ZATERDAG 6 AUGUSTUS 1898. No. 62. Nieuwstijdingen. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r i dat alsdan Ct. meldt is pastoor voor zijn de rust nog UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Van Duitsche worden geheven dan vraag voor zijn. leediging van zijn vader. Judet, die het geïncrimineerde artikel ge schreven hadde bestuurder Marinoni en de heer Lasseur zijn onderscheidenlijk tot 2000, 5000 en 500 francs boete, benevens 5000 frcs. schadevergoeding elk en tien plaatsingen van het vonnis in verschillende bladen, veroordeeld. In den loop van het debat diende mr. Labori een aanklacht wegens valschheid in geschrifte tegen een onbekende in en een wegens het gebruik maken daarvan tegen den heer Judet. De Koningin van Denemarken is onge steld. De prinses van Wales is telegrafisch ontboden en wordt heden verwacht. De hertog en de hertogin van Cumberland komen heden eveneens. De Koningin van Denemarken, geboren prin ses van Hessen-Cassel, is geboren 7 Sept. 1817. Zij huwde met koning Christiaan den 26en Mei 1842. Na het eindigen van het handelstractaat tusschen Duitschland en Canada op 1 Augustus jl. treden nieuwe bepalingen in werking. waren zal 25 percent meer van Engelsche. Nu is de maar of voor Duitsche warenbestemd Canadabewijzen van herkomst noodig Hieromtrent zijn tot nog toe geen offi- ciëele mededeelingen gedaan. De Italiaansche Minister-President, gene raal Pelloux, heeft met den Zwitserschen gezant te Rome de laatste schikkingen voor het boren van den tunnel door den Simplon gemaakt. 100 jaar en Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post8S cent. Prjja der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever invloed zou kunnen uitoefenen op hare beslis sing omtrent uw al of niet toelating. 25 bataljons infanterie, 10 eskadrons c. Of gij ooit den Eiffeltoren hebt beklom men, weet de commissie niet. Maar wel weet zij dat gij moeilijk met haar blind kunt zijn voor het nut, dat het lager onderwijs uit een scherpzinnige beantwoording der vraag zou kunnen putten, of, bij een bestijging met hin dernissen Ferdinand Cortezveroveraar van Mexicodan wel Attilakoning der Hunnen alias «geesel Gods”, het eerst boven in den toren zou belanden. Altjjd zoo deze heeren In geheel Duitschland heeft de brief van Keizer Wilhelm H in een bijzondere editie van den Reichs-Anzeiger geplaatst, een uitstekenden indruk gemaakt. Hij vormt als ’t ware een contrast met dien van Bismarckhandelende over diens ontslag in 1890. De brief van den Keizer luidt als volgt »Met onze hooge bondgenooten en met het gansche Duitsche volk sta ik treurend aan de baar van den eersten Kanselier des Rijks, vorst Otto von Bismarckhertog van Lauenburg. Wij, die getuigen waren van zijn heerlijken arbeid en die bewonderend tot hem opzien als tot een meester in de staatkunde, een onver vaard strijder in den oorlog zoowel als in vredestijdden meest aanhankelijken zoon des vaderlandsden trouwsten dienaar van zijn Keizer en Koning, wij zijn diep getroffen door het verscheiden van een man in wien God de Heer een werktuig had geschapen om de on sterfelijke gedachte van Duitschland’s eenheid te verwezenlijken. «Niet op dit oogenblik zou het van pas zijn om alle daden die de groote ontslapene heeft volbracht, alle zorgen die hij voor Keizer en Rijk heeft gedragenalle voordeelen die hij behaald heeft, op te sommendeze zijn te ont zaglijk, te menigvuldigalleen de geschiedenis zal ze alle op onvergankelijke tafelen schrijven. Mij echter is het een behoefte om voor de gansche wereld uitdrukking te geven aan den onverdeelden rouw en de dankbare bewondering, waarvan de gansche natie is vervuld en om in naam dier natie de gelofte af te leggen om datgene dat hijde Groote Kanselieronder Keizer Wilhelm den Groote heeft geschapen in stand te houden, te ontwikkelen en, als het noodig is, met goed en bloed te verdedigen. «Daarbij helpe mij God de Heer!” Dinsdag deed de rechtbank te Parijs uit- deze spraak in het proces wegens laster, dat Zola nog leefden, want de commissie is niet onrede lijk en vergt geen onmogelijke dingen. Zeg hieromtrent vrijmoedig uw meening. d. De groote Joost van den Vondel heeft, helaas! den laatsten adem uitgeblazen. Had hij ’t nog niet gedaan in welken geest dunkt u dat zijn oordeel were uitgevallen over Fongers rijwielende San José-schildluis en Andrée’s ballontocht tot opsporing van de Noordpool e. Gelooft gijmet de hand op ’t hart dat de meeningen van Michiel Adriaanszoon de Ruyter en Maarten Harpertszoon Tromp over de gesluierde dame uit het proces-Zola (als die zeehelden nog niet dood waren) op merkelijke punten van verschil en overeenkomst hadden opgeleverd? En zoo ja, welke? ZolaHij is er niet, heer candi daat; men weet niet waar hij zit, al weet hij het vermoedelijk zelf opperbest; zoo iets komt voor. Komaanmoed gescheptIn welke richting denkt gij dat Abd El Kader zijn na- sporingen naar het tegenwoordig verblijf des schrijvers van J'accuse! zou aanvangen, als hij -er de opdracht toe ontving? N.B. De com missie bedoeltdat de Algerijnsche emir den tocht niet zoozeer morsdood als wel spring levend zou hebben aanvaardde candidaat gelieve hierop te letten. g. Tot zekere sluiting van dit zevental vragenzouden we uw gevoelen willen ver nemen over het onthaal, dat het bij de Tweede Kamer ingediend wetsontwerp nopens het on derzoek naar ’t vaderschap zou hebben gevon den bij mannen als Piet Paaltjens, Godfried van Bouillonde Schoolmeester en Claudius Civilis, ten minste als ze »Nog in leven warenkon de tot verzet geprikkelde candidaat invallen«allereerst zou ’k hun raden den mijnheer of de mijnheeren I op te snorren, wie het vaderschap van Gu.v keurgarve toekomtten einde hem of hun de bet Petit Journal had aangedaanwegens be- volmaakete ketelmuziek te brengen die zich denken laat” Maar dan had de candidaat zich onmogelijk gemaakt en moest hij voor de eer van ’t lager onderwijs zakken als een bak steen Chineezen in het Duitsche leger. Twee Chineezen, de heeren Yang en Ting, zijn van plan in het Duitsche leger te gaan dienen. De Chineesche gezant Li te Berlijn heeft tenminste moeite gedaan ze in het leger opgenomen te en heeft er reeds herhaaldelijk met den heer von Bülow over gesproken. Een beslissing is echter nog niet gevallen. Yang is een zeer beschaafd en edeldenkend Chinees, die veel vrienden heeft in Duitschlandhij stamt uit een oude soldatenfamilie in China, was generaal, zijn grootvader en twee ooms vielen in den strijd tegen de Taipings. ’t Schijnt dat de vrees van keizer Wilhelm «gele gevaar” geheel geweken is. van Kiaotsjau. In eene volkrijke buurt van New-York bekend onder den naam van j>De Hellekeuken”, is Maandagavond een oploop ontstaan tusschen blanken en zwartentwee duizend in getal zij bestookten elkander met steenenknuppels en revolvers en velen werden gekwetst. De blanken schijnen de aanvallers te zijn geweest. De negers, in hunne woningen belegerd, deden het van de daken allerlei werptuig op de be- springers regenen en Dinsdag was de rust nog niet geheel hersteld. dan dat hunne houding zou geweest zijn ten opzichte van de zaak der gebroeders Hogerhuis, in verband met de interpellatie-Troelstra? b. NieX dunkt u, heer candidaat, waaraan Semiramis, koningin van Assyrië, indien ze nog onder de levenden verkeerde, de voorkeur zou geven, aan een kop van Houtens cacao of een kop van Blookers preparaat? Denk rijpelijk '*n va er na alvorens te antwoordenwijl de oplossing die gij de commissie van dit diep ingrijpend vraagstuk meent te moeten aanbieden, grooten ï?.or j iiu__i:_. Misschien sinds de occupatie Door de Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, van Koloniën, van Financiën en van Buitenlandsche Zaken zijn benoemd tot leden" van de ingevolge Kon. besl. ingestelde commissie voor de handelspolitiek, de heeren O. W. G. Briegleb, koopman, te Amsterdam, W. J. Blijdensteinlid der firma Blijdenstein en Co. te Enschedé; mr. Joh. Enschedé, voor zitter van de Kamer van koophandel en fabrieken te HaarlemA. Laan, lid der firma Wessanen en Laan te Wormerveer, en J. E. Scholten, industriëiel te Groningenen isop verzoek eervol ontslag verleend als lid der genoemde commissie aan den heer A. D. Duys, te Eist. De Broederschap van notarissen in Neder land, te Groningen vergaderend, werd bij ver hindering van den algemeenen voorzitterden heer J. C. G. Pollones, gepresideerd door den heer J. Maarschalk. Het ledental bedroeg, blijkens het jaarverslag 461; tot lid van het hoofdbestuur en lid van het dagelijksch bestuur werd herkozen mr. A. J. C. Jongejan, terwijl in de plaats van den heer J. Maarschalkdie aan de beurt van af treding en niet herkiesbaar was, werd benoemd de heer N. Immink. Als plaats voor de eerstvolgende algemeene vergadering werd Maastricht aangewezen. De 17e algemeene vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Politiebond zal worden gehouden op Woensdag 21 Sept, in het «Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen” te ’s Gravenhage. Op het tuinfeestdat den 20en dezer door den heer Cremer, Minister van Koloniën, op zijn buitenplaats Duin en Kruidberg te Sandpoort gegeven wordt, zijn genoodigd de alsdan hier te lande aanwezige Indische vorsten en hun gevolg, alsook de leden van het Insti tuut de droit Internationaldat alsdan te ’s-Gravenhage vergadert. Naar de N. Gr. Vogeldie zich tijdens den Atjeh-oorlog in Indië zoo bemind heeft gemaakt en moedig gedrag door de regeering gedecoreerd i werd, benoemd tot kapelaan bij de Paterskerk te Groningen. Aan de groote najaarsmanoeuvres van 15 tot 22 September in Gelderland te houden zullen deelnemen de 2e divisie infanteriebe staande uit het le, 5e en 8e reg. inf.elk a 4 veld bataljons, de koloniale reserve uit Nijme gen, 5 eskadrons van het le reg. veld-art., 2 batterijen der rijdende artillerie en 1 compagnie genietroepen. 3e divisie inf. bestaande uit het 2e5e en 6e reg. inf. elk a 4 veldbataljons, 5 eskadrons van het 2e reg. huzaren, 6 batterijen van het 3e reg. veld.-art. en 1 compagnie genietroepen, zoodat totaal aan de manoeuvres zullen deel nemen cavelerie, 14 batterijen en 2 compagniën genie troepen met een vermoedelijke sterkte van circa 17.000 man. Daar het een oefening geldt welke een oorlogstoestand zooveel mogelijk nabij moet komen, wordt aan de manoeuvreerende troepen eerstdaags te voren de ligging der terreinen bekend gemaakt, daar een en ander niet te voren mag worden bestudeerd. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet Alkmaar, onder bevel van den kapt. luit, ter zee A. W. F. C. van Woerden, 2 dezer van St. Thomas vertrokken. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van ’s Rijks schatkist op 30 Juli j. 1. bedroeg: bij de Nederlandsche Bank f 10,543,937.97 en bij de betaalmeesters f 1,966,791.46|, te zamen f 12,510’,719.43|. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 6 Augustus 1898. Net skildich, J. P. Asman. Us dichter Salverda, W. D. Bargebiten troch twa bur- Ijue om in fette gans, in 7 bidriuwen. De gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek, dr. Leyds, begaf zich Donderdag voormiddag, in gezelschap van den Minister van Buitenlandsche Zakennaar Soestdijk, ter audiëntie van H. M. tot aanbieding van zijne geloofsbrieven. Blijkens mededeeling van den Minister van Koloniën zullenzoowel in 1898 als in 1899, 2100 man suppletietroepen naar Oost- Indië moeten worden uitgezonden, waaronder in laatstgenoemd jaar 200 artilleristen en in elk der jaren 1898 en 1899 30 militaire schrijvers; naar West Indië, zoo mogelijk, 140 man, waarvan 100 voor Suriname en 40 voor Curasao. Te Grootebroek is in den ouderdom van bijna 4 maanden overleden de oudste inwoner van het dorpde heer G. Buurman. Moderne Examen-vragen. De «Gro- ningsche Kout”-er in de Prov. Gron. Ct. brengt in herinnering hoe verleden jaar een examen commissie de vraag stelde: «Als da Costa nu geleefd had, wie(n) zou hij bij de jongste ver kiezingen gekozen hebben.” De Kouter meent, dat nu men het gedachten lezen van doode poëeten eenmaal aan de orde gesteld heeft, er nog veel op dit gebied te doen valt. Zelfs geeft bij alvast de volgende «monsters, vrij bewerkt naar brandende quaesties uit den tegenwoordigen tijd, in verband met de mogelijke denkwijze dienaangaande van sinds lang begraven personen” Als thans de Grieksche wetgevers Solon Lycurgus nog leefdenhoedanig denkt gij krijgen FRI iiliii limn niiEsim Minis iimuiiiuiiii I i en 1 j

Friso nl | 1898 | | pagina 1