J 'II i ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1898. Acht No. 68. Nieuwstijdingen. FEESTEN te Harlingen. I Dit Blad veraohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Dinsdag 6 I op- van Los Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEB.TENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prijs belangryk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVEB: Y- KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM i van talrijke graf- I 1 i I Opgegraven voorwerpen te Rome. De njeuw metselaars, die aan den aanleg van het afvoer- ook in Engeland eenige afkoeling. De bezittingen van overleden heer F. F Afwijzend werd beschikt: le op een adres van Jacob v. d Pal, om aan hem met ingang ■a van wijlen den te Haarlem i van 12 Mei 1899 gedurende 5 jaren onderhands Reneman, gelegen te Kleine- te verhuren de herberg beneden het gemeente- 1 galerijen uit de via Ostiensis en schriften gevonden. Onder de meest belangwekkende van de gevonden voorwerpen noemen wij een marmeren vaas van zeer sierlijken vorm, voorstellende een priesteres van Isis, in bas-relief, gekleed in het kerkelijk costuum ook dient vermeld te wor den een doodsbeenderenhuisje van Oostersch albast, waarop inscripties gegrift zijn. Al deze voorwerpen zijn naar het Archeolo gisch Gemeente-Museum te Rome vervoerd. WORKUM, 26 Augs. 1898. In de gister gehouden vergadering van den Raad dezer gemeente is voorloopig vastgesteld de gemeente- rekening over 1897 en zijn goedgekeurd de rekeningen van het Burg. Armbest, en Stads- Doch kanaal van den Tiber werken, hebben achter ook eene hervorming in het wapen der artillerie de Sint-Paulkerk verscheidene overblijfsels schijnt overwogen te worden. Drievoudige moord en zelfmoord.. Te Angoulême heeft in de vroegte een kapitein der artillerie B., zijne «vriendin.” zijnen ordon nans en eindelijk zichzelvenna een hevigen j twist met de eerste, met een revolver dood geschoten. Evenals hier te lande is het verleden Maandag in Engeland de warmste dag van dezen zomer geweest. De thermometer bereikte daar 89 gr. in de schaduw Te Londen werden dien dag ruim 50 ge vallen van zonnesteek in de hospitalen behandeld. Ook onder de paarden der tram en omnibus diensten komen zeer vele gevallen van ziekte en dood tengevolge van de hitte voor. Weeshuis. Maandagavond brachten zware onweersbuien rvrvLr ir» Hnnrnlnnn nnnir»n «-» PIz-zazvI i r» r» Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Bij Kon. besl. is jhr. mr. A. Roëll be noemd tot burgemeester der gemeente Leeu warden. Feesten te Haarzuylens'. Op Donderdag 1 en Vrijdag 2 Sept, zullen er te Haarzuylens, het prachtige door dr. Cuypers gerestaureerd van Etienne baron van Zuylen van van de Haar, inhuldigingsfeesten plaats van de plechtige van het nieuwe Raadhuis van Haar- De feesten zullen voornamelijk in bij de aflevering afgekeurd, omdat het rijtuig geen genoegzame ruimte aanbood waardoor de uitgebreide werkzaamheden der postbeambten er niet in verricht konden worden. Deze rijtuigen zijn ongeveer 10 M. lang. Bij de ontvangst te Soestdijk van het bureau van het Institut de droit international was Maandag H. M. Koningin Wilhelmina tegenwoordig. De voorzitterStaatsraad mr. Asser, sprak H. M. de Regentes toe, die Haar ingenomen heid met den arbeid van het instituut betuigde. De buitenlandsche leden werden voorgesteld, waarop HH. MM. de Koninginnen zich met ieder der heeren kort onderhielden. In hofrijtuigen maakten de leden een toer door de omstreken van Soestdijk en Baarn. I n b o u d van het Friescbe Tijdschrift tSljucht en Rjueht.” 21 Augustus 1898: Net skildich, J. P. Asman. Brief oan myn omke to Nidlegea, Jan fen ’e Gaestmar. Rounut (mei plaetsje), D. H. Z. De woorden van Beetsbij de Aubade te Amsterdam te zingen (Oud-Wilhelmus) luiden Wilhelmus van Nassouwe, Heldhaftig, goed en groot, Het Vaderland getrouwe Gebleven tot den dood Zoo dikwijls wij ons scharen Om een van Uw geslacht, Wordt ook met stem en snaren Uw lied en deugd herdacht. Wilhelma van Nassouwe, Tot Koningin gekroond 1 U blijft het volk getrouwe Dat U zijn liefde toont. In U zien wij herleven Wat ons herleven doet, Ten top van eer verheven Oranje’s naam en bloed. Wilhelma van Nassouwe Draag lang en blij de kroon Wij steunen op Uw trouwe, Zoo steune God Uw troon Zoo blijven U bewaken Zijn Godlijk oog en hand En alle harten blaken Voor U en ’t Vaderland. meeronder Sappemeerzijn gelegateerd aan het Blindeninstituut te Amsterdam. De heer R.die een groot deel van zijn vermogen aan verschillende instellingen ver maakte, legateerde o. a. ook een boerenplaats onder de gemeente Noorddijk, voor jaren aan gekocht voor f 102,000, aan de Ned. Redding- maatschappij. Scheepsramp. De Duitsche stoomboot Hamburg heeft Zondag in het Kanaal den Engelschen driemastschoener Katharina aan gevaren, welke onmiddellijk zonk. Van de 9 personen der bemanning werden slechts 2 gered. De Tijd bericht, dat de aartsbisschop en de bisschoppen van Nederland a.s. Zondag een gezamenlijk herderlijk schrijven zullen doen afkondigen, waarin de geloovigen worden aan gemaand tot dankbaarheid en vreugde bij ge legenheid van de troonsbestijging der Koningin en tot een vurig gebed voor den voorspoed van Hr. Ms. regeering. Den 31 en Augustus zal in alle katholieke kerken in ons land een plechtige Mis van dankzegging worden opgedragen, met Te Deum laudamus. Professor Koch is te Rome aangekomen, om een bacteriologische studie te maken van de malaria. Van overheidswege zijn alle labo ratoria te zijner beschikking gesteld. De Duit- sebe bacterioloog denkt voor zijn onderzoek een maand noodig te zullen hebben. Een nieuwe schouwburg. Te Keulen heeft de gemeenteraad tot den bouw van een nieuwen schouwburg besloten. Te dien einde is er een wedstrijd geopend voor de Duitsche architecten. De schouwburgzaal zal minstens 1800 zit plaatsen moeten bevatten en bestaan uiteen parket, drie etages en een galerij, die zich op de derde etageachter de fauteulis zal bevin den. De koffiekamer zal een oppervlakte hebben van 400 a 500 vierkante meters. De kosten mogen niet meer bedragen dan 1.850.000 mark. Het gebouw zal verwarmd worden door ver warmingsbuizen en zal electrisch verlicht zijn. een goede luchtver- Een Hollander in Oostenrijk gearresteerd. Be Berl. Lokal Anz. en de Köln. Zeitung maken melding van het feitdat de Neder- landsche klaviervirtuoos Sieveking te Ischl, de badplaats waar ook de Oostenrijksche Keizer vertoefde, in hechtenis is genomen. Dit feit heeft zich aldus toegedragen. Maandagavond werd de pianist Sieveking, een leerling van Leschetitzky te Weenen, op de straat door een Roomsch-katholiek priester, die op weg was een stervende te bedienenstaande gehouden en berispt omdat bij den priester met den kelk niet had gegroet. De priester ging op hoogen toon hem beleedigenSieveking ant woordde daarop in denzelfden toon. Dadelijk werd de pianist door een hoop woedende boeren omringd, die hem achtervolgden, zoodat Sieveking genoodzaakt was in een huis te vluchten. Den volgenden avond gaf Sieveking met schitterend succes een concert ten voordeele van de armen van Ischl. Ofschoon verschillende personeno. a. de tooneelspeler Girardi uit Weenen zijn voorspraak waren en de burge meester verklaarde, persoonlijk borg voor hem te blijven, werd Sieveking echter na het souper door een gendarme in hechtenis genomen. De burgemeester heeft daarop betreffende deze zaak een audiëntie bij den Keizer aan gevraagd. Hij is tegen een borgstelling van 1000 gld. op vrije voeten gelaten. De eene helft betaalde hij zelf, de andere helft de gemeente Ischl. Vele badgasten hebben hun voornemen te ken nen gegeven de badplaats te zullen verlaten. De Nederlandsche gezant te Weenen, de heer Van der Hoevenheeft zijn verlof afge broken om te Weenen stappen te doen ten gunste van Sieveking. Koningin Victoria heeft van den Duitschen Keizer de uitnoodiging ontvangen om de Engel- sche Staatskerk door een gedelegeerde te laten vertegenwoordigen bij de inwijding der Duitsche Protestantscbe kerk te Jeruzalem, waar Z. M., naar men weet, dan ze’f met zijne gemalin tegenwoordig zal zijn. Andere Protestantscbe kerkgenootschappen in bet buitenland ontvangen gelijke uitnoodiging. Volgens de National Zeitung wordt te Een groote ventilator zal Berlijn eene belangrijke reorganisatie van het versching verzekeren, leger overwogen; in hoofdzaak zou deze gelden - - - eene vermeerdering door vorming van een legerkorps, met Mainz als middenpunt. de firma Van Leer, die een uitmuntend cliché van deze fotografie maakte. Volgens het «Officiéél programma” zal men te Harlingen op Maandag 5 en September schitterend feestvieren. Voor al de buurtversieringen zijn commissies benoemd die wedijveren om het mooiste te leveren. Voor de groote Allegorische en Historische Optocht zijn groote voorbereidselen gemaakt; het onderwerp is: een bezoek van Al brecht van Beieren aan Harlingen in 1 398. Het Stedelijk Muziekcorps zal versterkt wor den met de corpsen der d.d. schutterij van Leeuwarden en van Bolsward. Verschillende wedstrijden en uitvoeringen zullen plaats hebben zoodat dit feest mede tot een der luisterrijkste in den lande zal behoo- renwaarbij nog een paar oorlogsschepen in de haven zullen verschijnen. Het eerste der 6 groot-model postrijtuigen, die bij de H. IJ. S. M. in aanbouw zijn, is kasteel Nyevelt vinden, mede bij gelegenheid opening zuylens. volksfeesten bestaan met een optochtmuziek en vuurwerk. De Indische vorsten zullen de feesten bijwonen en een bezoek aan de Haar brengen. Zij zullen op 1 September ’s morg. 9| uur van Utrecht via Harmelen naar het Huis ter Haar rijden en ’s middags half vier weer vertrekken. De vorsten zullen in den stoet van den tocht rijden. Een aardig idee om de Indische vorsten dit prachtstuk van bouwkunst te laten zien. Aan het ringrijden en harddraven kan ook door niet inwonenden van Haarzuylens en Vleuten worden deelgenomen, de voorwaarden zijn ver krijgbaar bij den heer P. J. Perquin te Haar zuylens. Het portret van H. M. de Koningin, dat de Regeering aan alle scholen op 31 Augustus doet toekomen, is, naar het Vad. meldt, speciaal met dit doel, met toestemming van H. M ver vaardigd door den heer Zimmerman te ’s-Graven- hage. Het stelt de Koningin voor in het toilet dat Zij bij de inhuldiging zal dragen, wit satijn, met zijden kanten overkleed. Het lijfje, zeer eenvoudig van snit, is vierkant uitgesneden aan den halslangs bet décolleté hangt een barke van kant af. Aan de voorzijde zit een sluit stuk van diamanten, met groote parels als hangers, terwijl bet overkleed hier en daar met echte parels op het satijnen onderkleed is vastgehecht. om de schouders, het lijf vrijlatend, draagt H. M. den Koninklijken met hermelijn gevoerden roodfluweelen mantel, waarop in goud klimmende leeuwen zijn geborduurd. Een lange hermelijnen kraag hangt van de schouders af. Om den hals heeft de Koningin een collier van diamanten, in het haar een vijfpuntigen diadeem, in kroonvorm. Het portret stelt H. M. voor en face. De gelijkenis is misschien de beste van alle por tretten die in de laatste jaren zijn uitgekomen. Het is niet in den handel. De Koningin staat voor een draperie, die gedeeltelijk pilaren verbergt, waarvan er een zichtbaar is. Rechts van H. M staat een met fluweelen kleed gedekt tafeltje, waarop de kroonsieraden een fluweelen kussen met de kroon, daarachter de deels zichtbare Rijksappeldaarvóór de schepterwaarop H. M. met de rechterhand steunt. De Koningin had de welwillendheid haar bandteekening onder het portret te plaatsen, zoodat het onderschrift luidt: «Wilhelmina, Koningin der Nederlanden,” het woord Wilhel mina in de groote letters, waarmede de Koningin gewend is haar naam te schrijven. De uitvoering op zwaar geglaceerd papier doet de Landsdrukkerij eer aan en niet minder EN TWINTIGSTE JAARGANG. 17» TOO Jt I&ISIU I MEI IS- H t III 1 11 11: 111 iiLiii mon riiiLsi.tui. I - ■te-

Friso nl | 1898 | | pagina 1