BB WOENSDAG 21 SEPTEMBER 1898. No. 75. Buitenlandsch Nieuws. Binnenlandsche Berichten. Officiéél gedeelte. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG een standbeeld voor Kei- dat meld t. Havas Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM plebiscieten Frankrijk van Elzas Lotharingers gehouden, belegd door ’t centraal comité van den Bond der Elzas- Lotbaringsche Vereenigingen in Frankrijk. Zij Tweede Volksraad heeft bepaald, dat de thans werd door een duizendtal personen bijgewoond, van den Sultan aan den Gouden Hoorn zal ver toeven. ZUID-AFRIKA. DUITSCHLAND. De Duitsche Keizer heeft de manoeuvres te Prenzlau (in den kreits Potsdam gelegen) bijgewoond. Z. M. kwam om 8 uur ’s morgens aan en werd door den burgemeester der stad aan het station met van het oude in het jeugdige Koningin aan nog zoo kort geleden en uit wedijver feest daar nogmaals den was de Keizer weder te Pots gisteren naar Weenen te ver- van meerderheid dan ééne stem rekenen. Zelfs is het mogelijkdat die meerderheid naar de overzijde verplaatst wordt, omdat de geldigheid van enkele verkiezingen betwist wordt. STATEN-GENERAAL. Vereenigde vergadering van de beide Kamers op Zaterdag 17 September. Zaterdagnamiddag heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, mr. Goeman Borgesius, op de gebruikelijke plechtige wijze de gewone zitting der Staten-Generaal in naam van Hare Brieven en Berichten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. door de Regeering behoorden inge- Mement bijeen te roepen met het oog op eene herziening van het proces tegen Dreyfus. Dit mag inderdaad een heuglijk bericht heeten. Sedert verleden Maandag, toen de beslissing op de veel te lang slepend gehouden vraag: revisie of geen revisie? nogmaals verdaagd werd, waren de lezers der Fransche bladen op een werkelijken stortvloed van beweringen gissin gen, vertoogen en invectieven onthaald, waaruit althans dit ééne zonneklaar bleek, dat het hoog tijd was een einde aan de spanning te maken. Sommigen gingen zelfs zoover van kortweg, als de natuurlijkste zaak van de wereld, generaal Zurlinden uit te noodigen om tot een coup d'état over te gaan. De heer Cornély in de Figaro vindt het dan ook een groot blijk van vooruitgangdat ondanks dat alles het zoo rustig gebleven is. Vroeger, zegt hij, ware de helft genoeg geweest om straatmanifestatiën te veroorzaken. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümer Oldephaert en Noordwolde, op Zaterdag, den 24 September 1898, des voormiddags te 9| ure. Punten van Behandeling: I. Ingekomen stukken en mededeelingen. II. Aanbieding van de gemeente- en armvoogdij- begrootingen voor 1899. III. Vaststelling van het kohier van schoolgeld over het 3e kwartaal 1898. Koudum, den De Burgemeester, 19 September 1898.H. M. TROMP. Van ’t oude in ’t nieuwe jaar. Als we zoo schrijven van ’t oude in het nieuwe jaar, dan bedoelen we daarmede het politieke of liever gezegd het staatkundige jaar. De wisseling hier heeft volgens de Grondwet plaats den derden Dinsdag in de maand Sep tember. Zij valt dus lang niet samen met die van het burgerlijk jaar, op 1 Januari. Waarom dit niet zoo is, mag misschien eene vraag zijn, die afzonderlijke overweging verdient; doch ’t is nu eenmaal zoo en niet anders. Trouwens zulke gevallen zijn er meer, men denke om de aanvaarding van landerijen en huizen, op Petri en 12 Mei, op de aanneming en ’t vertrek van inwonende dienstbodenenz. Gewis, hij die hier éénheid van tijd wilde aanbrengenzou een reuzenarbeid aanvaarden. De Grondwet dan schrijft voor, dat de nieuwe zitting der Staten Generaal den derden Dinsdag in September door of van wege het Hoogste Gezag wordt geopend verklaard. Dat is dus heden. Dinsdag, geschied. H. M. Koningin Wilhelmina heeft dat werk thans voor de eerste maal verricht. Na al de drukke feestdagen wacht dus thans de arbeid, ’t Is gewoonte dat die arbeid uit den Koninklijken mond wordt aangekondigd. In eene rede, die eerst ver schillende algemeene toestanden constateert Troonrede geheeten, worden vervolgens aan gekondigd de hoofdzaken van wetgeving, die in het nieuwe zittingsjaar aan het oordeel der Staten-Generaal zullen worden onderworpen. Die Troonrede is op ’t oogenblik, dat dit no. de pers verlaat, reeds gehoudendoch natuurlijk nog niet in ons bezit. Onze belangstellende lezers verwijzen we daaromtrent naar bladen, die morgen of overmorgen verschijnen en verder beloven we hen, de rede in haar geheel in ons no. van Zaterdag af te drukken. Want die rede is een staatsstuk, ’t Is daar mee geheel iets andersdan met de woorden, welke H. M. de Koningin bij de inhuldiging sprak. Dat waren eigen woorden, die van de Troonrede echter zijn van wege de gezamenlijke Ministers, van bet Kabinet of de Regeering als men zegt en die Ministers zijn er dus voor verantwoordelijk. In beide Kamers, zoowel in de Eerste als in de Tweede wordt dan ook de Troonrede tot een onderwerp van discussie gemaakt en wordt besloten haar met een sAdres van Antwoord” te beantwoorden. In den regel is de Eerste Kamer daarmede spoediger gereed dan de Tweedeiets, wat uit den aard der zaak als van zelve volgt. De Eerste Kamer heeft een definitieven voorzitter door de Koningin reeds bij voorbaat aangewezen. De Tweede Kamer maakt bij stemming eene voordracht van drie harer leden en daaruit doet de Koningin eene die na veel discussie naar aanleiding van het i ontwapeningsvoorstel van den Tsaar, eene motie aannamen, in hoofdzaak verklarende dat zij van j ontwapening niet wilden weten, zoolang Elzas- 1 Lotharingen niet zonder omslag van plebiscieten kan de Afrikaanderbond op geene grootere en wat dies meer zij, eenvoudig aan Frankrijk - - - was teruggegeven ENGELAND. De Prins van Wales is ver leden Donderdag van het eiland Wight naar Balmoral, in Schotland, gegaan, waar Koningin Victoria vertoeft. De Prins is nu zoover,! dat hij met de noodige voorzorgsmaatregelen en hulpmiddelen een weinig kan loopenhij heeft dus alle hoop op volledig herstel. Even nadat de Prins op deze spoorreis het I station Orewe gepasseerd was, kwam daar eene botsing voor tusschen een goederentrein Schiermonnikoog, en een losse locomotief, die groote schade aan het materieel veroorzaakte en het verkeer een tijdlang versperdemaar gelukkig niemands leven of gezondheid deerde. De inschrijvingen voor het nationaal gedenk- teeken ter eere van den staatsman Gladstone bedragen reeds meer dan 160 000 gulden. De Morning Post verneemtdat de Sirdar Bij Koninkl. besluit zijn benoemd tot Burgemeesters Van Franeker de heer Jan Dirks, aldaar, en van Ameland de heer J. A. Drijber, van herziene grondwet (zie onder de tel. berichten in ons vorig nummer) op 1 November a s in werking zal treden. De verkiezingen in de Kaap-kolonie zijn thans afgeloopen en, daar de Rhodespartij in derdaad het district Vrijberg gewonnen heeft de absolute volmacht heeft Fashoda op te eischen als Egyptisch gebieden zoo noodig zijn troepenmacht zal gebruiken om de tegen woordige bezetting er uit te verdrijven. De Daily Telegraph verneemt uit Kaïro, dat de Sirdar voornemens is een ultimatum te stellen, waarin geëischt wordt, dat Marchand Fashoda onmiddellijk zal verlaten. Later zijn Engeland en Frankrijk het eens geworden. OOSTENRIJK. Vrijdagmorgen om 8 uur kreeg het publiek toegang tot de Hofburg- kapel. Den geheelen dag trok voortdurend in langeonafgebroken rij de bevolking de kist voorbij, ofschoon deze gesloten bleef. De bruine kist welke de metalen kist omgeeftis met kransen van de keizerlijke familie bedekt. Aan het hoofdeinde staan vier kronendie van Keizerin, Koningin, Erf hertogin en Prinses; aan ’t voeteneinde liggen de orden der Keizerin en de zwarte waaier waarover witte handschoe nen kruiselings gelegd zijn. Aan de met zwart bekleede wanden der kapel zijn de wapens van Habsburg en Wittelsbach en de kransen aan gebracht waarvan er nog voortdurend aan komen. Uit Pest wordt gemeld dat reeds fl 200.000 zijn ingekomen voor zerin Elisabeth. TURKIJE. Indertijd hebben we gemeld dat de sultan van Turkije een paleisje naast Yildiz Kiosk liet bouwen voor keizer Wilhelm II om daarin gedurende zijn bezoek aan Konstan- tinopel verblijf te houden. Het is thans bijna gereed en moet een wonder van weelde en pracht zijn. Alleen het decoratiewerk heeft anderhalf miljoen lira’s gekost. De meubelen heeft men uit Duitscbland laten komenalle stoffen en tapijten zijn uit de keizerlijk Turksche fabriek van Eurek. Het paleis is wat bouwtrant en inrichting betreft geheel in Perzischen stijl. Men rekent er in Konstantinopel op, dat keizer Wilhelm tien of twaalf dagen als gast Donderdagavond is te Parijs eene vergadering eene rede welkom geheeten. In antwoord daarop zeide de Keizer, dat al waren de tijds omstandigheden nu ook anders dan na den slag bij Jena (hierbij doelende op eene gebeur tenis in het jaar 1806, toen bij Prenzlau een Pruisisch legerkorps van 12.000 man, dat van het slagveld bij Jena zich op Berlijn trachtte terug te trekken, zich aan de Franschen moest overgeven), toch ook nu de tijdsomstandigheden ernstig waren. Dat bleek uit de verschrik kelijke gebeurtenis dezer dagen voorgekomen. Het was noodig, vervolgde de Keizer, met kracht op te treden tegen de partijendie de omwenteling beoogen van den gevestigden staat van zaken. Daarbij rekende Z. M. op de trouw en aanhankelijkheid der goedgezinde burgers. Des avonds dam terug, om EN TWINTIGSTE JAARGANG. keuze. Gewoonlijk benoemt H. M. no. één, zoodat feitelijk de Kamer zelve de keuze heeft. (Tusschen twee haakjes durven we wel voor spellen, dat de heer mr. Gleichman ook wel voor het nieuwe zittingsjaar den voorzitterszetel zal innemen.) Plus nog eenige verdere voor bereidende werkzaamheden kan dus de Eerste Kamer met haar Antwoord gereed zijn vóór de Tweede er mee begint. Dit Antwoord is nu jaren aaneen een zuivere weerklank op de Troonrede geweest, ’t Zou ons spijtenzoo het ’t ditmaal ook niet was. Toch zullen vooral in de Tweede Kamer, naar ’t ons wil voorkomen, nog wel eenige noten te kraken vallen. Wij zwijgen van den groep der socialisten dieofschoon schitterende door afwezigheid bij de huldiging(eene daad van vaderlandsliefde wellicht) nu nog wel de groote trom zal roeren. Maar daar is iets anders voorgevallen. Daar i trekkenteneinde de teraardebestelling is door het dagblad De Tijd eene quaestie opgeworpen en door de Nieuwe Botterd. Ct. bestreden, alsof alle vroegere wetsontwerpen met de troonsbestijging van Wilhelmina trokken te worden. Eene quaestie oogenscbijnlijk slechts van vorm. Want immers ze zouden onmiddelijk weder namens de Koningin zelve op nieuw kunnen worden aangeboden. Doch daar zit iets meer achter. Nieuwe voordrachten hebben nieuw onderzoek noodig en alzoo wordt al het vorige te niet gedaan en tijd gewonnen. En tijd winnen is alles bij politieke kansbereke ningen, immers de weegschaal kan zoo spoedig overslaan en als dan anti-revolutionairen, katho lieken en christelijk-historischen weder als bij de jongste verkiezingen voor de Staten- Provinciaal samengaan, dan weet men er alles van. Dan is het wetsontwerp op den leerplicht b.v. voor goed in de doos. Wij kennen den inhoud van de zoo even uitgesproken Troonrede niet, maar naar ons gevoelen zou de geheele quaestie »van vorm” opgeheven zijn indien ze al bestond, door eene clausule als b. v. deze »De nog niet afgedane wetsontwerpen door de Koningin-Regentes ingediend zullen een voor werp van verdere beraadslaging blijven uit maken,” Door zoo iets zou de geheele storm in een glas water zoo ongeveer bedwongen zijn. Intusschen wij vertrouwen het huidige Ka binet en dit zal de verschillende zaken wel netjes weten af te doen. En waar we nu treden nieuwe jaar met eene ’t hoofd en waar we eendrachtig en als om hebben gevierdlaat ons wensch uitsproken, dat die feestviering vruchten drage niet in den zin van geschilpunten te zoeken, maar door er naar te streven alles te behartigen wat kan vereenigen en veredelen wat kan strekken tot bevordering der algemeene, Vaderlandsche belangen. Dan heil en zegen in ’t Nieuwe jaar H. Keizerin Elizabeth bij te wonen. FRANKRIJK. De ministerraad heeft den Minister van Justitie Sarrien gemachtigd om H. M. Koningin I de daartoe ingestelde commissie aan zijn depar- FRTS JE JLWL JL Böf MK- n iiiiii: 11:\111 iii.iii mil nniM.nii. de J

Friso nl | 1898 | | pagina 1