I ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1898. No. 64. Nieuwstijdingen. ■■mm mm Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG van aan Hoeveel ons Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} oent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVEBs Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM is daar de loonstandaard zelf reeds 30 a 50 pCt. booger dan in rndere plaatsen. van Noord- dat bij al die spoorwegen te meer dan 800,000 personen werkzaam Daaronder zijn 100,000 stationsbeambten, 25,000 slaapster veroordeeld. de wet op de artsenijbereid- Uit bet Provinciaal verslag van stroomen van rijp en plaatsen naar Amsterdam. Wan- tnen daarbij rekening houdt met de ver- bestaan te berooven, maar vrouwen en kinderen te vervullen van angst en vrees voor de toe komst waarom daartegenover niet een organi- satie van verstandige lieden in ’t leven geroepen, die als een zoo noodlottig opzet door enkele kwaadwilligen wordt op touw gezet, tijdig waarschuwend optreden dat het die volksmenners niet te doen is om het heil der werklieden, maar om verstoring der publieke orde? Reeds het oogenblik van deze werkstaking, nu er vol op werk is aan den vooravond van de feesten en tegen een loondat ongekend hoog is en op geen andere plaats in het land wordt uit betaald, wijst op de booze bedoelingen van de aanleggers. Maar vindt hun woord ingang in de licht te bewegen gemoederen, nog meer zou dit doen het woord van hen die bet werkelijk goed meenen met het welzijn van den werkman. Wanneer zij ook door dezen werden toegesproken en hun werd uitgelegddat elke werkstaking in binnen- en buitenland tot heden slechts schade en jammer heeft opgeleverd voor de werkelijk bekwamen in hun vak, dan zou aan die goedgezinden een hart onder den riem ge stoken worden en zij zouden hun goed recht om te arbeiden voor zich zelven en hun gezin als kloeke vrije mannen tegen elke aanranding verdedigen. In ’t vrije Nederland moest zulk een terrorisme als thans te Amsterdam door enkelen wordt uitgeoefendniet kunnen plaats hebben. Het in werking treden der Kamers van Arbeid, die met leede oogen door de partij van wan orde worden tegemoet gezien zal in dit opzicht veel ten goede kunnen werken. Maar in afwachting van die organisatie, ware het dringend wenschelijk dat de goedgezinde werk lieden te Amsterdam zich aaneensluiten om gezamenlijk het flinke besluit te nemen zich waar het de en machine- drijvers, 20,000 telegraaf beambten45,000 '- en baanwachters en 175,000 personen drietal personen werkzaam aan den weg. Het resteerende cijfer vinden, waarvan er nog maar één tot het eigen-j maakt bet administratief personeel uit. Dat drietal heeft het neer aangeblazen tot een j schillende familie-betrekkingen, die van de be- j zoldigingen der spoorweg beambten leven, dan I aannemen dat minstens het groot aantal gezinnen onge- twintigste gedeelte van de bevolking der Ver. lukkig te maken, hen niet alleen van hun Staten door de spoorwegen zijn bestaan vindt. lijke timmervak behoort. geheele relletje opgezet en werkstaking van beteekenis. I Waarom in Amsterdam tegenover dit helsche kan men veilig overleg om een Brieven en Beriuhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. groen werkvolk uit andere i maken en het grootst getal leveren. Bij de verkiezing van leden der Alge- meene Raden in Frankrijk zijn de 1438 zetels Achteraf blijkt nu de Hamburger Nachrichten deelen ’t mee dat de familie Bismarck niet door den Keizer was uitgenoodigd tot bijwoning van de plechtige gedachtenisviering in de kerk te Berlijn wegens den zwaren rouw waarin de familie gedompeld was door het verlies van haar onvergefelijk hoofd. Het blad zegt verder, dat behalve prof. Schweninger ook wel degelijk èn Herbert èn Wilhelm den Keizer per telegraaf kennis hebben gegeven van het overlijden van hun vader, waarop Wilhelm H ook per telegram ant woordde en waarin bij tevens mededeeling deed dat hij op Friedrichsruh zou komen. Dit tele gram kwam echter aan nadat de kist reeds verzegeld was, zoodat aan geen opzet te denken valt, nu de Keizer het lijk niet meer heeft gezien. Te Enschede werd bij een vechtpartij zekere K.bloedend verwondzoodat genees kundige hulp noodzakelijk was. Terwijl K. naar het politiebureau vervoerd werd, bemerkte een der agenten dat hem zijn tabaksdoos ont vreemd was. Bij een onderzoek werd het ver miste voorwerp in het bezit van den verwonden K. gevonden. Een allerhevigst onweder heeft in de om geving van Keulen plaats gehad, waardoor zeer veel schade is aangericht. Het ergst woedde het boven Bayenthal, Mansfeld en Arnoldshöhe, alle dorpen onder Keulen ressorteerende, welke thans een beeld van verwoesting aanbieden. Voornamelijk in Bayenthal waar veel fabrieken zijn geteisterd. Binnen vier minuten werd het l als in een ruïne herschapen. De hoofdgebouwen van de Bayenthaler machinefabriek zijn totaal verwoest. Het bedrijf is natuurlijk gestaakt moeten worden. Talrijke personen zijn zwaar gewond, vele huizen in puin gevallen; verschil lende personendie een lijk naar het kerkhof brachten, werden gekwetst. Een kerktoren en een school stortten inwaarbij een vrouw en een kind van den onderwijzer verwondingen opliepen. Het dak van een groot pakhuis in de haven werd weggerukt. De Rijn was een tijdlang met puin en balken van de ingestorte huizen bedekt. Een wandelaar werd door den storm opgenomen en in den Rijn geworpen. Een afdeeling pioniers bracht hulp; in Paffrath dreigt de kerk in te storten en in Hermülleim werd het station in een ruïne veranderd. In al de door den orkaan geteisterde dorpen moet hulp gebracht worden, daar het meest de kleine luyden door de ramp zijn getroffen. Mejuffrouw Sophie de Vries, van de Kon. Ver. Het Ned. Tooneel is verloofd met den heer Henri Brondgeest, van de Rotterdamscbe Tooneelisten. Op 15 December valt de 300e verjaardag van den dood van Marnix van St. Aldegonde. Het bestuur van het Willemsfonds wil het initiatief nemen om dien dag plechtig te vieren. Het 350ste jaarfeest der stichting van de Koninklijke Saksische Kapel zal in Sep tember a.s. te Dresden gevierd worden. Het 300ste jaarfeest werd in 1848 door Richard Wagner geleid, die toen een sedert bekend gebleven redevoering hield. De opbrengst van bet a.s. feest zal voor zijn standbeeld te Dres den bestemd worden. Leipzig, Wagner’s vader stad, heeft zijn nagedachtenis alleen nog maar door een steenen plaat in zijn geboortehuis geëerd. Bericht aan de leden: Voorstellen enz. voor de Algem. Vergadering. Hoofdartikel: Het vroegere adres der Ver- eeniging. BerichtenPublicatie van den Gezondheidsraad te Karlsruhe over Mahler te Voorburg. De waarschuwing tegen de Pink-pillen. Centraal- apotheken en kwakzalverij. Grootere artikelen: D. Mahler. Wijn Désiles. Miraculo-preparaten. Somatose. Bijgeloof op het einde der 19e eeuw. RechtszakenEen slaapster veroordeeld. Overtreding van kunde. Gelderland. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: De fistelpot Klaas Ursem. Lieber’s middelen. Bij kon. besluit is de heer IJ. Oosterlo herbenoemd tot burgemeester van Leeuwarde- radeel. Met zekerheid kan de Winsch. Ct. mede- deelendat voor de provinciën Groningen en Friesland een rijks-tuinbouwleeraar binnen kor ten tijd zal worden aangesteld. Met den heer De Jongvroeger te Veendamtegenwoordig secretaris bij het de partement van onderwijs te Pretoria, thans met verlof hier te lande, zal eerlang een 16-tal onderwijzers naar de Zuid-Afrikaansche Repu bliek vertrekken. De lust om daar heen te emigreerenis onder onze onderwijzerswerk zaam bij het bijz. chr. onderwijs, nog al groot. Het recht om te arbeiden. Onder dit opschrift schrijft het Dagblad: Onder een deel der werklieden te Amsterdam heerscht sedert eenige weken een hevige spanning. De timmerlieden hebben het werk gestaakt, de j niet de wet te laten voorschrijven meesten niet uit eigen beweging of uit vrijen keuze betreftwerken of niet werken, wil, maar onder den invloed der angstaanjagerij Wie in Amsterdam het initiatief neemt tot van enkele raddraaiers. In geen stad van ons in ’t leven roepen van een dergelijke contra- vaderland zijn de loonen reeds zoo hoog opge- j beweging, zal voor nü en voor de toekomst voerd als in de hoofdstad. In sommige vakken een voor velen heilzame daad hebben verricht. Men verlieze hierbij niet uit het oog dat vermeerderen, want de leege plaatsen worden successievelijk door versche krachten aangevuld. Dat onder die omstandigheden de patroons j - «j - geen nieuwe eischen kunnen inwilligen, ligt 333 radlcale repubhkemen21 social.sten voor de hand. Trouwens verreweg de groote na ,ona l8ten’ meerderheid der thans stakende timmerlieden Hoeveel er van de spoorwegen leven. ziet dat ook heel goed in, maar durft er niet Uit de laatste statistieke opgaven betreffende voor uitkomen uit vrees voor geweld van degenen de spoorwegen in de Vereen. Staten die in de volksvergaderingen het hoogste woord Amerika blijkt, hebben. De werklieden te Amsterdam zijn de zamen meer dar slachtoffers geworden van een schrikbewind, zijn. Daaronder *yu w,wv ouiuuuou Dat dit in ons vrije vadetland mogelijk is, 40,000 stokers, 35.000 machinisten, klinkt ongeloofelijk, maar de treurige bewijzen hoofd conducteurs, 65,000 conducteurs, 130,000 lezen wij dagelijks in de berichten uit de hoofd werklieden in de werkplaatsen stad. Als men tot den oorsprong der staking op-1 wissel- klimt, zou men ten hoogste een EN TWINTIGSTE JAARGANG. In de maand Juli zijn bij bet koloniaal werfdepot aangenomen 77 man, als: 48 Neder landers, 18 Duitschers, 9 Belgen en 2 Oosten rijkers, terwijl 54 onderofficieren en minderen van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen, zoodat het totaal der wervers 131 man bedroeg, aan wien f 24,810 aan handgelden werd uitbetaald. Onder de aangenomenen bevinden zich 18 miliciens en onder de overgenomenen 43 mili ciens die voor den tijd van 2 jaar bij het Indische leger gedetacheerd werden. Gedurende die maand werden naar Oost- Indië uitgezonden 3 detachementen ter sterkte van 6 officieren en 134 minderenterwijl een sergeant-majoor-vuurwerker afzonderlijk vertrok en naar West-Indië een detachement sterk 1 officier, 1 onderofficier en 20 manschappen. Uit Oost-Indië keerden te Harderwijk terug 2 onderofficieren en 13 minderen en uit West- Indië 3 militairen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. instructiescbip Nautilus, onder bevel van den kapt.-luit. t. z. J. P. van Rossum, 9 dezer van Ponta-Delgada (Azorische eilanden) vertrokkenmet bestem ming naar Hellevoetsluis. HH. MM. de Koninginnen hebben de heeren J. L. Beijers en J. Funke, direc teuren van het Nieuws van den Dagdank doen betuigen voor de baar aangeboden exem plaren van bet historisch gedenkboekr>Een Halve Eeuw.” Met bijzondere belangstelling werd dit ge denkboek door Hare Majesteiten ontvangen. Dr. A. Kuyper vertrok Donderdag naar Amerika, waar bij een reeks universiteits- voordrachten zal houden over Nederland. De uitnoodiging daartoe werd ten vorigen jare gedaan en aangenomen. In zijn plaats treedt de heer P. J. Appel redacteur van het Nieuws van den Dagals onder voorzitter van den Nederl. Journalisten kring op. Op het Internationale Perscongres, dat in bet laatst van September te Lissabon zal wor den gehouden, wordt de Ned. Journalistenkring vertegenwoordigd door de heeren C. K. Elout, bestuurslid, redacteur van het Handelsblad; mr. H. Louis Israëlscorrespondent te Parjjs van het Handelsbladprof. dr. J. P. Muller, hoofdredacteur van het Nederl. Dagblad, te AmsterdamC. M. J. Muller-Massis, directeur van laatstgenoemd blad, en D. A. van Waal wijk, directeur van het Nieuwsblad voor Neder landte Amsterdam. H. M. de Koningin Regentes heeft aan den l olksbond, Vereeniging tegen drankmisbruik, een subsidie verleend ten bedrage van f 500, speciaal voor de Volks-Koffiehuizen, waarom trent het volgende jaar bij de Regeering een verslag wordt ingewacht. Naar wij vernemen bestaat het plan bet sectie-bureau 3er Staatsspoorwegen te Venlo over te plaatsen naar Maastricht. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 13 Augustus 1898. Net skildichJ. P. Asman. Us dichter Salverda, W. D. Koartswyl. INHOUD van no. 8 van het Maandblad uitgegeven door de Vereeniging tegen de Kwak zalverij. Een ge- ook bij deze werkstaking de halven en kwarten, volg van die onevenredigheid is het steeds toe- dus de stumpers in het werk, bet meest lawaai En de werkstaking der timmerlieden is dat surplus nog komen aldus verdeeld 190 conservatieven, 75 ralliès”, I 452 gematigde republikeinen, 362 republikeinen, i, 5 FRISO HUH lllllll rII I i:sL I Ml. sinus- n iiramni-

Friso nl | 1898 | | pagina 1