r I il ZATERDAG 20 AUGUSTUS 1898. No. 66. Nieuwstijdingen. Acht F Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG e r En dat Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7{ cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lag Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM i donkerrood en gevoerd 1 een aantal gouden leeuwen De firma Greeve heeft in de inhul- H. M. de Koningin in orde te Brieven en Berichten, de Redactie betrefiende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Amsterdamsche Courant. De Nederlandsche consul-generaal te Kaapstad, de heer De Waal, brengt uit Zuid- Afrika een adres van hulde aan H. M. de Koningin meeonderteekend door vele Neder landers. Naar Reuter uit Berlijn seindegaat viceadmiraal Diederichs met het pantserschip Kaiser op bevel van den Duitschen Keizer naar Batavia, om bij de feestelijkheden ter eere v&n de inhuldiging van de Koningin der Nederlanden de gelukwenschen van den Keizer aan te bieden. De sultan van Siak is uit Frankrijk te Nijmegen teruggekeerd en heeft zijn intrek weer genomen in het Hotel Keizer Karei. De heer H. Doeff, O.-I. ambtenaar met verlof, is in opdracht van de Regeering naar Marseille vertrokken teneinde de beide Pange- rans van Koetei die den 17den daar verwacht wordende uitnoodiging over te brengen om gedurende de maand September de gasten van het Rijk te zijn en verder deze vorsten op hun reis naar Nederland te vergezellen. Naar het schijnt, zullen nu weldra Mac Mahon’s gedenkschriften worden uitgegeven. Het handschrift is in bet bezit van den oud sten zoon van den Maarschalk, den hertog van Magenta, die getrouwd is met prinses Marguerite van Orleans. Deze wilde eerst de publicatie nog wat uitstellen, maar is gezwicht voor den aandrang van de vrienden van Mac Mahon. Ook Paul de Cassagnac, die volstrekt geen bewonderaar is van Esterbazy en aan Dreyfus schuld gelooftspreekt er zijn verwondering over uit dat Esterhazy is vrijgelaten. Waarom heeft de Regeering hem losgelaten? vraagt hij. Zou men inderdaad bang zijndat hij uit de school zou klappen? De gemeente Berlijn is bekroond ter Brus- selsche tentoonstelling, met goud en wel twee maal voor haar methode bij de zorg voor gezonde woningen en voor de maatregelen, die in het algemeen voor de openbare en volks gezondheid door haar genomen worden. Te Beijen is gearresteerd en gevankelijk naar Rotterdam gebracht een arbeider, verdacht van in December 1896 te Bodegraven onge veer f 40,000 aan effecten ontvreemd te hebben. Een groot gedeelte der vermiste effecten is te Rotterdam opgespoord bij een persoon, kortelings te Bodegraven woonachtig, die verklaard heeft de effecten van een gearresteerde ter verzilve ring ontvangen te hebben. Drukte aan het post- en telegraafkantoor te Friedrichsruh. Om de kranten te bedienen waren meer dan 70 verslaggevers te Friedrichs ruh aangekomen, waaronder Oostenrijkers, Engelschen. Franschen, Denen en Amerikanen. Voor berichten van gewicht, b.v. over de komst en het vertrek van den Keizer en de Keizerin, werd druk gebruik gemaakt van dringende telegrammen. In het geheel zijn van 31 Juli tot 3 Augustus in Friedrichruh 3018 telegram men met omstreeks 135,000 woorden overge seind of ontvangen. Het grootst was het getal van de aangekomen telegrammen op 1 Augustus: 600 stuks met 35,000 woorden. Vijf Morse- leidingen met Hamburg en drie Morseleidingen met Berlijn werden 31 Juli ’s ochtends in werking gesteld, die met uitzondering van enkele uren na middernacht bijna onophoudelijk in gebruik bleven tot 3 Augustus. De post bezorgde verder in dienzelfden tijd omstreeks 10,000 briefkaarten en brieven te Friedrichsruh. De Pyramiden electrisch verlichtEr schijnt ernstig sprake van te zijn de Egyptische pyramiden electrisch te verlichten. Het khedi- viale bestuur heeft onderhandeld met een (natuurlijk) Amerikaansche maatschappijdie een electrisch station aan de Nijl-watervallen te Assouan zal oprichten. Van dit station zal de kracht over honderd mijl overgebracht wor den. Door middel van pompendie ook al door electriciteit aan den gang gemaakt worden, zullen de woeste vlakten, die de Nijl omzoomen, geïrrigeerd en vruchtbaar gemaakt worden terwijl de over-oude Pyramiden van duizenden lichtjes glinsteren. Het Duitscbe Adelsblatt neemt het vol gende jachtavontuur over uit het tijdschrift Wild en Hond: Een kattenjacht met een onverwachten uit slag heeft zich kort geleden op het platteland voorgedaan. Een ritmeester die twee dashonden bezat ging met zijne beide honden naar de bezitting van een zijner buren. Daar kocht hij een katerdie door beide honden zou worden gejaagd. Ten einde nu persoonlijk de jacht beter te kunnen volgen, verzocht hij den huis heer een rijpaard te leen en kreeg een blind, en op bet vrije veld was gekomen liet bij den kater los en de jacht zou beginnen. De kater bijna afgediend kozakkenpaard. Zoo reed hij weg in de rechterhand een zak met den kater Mevrouw E. van Nispen tot Sevenaer- Hekman te ’s-Gravenhage heeft haar ontslag genomen als lid van het uitnoodigingscomité der Nationale Tentoonstelling van Vrouwen arbeid. Als redenen, welke haar tot dit besluit gebracht hebben, heeft zij in een schrijven aan de presidente van bet hoofdbestuur, mevrouw Goekoop-De Jong van Beek en Donk aange geven, dat er swellicht niet één congres tot heden (is) gehouden, waarin niet beginselen werden verkondigd, te eenenmale in strijd met mijn godsdienstige overtuiging, of mijn begrippen Opsporing verzocht. De officier van ju stitie te Amsterdam verzoekt opsporingaan houding en bericht van Peter Leeuwenkamp, als verdacht van de in den vroegen morgen van 14 dezer te Weespercarspel gepleegde poging tot moord op een vrouw, die hem tijdens de worsteling het eerste lid van een zijner vingers heeft afgebeten. Hij is ongeveer 35 jarenarbeider, ongehuwdgeboren te Hoog- andlang 1,73 M. 'n Nieuwe epidemie. Uit IJmuiden wordt gemelddat daar in acht dagen niet minder dan drie gezinnen met de geboorte van een tweeling verblijd(?) werden. Alle verandering is nog geen verbetering. Naar verluidtzou de Vlaamsche Academie zeker reeds voor de warme dagen, voorgesteld hebben het woord automobile te vervlaamschen insnelpaardelooszonderspoorwegpetroolrijtuig. Of dit woord in overeenstemming is met de snelheid van bedoeld voertuig meenen wij te moeten betwijfelen. De koningin van Engeland zal waarschijn lijk tot begin September op haar kasteel Os borne op het eiland Wight vertoeven, daar de electrische inrichtingen, welke tegenwoordig op Balmoral worden aangebracht, niet voor bet einde dezer maand gereed kunnen zijn. Het kasteel zelf zal met 600 gloeilampen verlicht wordenwelk aantalals ook de stallen en nevengebouwen van dit licht zullen zijn voor zien, 1000 zal bedragen. De dynamo machines worden gedreven door het water van de rivier Gelden. Alweer De Jong. In verband met den dubbelen moord, in den nacht van 18 op 19 Juli te Gent gepleegd op een koffiehuishoudster en haar dienstbodeheeftnaar de N. R. Ct. j meldt, de politie vermoeden opgevat tegen den bekenden Hendrik de Jongomdat de moor denaar, die de vermoorde vrouwen trouwbelof ten gedaan hadzich behalve Tom enz. ook genoemd heeft Hkendie Jungs. Men gaat ook in Turkije vooruit. Inge- volg een Iradé zal buiten Stamboul een groot gebouw worden opgericbt om te dienen als centrale gevangenishet moet voldoen aan alle eischen van hygiene en van de allernieuwste strafstelsels. De bouw zal 3 jaar duren. Uit Berlijn wordt gemeld dat de bijzetting van het lijk van Von Bismarck in het Mauso leum te Friedrichsruh eerst in November zal plaats hebben. Zaak-Dreyfus. Clémenceau zegt in de Aurore »Men heeft Esterhazy losgelaten omdat hij anders geklapt zou hebbenHij en madame Pays zijn in vrijheid en de Regeering ligt aan bun voeten. De verrader speelt den baas over den generalen staf. Men kan hem niet ver- oordeelen\vant dan zou hij sprekenen zijn zwijgen moet men koopen voor de veiligheid der bewerkers van het leugenverhaal. Hij zou zijn medeplichtigen noemende misdaad bekennendie niet alleen de zijne is. Onze meesters hebbenom onze meesters te blijvener het grootste belang bijdat hij zwijgt. En wat is daarvoor noodig Niets Alleen het verkrachten der wetten, het dooden in de harten van het geloof aan het mensche- lijk gevoel voor rechthet vernietigen van de hoop, dat het recht eenmaal zijn dag zal heb ben het tuchtigen der onschuld en het ver heerlijken der misdaad omtrent moraliteit of maatschappij, waarin niet uitlatingen werden ten beste gegeven, welke deze ten diepste gekrenkt hebben. vaakwaar het verkondigen dier leeringen absoluut niets te maken had met hetgeen ik mij voorstel, als dienstig tot verbetering van het lot der vrouwdoch mij enkel nuttig is voorgekomenom sommigen gelegenheid te geven, haar half- of kwart-weten op den luchter te steken omdat die congressen aan het I complex der tentoonstelling het karakter hebben bijgezet van een door mij ten zeerste veroor deeld Feminisme.” De Koninklijke mantel. Als men een beetje lang is en men is in staat over de gordijnen achter de vitrine van de firma J. Greeve Zn. in de Kalverstraat in den winkel te zien dan kan men op een standaard den Koninklijke mantel zien staandie vóór 84 jaar vervaardigd, Willem I bij zijn inhuldiging reeds de schouders dekte. De mantel is vervaardigd van fluweel met hermelijn omzoomd i terwijl op het fluweel zijn aangebracht. I opdracht gekregen den mantel voor diging van I I brengen. De Minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbendendat de examens ter verkrijging van akten van be kwaamheid voor het middelbaar onderwijs (met uitzondering van die voor het hand- en recht lijnig teekenende gymnastiekde Engelsche en Hoogduitsche taal, de landbouwkunde, den tuinbouw en de houtteelt) en die voor het lager onderwijs in de wiskunde, bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, dit jaar in de maanden November en December zullen worden gehouden. Zij, die zich aan deze examens wenschen te onderwerpen, moeten zich vóór 10 September e.k. bij het Departement van Binnenlandsche Zaken aanmelden. Dinsdag 23 Augustus a.s. des namiddags ten 2| ure, zullen voor de Rechtbank te Leeuwarden terechtstaan Antoon H., 17 jaren, zonder beroep, en Nanne T., 20 jaren, banket bakker, beiden wonende te Leeuwarden doch thans in hechtenis, terzake diefstal van 2 rij wielen den 4 Aug. 1.1. te Franeker gepleegd respectievelijk ten nadeele van den heer Pull te Leeuwarden en den heer Dijkstra te Am sterdam. Naar uit Willemsoord gemeld wordt zullen Hr. Ms. pantserdekschepen Holland en Zeeland en de pantserschepen Evert sen en Piet Hein, op het einde dezer maand naar Amster-' dam komen voor de scheeps-illuminatie tijdens de inbuldigingsfeesten. De M. v. O. heeft bepaalddat een vrijwilliger bij het reservekader die bij de militie wordt ingelijfdmet den dag zijner inlijving van zijn vrijwillige verbintenis wordt ontheven. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Friesland, onder bevel van den kapt. t. z. L. A. H. Lamie, 15 dezer van Curasao vertrok ken ter aanvaarding van de terugreis naar Nederland. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 20 Augustus 1898. Net skildich, J. P. Asman. Us eintsje libben, P. Wiersma. Hwêrom? Sj. de Zee. Koartswyl. Keatspartij to Frjentsjer (plaetsje.) De prinsen van Solo, die sinds Maandag avond te Arnhem vertoeven, brachten Dinsdag een bezoek aan generaal K. van der Heyden op Bronbeek, onder geleide van dr. De Roemer. Het vorstelijk gezelschap werd op het bordes van het Commandantsbuis door generaal Van der Heyden verwelkomddaarna begaf men zich naar den ontvangsalon, waar het gezelschap aan mevr. Van der Heyden werd voorgesteld, en men de eerewijn gebruikte. De tocht, die door de inrichting gemaakt werd, duurde bijna anderhalf uur de Pangeran en zijn zoons betoonden groote belangstelling voor de bezienswaardigheden van het Invaliden huis. Te half twee vereenigde de generaal zijn gasten aan een collation, waaraan ook de offi cieren van Bronbeek deelnamen. De kapel van de invalidendie bij aankomst het Wilhelmus had gespeeldliet zich nu en dan hooren. De prinsen bezochten Woensdag Apeldoorn en Het Loo. EN TWINTIGSTE JAARGANG- IILIII Wil FIIIF.SU 111. ■is- h mm j.

Friso nl | 1898 | | pagina 1