1 n Ti I i 1 ZATERDAG 1 OCTOBER 1898. 1 IS^SSr Acht No. 78. Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Nieuwstijdingen. 10 October de Belgische grenzen voor invoer van melkvee worden geopend. 1 1 >8. V. >8. min Irani iiiii.m.iiii. Mil «S HIIIIEII1EIIIE- en >8. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG In de Barneveldsche Courant wordt de bij waren Engelschen aan bij het k Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVEH.TENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. By abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever UITGEVER: I 1 3 3 3 ur de m. de e t. e n >1 a a. I. e a ar V )s. in. en 18 ÏS :e ir. d. 8- mar en diens nakomelingen hem en zijn nakome lingen in de erfopvolging van den Deenschen troon voor zouden gaan. Prinses Dagmar, geboren 26 Nov. 1847, Nu de herfst en de lange De Minister van Buitenlandsche Zaken heeft gister in de Kamer de ontvangst mede gedeeld van een telegram van den gezant in België, inhoudende het bericht dat Bij de verkiezing voor een lid der Staten van Friesland in ’t hoofdkiesdistrict Franeker kwamen van de 7615 kiezers slechts 4599 ter stembus, waarvan een 70-tal nog wel verkeerd werk leverde. Er werden dus in ’t geheel 4529 geldige stemmen uitgebracht, waarvan de heer H. Kamstra, te Franeker (antir.) er 2348 en de heer H. de Koenotaris te Sex- bierum (lib.) er 2181 bekwam, zoodat eerst genoemde de overwinning wegdroeg. Onze partij heeft daardoor weder een zetel In de den Raad tot leden van de verkiezing van een WITMARSUM. Nu het zich laat aanzien dat de bouwboeren en gaardeniers geen onvoor- deelig jaar zullen hebben, zijn direct de buur jonge mensch Kanonnier bij het vierde batail- lon artillerie in garnizoen te ’s-Hertogenbosch. Verder weet men van dezen hooggeborene” niet af. Van eene familie Sacré of Ekkelboom is hier thans geen spoor meer te vinden. KOUDUM. Door een 16-tal personende vorige week voor dat doel saamgekomen, werd onder de naam «Oefening kweekt kracht” een gymnastiek-vereeniging opgericht. Tot bestuursleden werden gekozen de heeren J. de Wal, voorzitter, H. Koopmans, secreta ris en F. v/d. Wal, penningmeester. Als leider bij de oefeningen zal voorloopig optreden de heer H. Koopmans, die geruimen tijd lid van een dergelijke vereeniging was. Dat ook deze vereeniging reden van bestaan moge hebben is veler wenscb. men een begrip van de verbazend en veelzijdige werkzaamheid der dit verzoekschrift. Voor deze commissie zijn benoemd de heeren Kroese, Nauta en van der Werf. De behandeling der begrootingen en besluiten tot het verleenen van subsidiën aan instellingen van weldadigheid werd uitgesteld tot de volgende vergadering, terwijl de vaststelling van het 1ste suppletoir kohier van H. O. over 1898 plaats had in eene gesloten vergadering. BOLS WARD, 29 September, zijn intrede weer heeft gedaan avonden weer voor de deur staanworden allerwege de gelegenheden weder geopend, om die lange avonden nuttig te besteden en het vroeger geleerde te herhalen, zoo mogelijk uit te breiden. Zoo ook hier. Gisteren was ’t aan gifte voor de herhalingsschoolwaarvan de cursus loopt van 1 Oct. ’981 April ’99 en waar per week 8 uur onderwijs wordt gegeven. 27 leerlingen hebben zich aangemeld, van wie 9 zich nog aan een toelatingsexamen hebben te onderwerpen9 anderen waren van de noodige eischen voorzien om toegelaten te kunnen worden, de overige 9 zullen die bescheiden nog moeten inleveren. Voor de stads-teekenschool, die met 1 October ook weer nieuwe leerlingen aanneemt, hebben in de Staten-vergadering verloren. Op de begrooting van ’t departement van Waterstaat enz. is uitgetrokken eene som van f 16000 als subsidie in de kosten voor een buiten de schutsluis der haven te Lemmer uitmondende tramweghaven in verbinding met een tramemplacement. Wordt deze post goed gekeurd, dan mag men hopen op de totstand koming der tramlijn LemmerJoure. - - Benoemd tot notaris te Oldeberkoop de D. J. Ouwersloot, cand. nots. te bestijging geen artikel gewijd hebben, ook De Bode, het orgaan van den Bond van Nederl. Onderwijzershet stilzwijgen bewaard heeft alsof er niets gebeurde. «Als men nu weet” zegt de Barnev. Ct. «dat de heer Ketelaar (Kamerlid en lid der redactie van De Bode) tot de radicalen behoortvalt het dan niet op, dat de afstand tusschen radicaal en sociaal niet zoo heel groot is? Een vraag, die De Bode zelf uit de Barnev. Ct. overneemt zonder er eenig antwoord op te doen volgen. Het Nieuwe Schoolbladeen en ander mee- deelend voegt daaraan toe «De ergernis van de Barn van het Friesche Tijdschrift ,,Sljucht en Kjucht.’’ 1 October 1898. Feikje Damsma, M. Miedema. Jonge Ijeafde, Th. v. d. S. Wirkforskaffing, B. Twa frjeonen, Th v. d. S. -- In bést plak, Fo de Zee. Fen alles hwet, H. Hja sizze mar hwet, M. G. Stienstra. Oan in Blomke, Jan fen ’e Gaestmar. Koartswyl. Dat holp (mei plaetsjes) D. H. Z. Een dienstmeisje, dat zich te Amsterdam in een nieuwen dienst presenteerdewenscht behalve het gebruikelijke loonf 2 50 extra per week te ontvangenomdat zij wel den gewonen burgerpot kan kokenmaar er zeer weinig van gebruikt, aangezien zij een vege tarische is en haar eigen gerechten noodig heeft. De handigheid en netheid van bewerking werden bij de beoordeeling vooral in aanmer king genomen. Er waren 12 deelnemers. De le prijs f 12.50 is toegekend aan Geert van der Ploeg te Stiens, de 2e prijs f 10 aan Hendrik Brouwers aldaar, de 3e prijs f 7.50 aan Jacob Bosma te Hijumde 4e prijs f 5 aan Hein Sinnema te Finkum. Bovendien ontvangen zij elk nog een diploma. De heer Ketelaar en de Inhuldigingsfeesten. Hessen Kassei Denemarken. ._r aandacht gevestigd op het feit, dat, terwijl -J817 en trad den 26 Mei 1842 in het huwelijk alleen de socialistische bladen aan de troons- met (]eD honing van Denemarken Christiaan IX. Uit dit huwelijk werden drie zonen en drie Brieven en Beriidten, de Redactie betreffende trance aan dit adres, uite. lyk Maandag en Donderdag middags uur. AdvertentiSn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. I teekende in hetzelfde jaar een acte, waarbij I bepaald werd dat zijn jongere broeder Walde- zich niet minder dan 30 liefhebbers aangemeld. Deze inrichting verheugt zich in steeds toene menden bloei. huwde op 9 November 1866 met den Russischen troonopvolger Alexander Alexandrowitch den I lateren keizer van Rusland, die in 1895 over- 3 pryzen der landerijen stijgende. Dit bleek hier o.a. bij eene verhuring van losse landen, in de nabijheid van ons dorp gelegen. De gegadigden waren graag. Een perceel bouw van nog geen pondemaat, kwam over de 40 gulden. Andere perceelen in de dertig, de minste brachten het nog tot twintig. De greide was al heel duurdie overschreed zelfs de 40 gulden HINDELOOPEN. Als men in oude archie ven rondsnuffeltvindt men soms namendie men nooit gedroomd zou hebben aan kleinere gemeenten verbonden te zijn geweest. Wie denkt er b. v. aan een Cesar en aan een Napoleon te Hindeloopen. En toch heeft zulk een heer hier het levenslicht aanschouwd. Uit de oude archieven hier blijkt het volgende In 1813 was Felix Framjois Auguste Sacré luitenant der Keizerlijke douanen te Hindeloo pen. Hij was gehuwd met Elizabeth Ekkel boom. Op Nieuwjaarsdag van dat jaar werd hun een Zoon geboren, genaamd Auguste Cesar den Raad, de heeren Kroese en Bijlsma Napoleon. Vier-en-twintig jaren later was dit v. Ct. zou zeker nog grooter geweest zijn, als ze geweten had, dat de heer Ketelaar aan den maaltijd van het N. O. G. te Wageningen, toen er een heildronk op onze Koningin werd ingesteld, waarbij alle overige aanwezigen van hun stoel oprezen bleef zitten, maar bij een toast op de Koningin van Engeland er tafelopstond.” Het Nut. Uit het pas verschenen Jaar boekje van het Nut voor 1898 blijkt, dat de Maatschappij thans 308 departementen telt, met 13082 leden, 266 eereleden en 8 vereeniging- leden. Onder het groot aantal instellingen der Maatschappij vinden wij o. a vermeld bewaarscholen, 37 bibliotheken voor jongelieden, 9 cursussen in koken en huishouden26 floralia-vereenigingen22 gymnastiekscholen 25 hulpbanken, 30 scholen voor handenarbeid, 34 scholen voor vrouwel. handwerken, 10 school bibliotheken, 16 schoolspaarbanken, 157 spaar banken 31 teekenscholen, 6 Toynbee-vereeni gingen, 325 volksbibliotheken, 8 voorschotban ken, 17 zangscholen, 32 ziekenfondsen, enz. enz. Door deze beknopte opsomming krijgt eenigermate een begrip van omvangrijke Maatschappij. -- INHOUD Kjucht.'' heer H. Utrecht. Met den aanvang van de nieuwe winter- dienstregeling op- de Hollandsche Ijzeren Spoor weg-Maatschappij worden de reizigers van het noorderlijk deel van Noord-Holland naar Fries land en omgekeerd niet weinig gebaat door de opening van de lijn AlkmaarHoorn. Te Hoorn toch is steeds aansluiting op de Friesche treinen. Bij vertrek van Alkmaar om 6.7, 10.27, 1.31 en 6.2 is men te Leeuwarden om 10.57, 1.38, 7 38 en 9.24. Omgekeerd is men bij vertrek uit Leewarden om 5 38, 8.37, 3.16 en 5.52, te Alkmaar om 10.11, 11.49, 7.33 en 9.8. Het groote tijdverlies, tengevolge van om rijden over Zaandam vervalt nu geheel. Reeds nu moet bij H. M. de Koningin het plan vaststaan H. M. gaf het zelf aan eenige autoriteiten in de laatste dagen te ken nen naar de Arnh. Ct. meedeelt om in het volgend jaar weer een reis door het land te maken en alle provincies opnieuw te be zoeken. H. M. de Koningin ontving eergisteravond te 5| uur de commissie uit de Tweede Kamer van het Adres van Te Haarlem is eene 93-jarige vrouw, na 1 van acht dagen lang geslapen te hebben, overleden. De Koningin van Denemarken, -j- Eindelijk is de slag, die reeds zoolang ver wacht werd, gevallen. De koningin van Dene marken is gistermorgen te half zes in den ouderdom van 81 jaar op het slot Bernstorff bij Kopenhagen overleden. Koningin Louise van Denemarken was de j derde dochter van den landgraaf Wilhelm van I en prinses Louise Charlotte van Zij was geboren den 7 September dochters geboren. De kroonprins Frederik werd geboren den 3n Juni 1843 en huwde met prinses Louise van Zweden, een kleindochter van prins Frederik der Nederlanden. Prinses Alexandrageboren 1 December 1844, trad 10 Maart 1863 in het huwelijk met den prins van Wales. Prins George, geboren 24 December 1845, beklom in 1863 den Griekschen troon; hij leed. Prinses Thyra, geboren 29 September 1853 is gehuwd met den hertog van Cumberland zoon van den koning van Hannover. Prins Waldemar, geboren 27 October 1858, 1 is gehuwd met prinses Marie van Orleans, dochter van den hertog van Chartres. Van een eigenlijke ziekte is bij de hooge 74 patiënte geen sprake geweest. Zij was reeds geruimen tijd sukkelende en leed aan verval van krachten. Zij had in den laatsten tijd dikwijls aanvallen van onmacht en leed ook aan asthma; daarbij kwamen in de allerlaatste dagen aanvallen van verstandsverbijstering, ge durende welke de Koningin niemand bij zich wilde hebben. De geheele Koninklijke familie was verscheiden der Koningin tegenwoordig. WORKUM, 30 September 1898. gister gehouden vergadering van dezer gemeente zijn benoemd het stembureauvoor lid van en als pl. verv. de heeren van der Werf en Kuiper terwijl als pl. verv. voorzitter is gekozen de heer Kroese. Machtiging werd verleend tot het houden van verhuringen, verpachtingen en aanbestedin gen. Als Dir. Boekh. der gasfabriek werd met algemeene stemmen herbenoemd de heer J. Bogtstra. Op voorstel van den heer Kroese zijn in handen eener Commissie gesteld, le de verorde ningen tot heffing en invordering van schoolgel den en 2e de adressen van het Dep. Workum der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen om gedurende tien jaren een jaarlijksch subsidie van f 200 ten behoeve der Bewaarschool en H. A. de Jong en anderen tot ondersteuning belast met de aanbieding Antwoord op de Troonrede. HH. MM. vertrekken hedenochtend per Staatsspoor, met den trein van 9 u. 22 m. (etadstijd) van ’s Graven hage naar Het Loo. Ploegwedstrijd. Vanwege de afd. Leeu warden c.a. van de Friesche Maatschappij van landbouw heeft te Stiens, op een stuk land van den heer P. de Boer, een wedstrijd in het ploegen plaats gehad. Het land was boonstoppel en moest geschikt worden gemaakt voor aardappelland. De ploegers gebruikten allen de gewone Friesche ploeg, niet de Sachs-ploeg, ze mochten zoovele omgangen maken als ze wilden, maar de diep gang der ploeg moest minstens 20 cM. zijn. EN TWINTIGSTE JAARGANG.

Friso nl | 1898 | | pagina 1