1 ZATERDAG 8 OCTOBER 1898. No. 80. Nieuwstijdingen. 9MMHHHK Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG hoofd - Fietsers aan verblijf- Van een op de Maas een A Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGS EN ZOON. TE WORKUM 28 27| Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7J cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bjj den Uitgever eene alge- waarvan de 69^ 69 68 29| 78 cents. Rotterdam is bij het uit- honderd gebroken glazen (in de koffiehuizen). een i5jarige scheepsjongen en verdronken. WORKUM, 7 October. Bij de heden alhier sloot opgehaald het gehouden stemming is tot lid v I mnoni'nraad iroL'mun do hoor .1 Brieven en Berijttten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uite.lijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. BALK, 7 Oct. J.l. Maandag is het telephoon- kantoor (in verbinding met het telegraafkantoor alhier) te Langweer geopendterwijl dat van jSt. Nicolaasga, eveneens hier aangesloten, Maandag a.s. geopend wordt. Omtrent de opening van dat te Bakhuizen is tot heden nog niets met zekerheid bekend. Op den heer A. Feenstra waren 175 uitge bracht. WORKUM. De heer W. de Boer, agent, van Politieontving dezer dagen met brévet Gistermiddag is ter reede van Texel een stoomsloep van Hr. Ms. pantserdekschip Holland op korten afstand van het Nieuwediep omge slagen. Alle opvarenden werden gered. Gedurende het dienstjaar 1897/98 zijn van het leger h. t. 1. gepensionneerd 36 opper-, 1 van den Ge- l meenteraad gekozen de heer J. JANSEN met 225 stemmen. en met hem een eenzamen weg was Deze laatste verklaart baar daar De politie heeft een onder- j de vergadering. eene onge- medaille vanwege de Algemeene Nederlandsche wegens 36-jarigen dienst. De medaille is van gebronsd zilver en vertoont aan de eene zijde een haan met de woorden «Altijd waakzaam”, aan de keerzijde >XXX-jari- ge trouwe dienst.” Een japon waaraan te dikwijls veranderd inschrijvers H. J. vermaakt kleedje, meer te ver- Boscbjes is opgehaald het lijk van veer 45jarige dame. I lagen aan den waterkant. Voor rekening van I-- een tweejarige stier aangekocht voor de kapitale som van f 500. Vergadering van den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Friesland. LEEUWARDEN, 5 Oct. Vertegenwoordigd waren 19 fabrieken. Met kennisgeving afwe zig de fabrieken van Bartlehiem, Scherpenzeel en Munnekeburenzonder kennisgeving de fabrieken van Lollum Waaxens en Olterterp. De Voorzitter opende de vergadering met de mededeeling dat zij was belegd ter behan deling van het volgend voorstel controle van 't bestuur >De controle wordt voorloopig uitgeoefend door den Secretarisop door hem te bepalen tijdstippen. 9 De controle zal de geheele administratie omvattenhet opnemen der kas daaronder be grepen. 9De beheerder van een aangesloten fabriek is verplicht alle boeken over te leggenvan de overgelegde boeken wordt een door den beheerder en secretaris beide geteekend proces verbaal opgemaakt. 9Verder verplicht de beheerder zich alle ge vraagde inlichtingen te geven. 9Z00 mogelijk nog denzelfden dag en anders den volgenden zendt de secretaris schriftelijk rapport in aan ’t bestuur der betrokken fabriek, p. a. den Voorzitter. 9 De kosten der controle zullen voor iedere fabriek hoogstens twintig gulden per jaar be dragen met inbegrip der reis- en kosten.” Tegenover dit voorstel doet de fabriek Giekerk het volgende voorstel 9Met een beëedigd accountant wordt door de 19 vertegenwoordigde fabrieken een contract gesloten, om tweemaal per jaar de administra tie na te zien.” De groote strijd liep nu over de quaestie of de te benoemen controleur moet zijn meer een accountant dan wel een persoon bekend met de techniek der zuivelbereiding. Na zeer levendige discussie behaalde de laatste de overhand. Het voorstel Giekerk werd verworpen met 17 tegen 2 stemmen, die van Giekerk en Scharnegoutum. Daarna werd het voorstel van ’t bestuur aangenomen, even eens met 17 tegen 2 stemmen. Hierop verklaarden de fabrieken te Grouw, Roordahuizum Warga, Wirdum, Akkrum Stiens, Hemelum, Akmarijp, Terwispel, Marssum, Ried, Oosterend, Wommels, Weidum en Harich zich bereid om de controle direct een aanvang te laten nemen. In eene daarna gehouden bestuursvergadering is besloten, om op 26 October a s. meene vergadering te houden agenda eerstdaags wordt medegedeeld. De Haagsche corr. der N. G. Crt. schrijft o. a.Naar ik hoor, gevoelt H. M. de Koningin zich trots alle vermoeienissen volkomen wèl en is daarom van het plan om een poos naar het buitenland te gaan, afgezien. Ik weet niet of er misschien in 1899 reeds eene bijzondere aanleiding zal bestaan voor een reis door het land, maar men fluistert elkander wel iets van dien aard toe, ook in verband met de omstan digheid dat er voorbereidende maatregelen worden getroffen om het paleis van wijlen prins Hendrik tegen het laatst van het volgend jaar voor bewoning door H. M. de Koningin-Moeder gereed te maken. en verdere officieren en 129 onderoffi- eieren en minderen. De pyrotecbnische werkplaatsen te Delft zullen in het volgend jaar overgaan naar de Hembrug. Een vermakelijk fietsongeval. smakkende tegen den grond, fietsers ploffende in het water, fietsers met de knie door de broek ’t is iets alledaagsmaar zeker niet alledaags is ’t, dat een fietser bij ongeluk in een mand terecht komt. Dezer dagen zagen we bet. Twee heeren rijden langs de Voor straat alhier. De weg is breed, maar de wielen zijn smal. Ter hoogte van de firma Drager maakt een der heeren een averechtsche bewe ging en zich niet meer wetende te keeren of te wenden rijdt hij te midden van de langs den weg staande groote aardewerkmanden, doet als een volleerd clown een salto mortale en verdwijnt in een der korven. Een oogenblik daarna en onze fietsen -kunsten maker komt weer te voorschijn, overdekt met stroohalmen, natuur lijk tot groot vermaak van de ooggetuigen. Fran. Ct. Behalve verschillende verbeteringendie aan de kazerne 90ranje Nassau” te Amsterdam worden gemaakt, zullen aan de militaire ge bouwen daar brandladders worden aangebracht. Zaterdag vertrekt van Rotterdam per stoomschip Merapi naar Oost-Indië een detache ment aanvullingstroepen ter sterkte van 3 onder officieren en 50 minderen, onder bevel van den van verlof terugkeerenden kap. der art. J. W. Hoefman en onder medegeleide van de 2de luits. der inf. H. J. J. van Voorthuysen en C. D. Lagerwerff. Het comité ter ontvangst der buiten- landscbe journalisten tijdens de inhuldigings- feesten is bezig alles te verzamelen wat die heeren in hun bladen over ons land en de feesten schreven. Zoo de kosten niet te hoog zijn bestaat de mogelijkheiddat de Neder landsche Journalistenkring die collectie in boek formaat zal uitgeven. De Javaantjes, afkomstig van Insulinde op de Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid te ’s-Gravenhage, die wegens contractbreuk zonder verdienste zijnvertoeven thans te Laren op een villa van mevr. Levysohn-Norman. - Verdronken. liggend schip voor brengen van een tros over boord geslagen en verdronken. Te Edam is uit een f lijk van een 16jarig meisje, dat den vorigen avond met een 20jarigen jongen had kermis gehouden opgegaan. te hebben verlaten, zoek ingesteld. Uit de Waterpartij in de Scbeveningsche I uit handen van den heer Burgemeester, In I..I. Vïlll 600 I «.A/lnillfl nnvmmraA Art A Irtrtmrtrtnrt Haar hoed en mantel Politiebond Rusland is te Schermer te Peking aanmerkelijk versterkt is, heeft ook de Duitsche gezant een afdeeling marine- infanterie aan wal laten zetten. De stad is thans rustig. Ter bewaring van de orde zijn eenige regimenten Chineesche soldaten naar Peking gerequireerd. Op de plaats waar de Europeanen werden beschimpt en aangevallen werden 8 belhamels openlijk terecht gesteld. Er was daar een bord geplaatst met het op schrift 9Gestraft wegens aanvallen op Euro peanen.” Markies Ito, de Japansche afgevaar digde is onverrichter zake vertrokken. Hij kreeg echter de toezegging, dat de reorganisatie der Chineesche vloot aan Japansche officieren zal worden toevertrouwd. De Franscbe regeering heeft in de laatste dagen niet minder dan 50 anarchisten uit het land laten zetten. Opslootjesstatistiek. Van de gevolgen der meeting, welke Zondag te Parijs ten gunste van Dreyfus en Picquart zou worden gehouden, doch die verliep in een kloppartijheeft de Soleil het volgende statistiekje opgemaakt tien aanhoudingen die gehandhaafd zijn, 19 ernstige gewonden450 tot 500 verbrande hoeden, 600 gebroken binocles, 200 gescheurde overjassen, 500 gebroken rottingen en een paar dit tal van gebreken te hebben. Nogmaals werd gepast met denzelfden uitslag en zoo ging het negen malen. Toen weigerde de dame de japon aan te nemen, waarna zij in rechten tot betaling werd aangesproken. De rechtbank benoemde deskundigen, die verklaar den dat de taille verknipt was en dat niemand die een kleedingstuk bestelt, gehouden is meer dan driemaal te passen; dan moet het goed zitten. F moet wordenlijkt op een waaruit de naaldeprikken niet wijderen zijn. De rechtbank vereenigde zich met dit oordeel, vooral omdat de taille de hoofdzaak is bij een japon en wees den eisch tot betaling af. ^aar het aantal manschappen ter bewa- gedragen. Uit" het jaarverslag bleek, dat, ook king van de Russische en Engelsche ambassades a] tengevolge van den zachten winter, slechts 16 personen geregeld aan den arbeid deelnamen en dat de werkzaamheden duurden van den 2e januari tot den 5e Maart. Ruim 1500 paren klompen werden gefabriceerd, die gere geld aftrek vonden en voor goeden prijs werden verkocht. Wegens den fermen aanwezigen voorraadwas aankoop van bout dit jaar niet i noodig. Dank zij de bemoeiingen van het Bestuur, nam het ledental aanmerkelijk toe. Door den heer G. J. Keilman werd als Penning meester rekening en verantwoording gedaan waaruit bleekdat de ontvangsten over ’t afgeloopen jaar hadden bedragen f 1541.165, de uitgaven f 1528.16, batig saldo alzoo f 13.005De balans wees in credit aan f 1025.54’ De balans wees in debet aan - 1024.12 Vermoedelijk batig saldo f 1.42’ Door de heeren H. J. de Visser en M. Schotman Mzn., werd de rekening van den Penningmeester nagezien en volkomen is orde bevondende heer Keilman oogstte dan ook den dank der vergadering voor zijne nauwkeurige administratie. De heer B. D. Eerdmansdie periodiek als Bestuurslid moest aftreden, werd als zoodanig herbenoemd en nam die benoeming aan. Voor de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer K. Trompwerd ge kozen de heer H. F. v/d Werf. Met een hartelijk woord van opwekking, om ’t goede doel der vereeniging zooveel mogelijk j bekend te maken en langs dien weg steun te zoeken bij de velendie de vereenigingeen der nuttigste instellingen onzer gemeente minder goed kennensloot de Eere-Voorzitter Eergister is dr. Leyds bij den Duitschen j Tevens Keizer op audiëntie geweestwaarmede men Boer Jr. de zaak-Levds. zooals zij reeds te Berliin werd I alhier is o 1 genoemdals uit de wereld beschouwt. Het bericht van de Daily News, dat von Derenthall op last van den Keizer de bekende woorden zou hebben gezegdwordt nu ook tegenge sproken. Japonnen passen. De rechtbank te Frank fort heeft dezer dagen te beslissen gehad over het passen van een japon. Een dame had een kleedje op maat besteld bij het passen bleek EN TWINTIGSTE JAARGANG. vernamen wij dat zijn zoon W. de Klerk aan het Rijksontvangkantoor de zaak-Leyds, zooals zij reeds te Berlijn werd alhier is overgeplaatst naar Coevorden. BOLS WARD, 5 October. Heden voormid dag werd ten Raadhuize publiek aanbesteed de levering van 800 dubbele ILL. lange en 125 dubbele H.L. harde of baggelaarturf ten behoeve van de scholen, secretarie c.a., politie bureau enz. Ingeschreven werd als volgt Baggelaar. Per dubb. H.L. H. J. v. d. VeenBolsward O. W. de Jong J. de Koning L. J. Houben Lange. P. Zwaga, A. Bakels en R. S. v. d. Veen J. de Koning De levering werd gegund d. Veen en P. Zwage. BOLSWARD, 6 October ’98. De algemeene jaarlijksche vergadering van 9Vereeniging tot i Werkverschaffing” alhier, was niet talrijk be zocht. Den heer C. J. v/d Veen, die als Eere-Voorzitter aanwezig was, werd de leiding der vergadering door den heer Eerdmans over- Uit bet jaarverslag bleek, dat, ook '4 Minis- i:i iiiiHi'hath: iii.iiiiiimiiibi.mi. 9 9 UITGEVER: K 9 9 9 9 9 de hoogste L UVvlJUOOvUj Uvv IvJLvlU^CH Cu üCU Jldcll j

Friso nl | 1898 | | pagina 1