WOENSDAG 10 AUGUSTUS 1898. No. 63. Een halve eeuw. Buitenlandsch Nieuws. Officieel gedeelte. MM ■■MÉ Acht en twintigste Jaargang. y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM FR MMS- n I mill 111111 III.III mil FIIIESI. 111). Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG meening Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel rr.eer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: nog 7/30 gedeelte den boofdelijken te komen. Caesarea en en overtuiging kan brengen. Prinsterer begreep dit ook Onder bovenstaanden titel stelt Het Nieuws van den Dag eene premie beschikbaar voor zijne abonnee’s en tegen hoogeren prijs, ook voor alle anderen. Die premie schijnt aftrek te vindenalthans de Directie bericht dat de eerste druk is uitverkocht en de verdere aanvragers moeten wachten op een tweede. De belangstelling in dit werk verheugt ons. En uit die belangstelling blijkt, dat het goed gezien is van Het Nieuws in dit jaar zulk een premie- werk te geven. Over ’t algemeen is de kennis onzer geschiedenis bij ’t eigen volk dunnetjes en zijdie vooraan meenen te staan in de gelederen der beschavers hebben dikwerf hun stem doen hooren tegen geschiedenis als leer vak op de lagere scholen. Zij waren zij ’t ook door de omstandigheden, tamelijk ver blind. Juist de geschiedenis is een vak dat Brieven en Beriihten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Ad verten tién Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Er is in den laatsten tijd heel wat gesproken over de Kabinetsorder van den 8sten September 1852, waarbij de verhouding van den Pruisischen minister-presi dent tot zijne collega’s wordt geregeld en die, toen keizer Wilhelm II die wilde te niet doen, leert en vormt Wijlen Groen van en daarom schreef hij zijne boeken. En de heeren predikanten weten ’t der groote menigte haarfijn te vertellen, hoe het oude Israël het maakte en hoe het die lieden van vóór twee a drie tiental eeuwen verging. En de onderwij zers deden hun best mede en leerden ’t der jeugd dat d<) oude Batavieren en Friezen in beesten vellen liepenmet horens op den kop en dat de jongens moedernaakt rondsprongen en dar telden en zwommen naar hartelust, vrij van school, want scholen waren er in dien tijd niet. Neen, al die dingen vergeten niet, Die blijven bij en in volle overtuiging, denkende aan de heilige bosschen, waarin men zijne góden kwam vereeren, zingt dan ook de goe-gemeente uit volle borst mede »Ja, wij, wier vaderen voorheen, Hier knielden voor een hout of steen,” en wat daar verder volgt. Verder dan die Batavieren en Friezen werd het al bitter weinig gebracht. Hier kwam nog eens een Karei de Groote, elders een graaf, dan een Allaert Beilinck of een Jan van Schaffe- laar, een turfschip van Breda of een boekenkist van Hugo de Groot, maar dan ook was het voor het grooter deel basta. Het jaar was om, de leerlingen waren ver trokken en opnieuw moesten op school de oude Friezen en Bataven, op de catechisatie de oude Joden ’t ontgelden. Een schromelijk vergrijp tegen de vorming van waarachtige Nederlandsche patriotten, die prinsgezind daarbij zouden zijn in hart en nieren. Een schromelijk vergrijp steeds bevorderd door den onzaligen schoolstrijd. Over die kinde ren heen en naar ’t heette in en voor ’t belang van die kinderen, vergat men eenvoudig hunne 1 vaderlandsche vorming en was de naam »de I hoop des Vaderlands” een ijdele klank geworden. Geen wonder, dat ondertusschen het onkruid welig wortel schoot en met ’t oog op stoom en electriciteit de vaderlandsche grenzen niet meer wilde kennen, vergetende dat vaderlands liefde de algemeene menschenliefde niet uitsluit. Immers men kan hartelijk deelnemen in het lot van alle anderen, maar toch thuis in het eigen tehuis, zijn liefste plekje vinden De breede schare des volks beeft minder behoefte aan de kennis van het oude Israël minder behoefte aan die der oudste bewoners van ons land en aan het tijdperk der graven en heeren. Zij mag en moet het voornaamste weten van den vrijheidskrijg, dat is den tachtig- I jarigen worstelstrijd tegen Spanje, van het tijd- 1 perk van bloei en van dat van achteruitgang aanleiding beeft gegeven tot depntslag-aanvrage der Republiek der Vereenigde Nederlanden en van prins Bismarck. Van goed onderrichte van de oorzaken van beide. Zij behoort te weten de Fransche overheersching met al hare voor- en nadeelen, maar het is voor alles eene dringende eisch des tijde, dat ze geheel bekend is met de geschiedenis der laatste vijftig jaren. Hoort het Bilderdijk zingen »In ’t verleden ligt het heden, In het nu wat worden zal Het heden sluit zich aan het verleden aan wel aan het naaste verleden en juist prins Bismarck. Van goed onderrichte zijde wordt thans aan de National Correspondent geschrevendat deze order nog altijd bestaat en niet te niet is gedaan na het ontslag van den oud-Rijkskanselier. Het Ministerie van Oorlog is van meening, dat het leger buiten politiek- en partijgebarrewar moet worden gehouden. Dit is gebleken uit het volgende. Te Torgau was eene vergadering van liberale kiezers onmogelijk gemaakt, door dat de adjudant van het daar in garnizoen liggend regiment aan den bezitter van een zaal had meegedeelddatals hij de zaal aan de liberalen verhuurde, do regimentsmuziek voortaan geen toestemming meer zou krijgen om daarin Hierover heeft de liberale kiesver- een bezwaarschrift ingediend van Oorlog en deze heeft na waren Nederlandschen zin, tot behoud onzer volksvrijheid en eigen bestaan, tot voortgezette ontwikkeling en beschaving Daartoe hebben we in de eerste plaats noo- dig de geschiedenis der laatste vijftig jaren. Menig burger toch is thans gewapend met het kiesrecht. En menig burger brengt zijn stem uit, onwetend van de groote dingen onder het rustig bestuur van wijlen Koning Willem III en van de tegenwoordige Koningin-Regentes, de ouders onzer aanstaande Koningin Wilhel mina tot stand gebracht. De beschuldiging van het liberaal wanbeheer, in den regel werd gedurende die halve eeuw in liberalen zin geregeerd, kon wortel vatten alleen bij grootte onkunde van de ge schiedenis dier jarendie velen voor een deel zelve mee doorleefdendoch eng als ze waren van blikgaarne aannamen als om toch iets te hebben, wat als wrijfpaal kon dienen. Aan zoo iets schijnt nog altijd behoefte. Al heeft men ’t nog zoo goed, ’t kan nog beter. Beter zeker, als men eigen bitterheid laat varenis er reeds veel gewonnen. En daarbij bedenke men ’t zijn de slechtste vruchten nietwaar aan de wespen knagen. Nederland heeft in de laatste halve eeuw een tijdperk van rust en vrede, van welvaart en bloei beleefdeen tijdperk waarin veel en velerlei is tot stand gekomentrots snoode ondankbaarheid en bittere betweterij. Dit te ontkennen zou zijn der geschiedenis een slag in ’t aangezicht te geven, ’t Is daarom een goed werk van de Directie van het voornoemde blad een gedenkboek uit te geven als we boven hebben vermeld. Van harte hopen we, dat velen ’t zullen bestellen om licht te ver krijgen licht dat waarheid kan brengen en eene waardige houding voor de naaste toekomst. Enafgescheiden van dit werkhopen we in een volgend nummer, een overzicht te geven van het voornaamste wat al in de laatste halve eeuw in ’t eigen Vaderland tot stand kwam om alzoo voor te bereiden eene blijmoedige feestviering tot ’t aanstaande Krooningsfeest als bestendiging en voortzetting van het tijd perk van ontwikkeling en vrede. H. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag den 13 Angnstus 1898, des voormiddags te 94 ure. Punten van Behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Verzoeken om afschrijving van hoofdelijken omslag. III. Commissoriaal rapport over het onderzoek der gemeenterekening, dienst 1897. IV. Opmaking van eene opgave van personen ter voorziening in vacatures in het Zetterscpllege. V. Voorstel van B. en W. betreffende inzen ding van een adres aan de Tweede Kamer, inzake het aanhangige wetsontwerp leerplicht. VI. Vaststelling van het le suppletoir kohier van hoofdelijken omslag, dienst 1898. VII. Idem van het kohier van schoolgeld over het 2e kwartaal 1898. Koudum, den 8 Augustus 1898. De Burgemeester, H. M. TROMP. onderzoek uitgemaakt, dat de regiments adjudant hierin verkeerd had gehandeldmet zoo iets niet had mogen dreigenen dat aan de be dreiging geen gevolg mocht worden gegeven. De Berlijnsche bladen melden, dat het Keizer paar zich den 13den October te Venetië zal inschepen op reis naar Jeruzalem. Zonder andere plaatsen aan te doen zal men dan naar Constantinopel stoomen. Van daar uit zal waarschijnlijk een uitstapje naar Bucharest worden gemaakt. Den 22sten vertrekken de Keizer en Keizerin naar Haifawaar zij den 26sten denken aan te komen. De tocht zal dan verder over Caesarea en Jaffa te land worden afgelegd. Op den geheelen weg van Caesarea naar Jeruzalem zal de Keizer als eenvoudig toerist reizen in burgerkleeding en eerst bij zijn intocht in Jeruzalem zal bij uniform dragen. FRANKRIJK. Emile Ollivier, de welbe kende Minister van Napoleon III, is in de straten van Parijs door een ongeval getroffen. Een tramwagen willende bestijgenis hij ge struikeld en zoo ongelukkig gevallendat hij ernstig gekwetst werd in het aangezicht. In weerwil van zijn hoogen leeftijdschijnt hij toch met die kwetsuren en den schrik te zullen vrijkomen. ENGELAND. Het Hoogerhuis heeft verl. Donderdag met 40 tegen 38 stemmen het artikel verworpendat de Regeering te elfder ure bij de behandeling in het Lagerhuis in haar wetsontwerp tot verbetering der vaccine wet bad gebracht; het artikel namelijk dat den vaccinedwang afschaft. Twee redevoeringen zijn daarbij in het Hoo gerhuis gehoudendie nieuw licht over de quaestie werpeneene door lord Lister en eene door lord Salisbury. Beiden zijn voor standers der vaccine en beiden gaven het Huis den raad om niettemin het bestreden artikel goed te keuren. De vermaarde chirurglord Lister, ver klaarde dien raad met een bezwaard gemoed te geven. Maar hij grondde zijn advies voor namelijk op het door hem medegedeelde feit dat tegenwoordig een derde der kinderen in Engeland en Wales niet gevaccineerd wordt, omdat vele ouders bezwaren hebben tegen de vaccinegelijk die tot dusver geschiedt (van arm op arm) en de autoriteitendie den vac cinedwang zouden moeten toepassen, onder deze omstandigheden daarvoor veelal terugdeinzen. Lord Lister koesterde de hoop, dat de nieuwe wet (die vaccine met glycerine-lymphe van be kalf voorschrijft) aan die vrees van vele ouders een eind zou maken en tevens, dat gunstig zou werken het nieuwe artikel, omdat het aan de tegenstanders der vaccine de gelegenheid ontneemt zich met een martelaarskroon te tooien. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Een persoon, die bet vertrouwen geniet van den Hongaarschen Minister President Banffy, deelt in de Budapesti- Hirlap mee, dat Banffy in het vorig jaar nog aan graaf Badeni, toen Oostenrijksch Minister- President, heeft voorgesteld een voorloopig ver gelijk van twee in plaats van één jaar te treffen. De heer Badeni heeft dit toen echter beslist geweigerd. Ook de Keizer was het met Badeni in dezen eens. Dientengevolge heeft baron Banffy in het ontwerp-vergelijk de bepaling opgenomen, dat een langer Provisorium was uitgesloten, eene en wel aan het naaste verleden en juist aan dit naaste verleden kwam het op de scholen in den regel niet toe en op de catechisatiën heelemaal niet. En, waar men zoo weinig vrucht van zijn werk zagkan het niet verwonderen, dat er tegenzin tegen een leer te spelen, vak ontstonddat overigens noodigdringend eeniging aldaar noodig is, ter bevordering van den echten, I bij den Minister VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN op Vrijdag 12 Augustus e.k., des na middags 7 uur. Punten van behandeling: I. Notulen der vorige vergadering. II. Ingekomen stukken en mededeelingen. III. Voordracht ter benoeming van twee leden in het Zetterscollege tengevolge periodieke aftreding. IV. Verzoek van den gemeente-opzichter tot verbooging van de som waarop gemeentewerken publiek moeten worden aanbesteed. V. Concept-verordeningen op het openbaar lager onderwijs in deze gemeente. VI. Voorloopige vaststelling der gemeente rekening over 1897. VII. Vaststelling der rekeningen van het Bur gerlijk Armbestuur en van het Stads Burger Weeshuis over 1897. VIII. Verzoek om afschrijving van hoofdelijken omslag. IX. Executoirverklaring van van het primitief kohier van omslag. X. Reclames tegen aanslagen in het schoolgeld. XI. Suppletoir kohier van den hoofdelijken omslag. XII. Sollicitatie gemeente-geneesheer. Hindeloopen, den 5 Augustus 1898. De Burgemeester, VAN NAUTA.

Friso nl | 1898 | | pagina 1