ZATERDAG 15 OCTOBER 1898. No. 82. Binnenlandsche Berichten. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG H. 4 Y. KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ti erfje nog anderen tijd Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement Is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever van zijn werkkleerenterwijl Een kost te verdienen. a. s. zal de periodieke personeel van het korps mari Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, ui te: lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. In den vroegen morgen van 6 September was de 16 jarige verpleegde Rommert J. j uit het Armhuis te Franeker weggeloopen met achterlating hij zijn Zondagspakje had meegenomen. i paar dagen later stak de sleutel op de deur zijn kast en toen de vader van het arm- een Uit West-Indië keerden 26 man terug en wel 14 van Suriname en 12 van Curasao. Voor de Rechtbank te Leeuwarden zijn de volgende zaken behandeld 1. 1.1. van huis dien sleutel pastte op het slot van kast in de Regentenkamer, bleek dat deze daarmee kon geopend worden en dat daaruit vermisten f 13 van de armvoogden en ruim f 5 van het ziekenhuis. De armvoogden ont vingen n.l. elk kwartaal van den gemeente ontvanger f 25 voor kosten hunner vergaderingen, dat buiten de overige administratie afzonderlijk gehouden en in die kast geborgen werd, terwijl daar tevens nog een afzonderlijk doosje met geld stond, waaruit kleine dagelijksche uitgaven voor het ziekenhuis betaald werdenb.v. als er een glas brak, of dergelijke, waarvan nog f 5.36 in dat doosje had gelegen. Dit vermissen werd in verband gebracht met het verdwijnen van Rommertdie inmiddels naar Amsterdam was gegaan en daar werd aangehouden. Voor de Rechtbank bekende hij volledig hij was viermalen ’s nachts van zijn kamer boven naar beneden gegaan met een lantaarn, waarin een kaars, naar de regentenkamer waar hij de kast opende. De eerste keer had hij niets weggenomende tweede keer een rijks- daalder waarvoor hij zich in een leesbibliotheek geabonneerd hadde volgende keeren het overige geld waarmee hij naar Amsterdam ge gaan was, om met het venten van sigaren den Beklaagde beweert, dat hij het kalf met de oogen der schaar heeft aangepordmaar niet met de punt gestoken. De Bruin voegt aan zijn proces verbaal nog toe, dat de eigenaar van het kalf zei: »hou, houdat behoeft niet zoo raar.” Beklaagde behoefde zich er niet mee te bemoeien, omdat de eigenaar er een veedrijver bij had. Den volgenden morgen heeft hij KI. v/d. Woude gevraagdof die voor hem wilde getuigen waarop deze zei»ja, voor de Bruin, niet voor jou.” Beklaagde noemt dit onwaar; hij heeft hem gevraagd of hij het steken met de punt der schaar gezien had. Het O. M. vorderde tegen hem wegens dierenmishandeling 5 dagen gevangenisstraf. Beklaagde legt een schrijven over van den eigenaar dat het kalf geen sporen van mis handeling draagt. Uitspraak over 8 dagen. De Kroningsfeesten in Indië behoefden niet onder te doen voor die in Nederland. Te Batavia, Semarang, Soerabaija, ja geheel Indië door is er schitterend en hartelijk feest gevierd. De laatst ontvangen exx. van de Soerabaija Courant zijn vol van beschrijvingen der ver schillende feesten, het no. van §0 Augustus is gedrukt op Oranje papier en bevat o. a. een Maleisch gedicht ter eere van Wilhelmina Radja prampoewan Princes Oranje poetri bangsawan. Genoemd Blad noemt Soerabaija een van de weinige plaatsen waar de feestcommissie de stoutmoedigheid heeft gehad het plan eener allegorische optocht door te zetten, een optocht met officieele speeches en officieele champagne en mooie versierde wagens en vlaggen, zon en mooie meisjes en de heele Soerabaijasche wereld op de been. Den 7den September heeft aan boord van den Duitschen kruiser Kaiser, te Batavia, ter eere der inhuldiging van Koningin Wilhel mina, een soirée plaats gehad, die o. a. werd bijgewoond door den Gouverneur Generaal en mevrouw Van der Wijck, de leden van den Raad van Indië, de generaals Swart en Stem- foort en andere autoriteiten en de bloem van Batavia’s jufferschap. Met een extra trein aangekomen aan het station te Tandjong Priok werd Z. E. in de versierde wachtkamer door eene deputatie van Duitsche officieren verwel komd aan de kade lagen allerlei stoomvaar tuigjes gereed om de gasten naar de Kaiser over te voeren, die reeds uit de verte kenbaar was aan de gekroonde W in electrisch licht, terwijl ook Hr. Ms. Sumatra weder schitterend geïllumineerd was. De tocht te water zoo beschrijft de Java- Bode verder het feest duurde ongeveer een half uur, want de kolos, die een diepgang heeft van 23 voetmoet een heel eind buiten de havenkom blijven liggen. De indruk aan boord was tooverachtig. Al wat deed denken aan de gevaarlijke bestemming van het schip was zooveel mogelijk gemaskeerd door draperieën van vlaggen en groen, van Japansche lampions en van al wat goede smaak en een levendige phantasie maar kunnen bedenken. Het voor den vice-admiraal Von Diederich gereserveerde achterdek was geheel ingericht tot receptie van den Gouverneur-Generaal en diens naaste Op de vraag van den verdediger of deze jongen, indien hij op vrije voeten kwam, weer in het armhuis zou worden opgenomenant woordde de vader van dat gestichtliever niet, maar de omstandigheden kunnen er naar zijn, dat het wel moet. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeckacht de bekentenis van beklaagde het eenige lichtpunt. Hij werd in het armhuis gevoed en gekleed en kreeg weeks van het huis en van zijn patroon elk een dubbeltje zakgeld. Dat heeft bij schandelijk beloond en Spreker vordert, dat hij daarvoor met 6 maan den zal gestraft worden. De verdediger mr. J. A. StoopAdvocaat en procureur te Leeuwarden, stelt in het licht dat beklaagde niet geheel bedorven was, wat hij afleidt uit de keuze der boeken welke die jongen las. En omdat de gelegenheid tot wederopneming in het armhuis zich voordoet, acht hij daar de verdere opvoeding beter dan in de gevangeniswaarom Pleiter hem in de clementie der Rechtbank aanbeveelt. 2. In den morgen van 20 September 1.1. werden er te Bolsward in de tram kalveren geladen. Nu zijn die dieren in den regel niet j gemakkelijk te behandelen, wat vooral toen het geval was omdat het stierkalveren waren. Dit zag de veedrijver Fokke F., die toen een van die kalveren herhaaldelijk met de punt van een schaar stakwat dat dier zichtbaar pijn deed. Niettegenstaande herhaalde waarschuwing van den politie agent de Bruin bleef hij toch het dier stekenwaarom die agent daarvan proces-verbaal heeft opgemaakt. TWEEDE KAMER. Zitting van Dinsdagmiddag. Medegedeeld werd de ontvangst van reeds bekende besluiten en stukken van naturalisatie- ontwerpenvoorts dat benoemd zijnde heer Smeenge tot voorzitter der Commissie voor de verzoekschriften en de heer Pijnappel tot voor zitter van de dezer dagen benoemde Commissie van voorbereiding voor de wetsontwerpen be trekkelijk de ouderlijke machtenz. Overeenkomstig het besluit der Centrale Sectie zijn voor het afdeelings-onderzoek aan de orde gesteldde ontwerpen betrekkelijk het Wetboek van Burgerlijke rechtsvordering en het wetsvoorstel Harte c.s. Tegen Dinsdag a.s. 11 uur zijn voor de openbare vergadering aan de orde gesteld de wetsontwerpen houdende nadere bepalingen om trent de accijns op het gedistilleerdbetrekke lijk de verevening van de 13 ton voor Oorlog, enz.de Indische Mijnwet en kleinere ontwer pen. Te ’s Gravenhage is overleden mr. Ferf, oud-kantonrechter en oud-lid der Staten van Friesland. Door den Minister van Oorlog is bepaald, dat per regiment cavalerie een opvouwbare boot (systeem Berthon) zal worden aangeschaft. Deze booten dienen om bij gemis aan roei- booten cavalerie-patrouilles over rivieren te zettende paardenhoogstens zes tegelijk zwemmen er achter, manschappen en harna- chementen zijn in de boot. Proeven genomen om met deze booten, inge richt als vlot, voertuigen over te brengen, hebben niet voldaan, zoodat de aan te schaffen booten niet als zoodanig zullen worden gebruikt. Den 17 October verwisseling van niers aan boord der wachtschepen en actieve schepen plaats hebben. De toeloop van recruten bij het korps mariniers is zoo grootdat men er bij de instructie compagnie te Rotterdam niet meer kan onder dak brengen. In verband hiermede wordt te Amsterdam een gedeelte opgeleid en zullen een 40-tal recruten op 18 October a. s. naar Willemsoord worden overgeplaatstteneinde daar door den luit.-adj. der He afd. mariniers te worden opgeleid. Gedurende de maand September zijn bij het Koloniaal Werfdepot aangenomen 104 personen, als: 69 Nederlanders, 12 Duitschers, 21 Belgen, 1 Luxemburger en 1 Hongaar, en werden van de verschillende korpsen van het leger hier te lande overgenomen 25 onder officieren en minderenzoodat het totaal der werving 129 man bedroeg, aan wie f 24,800 aan handgelden werd uitbetaald. Onder de aangenomenen bevonden zich 20 miliciens die voor den tijd van 2 jaar bij het Indische leger werden gedetacheerd, en on der de overgenomenen 17 miliciens die voor een detacheering van 2 jaar bij het leger zijn lloe- gelaten. Naar Oost Indië werden uitgezonden 2 deta chementen ter sterkte van 6 officieren, 6 ond er- officieren en 85 manschappen, en keerden van daar te Harderwijk terug 9 onderofficieren en 93 minderen die wegens diensteindiging of wegens ziekten den dienst verlieten. omgevingde campagne tot een met bloemen getooide balzaalwaar aan iedere dame een fijn bouquetje en een artistiek uitgevoerd bal boekje werden aangeboden. Een deel van de batterij was herschapen in een oud-Duitschen kneip »Zum alten Landsknecht”, waar als Duitsche landlieden verkleede matrozen ijskoud j bier en sigaren aanbodeneen paar Tyrolers bespeelden de citer en aan den wand hingen I in gotische karakters geteekende spreuken, die nog meer klem bijzetten aan de uitnoodigingen van de joviale gastheeren om toe te tasten aan de rijk voorziene buffettenging men van bak boord over naar stuurboord dan bevond men zich op deftiger terrein, waar geen bier meer getapt werd, doch uitsluitend bowl, rijnwijn en champagnedit deel was met behulp der water vaten uit de sloepen herschapen in een bodega. Van alles hadden de commandant en zijne officieren bedacht om hunne gasten op aange name wijze bezig te houdenhet bal werd afgewisseld door koorgezang, begeleid door het orkest van matrozenhet eerst zongen de schepelingen de Nederlandsche volksliederen en dat wel onberispelijk zuiver. Een gezelschap athleten gaf proeven van herculische kracht en lenigheideen paar clowns deden het gezelschap schateren. En er was maar één klacht over het feesthet kon niet eeuwig duren. Een der officieren van gezondheid had met zijn geestig gekout een half dozijn heeren geannex eerd, en do dienende broeder kwam juist met een guitig gezicht vragen Und was soil ich jelzt noch bringen, Herr Arzt? toen boven de hoofden van het gezelschap de kanonnen een saluut van 21 schoten den Gouverneur-Generaal tot afscheid achterna donderden. Een kwar en toen werd het ook voor de om op te breken. Een paar dagen later hebben de leden der Duitsche Kolonie te Batavia den officieren van de Kaiser in den Planten- en Dierentuin een schitterend diner aangeboden, dat tot 4 uur in den ochtendstond duurde. De Duitsche vice-admiraal Von Diederich ie, met zijn adjudant, een paar dagen de gast ge weest van den Gouverneur-Generaal te Buiten zorg. Dat de aanwezigheid der vreemde oorlogs schepen te Tandjong Priok ook voor de koop lieden niet onvoordeelig is, blijkt, meldt de Java-Bode, wel hieruit, dat de administrateur van den Duitschen kruiser o. a. bij één scheeps- leverancier voor f 56,000 levensmiddelen heeft ingeslagen. Vivisectie. Door den »Nederlandschen Bond tot bestrijding der Vivisectie” is in een brochure met het opschrift: Is de Vivisectie in het belang der Menschheid? een beroep gedaan op alle medici in Nederland. Prof, dr. J. van Rees, buitengewoon hoogleeraar te Amsterdam, schreef er een voorwoord in. Het boekje bevat tal van aanhalingen en uitspraken van autoriteiten tegen de Vivisectie en het bestuur van bovengenoemden bond verzoekt iederen medicus een bijgevoegd biljet in te vullen, waardoor het bestuur in de gelegenheid zal worden gesteld de meening der binnenland sche medici omtrent het Vivisectie-vraagstuk en daardoor zijn volledige en gedeeltelijke medestanders te leeren kennen. Te Winschoten is een mazelen epidemie uitgebroken zoo algemeen, dat de ziekte heerscbt in bijna alle gezinnen waar jonge kinderen zijn. De nutsbewaarschool is gesloten. nun mini iiiii'Lijh. JIMS- ij mi Ell uim UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1