I I Het lange tijdperk van vrede. WOENSDAG 24 AUGUSTUS 1898. No. 67. Officiéél gedeelte. Acht en twintigste Jaargang» Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG een leden voor het college van 7. 8, 9. 10. van Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 514 jaar 16, van 1420 jaar 10, van 20--50 jaar 60, van 5065 jaar 53, 2. 3. 4. 6580 jaar 88, boven 80 jaar 26. Bij 22 was kanker de oorzaak van den dood, bij 34 keel- en longtering, bij 57 andere ziekten der ademhalingsorganenbij 40 ziekten der spijsverteringsorganen, bij 18 bart- en vaat ziekten en gebreken en rheumatismus, bij 20 ziekten van hersenen en ruggemerg, bij 19 Het prachtig gelegen buitengoed «Duin en Kruidberg” te Santpoort, eigendom van den heer J. T. Cremer, Minister van Koloniën, was lands gezag te bestendigen. «Drie krijgstochten waren Bali noodig, om i bedwingen. Den generaals Van Swieten en Saksen Weimar gelukte het in 1849, geheel aan de Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. (Slot). «De telegraa/wet schonk ons land een net van dradendat thans reeds de voornaamste plaatsen verbindt.” Voor de laatste jaren mogen we hierbij voegendat de telephoonwet bijna ieder centrum van bevolking met eenig tele graafkantoor in gemeenschap heeft gesteld zoodat thans de versnelde berichtgeving zoo goed als algemeen is. Onlangs werd nog een veel goedkooper tarief voor ’t overzenden van meer uitvoerige telegrammen (zoogenaamde perstelegrammen) vastgesteld. «Was een stoomboot voor eenige jaren eene zeldzaamheid, nu worden niet alleen onze groote stroomen en onze binnenzee, maar zelfs onze stond te zien naar deze of gene vertooning en dus eenigen tijd op dezelfde plaats bleef. Zij ging dan zoo dicht achter eene juffrouw staan, dat het kind deze met zijne beentjes tegen den rug kon schoppen of met de handjes op schouder kloppen, en inmiddels haalde zij de portemonnaie uit de achterzak der Juffrouw. Zoo heeft zij den 19 Juli Mej. P. Vonk alhier hare portemonnaie met 2 gulden en eenig kleingeld ontrold en den 22en Juli had zij hare hand reeds in den achterzak van Mej. de Wilde van Goutum, toen zij bemerkte dat zij scherp in het oog gehouden werd door twee mannenwaarom zij hare hand terugtrok en zich wilde verwijderenmaar die 2 mannen waren rechercheurs en namen haar mee naar het politie-bureau. De Off. van Justitie, mr. G. J. Ph. Graaf Schimmelpenninckrequireerde hare veroor- deeling tot 1 jaar en 6 maanden gevangenis straf. De verdediger mr. P. C. J. A. Boeles pleitte voor verlichting van straf. Uitspraak 3 September a.s. H. M. de Koningin-Regentes heeft het beschermvrouwschap aanvaard van de Vereeni- ging tot oprichting en exploitatie van volks- sanatoria voor borstlijders in Nederland. Bij Kon. besl. zijn benoemd tot kanton- rechter-plaatsvervangerin het kanton De Lemmer, J. Huender, ontvanger der registratie en domeinen te De Lemmer. Uit de 62 sollicitanten voor de betrek king van adjunct-commies der Prov. Griffie sierlijke woonhuizen en geheele straten gebouwd, I dë hëer Veéninga te Gouda.” Met ingang van 1 Augustus is voor het rijdend personeel per H. S. M. de promotie en verhooging van traktement ingetredenConduc teur 3e klasse vervalleneen leerling-condecteur zal dus na afgelegd examen conducteur 2e kl. worden. Voorts zal uit de conducteurs le kl. ongeveer 40 pCt. benoemd worden tot hoofd conducteur terwijl het traktement voor een conducteur 2e klasse met f 0.10 per dag is verhoogd en van een der le kl. met f 0.05. Tevens zijn de mijlengelden gewijzigd in uren gelden wat wordt berekend naar den duur van een dienst in dier voege dat een hoofd conducteur goederendienst f 0.06, een idem personendienst f 0.05 en de andere conducteur f 0.04 per uur zullen genieten. Sterftecijfers. In Juli zijn in onze provin cie overleden 832 menschenwaaronder 22 levenloos geborenen. Over een geheel jaar gerekend is dit 12.49 per 1000. Er stierven van voer omstreeks denzelfden tijd den sultan van Palembang. «In 1870 sloten we een verdrag met Enge land, waarbij dat land, tegen een schadeloos stelling in geld, onze bezittingen op de kust van Guinea overnam en ons de vrije hand over geheel Sumatra liet. Korten tijd daarna ver klaarden we den oorlog aan den sultan van Atjeh. De eerste krijgstocht naar dat gewest mislukte;” (generaal Kohier, de opperbevel hebber sneuvelde te midden der overwinning) «een tweede, onder aanvoering van Van Swieten slaagde beter; het gelukte dien ervaren Indiscben krijgso'. erstezich van den kraton des sultans meester te maken. Toch hield de wakkere vijand de verdediging van zijn land langen tijd hardnekkig voltot de dappere generaal K. van der Heijden het geluk had, den oorlog tot een einde te brengen. Atjeh werd bij onze bezittingen ingelijfdofschoon sommige hoofden zich nog tegen ons gezag blijven verzetten.” De schrijver is hier blijkbaar te optimistisch. Want jammer genoeg, duurt de Atjeh-oorlog nog altijd voort en is de verrader Toekoe Oemar steeds buiten schot. Toch moet worden erkend, dat de wakkere kolonel Van Heutz vele vorde ringen maakt. «De tijd der regeering van Willem III, vooral de eerste dertig jaren, mag men gezegend noemenwelvaart en rijkdom, vooral door een bloeienden landbouw en door een aanzienlijken handel in de voortbrengselen onzer koloniën verspreidden zich overal; groote en kleine gemeenten namen in zielental toeopenbare gebouwen als paleizen werden opgetrokkenvan Drenthe is door Ged. Staten daar benoemd doorkliefd.” of Vrijdags te Leeuwarden. «Ja zelfs zond Nederland reeds zijne drij vende stoompaleizen westwaarts naar de Nieuwe Wereld en oostwaarts door het kanaal van Suez naar het rijke Insulinde.” Van stoompaleizen mag zeker sprake zijn als men de rijke inrichting der booten nagaat en wat hare afmetingen betreft, bedenke men dat ze zoo ongeveer een 1500 manschappen kunnen herbergen, dat is ongeveer de bevolking van Hindeloopen en Molkwerum te zamen, let wel, niet alleen doen staan of zitten voor een oogenblik, maar doen eten en slapen gedurende een aantal dagen! «Waren de Hollandsche en de Rijnspoor wegen lang onze eenige ijzerbanen, de behoefte aan een grooter aantal lijnen deed zich meer en meer gevoelen. Op aandrang des Konings werd in 1860 door de Staten-Generaal tot den aanleg van spoorwegen, voor rekening van den Staat, besloten. Zoo is men reeds jaren, ook Bali te bedwingen. Een heftige opstand in Boni op Celebes werd in 1859 door denzelfden Van Swieten bedwongende residentie werd veroverd en de gevluchte koningin van den troon vervallen verklaard. Een gelijk lot weder- arm nog van particuliere zijde, bezig, het spoorweg net uit te breiden, en op nieuw is in 1875 tot den aanleg van nog meer Staatsspoorwegen besloten, die thans, met het groote stations gebouw te Amsterdamvoltooid zijn. De reusachtige werkendie ten behoeve van die spoorwegen tot stand gebracht zijnzooals de trotsche bruggen te Kuilenburg Zalt-Bommel, Hedel, Dordrecht, de luchtspoorweg en de Maasbrug te Rotterdam en bovenal de brug over het breede pollandsche Diepdie twee vroeger gescheideh provinciën vereenigt, ze alle bewijzen, dat Nederland in dat opzicht bij andere landen niet achterblijft. «Ook het onderwijs heeft groote stappen voorwaarts gedaan. In 1857, ’78 en ’89 kwam de regeling van het Lager Onderwijs tot stand, in 1863 die van het Middelbaar en in 1876 die van het Hooger Onderwijs. De aanzienlijkste gemeenten verheugen zich nu in het bezit van hoogere burgerscholen”, de hoogescholen werden universiteiten, Amsterdam verkreeg voor zijn athenaeum het recht van gemeentelijke Universiteit en bovendien werd daar eene zoogenaamde Vrije Universiteit in het leven geroepen. «Amsterdam mag thans met trots ook wijzen op het Rijks-Museum (en op zijn Stedelijk), waar tal van kostelijke voort brengselen onzer schilderkunst een hun waardige plaats verkregen hebben. «Mag ons land zich nu reeds lang in de stralen der lieve vrijheidszon koesteren, toch heeft onze erfvijand zijn aanslagen nu en dan hervat. In de eerste dagen van 1861 klom het rivierwater bij de Geldersche dijken op bekorstte zich met ijs, verbrak de waterkeerin- gen en stortte op Driekoningendag zijn golven en ijsgevaarten over de geheele Bommelerwaard uit. Den Isten Februari daaropvolgend be zweek de dijk tegenover Leeuwen, en weldra was het land tüsschen Maas en Waal één plas. De Koning snelde naar de geteisterde streken en lenigde met behulp van zijn liefdadig volk, zooveel mogelijk, de ellende, waarin tienduizen den verkeerden. In Februari 1876 herhaalden zich bijna dezelfde tooneelen. Een ongekend hooge stand der rivieren en andere wateren hield vele dagen achtereen een groot gedeelte van ons land in angstige verwachtingeindelijk won het water het op de krachtsinspanning der menschenen i vierde de vijand zijn overwinning. Het water kleinere binnenwateren door vlugge stoomschepen bedekte een deel van Friesland, Groningen, Men zie b. v. Dinsdags te Sneek, OverijselGelderland, Zuid-Holland en Noord- Brabantvooral de laatste provincie had veel te lijden ’s Hertogenbosch en omstreken i waren dagen achtereen een bare zee gelijk. Doch ook nu weder snelde de Nederlandsche liefdadigheid als een reddende engel te hulp”, evenals bij latere gelegenhedenals b.v. de ramp van Paesens en Moddergatdie van Krakatouenz. «Bleef hier het zwaard in de schede, ginds, j fabrieken vermenigvuldigden zich, armoede, tenzij door ongeval of eigen schuld, was bijna onbe kend. «Geen wonder, dat de tevredenheid van ons volk zich in de gedenkjaren 1863, ’65, ’72, ’74 en ’89 uitte in feesten, die in geestdrift en luister zeker door vroeger niet geëvenaard, veel minder overtroffen zijn. «Een langdurige ziekte maakte in 1890 aan het leven van den Koning een einde. Zijn dochter Wilhelmina volgde hem op, onder regentschap van haar moeder, de Koningin- Regentes Emma. «Al mogen handel en nijverheid in de laatste jaren in een gedrukten toestand verkeeren en tusschenbeide gebrek aan werk zich doen ge voelen, zoo willen we hopen, dat dit alles van voorbijgaanden aard zal wezen, en is het toch nog goed wonen in ons goed Nederland,” In ons goed Nederland onder ’t bestuur van Oranje, voegen wij er bij. Maar over dit vooral nader. beneden 1 jaar 56, van 15 jaar 24, Voorloopig meenen we met deze schets genoeg geleverd te hebben, om aan te toonen het- vele goede, dat het liberale, het vrijzinnige beheer, den lande heeft geleverd. Op dezen weg vooruit in Indië moest het flikkeren en treffen, om de ten bate van Vorstin en Vaderland, en op dezen erfenis onzer vaderen te behouden en Neder-1 grondslag ons opgemaakt tot eene algemeene 1 feestviering bij de huldiging onzer jeugdige naar het eiland Koningin H. zijn weerspannige vorsten te --- o Binnenlandsche Berichten. apoplexie etc., bij 49 gewelddadige dood. Voor de Rechtbank te Leeuwarden heeft Maandag eene 25 jarige zakkenrolster vrouw t i R- J-, terecht gestaan, die op de jongste ker- Zaterdag de verzamelplaats van tal van aan mis aldaar zich met een klein kind op den zienlijken in den lande, uitgenoodigd door den in het gedrang van het volk begaf, dat heer Cremer tot bijwoning eener «garden-party”, VERGADERING van den RAAD der Gemeente WORKUM, op Donderdag den 25 Augustus 1898, ’s namiddags 8 uur ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. Tbn BERGE. Notulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adressen om afschrijving van H. O. over 1898* Rapport van het onderzoek en voorloopige vaststelling der Gemeente-Rekening en goed keuring der Arm- en Weesvoogdij-Rekenin- gen over 1897. Voordracht van Zetters. Adres van Jacob v. d. Pal om aan hem met ingang van 12 Mei 1899 gedurende vijf jaren onderhands te verhuren de herberg beneden het Gemeentehuis. Aanbieding der begroetingen van de Gemeente Arm- en Weesvoogdy en de Gemeentelijke gasfabriek voor 1899. Adres van het Bestuur der Afd. Friesland van den Algm. Ned. Politiebond, omtrent de jaarwedden van de agenten van politie. Voorstel van B. en W. betreffende het in gebruik geven van een schoollocaal en het waaggebouw voor het voorbereidend militair onderricht. Benoeming van eene Onderwijzeres Vereenigde Burgerschool. (Regeering van Willem II en van Willem III). met ontelbare doorbraken IILIIIIIIOIIFIII ES LIJ II. IIEIHS- EJ Illi HI I E\ III V. j 5. 6. u ■w 1. TTz.4.-k..UJ 7

Friso nl | 1898 | | pagina 1