i SIMON GAASTRA. ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1898. No. TC. 1 Nieuwstijdingen. Officieel gedeelte. Acht O 7 I Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM 4 De revue op de Renkumerheide. Vereeuigde vergadering van de beide Kamers. li mbhmhbi wis- b tin nu ivi u: «LUI IIIOII l,!l 'I IVi Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG het Vaderland en zijne overzeesche 1 zitting is verdaagd tot Donderdag 11 De van Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: Dinsdagmiddag. het Kon. besl. betreffende Ik hoop U ontwerpen te fraai terwijl kunnen aanbieden tot verbetering der woning- eenigszins temperde. Uit alle oorden des lande waren de menschen de revue bij te wonen, waaraan H. M. de Koningin-Moeder met haar hof- dame jonkvrouwe Van de Poll, gezeten in een met vier paarden bespannen rijtuig, was in een gris perle costuum gekleed. IIH. MM. werden levendig toegejuicht. II. M. de Koningin steeg te paard en werd TWEEDE KAMER, zitting werd geopend door het oudste 1. 2. 3. de jonge Koningin maar de precedenten nutte van gewesten. Ik verklaar de gewone zitting der Staten- Generaal te zijn geopend. EERSTE KAMER. Zitting van Na voorlezing de benoeming van den Voorzitter dier Kamer voor het tijdperk der aangevangen zitting. lid, de heer Jansen, met een hartelijke rede,) aanvaard. De laatste weken hebben aan de I geheele wereld opnieuw het bewijs geleverd dat de eeuwenoude band tusschen Oranje en I Nederland, de steunpilaar van ons volksbestaan, ning-courant met 1/2 pCt. verlaagd. Dat een courant, waarin een gedeelte is omgehaald, ten einde de aandacht er op te vestigenniet verzonden zou mogen worden gelijk met De Gelderlander te Nijmegen is gebeurdis niet juist. Immers, in den officieelen »Post- en Tele- graafgids, uitgegeven door het hoofdbestuur der posterijen en telegrafie” 1898 No. 1, staat op blz. 14 te lezen: Een gedeelte van den text der nieuwsbladenwaarop men de aandacht wil vestigen, mag worden onderstreept, omhaaldof op andere wijze aangeduid, den Keizer van Oostenrijk te zen- Kamer der Staten-Generaalbelast met de aanbieding der opgave voor de benoeming Het Centrum deelt mee dat uit Rome gemeld wordt dat de paus heeft laten onder zoeken, of er precedenten konden worden ge vonden, die veroorloofden, dat de gouden roos aan een niet-katholieke souvereine werd aan geboden. De H. Vader had nl. het voornemen dit kostbare geschenk aan van Nederland te vereeren, verzetten zich daartegen. De H. Vader heeft toen een prachtig mozaïek aan H. M. Wilhelmina gezonden met een eigen handig schrijven om Haar Zijn gelukwenschen bij de troonsbestijging aan te bieden. Inhoud van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” Net skildichJ. P. Asman. Lietke, Jan fen ’e Gaestmar. Oan Roel Hylkes, P. Wiersma. De Libbenssé, Si. de Z. Hwa scoe dat tocht ha? T. J. B. Koart en goed. Briefwiksel. Goeddwaen (mei plaetsjes), D. H. Z. De Nederlandsche Bank heeft haar rente voet voor beleeningen en voorschoten in reke- Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentién Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. der bestuursinrichting in Nederlandsch-Indië alsook tot wijziging der Regeerings reglementen van Suriname en Curasao. De herziening van het tarief van invoer rechten nadert hare voltooiing. Nog andere gewichtige ontwerpen zijn in ginnen met gevolg staat van voorbereiding. Wolfheze. Ik vertrouw, dat Uwe beraadslagingen vrucht- I amazone-gewaad baar zullen zijn en Uwe toewijding veel tot stand zal komen ten Ittersum was in zwart amazone-gewaad. waarin hulde gebracht werd aan de Koningin, dankbaarheid aan de Koningin-Moeder uitge sproken werd en een beroep gedaan werd op eensgezindheid der afgevaardigdenonder de leuze: »voor Koningin en Vadirland.” Tot eerste candidaat voor het voorzitterschap der Kamer werd met 87 van de 88 uitge brachte stemmen gekozen de heer Gleichman. De Kamer komt Vrijdag elf uur bijeen ter installatie van den president. Om twee uur opnieuw vergadering ter aanbieding der Staats- begrooting. Het weder toestanden, tot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsenen tot herziening der drankwet. Voorstellen zullen U gedaan worden betref fende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking andere van het verkeer op de Rijks land- en i door de duizendendie op het terrein waren van het Kon. besl. betreffende van den heer Van Naamen van Eemnes tot voorzitter, aanvaardde deze het) presidium met de volgende rede Mijne Heeren Ook onze geliefde Koningin heeft mij opge dragen uw vergaderingen te leiden gedurende dit zittingjaar. Zeer gevoelig voor dit bewijs 1 van vertrouwen hoop ik daaraan behoorlijk gevolg te geven, indien uw welwillende mede werking mij evenals vroeger ten deel mag vallen- Terwijl wij met veel dankbaarheid - wat H. M. de Koningin-Moeder aanvaard te hebbenin Uw midden den eed i tjjdena Haar regentschap heeft gedaan, verheu- en Uwe huldiging ontving. Talloos gen wij on8 dat IIaar beminde Dochter onder de gunstigste voorteekenen de regeering heeft het Kroningsfeest. 7. Verzoek van Friesland van den Politiebond om verhooging der gemeentepolitie. 8. Sollicitatie gemeente-geneesheer. Hindeloopen den 22 September 1898. De Burgemeester, Van NAÜTA. op Dinsdag 20 September 1897 tot opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. De heer Van Naamen van Eemnes, die den steeds hecht en onverbreekbaar is gebleven. Met deze gedachte bezield moge onder Gods zegen onze arbeid strekken tot heil van land en Vorstenhuis. Wordt besloten eene betuiging van rouw- j beklag aan den. De uur. Een zeer geacht en nuttig ingezetene is ons Woensdagnacht ontvallen, de heer SIMON GAASTRA. Sedert jaren heeft hij in den Raad de gemeentebelangen met ijver behartigd als Dijkgraaf konde hij helaas slechts korten tijd zijn aandacht wijden aan de belangen van het Waterschap H. O. en aanh. Z.op zijne bandelszaken was den stempel gedrukt van ijver, orde en stipte eerlijkheid. Maar vooral weten zijne verwanten wie hij was als steeds zorgvol Man en Vader, weten zijne vriendendie met hem samenwerkten in zoo menig maat schappelijke instelling, hoeveel hij waard was als een medewerker wiens adviezen steeds werden gewaardeerd. Waar het sociale nooden golddaar was hij niet de man van woordenpraal en ijdele beloftenmaar man van de daad dat weten zij allen die door hem in stilte geholpen zijn, zelfs in zijn lijdensweken. Helaaseen zwaar lichamelijk lijden bleef hemna den dood zijner trouwe Echtgenoot, niet bespaard maanden lang kende hij den aard zijner ziekte en wist hij dat de dood alléén daaraan een einde kon makenmaar hij leed zonder te klagen en gevoelde zich gesterkt zijn lot in berusting en geduldig te dragen. Moge zijn werkzame geest die met meer nog zich bezig hield dan hetgeen voor oogen is alléén geroepen zijn tot een nieuw leven. Voor zijne verwanten en vrienden zij deze verwachting tot troost; zij wekke op tot navolging. Van de omliggende gemeenten was men te voet eh in allerlei rijtuigen en vehikels naar de Renkumerheide gestroomd. Om 10 uur werden de troepen opgesteld; om half elf arriveerden HH. MM. de Konin- 'j aan de extra-halte bij I H. M. de Koningin droeg een van grijs lakenmet zwarte dat door Uwen ijver en hoogen hoed, Haar hofdame baronesse van opgekomen om deel werd genomen door troepen van de 2e en 3de divisie infanterie en detachementen der s divisiënbenevens door de bereden water- wapens, zoodat het geheele leger vertegenwoor- wegenvoorts, wat de Koloniën betreft, tot digd was. Zestien a zeventien duizend man versterking der geldmiddelen en tot verbetering namen aan de revue deel. aflegde en Uwe huldiging ontving. waren de bewijzen van vaderlandsliefde en ge hechtheid aan Mijn Stamhuis. De herinnering daaraan zal bij Mij onuitwischbaar zijn. Thans roept U de aanvang van het zitting jaar tot hervatting Uwer gewone werkzaam heden. Mogen zij, onder Gods zegen, strekken tot welzijn van het Koninkrijk! De toestand van Land en Volk is in menig opzicht bevredigend. De betrekkingen met de Buitenlandsche Mogendheden blijven zeer vriendschappelijk. Met bijzondere ingenomenheid ontving Ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie waarin door vertegenwoordigers van alle Mogendheden zal worden gehandeld over be perking der krijgstoerustingen. In Atjeh zijn uitkomsten verkregen, die het vertrouwen op duurzame verbetering van den staat van zaken in die landstreek wettigen. Ik breng hulde aan bet beleid, de volharding en deheldhaftigheid door het Nederlandsch-Indische leger en de vloot daarbij aan den dag gelegd. Belangrijk en veelomvattend is wederom de arbeid, die U wacht.- Allerwege treden vraag stukken van groote maatschappelijke beteekenis op den voorgrond, tot welker oplossing de wet gever geroepen wordt bij te dragen. Voorstellen tot verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen en in het belang van bet onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds bereikt. Het weder was hedenmorgen mistig, doch In dit zittingjaar zal op den ingeslagen weg weldra helderde het op en werd het bijzonder worden voortgegaan. Ik hoop U ontwerpen te i fraai terwijl een zacht briesje de warmte VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN op Woensdag den 28 September e.k., des namiddags te zeven ure. Punten van behandeling Notulen der vorige vergadering. Ingekomen stukken en mededeelingen. Aanbieding van de gemeente-begrooting ên der begrooting van het burgerlijk armbestuur en van het burger weeshuis voor 1899. 4. Benoeming van een ambtenaar van den burgerlijken stand. 5. Verzoek om afschrijving in den hoofdelyken omslag. 6. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot uitkeering van gelden aan de commissie voor het Bestuur der Afdeeling Algemeenen Nederlandschen -van het tractement EN TWINTIGSTE JAARGANG. vereenigdhartelijk toegejuicbt. Om 11 uur reed H. M. met gevolg en den generalen staf langs de troependie in front geschaard warenom deze te inspecteeren. Zij werd door het corps begroet met ban en Wilhelmus. Om 12 uur defileerden de troepen volgens programmaeerst in gewonen pasdaarna in versnelden pas; de bereden troepen defileerden voor de tweede maal in den draf. De houding der troepen was kranighet publiek enthousiast. De heide was als één reusachtig pic-nic- terreinconsumptie was genoeg verkrijgbaar; ook serpentines en pauweveeren werden gevent, doch vonden weinig aftrek. Het publiek was op allerlei wijze met oranje getooid. Om kwart voor twee vertrokken HH. MM., uitgeleide gedaan door den generalen staf H. M. de Koningin verzocht generaal-majoor Kool den troepen Haar bijzonderen dank over te brengenwaarvan de bevelhebbers zich kweten onder het gejuich van hun respectieve afdeelingen. H. M. de Koningin ontving Woensdag middag te 5 uur de commissie uit de Tweede voorzittersstoel inneemt, opent, nadat de leden zich naar de vergaderzaal van de Tweede Kamer begeven hébbende vergadering en laat door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen het Koninklijk besluit, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer, gedurende de zittingdie heden aanvangt. De Voorzitter benoemt een commissie, die H. M. de Koningin in het gebouw zal ont- vangen en uitleiden De Kamerheer-ceremoniemeester kondigde te ruim 1 uur H. M. aan. De Koningin, voorafgegaan door den hofstoet en begeleid door de commissie uit beide Kamers, nam i plaats op den Troon. H. M. de Koningin hield de volgende rede: Mijne Heeren Weinige dagen zijn voorbijgegaan sedert het plechtig oogenblik, waarop Ik, na de regeering herdenken

Friso nl | 1898 | | pagina 1