Het lange tijdperk van vrede. WOENSDAG 17 AUGUSTUS 1898. No. 65. Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r de Vereenigde Statenovergaan aan de Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Of met «Evangelische Kirche” hier in Neder land alleen bedoeld wordt het «Evangelisch Luthersch Kerkgenootschapof ook andere Protestantsche Kerkgenootschappen, kunnen wij niet uitmaken. De Keizer heeft dezer dagen in het park te Wilhelmshöhe reeds de kleeding geprobeerd, die gedragen zal worden gedurende de a.s. reis naar Palestina. Bij een uitstapje in den morgen droeg de Keizer een soort attilla en nauw sluitende pantalon van geel-witte stof. Over de borst was geel treswerk aangebracht. De rijlaarzen waren van geel-bruine kleur en een witte helm met geele spits maakte de uitrusting compleet. FR ANKRIJK. »De minister van Koophandel heeft het ontwerp van het paleis van congressen en staathuishoudkundedat volgens het plan van den architect zal worden gebouwd goedgekeurd. Dit paleis, hetwelk een zeer roepen «Leve de Koningin 1” 1 gaven we eenvoudig het vroegeredat naar we hopen, heden met dikken intrest zal weer gegeven worden.) «Gelukkig, dus vervolgt de heer Wijma, dat we ook onder de regeering van dezen vorst (Willem III) van niets dan van werken des vredes in Indië uitgezonderd kunnen spreken Een reuzenwerk, onder den eersten Willem voorbereid en onder den tweeden begonnen en voortgezet, werd onder den derden voltooid. In 1852 bevatte de Staats-Courant het korte regeerings-bericht«De Haarlemmermeer is droog door het recht van verovering, maar door dat voorstelde. van den arbeid. Dit vreedzame uitbreiden van den bodem schijnt onzen landaard eigen. Hebben 1 den spoorweg we in vroeger eeuwen water in land herschapen, DUITSCHLAND. Door bemiddeling van het ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn nu ook uitnoodigingen aan de bestuurders en vertegenwoordigers der «Evangelischen Kirche” in Nederland en Denemarken gezondenom tegenwoordig te zijn bij de inwijding van de Verlosserskerk in Jeruzalemop 31 October a.s. Ook naar Noord Amerika zullen uitnoo digingen gezonden worden. de beraadslagingen over het vredesverdrag duren en de quaestie van het gezag en het bestuur over de Philippijnen zal zijn uitgemaakt; 4° zullen Cuba, Portorico en de andere Spaansche Antillen terstond worden ontruimd en zullen de commissarissen binnen tien dagen worden benoemd en binnen dertig dagen te Havanna en San Juan bijeenkomen om de bijzonderheden van de ontruiming vast te stellen5° zullen de Vereenigde Staten en Spanje elk hoogstens vijf gevolmachtigden benoemen om een vredes verdrag voor te bereiden en te sluiten. Deze afgevaardigden zullen uiterlijk 1 September te Parijs bijeenkomen; 6° onmiddellijk na het ouderteekenen van het protocol zullen de vijan delijkheden worden geschorst. De rijksmiddelen hebben in de maand Juli van dit jaar opgebracht f 9.964.400, d.i. ruim 5 ton meer dan in het vorige jaar. De indirecte belastingen brachten minder op, de directe belastingen ging vooruit met 3| ton de accijnzen met f 417000, de posterijen met f 27000, de telegrafen met f 14.200 en de loodsgelden met f 9000. Tegenover een totale vermeerdering van f 845.600, staat een vermindering van de groep der indirecte belastingen van f 311,000, terwijl de invoerrechten f 20,000 lager bleven, samen dus 3.3 ton. Het personeel bracht f 825,000 meer op; de grondbelasting gaf f 286,000 minder, het geen te verklaren is door het bijzonder ruim vloeien in de overige maanden, van dit middel is sedert 1 Januari reeds 2.2 ton meer dan en i het indijken van den Anna Paulowna-polder^in Noord-Holland en het Eierland op Texel, het droogmaken van den Znidplashet aanwinnen van den Prins Alexander- en den IJpolder en de plannen tot geheele of gedeeltelijke droog making der Zuiderzee bewijzen, dat we ook in deze eeuw de veroveringen op onzen ouden vijand (de zee) voortzetten. «Tot bevordering van handel en scheepvaart is er in de laatste jaren veel gedaan. De toe nemende ondiepte aan de monden onzer rivieren, de grootere afmeting der schepen en stoom- booten, de behoefte aan korter en sneller ver keer, dat alles deed besluiten, de beide groote koopsteden des Rijks door nieuwe kanalen, die nu reeds bevaren wordenmet de zee te ver binden. Het kanaalnet der Noordelijke provin ciën is uitgebreid en de haven te Harlingen verbeterd. Zeeland mag wijzen op zijn Beve- landsch kanaal en bovenal op zijne havenwerken te Vlissingen terwijl Amsterdams handel van de verbetering der Keulsche vaart zeker de gehoopte vruchten plukken zal.” (Slot volgt.) Brieven en BeriJtiten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ENGELAND. De Belgische van Peking naar Han-Kau is bij keizerlijk decreet goedgekeurd. pendance noemt dat eene schoone vreedzame overwinning voor België, omdat Engeland zich tegen het verleenen van de concessie voor dezen spoorweg aan Belgische ondernemers sterk had aangekant. Het schijnt dat de Fransche en vooral de Russische gezant te Peking hun invloed gebruikt hebben om de concessie aan de Belgische ondernemers te doen verleenen. De berichtgever van de Times te Peking zegt, dat de natuurlijk jegens Engeland on vriendschappelijke houding door den vertegen woordiger van België te Peking in deze zaak aangenomen, scherpe afkeuring verdient. OOSTENRIJK HONGARIJE. Alleen reeds uit het heen en weer reizen van Oostenrijksche en Hongaarsche Ministers naar Ischl, waar de Keizer-Koning thans verblijf houdt, valt op te maken, dat er iets in de Staatsmachine niet in orde is. Het valt dan ook niet te ontkennen, dat de toestand met iederen dag meer bedenkelijk wordt en dat het geharrewar in Cisleithanië ook begint een hoogst nadeeligen invloed uit te oefenen op de verhouding van Oostenrijk tot Hongarije. Het blijkt, dat de Hongaren niet den minsten lust hebben om afstand te doen van een Ver gelijk overeenkomstig de Grondwet. Aan eene onderdrukking van Hongarije valt natuurlijk van den kant van Oostenrijk niet te denken, daar de Slavisch-clericale meerderheid een toestand geschapen heeft, waarbij Hongarije oppermachtig meester is, een toestand waarvan dit land dan ook denkt te profiteerendoor voor het Vergelijk de hoogste eischen te stellen. «Heel onverwacht droeg Willem I in 1840 de kroon over op zijn’ zoon, den «ridderlijken” kroonprins. Aldus schrijft de heer J. Wijma in zijn «Voorheen”, Geschiedenis van het Va derland, 6e druk, uitgave van S. E. van Nooten en Zoon, te Schoonhoven welk werk we hierbij ten warmste aanbevelen. «Gedurende diens negenjarige regeering heerschte er in ons land geen opgeruimde stemming. De Staatsschuld wasvooral door den toestand van 1830’39 (den onwil van Willem I tot onderteekening van het vredes verdrag met België)tot eene ontzettende hoogte geklommen. Elk jaar overtroffen de uitgaven de inkomsten. Dat duurde tot 1844; toen wist de minister Van Hall zulke maat regelen te nemen, dat we sedert dat jaar niet alleen geen tekort, maar zelfs een overschot haddenen dus een begin met het af betalen der schuld konden maken, zoodat de tegen woordige intrest slechts het twee-derde deel is van dien, welken we in 1844 te betalen had den. (Het boekwerkje is van 1892). «Nu de geldelijke toestand verbeterd was, wenschte men algemeen een veranderde Grond wet waardoor het volk meer invloed op de regeering zou verkrijgen. Reeds onder Willem I had men dat te kennen gegeven, doch deze achtte het niet noodig’s volks verlangen in te willigen. Ook Willem II, zijn ministers en vele leden der Staten-Generaal waren van het zelfde gevoelen. Evenwel in 1848 kwam de Koning tot de overtuiging, dat het beter was, aan den volkswensch tegemoet te komenhij droeg aan vijf mannen, waaronder de later als minister beroemde Thorbecke de taak op, een nieuwe Grondwet samen te stellennog in hetzelfde jaar werd deze door Koning Staten-Generaal aangenomen en overal plechtig afgekondigd. «Volgens deze in 1887 gewijzigde Grondwet, voert de Koning (in) de wetten uit en stelt ze samen met de Staten-Generaal. De Provinciale Staten kiezen de leden der Eerste Kamer (50 in getal) uit hen, die het hoogst in de directe belastingen aangeslagen zijn, of een aangewezen hooge betrekking bekleeden. De 100 leden der Tweede Kamer worden gekozen door de burgersdie meerderjarig 'zijn en een zekere som in de directe belastingen betalen. De kiezers voor de Tweede Kamer zijn ook kiezers voor de Provinciale Staten en voor den Ge meenteraad. «Lang mocht Willem U de nieuwe Grondwet niet in werking zien. In Maart 1849 bezweek hij aan eene korte ongesteldheid te Tilburg. «Den 12den Mei werd Willem III te Am sterdam als Koning gehuldigd. Heel de hoofd stad is in feestgewaad. Het «Leve de Koning” in de straten dringt door tot in de heerlijk versierde Nieuwe Kerk. De Vorst treedt dien tempel binnen. Hij is omhangen met den purperen en hermelijnen mantel en omstuwd door de wapenkoningen, herauten en de offi cieren van zijn hjiis. Vervolgens plaatst hij zich op den prachtigen troon met de prinsen Frederik en Hendrik en zijn luisterrijk gevolg om zich heen de zinnebeelden zijner macht kroon, rijksappel, schepter, benevens een sierlijk gebonden exemplaar der Grondwet voor zich, en de leden der beide Kamers en hooge re- geeringspersonen tegen zich over. De Koning houdt eene rede, die hij besluit met de woor- Men kan nog niet voorzien hoe de Oosten- rijksche Regeering zich uit dezen nefeligen toe stand redden zal, waarin zij, door haar toegeven aan de Slaven en hare vijandige houding tegen de Duitschers beide, geraakt is. ITALIË. Uit Rome wordt aan de Temps gemeld, dat de Italiaansche Regeering van plan is om het tractaat van Italië met den Sultan van Baheita gesloten openbaar te makenen zulks om de geruchten over het zich nederzetten van Rusland aan de Roode Zee tegen te spreken. Dit tractaat erkent tegen een vast jaargeld het oppergezag van Italië. Daar dit tractaat gesloten ie bij de verovering van Assat, dus vóór het Berlijnsche Congresheeft Italië zich niet verplicht geacht den mogendheden hiervan mededeeling te doen. Volgens de Osservatore Romano, het blad van het Vaticaan, is de toestand van den paus dermate vooruitgegaandat reeds de gewone audiëntes konden worden hervathoewel dr. Lapponi nog voorzichtigheid aanraadde. Volgens berichten uit Madrid is de toestand zeer bedenkelijk. NOORD-AMERIKA. Uit Washington komt het heuglijk bericht, dat het vredesprotocol Vrijdagmiddag om vier uur op het Witte Huis is geteekend. Terstond is aan alle militaire commandanten hiervan kennis gegeven, met last om de vijan delijkheden te staken. In het protocol komen de volgende bepalin gen voor 10 zal Spanje zijn souvereiniteit over Cuba opgeven; 2° zullen Portorico en de andere EN TWINTIGSTE JAARGANG» den: «Ik verbind mij aan een volk, grooter in deugden dan in het bezit van een uitge strekt grondgebiedkrachtiger door eens gezindheid dan door zielental. Het is eene grootsche roepingKoning van zulk een volk te zijn!” Vervolgens slaat hij de linkerhand aan het met paarlen omzette gevest van zijn degen, heft de voorste vingers der rechterhand omhoog en spreekt met luide stem den eed uit. Eén voor één plaatsen zich de leden der Kamers voor den Troon en zweren uit naam des volks den nieuwen Vorst (nu Vorstin) trouw. Daarop roept de wapenkoning (de eerste) en vervolgens de tweede uit: «Koning Willem III is ingebuldigden driemaal «Leve de Koningen daar binnen klinkt het uit duizend monden «Leve de Koning en daar buiten barst het uit tienduizenden kelen los«Leve de Koning (’t Spreekt wel van zelve, dat men nu zal In onze schets j groote zaal zal bevattenwaarin de meeste congressen gedurende de tentoonstelling van 1900 gehouden zullen worden, zal op de Cours la Reineaan gene zijde van de Alexander Hl-brugverrijzen. Een zeker aantal bouw plannen zijn den minister voorgelegddie ze met de nauwkeurige zorgvuldigheid en de wèl-voorgelichte belangstellingwelke hij in het bijzonder aan de studie van alles wat de tentoonstelling van 1900 betreft, besteedt, nagaat. De minister bezocht te drie uren de werven der tentoonstelling. Hij was vergezeld van den heer Alfred Picarddie hem bij dit bezoek de chefs van dienst van het algemeen commissariaat en de ingenieursonder wier Een welige landbouw was gewonnen, niet leiding de werken zullen worden uitgevoerd, Spaansche Antillen en de Ladronen, ter keuze leening voor Unie; 3° zullen de Vereenigde Staten de stad Manilla, de baai en de haven bezetten, zoolang De Indé- FKI mill Hlllll FHIBLIIII. Hillis- II IIIH.II I IA III

Friso nl | 1898 | | pagina 1