ll 1 I WOENSDAG 5 OCTOBER 1898. No. 79. Binnenlandsche Berichten. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG Ge stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks- H. Het geschenk Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM wijlen Dr. L. A. i enkel antwoord van het onderwijs in land- houtteeltf 6000 voor de Rijkslandbouwproefstations ren. een geld Als al deze waren, ’t zou een Want tot welke partij of tot welke dubbele rente loren. Zonderling genoeg, komt deze opmerking uit de aanschaffing van en tijdschriften, zijn de bijdragen tot een gezorgd dat Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertentiën Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. De Koninginnen te Apeldoorn. Ook te Apeldoorn behooren de inhuldigingsfeesten tot het verledene. Ook daar is evenals elders alles uitstekend geslaagd en nergens kwamen wanordelijkheden voor. De groote menigte vierde op de meest op gewekte wijze feest, overal klonken de nationale liederenen al dansende en springende bleef men steeds binnen de perken der welvoege lijkheid, en dronkemanstooneelen, die kwamen niet voor. Vertoonde zich hier of daar een beeltenis van onze geliefde Koningin, dan kon men daar niet passeeren voor men een Vaderlandsch lied had aangebeven en onder luid hoera trok men verder, en zoo joelde en krioelde het op de meest prettige wijze dooreen. Dat alles zoo uitstekend is geslaagd, is voor zeker te danken aan de uitstekende voorbe reiding en aan de medewerking van het pu bliek. De gevolgen onzer feestviering. Gerust mogen we aannemen, dat het kronings feest alom in den lande met geestdrift is ge vierd. Van stad tot dorp zette het gejubel zich voort en zelfs de gehuchten deden mee. Overal vlaggen bij armen en bij rijken, vreugde vuren des avonds, versieringen tot in de meest verwijderde hoekenoud en jong was vroolijk. ’t Scheen, terwijl de Jeugd ter Troon steeg, alsof het gansche Vaderland eene ver jongingskuur ondergingalsof moed en geest kracht herleefden en al de verschillende partijen in den Lande het gemeenschapsgevoelhet één-zijn rondom eene zelfde Meesteres, onwille keurig in en met zich ronddroegen. Dat is ongetwijfeld wel de eerste en voor naamste vrucht der algemeene nationale feest viering. Versterking van den band tusschen Nederland en Oranjetusschen Oranje en Nederland en van dien tusschen de Nederlanders onderling. kerk wij ook behooren, ééne zaak staat vast we zijn allen landgenooten prat op onze ver kregen rechten en vrijheiden, die we ongeschon den willen handhaven en onzen nakomelingen met winste overdragen. En in Oranje zien we immer de bevestiging van dit fundament. Zoo dan blijve deze band tot in lengte van dagen onverzwakt, integendeel steeds nauwer saamge- bonden. De algemeene indruk is deze gebleven’t Was ons goed feest gevierd te hebben. En daarmede rijpte als in éénen adem de wensch laat ons telken jare met opgewektheid Koning- inne-dag herdenken. Dat is eerst het ware dat is iets, waaraan we allen kunnen mededoen, waaraan we allen behoefte hebben. De oude kermissen hebben uitgediendontaard als ze waren. Schaft ze daarom onmiddellijk af, waar ze nog bestaan, volksfeesten zijn ze niet meer. Geen wonder want de beste krachten trokken zich van het besje af en zoo kwam de ontaarding. Maar die krachten zullen ’t zich eene eere rekenen zich voor de viering van den jaarlijkschen Koninginne dag te spannen en daarom dien weg op. In tijde voorbereid met algemeene deelneming en cent, een balven cent toe per week of per maand. Vermogenden storten meer en de grondslagen zijn gelegd voor eene zaak bij uitnemendheid nationaal. Reeds is men in enkele gemeenten alzoo begonnen en meerdere zullen ongetwijfeld volgen. Daartoe op te wekken is mede het doel van dit schrijven. Men tijge rondom aan het werk om de alge meene beweging in deze bedding te leiden. Als nog eene andereniet te vermaden vrucht onzer feestviering noemen we de ver betering van het volksgezang. Ja, er worden bij zulke gelegenheden tal van rijmen en kreupelrijmen geleverd, doch reeds deze zijn op zich zelve al beter dan vele der bekende straatdeunen. Intusscben daar is heel wat goeds aangebracht en vooral op de scholen geleerd. De Nederlandsche vereeniging tot verbetering van den volkszang heeft duizenden bij duizenden exemplaren van een keurig bundeltje doen drukken en tegen matigen prijs verkrijgbaar stellen. Ook in het Friesch zijn heel goede stukken geleverd en er is thans geen schoolknaapgeen meisje of ze kennen het oude of gewijzigde »Wien Neerlandsch bloed!” het oude Wilhelmus”, het «Kronings- lied”, om van andere niet te spreken. In Mr. P. J. Troelstra heeft voor den Hoogen Raad den eed als advocaat afgelegd. Deze eed luidt: »Ik zwere (belove) getrouwheid aan den Koning, gehoorzaamheid aan de grondwet, eerbied voor de rechterlijke autoriteiten, en dat ik geen zaak zal aanraden of verdedigen, die ik in gemoede niet geloove rechtvaardig te zijn.” De Prinsen van Koetei hebben de resi dentie verlaten, maar zullen, alvorens naar Indië terug te keerennog eenige maanden te Am sterdam doorbrengen. De Sultan van Siak begaf zich voor een paar dagen naar Nijmegenvertrekt daarna naar Berlijn om, na eenigen tijd te Konstanti- nopel te hebben vertoefdvan daar via Suez naar Siak terug te keeren. Naar de N. R. Ct. uit ’s-Gravenhage verneemt, kan de Tweede Kamer weldra tege moet zien twee wetsontwerpen, waarbij eene belangrijke bijdrage van rijkswege wordt beschik baar gesteld voor den aanleg eener nieuwe visschershaven te Scheveningen, zonder dat die aanleg langer afhankelijk zou zijn van of ver band houden met onze kustverdedigingalsmede dat het in de voornemens van de regeering ligtin de eerstvolgende jarengelijk ook vroeger in uitzicht gesteld werd, ettelijke mil joenen guldens ten koste te leggen aan de verbetering van het Noordzeekanaal. Manslag. Te Hilversum werden Zaterdag avond twee boerenknechts door eenige personen die een veete tegen hen haddenaangerand. Een der knechts wist te ontkomen doch de tweede schijnt duchtig toegetakeld te zijn althans zijn baas vond hem den volgenden morgen dood op den deelmet een snede op de buitenzijde van de linkerhand. In de boerderij waren geen bloedsporen te vinden. De politie heeft direct een onderzoek ingesteld. Brandstichting. Te Winschoten is ge vankelijk binnengebracht een dienstmeid uit Sappemeer die bekend heeft een daar onlangs afgebrande boerenplaats in brand gestoken te hebben. De Nederlandsche loods Stroosnijder te Vlissingen werd namens H. M. de Koningin van Engeland vereerd met eene prachtige doek speld versierd met 9 diamanten. Stroosnijder doet reeds 20 jaar dienst op de Engelsche koninklijke jachten, wanneer deze de haven van Vlissingen aandoen. Het geschenk werd hem overhandigd door den admiraal aan boord van het jacht Victoria and Albert. Het wapen der cavalerie heeft thans zijn eerste kornet; de reserve-wachtmeester jbr. P. de Beaufort, van het ie reg. huzaren te Deventer, is door den Minister van Oorlog tot dezen graad benoemd. Door de Amsterdamsche Omnibus Maat schappij zijn gedurende het 3e kwartaal 1898 vervoerd 6,288,636 passagiers tegen 5,974,348 in hetzelfde tijdvak van 1897. Totaal van 1 Januari af 16,516,504 passagiers, tegen 16,075,187 in het vorige jaar. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Me. flottieljevaartuig Koetei, onder bevel van den luit, ter zee der le kl. E. F. T. Bik, den 28sten Sept. j.l. te Algiers aangekomen. Bij den commandant bestond het voornemen den volgenden dag van De concerten en andere feestelijkheden waren overal druk bezocht, onophoudelijk werd het programma afgewisseld door het zingen van het Wilhelmus. Bal Champêtre en vuurwerk liepen evenzeer goed van stapelhet laatste was bepaald schit terend dit was geleverd door den heer A. Gall te Rotterdam. Prachtig weder begunstigde deze beide zoo schoone feestdagen, hetgeen dan ook oor zaak was, dat duizenden onze plaats met een bezoek vereerden. Buma-prijsvraag. Op de door Ged. Staten van Friesland gedane oproeping van letterkundigen voor het leveren van een zooveel mogelijk volledig en beoordeelend verslag of overzicht, in de Latijnsche en in de Neder- landscbe taal, van de in 1897 verschenen boek- dat* wordt”nu m7ar&zoTdoZiioó8““ve7kwist 1” Wat werken van de Grieksche- en Romeinschejaal- kon daarvoor heel wat anders en wat beters letterkunde legaat van worden gedaan”. Uit alles wat boven is ee- Buma te Makkum is geen schreven blijkt reeds, dat kwisten geen sprake kaï verkwisten alleen' I op en blijft te veel op den grooten hoop. Dat is juist de groote oorzaak van vele ellendige toestanden, ’t Geld moet beter rollen! Nuals er van rollen sprake moet zijnzakaD 18 a- uitgetrokkenf 48000 voor de dan gelooven we, dat daartoe geen beter middel stichting van een nieuw gebouw voor de Rijks- - - kweekschool voor vroedvrouwen te Amsterdam; f 64000 voor de Rijkskweekscholen voor onder- wijzers en onderwijzeressenf 9000 voor het personeel, belast met het toezicht op de ge- bouwen van onderwijs; f 57000 voor gebouwen der Rijkslandbouwschoolf 18000 voor subsi- dien ten behoeve en tuinbouw en gebouwen der f 31000 voor het Rijkszuivelcontrolestation. Voorts blijkt uit de begrooting, dat f 60000 is uitgetrokken voor de in 1899 te houden 8e algemeene volkstelling. f 2000 is uitgetrokken voor de toevoeging aan den directeur generaalchef der afdeeling landbouw, van een hoofdambtenaar belast met de zorg voor de afdoening der gewone admini stratieve bezigheden. Een subsidie van f 500 is uitgetrokken ten behoeve van de examens der Nederlandsche vereeniging voor gemeente belangen. De Friesche Echo. Te Amsterdam is verschenen het eerste no. van een nieuw week blad De Friesche Echo, nieuwe- en advertentie blad, speciaal ten behoeve der Friezen in Am sterdam en andere plaatsen. Het blad zegt dat Amsterdam 40,000 Friezen telt en stelt zich voor mede te deelen zooveel mogelijk alle nieuws uit Friesland, den burgerlijken stand over de gebeele provincie markt- en handels- berichten, zoo mogelijk elke week een bijdrage in de Friesche taaleene nuttige en leerzame rubriek voor de kinderen, prijsraadsels, feuilleton, enz. Aan het bureau wordt een vragenbus verbondenwaar ieder abonné inlichtingen betreffende allerlei zaken kan vragen. O. a. wil de redactie de Friesche dienstmeisjes des gewenscht ter zijde staan voor het krijgen van goede betrekkingen enz. «Wij hebben” zegt de redactie «maar één doel en dat is: een nauwere band te trekken tusschen alle Friezen in Amsterdam.” kan gevonden worden dan nationale feestvieriu gen. Daar is in de afgeloopen Septembermaand heel wat geld verplaatst. En reeds weken en weken bevorens. Iedere fabriekantiedere winkelier deed zijn besttal van handwerks lieden hadden volop drukte en de rijkdom, die zich moest vertoonen, liet alles uit zijne schuil hoeken te voorschijn komenschoonmaken reinigenoppoetsen en herstellen. Daar is menig broodje verdiend. En daarmee is ook voor het vervolg een geest tot hernieuwd leven ontwaakt. Nationale feesten komen vooral den kleinen man dubbel te stade. Ook op dit gebied dan we jaarlijks overal den laatsten Augustus-dag met opgewektheid vieren doelloos ver- ingekomen. i van Gelijk men zal weten, bleven ook in al de Het Vitgege’ven geld brengt vorige Jaren gedane oproepingen zonder gevolg, I in weerwil dat voor het leveren van het verslag een honorarium van f 1000 is vastgesteld. De omvangrijkheid van de taak en de aanzienlijke zjvuuuinut nvLuv D u denzelfden mond, die meermalen sprak ’t geld uitgaven, \er onden aan - - - de noodige boekwerken hoofdredenen daarvan. Op de begrooting voor binnenlandsche EN TWINTIGSTE JAARGANG. Friesland beeft het »Keninginneliet” van Halbertsma heel wat opgang gemaakt. En niet alleen dat de schooljeugd thans deze en dergelijke liederen zingt, neen, ook de oudere broeders en zusters deden mede en, och arme, als hunne kinderen zoo vroolijk zongen, dan kondon de oude luidjes zich ook moeielijk stil houden. Zoo ging en gaat het nogvan school naar huis en van huis naar de straat. Zingt op, wakkere knapen en meisjes, jongelingen en jongedochteren zelfs meer bejaarden, zingt iets goeds en ge weet het «Zingen is de lust van ’t leven Slechts de boozen zingen niet”. Nog eene opmerking willen we hier relevee- Daar is gezegd: »wat kost dat feestvieren sommen eens bijelkander gansch kapitaal zijn. En ziet, heel wat anders en wat beters eD letterkunde legaat Uit alles wat boven is ge- B t er van iprake kan zijnzelfs niet daarom is het niet ver FRIS mill 1111)11 FIIIESI.I II). \ii uh I) mi hi ii \m 4 -'hïkibu lijwi

Friso nl | 1898 | | pagina 1