dat betreffende het huwlijk met een De Keizer is Vrijdag- zuster der overleden vrouw in de koloniën. iiuii min uiilslnu. mis- H mui; u:\nr

Friso nl | 1898 | | pagina 1