f r, s. De Troonrede WOENSDAG 28 SEPTEMBER 1898. Acht No. 77. ir ;el. rs Officiéél gedeelte. Buitenlandsch Nieuws. 1 Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG eer 1E. het boek voorna- JN. e 1 r 3 Blijkbaar beeft 9D, ;el. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ene eke alle Mogendheden beperking der krijgs- l in t. of per IG, 30. rÜf. rijf, X». en, oor ter de ge ing ijke II. III. IV. een rs. 20. in 1 Niet alleen wordt er sommige mededeelingen getwijfeld doch verwijt hem ook gebrek aan piëteit voor grooten overleden staatsmandaar hij van doode zoowel Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrjjk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever voor om de NEGEN en dat zijdie van zes is uitgesproken, de eerste door den mond onzer jeugdigde Koningin. Zij heeft alom in den lande en ook daar buiten groote belangstelling gewekt. Als ’t altijd gaat, valt het af of toe. Zoo ook bier. Doch over ’t algemeen slaat de weegschaal belangrijk in het voordeel over, zoowel wat vorm als in houd betreft. De organen van allerlei richting brengen hulde aan het koninklijke woord, al weten ze dat het gesprokene uit de pen der Regeering is gevloeid, die er dan ook verantwoordelijk voor is. Missen sommi gen iets in dat deel der rede’t welk men gewoon is het werkplan der Ministers te noemen, anderen daarentegen zijn van oordeeldat het huidige Kabinet wel wat al te veel hooi op de vork gaat nemen, ’t Is en ’t blijft moeielijk om ’t allen naar den zin te maken. Maar dit is zeker, wat beloofd werd maakt met het reeds aanhangige zulk een arbeid uit, dat als de BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUMbrengen ter kennis van belang hebbenden dat de toelating van kinderen tot de Vereenigde Burgerschool en School Kosteloos Onderwijs, voortaan MAANDEN zal plaats hebben vóór den 1 April 1899, den leeftijd jaren zullen hebben bereikt, zich vóór den 1 October e.k, bij de betrokken Hoofden der Scholen kunnen aanmelden. Workum, den 24 September 1898. Burgemeester en Wethouders voornoemd, T. M. ten BERGEBurgemeester. J. OUDEBOONSecretaris. Brieven en BeriuUten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. VERGADERING van den RAAD der Gemeente WORKUM, op Donderdag den 29 September 1898, ’s namiddags 7 uur, ten einde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M. ten BERGE. I. Natulen der vorige vergadering. Mededeeling van ingekomen stukken. Adres om afschrijving van H. O. over 1898- Benoeming van leden en pl.v. leden van stembureau voor de stemming van een lid voor den gemeenteraad. V. Voerstel van B. en W. tot het vaststellen eener nieuwe verordening a. op de heffing en invordering van het school geld aan de o 1. scholen, en b. als voren aan de school voor u 1. o. VI. Alsvoren om machtiging tot het honden van verhuringen, verpachtingen en aanbestedingen VII. Adres van J. Bogtstra om herbenoeming als Directeur-boekhouder der gemeentelijke gas fabriek. VIII. ' Adressen van: a het Departement Workum der Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen, om gedurende tien jaren een jaailijksch subsidie van 200 ten behoeve der Bewaarschool, en b. H. A. de Jong en anderen tot ondersteuning van gemeld verzoekschrift. IX. Ontwerp besluiten tot het verleenen van subsidiën aan instellingen van weldadigheid X Vaststelling van den staat der Gemeente begrooting, van dien van het Burg. Armbestuur, Stads Weeshuis en gasfabriek voor den jare 1899. XI. Vaststelling van het le suppl kohier van H. O. over 1898. dat gewoon is te doen) het eerste Regeerings- jaar van Koningin Wilhelmina bepaald een vruchtbaar jaar zal zijn. Opmerkelijk is het, dat door een achttien jarige Koningin dadelijk woorden worden ge sproken, die zoozeer de algemeene volksbelangen raken. «Voorstellen tot verzekering van werk lieden tegen de geldelijke gevolgen van onge vallen en in het belang van het onderwijs en de bescherming der jeugd hebben U reeds bereikt,” zoo zegt de Troonrede. Naar 't ons voorkomt, is daarmede met-een de strijd beslist, welke de groote persorganen eenigen tijd heeft bezig gehouden, nl. deze of al de vroeger inge diende wetsontwerpen al of niet behoorden ingetrokken te worden. De Koningin wijst er op terug en verleent daarmede dus aan de indiening ook Hare sanctie. En die goedkeuring wordt nog versterkt door wat volgt«In dit zittingjaar zal op den inge slagen weg worden voortgegaan Ik hoop U ontwerpen te kunnen aanbieden tot verbetering der woningtoestandentot het tegengaan van overmatigen arbeid van volwassen mannen in fabrieken en werkplaatsenen tot herziening der drankwet.” Alzoo alle maatregelen ter bevrediging van sociale nooden en behoeftenwaarover niet alleen de Liberale Unie zich voor dezen heeft uitgesproken maar welker bevrediging, uitge zonderd ’t ontwerp op den leerplicht, ook eene eisch was bij de programma’s der andere partijen gesteld. Het veelomvattende woningvraagstuk vormt op zich zelve reeds eene quaestie, welker op lossing alleen de roem van een zeer vruchtbaar zittingjaar zoude vestigen. Goed ingerichte, doelmatige en gezonde woningen voor iedereen en dan tegen een bereikbaren huurprijs niet waar, dat is zoo iets om van te watertanden. Vurig hopen we, dat Regeering en Vertegen woordiging in dit opzicht slagen en dat de ijver en de zorg onzer Nederlandsche huismoedertjes van dien aard moge zijn, dat de hooggeroemde zindelijkheid vooraan zit en alle inspecteurs op dit gebied heelemaal overbodig maken. Want dio zindelijkheid is ook een ding. Eene kleine zindelijke woning is buiten kijf voor de gezond heid beter, dan eene ruime maar slordige. Intusschen wij vertrouwen dat de bekwame wetgever wel op deze omstandigheid zal letten. De krotten moeten der wereld uit. En de arken? Evenzeer. «Voorstellen zullen U gedaan worden betref fende secundaire spoorwegen en tot vrijmaking van het verkeer op de Rijks land- en water wegen.” Alzoo hier verdere bevordering van den aanleg van stoomtramwegen, verblijdend voorzeker voor die gedeelten des lande, welke van een versneld vervoermiddel tot heden aren verstoken. Ook hun is in uitzicht gesteld, wat andere gemeenten zoo lang reeds bezaten en uit kracht der gewoonte beschouwdenals zoo en niet anders te behooren. En wat de vrijmaking van het verkeer betreft, bedoelt de Regeering daarmede de afschaffing der tolleneene zaak altijd door ons voorgestaan als bevattende de grootst mogelijke inconsequentie. Want toch men stelt verkeerswegen daar om de ingezetenen de gelegenheid te geven rondom het brood der van i verdienste te zoeken en men plaatst daarop hekken en stekken om niemand toe of door te laten dan na betaling. Het plan strekt zich Tweede Kamer van werken weet (als de Eerste voorloopig uit tot de Rijks land- en waterwegen. Wordt het werkelijkheid dan hopen we, dat weldra zal volgen de afschaffing van alle pro vinciale en gemeentelijke tolheffingeneene belasting nota bena uit de vorige eeuw, die nog altijd per pachting wordt geïnd en daarom vaak gestreng en willekeurig moet zijn, al bestaan daaromtrent reglementen. Koloniën en belastingwezen hebben mede een aandeel in de Troonrede, en dit kan wel niet anders, waar mannen als de heeren Cremer en Pierson aan bet roer zijn. Intusschen achten wij het hoofdmoment van het koninklijke woord de boodschap des Vredes. Schoon zal het geklonken hebben uit den mond der achttienjarige, zich van geen kwaad bewuste «Met bijzondere ingenomenheid ontving Ik het voorstel van Zijne Majesteit den Keizer van Rusland tot het houden eener conferentie, waarin door vertegenwoordigers van zal worden gehandeld over toerustingen.” Wij weten ’t, met dit woord is daarom het leger nog niet afgeschaft en de oorlog verbannen, evenmin als met en door het woord van den Keizer aller Russen. Maar zal er verbetering komen, dan moet het dien weg op. Dan moeten de Mogendhedende beschaafde altijd, en waarom zijn ze anders beschaafd, zich met elkander verstaan om niet te volharden in het stelsel van wapening van top tot teen de be stendiging van den vrede te zoeken. Deze opdrijverij kost de goe gemeente tal van centen, bijna aan de kosten van een werkelijken oorlog gelijkstaande. Daar moet een einde komen aan dit onzalige bedrijf. En als zulks van bovenaf gezegd wordt, dan moeten wij met dankbaar heid onze instemming daarmede betuigen. Het groote Engelsche blad The Times moge omtrent deze aangelegenheid zeggen, dat die instemming voor Nederland als Koloniale Mogendheid slechts oppervlakkig kan zijn, omdat er èn leger èn vloot voor de koloniën noodig blijven, ons goed. Voor Indië, voor de «onbeschaafde deelen van Indië” mogen we die krachten nog noodig hebben, maar in het beschaafde Europa past het harnas niet meer. Er moge een legertje noodig zijn tot handhaving der orde, zoo hier als ginds, een vrede in het harnas is een onding en niet meer in overeenstemming met den geest van den tegenwoordigen tijd, die eischt dat de zwaarden tot ploegijzers worden versmeed. Gelukkige Koningin, wier eerste woord in deze gewenschte richting is. Blijve die weg het levenspad, door U te betredenrozen zonder doornen, welvaart zondrr bloed! Het volk van Nederland zal U dankbaar vergezellen tot in lengte van dagen. H. EN TWINTIGSTE JAARGANG. DUITSCHLAND. Het geschrift van dr. Busch is in drie lijvige deelen te Londen en in het Engelsch uitgekomen. Blijkbaar heeft de schrijver het raadzaam geoordeeld het niet in Duitschland te laten verschijnen uit vrees i dat het aldaar in beslag genomen zou worden. Zelfs in de Engelsche vertaling hebben de uitgevers enkele zinsneden uit het handschrift dr. B. weggelatenwelker publicatie zij minder gepast vonden. Een en ander heeft vooral betrekking op oneerbiedige of, op zijn zachtst gesproken, erg «ongegeneerde” uitdruk kingen van prins Bismarck ten aanzien van de drie Keizersonder wie hij diendeen nog meer van de Keizerinnen Augusta en Victoria. Bekend genoeg is het, hoe prins Bismarck meende «den Engelschen invloed” van laatst genoemde (Keizerin Frederik) te moeten be strijden en ookhoe hij menigmaal klaagde over de moeilijkheden, die hem de gemalin van den ouden Keizer in den weg legde. Geen wonder dus, dat hij zich in vertrouwlijke ge sprekken niet altijd even zacht over die vorste lijke personen uitliet. Geen twijfel of schrijver en uitgever hebben hun hoofddoel bereiktden verkoop van een ongelooflijk groot aantal exemplaren binnen den tijd van eene week. En dat nog wel, hoewel deze drie deelen (bij de Londenscbe firma Macmillan verschenen onder den titel van «Bis marck some secret pages of his history”) eigenlijk niet veel meer zijn dan eene «ver meerderde en verbeterde editie” van «Bis marck und seine Leutehet werk dat 20 jaren geleden in twee deelen door dr. B. in het licht gegeven werd. Deze uitgaaf baart veel ergernis /in Duitsch land. Niet alleen wordt er aan de echtheid van men den allerlei gezegden aanhaalt als van nog levende personen, zonder waarborg te gevendat de openbaarmaking daarvan in de bedoeling van Bismarck heeft gelegen. Men schrijft de uitgifte van melijk aan winstbejag toe. FRANKRIJK. Alle hartstochten, welke na het besluit der Regeering aangaande de her ziening van het vonnis tegen Dreyfus schenen te zullen insluimerenzijn heftiger dan ooit aan het woelensedert de nieuwe vervolging tegen overste Picquart. Allerlei beweringen en geruchtenhet een nog ergerlijker dan bet ander, doen de ronde en het is geheel onmogelijk te zeggen wat er van aan moge zijn. Houdt de een staande, dat wel degelijk de minister van Oorlog Cha- noine zelf de vervolging gewild heeft, een ander weet zeker, dat het besluit daartoe onder andere, onbelangrijke, papieren hem ter teeke- ning was voorgelegd en hij er zijn naam onderzette zonder het te hebben ingezien, zoodat hij zeer verbaasd was te hooren wat hij gedaan bad. Weder anderen verzekeren, dat de mi nister-president Brisson thans teneinde raad de Kamer wil bijeenroepen. Het petit bleu is zoo echt als echt maar wezen kanverklaarde Woensdag de advocaat Labori. Het lijkt er helaas niet naar, zucht een of andere redacteur. Het is echt geweest, ja; maar het is nu jammerlijk vervalscht, en weet ge door wien? Door dienzelfden falsaris, wijlen overste Henry, die zijnen waarheid zoekenden kameraad Picpuart in het verderf wilde storten. ENGELAND. Lord Salisbury is uit het buitenland teruggekeerdmaar nog niet naar Londen. Hij is naar zijn landgoed te Hatfield gegaan en zal van daar uit «zoo dikwijls in het departement van Buitenlandsche Zaken komen als de omstandigheden het noodig maken.” Voor de noodlijdenden door den orkaan op de West-Indische eilanden is binnen vijf of zes dagen 100.000 gulden bij den lord-mayor van Londen ingekomen, waarvan f 3000 van Ko ningin Victoria en f 1260 (100 guinea’s) van den Prins van Wales. Reeds is f 60.000 van FBI \irnts i:\ iiiHiiiiMir IILIII 111(111 I'll ILSI.i VI. in oor rij- 1 in 20. ken en 3 Of xnccuc m.«uuci vuu wetuvu weet ue ciersie

Friso nl | 1898 | | pagina 1