I Nieuwstijdingen. ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1898. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG prijzen uitgedeeld digheid op het Marktplein Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel neer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Te van ver- Maar ook eene van hem aan te Zijn handel in potlooden was slechts En nu weer iets van anderen aardOptocht Wor- van Koningin gevierd. President Krüger heeft afgelegd bij den Nederlandschen dezen zijn gelukwenschen aan te man. Uit zijn schitterende open en rond karakter aan- iets tegendat reeds direct blijven bij onze van buiten overgt komen daarvan getuige waren Wij beginnen met hulde te brengen aan boofdcommissie die voorzeker iets goeds waardigs heeft Brieven en Berijtiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, ui te: lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. zijn dwaling inziendeden De Keizer van Duitschland bracht Woensdag een langdurig bezoek aan de Nederlandsche gezant in diens woning te Berlijn, ter gelegen heid van Koningin Wilhelmina’s verjaardag. In de voornaamste steden der Zuid-Afrikaan sche Republiek is de verjaardag Wilhelmina een bezoek consulom bieden. Het Journal de St. Petersbourg vestigde Woensdag de aandacht op het meerderjarig worden onzer Koningin er bijvoegend dat heel de Nederlandsche natie dien dag zal vieren. gezien. Twee uur in den namiddag was verzamel plaats op het Marktplein. De stoet werd ge opend door een landauer met tweespanbe stuurd door bekwame handin het rijtuig waren gezeten de twee laatste metalen kruis ridders bier ter plaatse, hun escorte bestond uit oud-militairenstrijders op de velden van BaliAtjeh Lombok en Borneohet gevolg werd gevormd door eene cavalcade van jonge Friesche boeren die op hun versierde paarden aanschouwelijk voorstelden«Holland is niet mensch. Na de kennismaking gevoelt zich direct zoo bij hem op zijn gemak alsof men tot een goede kennis spreekt. Daar hij tengevolge van een gebrek aan zijn eene beenwaardoor hij den voet niet gebruiken kan moeilijk looptrijdt hij fiets doch op een van bijzondere constructie. Het is nl. een driewieler, die door de handen en den eenen voet wordt voortbewogenterwijl aan de zitting een rugleuning is verbonden waarmee hij stuurt. Op deze machine is bij zeer goed thuis; hij legt er zeer gemakkelijk 4 2 KM. per uur mee af, zoodat dit vervoer middel onontbeerlijk voor hem is en hem dus ook steeds op al zijn reizen vergezelt. Feestelijkheden in het Buitenland. Brussel werd Woensdag bij gelegenheid den verjaardag der Koningin in de fraai sierde kerk der Nederl. Evangelische gemeente een feestdienst gehouden. Het kerkgebouw was stampvol. Onder de aanwezigen merkte men o. a. op jhr. v. Pestel, den Nederlandschen gezant en baron Favereau, Minister van Buitenlandsche Zakenals ver tegenwoordiger der Belgische regeering. Na het zingen van een feestpsalm sprak ds. W. Hoek de feestrede uit naar aanleiding van de woordenAlle begin is van God. Een zangkoor voerde o. a. bet oude Wilhelmus uit, Te Londen werd in de Hollandsche kerk een godsdienstoefening gehouden. Onze gezant van Gcltstein woonde den dienst bij. Ds. Ada ma van Scheltema hield een vaderlands lievende toespraak. Reuter seint uit Weenen, dat bij gelegenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina de Nederlandsche gezant van der Hoeven op het slot Lüberegg een feestmaaltijd van veertig couverts gaf, waaraan de leden van het gezant schap en andere Nederlandsche onderdanen deelnamen. De Keizerin van Duitschland heeft den Neder landschen gezant jhr. mr. Tets van Goudriaan haar gelukwenschen bij de troonsbestijging van drift allerwege, klopt voor Huis van 1 Hollands’ Volk, dood. Die vereering en liefde, ziedaar het geheim waarom alles zoo uitstekend is geslaagd. Woensdagochtend klokgelui, en koraal- en andere muziek van de beide fanfarecorpsen daarna een uur samenkomst in de verschillende kerken. Elf uur begin der schoolfeesten met versnapering in de verschillende scholen, daarna aantreden van de schoolkinderen op bet markt plein. Viel er nu en dan een regenbui, geen nood, de kinderen zongen moedig door en het was een onwekkend gezicht als dadeliik daaron Verder zegt het bladdat men in Rusland waar zooveel historische en hartelijke sympa thieën banden hebben gevlochten tusschen de beide volkeren, zal instemmen met de gevoelens die op dien dag geheel Nederland bezielen. Te Antwerpen is de verjaardag door de Hollandsche kolonie gevierd met een diner onder voorzitterschap van den consul-generaal De Cuyper. Des middags had er een kinder feest plaats in de Société Royale de Zoologie. Lezing over Amerika. Maandag a. s. zal op de bovenzaal van den heer Teppema eene lezing gehouden worden over Amerika en de nieuwe Hollandsche kolonie «Nederland” in Zuid-Oost Texas. De heer P. Stapel, die als zaakkundige over de kolonie kan spreken, zal aan belangstellenden de beste inlichting kunnen geven. INHOUD van het Friesche Tijdschrift iSljucht en Bjucht.” 3 September 1898. Net skildich, J. P. Asman. De Muze- koaning en syn gast. In forteltsje for de bern, J. B. Schepers. LibbenGabe. Koart swyl. Riedling. Dat hjit wettersport (mei plaetsjes.) Zooals van zelf spreekt, heeft de gevangen neming van kolonel Himy te Parijs groote opschudding en ontroering te weeg gebracht. Door de bekentenis van Henry, dat dit «be wijsstuk” valsch is, worden de pathetische ver zekeringen der generaals Pellieux, Gonse en Boisdeffre voor de Cour d’Assises zoowel als de met nadruk voorgedragen en door het bijna eenstemmig votum van vertrouwen der Kamer bevestigde overtuiging van den Minister van Oorlog Cavaignac te niet gedaan. Het aan- vullingsbewijswaarmee men het land van Dreyfus’ schuld wilde overtuigenis omver geworpen en zonder twijfel is thans een nieuwe factor, zooals de wet die eischt, aanwezig, welke de revisie van bet proces rechtvaardigt. Want het is duidelijk dat enkele stukken in de lange keten van correspondenties, waarvan het valsche stuk van Henry een schakel vormde, tot de geheime bewijsmiddelen behoorden, welke men aan den krijgsraad, buiten weten van den aan geklaagde, voorlegde. Zoo is dan eindelijk ten opzichte van één punt, de waarheid aan het licht gekomen, en den Minister Cavaignac mag men het eervolle getuigenis niet onthouden, dat hij den moed heeft gehad om i eersten stap te doen ter bevestiging van de woorden, die hij in de bekende Kamerzitting heeft gesprokendat bij zelfs met opoffering van het openbaar belang niet zou dulden dat er iemand op het Bagno bleef zuchten als het bleek, dat deze onschuldig was. Een telegram van Havas meldt dat Henry Bij Kon. besl. is benoemd tot adjudant in buitengewonen dienst van H. M. de Koningin de luitenant-generaal A. Kool, chef van den generalen staf. De voorzitter en de griffier der Eerste Kamer hebben Woensdag een bespreking ge houden over de regeling der vereenigde ver gadering van de Kamers te Amsterdam. H. M. de Koningin-Moeder schonk f 1000 aan de armen van ’s-Gravenhage en f 500 aan die van Arnhem. De vorige week, zoo wordt uit Sappemeer aan de Prov. Gron. Ct. geschreven, is in onze plaats op familiebezoek geweest de beroemdste Nederlandsche beeldhouwer van onzen tijd, de bekende Pier Pander, die in Rome verblijf houdt. Iemand, die hem gezien en gesproken had, gaf ons de volgende beschrijving van hem Pander is een klein en tenger persoon. Reeds bij den eersten aanblik maakt hij een aange- namen indruk. Blonde haren en blonde kin- en bakkebaarden, die zijn fijn regelmatig ge zicht bijna geheel omlijstenstempelen hem bepaald tot een mooi oogendie een duidenblikt u den man teekent, waarin meer zit dan in een gewoon mensch. In zijn omgang is hij zeer amicaal. Na de kennismaking gevoelt men de de Koorvereeniging «Workurn en uitgedacht engeholpen door gewelven ruischte »U spare God veel jaren de onderwijzers en verschillende sub-commissiën, lang”, en plechtig klonk het eenigszins gewijzigd op schitterende wijze heeft tot stand gebracht. Ev. gezang 96 door alle aanwezigen als slof- het publiek heeft medegewerkt op zang aangeheven. Dit uurÉén van zin wijze die verdiende dat onze jonge Konin- Ééndracht in daden, zal niet zijn als een drijven- gin zelf eene gezien had de uiting van geest- de wolk in donkeren nacht. en gevoeld had de polsslag die Koningin Wilhelmina uit bet aloude I van vereenigingen met hunne banieren. Oranje, dat eeuwen lang één was met kum heeft nooit binnen hare landpalen zoo iets houw en trouw in nood en het Oranjezonnetje doorblonk op vroolijke ge zichten en een helderen glans gaf aan het blauw, wit, rood en oranje van de pakjes der honderden kinderen, en de prachtige baldakijns die naar het Zuid en Noord voor elke school werd uitgedragen, ’s Namiddags werden kin derspelen op de Wijmerts gehoudenwij zijn nog niet in het bezit van den uitslag en zullen I in ons Woensdagnummer de namen mededeelen van de verschillende prijswinnaars, want onze jonge vriendjes en vriendinnetjes moeten hun naam »in de Krant” zien. Na afloop der spelen werden in de scholen 1 en versnaperingen verstrekt. De krachtige wind belette voor het meeren- deel de verschillende illuminatiënde muziek uitvoering op het Marktplein trok veel menschen daarheenhet vuurwerk van gemeentewege dat de café-bezoekers hem gaarne een aalmoes afgestokenbij den stationswegop het land j X- Jmevrouw Visser, die daarin de welwillendheid van onzen vroegeren burgemeester volgde, lokte honderden menschen naar buiten en eindigde met eene gloriosa «Hulde aan Koningin Wilhelmina.” Daarmede was afgeloopen het programma den eersten dag. Donderdag halftien was het een en al leven er was Rond- Optocht met versierde Sportkarren met en door kindereneen pracht van versieringenmen konde zien dat moeders en zustersjazelfs vaders en broeders mee hadden geholpen om het karretje van kleine zus of broertje eens echt mooi te maken, zoo mooi, dat de hoofd commissie, die als jury fungeerde, evenals Paris met de banden in ’t haar zat wie toch wel de eerste prijs verdiende, ook deze uitslag deelen wij Woensdag mede. Halftwaalf Zanguitvoering in het Kerkgebouw der Hervormde Gemeente door de Zanggezel- schappen «Advendo” directeur D. Quarré en Koorvereeniging «Workum” directeur J. Jansen met een inleidend woord van Ds. H. A. van Oostrom Soede. Het uur, doorgebracbt in het tot eerbied stemmend Kerkgebouw gevuld met eene aandachtige schare, gaf wijding aan het I feest van den dag. Ingeleid door orgelspelzong de gansche zelfmoord heeft gepleegd. Voor den falsaris zelf was het zeker de eenige uitweg, doch voor de zaak-Dreyfus is het jammer. Veel aanwijzingen voor de schuld van anderen had bij voorzeker nog kunnen geven, waardoor het weefsel van leugens en bedrog in deze droeve geschiedenis geheel ware verscheurd. Alweer een rijke bedelaarOnder de slachtoffers van de hitte te Parijs bevond zich ook een koopman in potloodendie dicht bij het Palais Royal tengevolge van een zonnesteek in elkander zakte en naar het ziekenhuis ver voerd werdwaar het niet mogelijk was zijn levensgeesten weer op te wekken. Hoe ver wonderd was men echter, toen men op zijn lijk een gordel vond met 300,000 francs in banknoten en papieren van waarde. De man had er zoo arm en ellendig uitgezien l_. D gavenzonder een potlood van hem aan te ^aarf°e vriéndelijk afgestaan door nemen. Zijn handel in potlooden was slechts Vissfir Hnarin welwillendheid een voorwendsel tot bedelen, waardoor ’t hem dan ook gelukte zulk een groote som bij elkaar te krijgen. De Franschen zeggen terecht: 1 «Er is geen slecht bedrijf, ’t hangt er maar 1 van af, hoe men het aanlegt.” van Automatisch restaurant. Een onder- j nemend man in New-York is, daar z. i. kellners schuld zijn van trage en dure bedieningop het denkbeeld gekomen ze te vervangen door een heel eigenaardige inrichting. De bezoeker van zijn nieuw restaurant gaat op een breede riem zitten, die hem geleidelijk voert langs de tafel, waarop in de volgorde van het menu de verschillende gerechten klaar staan. Aan het eind van de reis glijdt de eter zachtkens van de riem af en staat weer op zijn beenen voor de kas. Booze tongen zeggen dat hiermee het ideaal bereikt zou zijn, als de bezoeker zelf het maar I in zijn macht had de snelheid van voortbe weging te bepalen. Maar daar de restaurateur eens en voor al die snelheid heeft vastgesteld, is het nu een wedloop voor snel-eters geworden om de riem in baar vaart langs de tafel met eten bij te houden WORKUM. De feesten Woensdag en Don- derdag hier gevierd zullen lang in heugenis menigte de jonge Koningin toe het schoone ingezetenen en bij hen, die vierde vers van psalm 134; toen zong het Zanggezelschap «Advendo” vijf liederen, daarna j- i.-..„wzeven liederen, en menig hart klopte, toen daar door de hooge Acht bn twintigste Jaargang. sinus-is mui; 11:\I ii: IILIIIIIIOII FltlESL no. I I ‘t I

Friso nl | 1898 | | pagina 1