ZATERDAG 22 OCTOBER 1898. No. 84. Nieuwstijdingen. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG de onderscheidt winterseizoen. UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANOENBURGH EN ZOON. TE WORKUM men zullen uur rin en maar een Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen b\j den Uitgever TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag. Aan de orde was de behandeling van de Indische mijnwet. De heer Mackay achtte versterking van de behoort tot Zoodanig waterschap kan geen reden van bestaan hebben, past gelukkig ook niet in het kader onzer wetgeving. De waterafvoer in het algemeen is eene zaak van te groot belang dan dat die kan geregeld worden door het bestuur van een waterschapdat zich door de belangen van bet waterschap moet laten leiden. Naast die belangen staan andere groote belan gen en deze zouden zoo licht gevaar loopen bedreigd te worden. De regeling van den waterafvoer in het algemeen moet, bij de groote verscheidenheid van belangennoodzakelijk blijven de taak van een verantwoordelijk regeeringscollege, waarvan dat het, door de wijze zijner samenstelling, geschikt en bekwaam is om de belangen in hun geheel te overzien. De wet heeft aan de Staten opgedragen het toezicht op den water staat in het algemeen. Regelmatig is het, dat dan ook bij Ged. Staten blijve het toezicht op den waterafvoer. Ten slotte stellen Ged. Staten voorhet ingediend verzoekschrift, waaraan geen bepaalde verbonden is, voor notificatie aan te (De zitting duurt voort.) Op de lijst der punten van behandeling in de a.s. Winterzitting der Staten van Fries land komen o. a. de volgende voorstellen van Ged. Staten voor: omtrent de in 1899 door zeewerende waterschappen uit te voeren werken omtrent de aanwending van de uitgetrokken som ad f 40.000 voor gewoon onderhoud van kanalennaar aanleiding van het verzoek om de beneden-vleugels der sluis te Drachten te verlengennaar aanleiding van het verzoek van Sneek om het Heegervar langs de Wijde Wijmerts, IJlst en de Geeuw te verdiepenop adressen om het vaarwater door en ten noorden van Kimswerd te ver beteren tot vernieuwing der brug te Kingmatille en van de brugwachterswoning op een adres om door regeling van den onderhoudsplicht maatregelen te nemen tot verbetering van den slechten toestand van kleine verkeerswegenom hen te machtigen tot uitbreiding der werken tot kanalisatie van de Tjongerop verschillende adressen, om niet te voldoen aan het verzoek van Smallinger- land, om eene bepaling in het leven te roepen, waarbij verboden wordt om spoorstaventen gebruike van spoorwagens in de baan of bermen der wegen of voetpadenniet bij het Rijk in onderhoud, te leggen zonder vooraf arkaden van elkaar gescheiden zijn. In de eerste zaal bevond zich de Keizertafel, waaraan 36 personen aanzaten. De Keizerin zat rechts van den Sultan, de Keizer links. Naast den Keizer zaten de echtgenoote van den Duitschen gezant Von Marschall en de staatssecretaris Von Bülow, naast de Keizerin de grootvizier en de Duitsche gezant Von Marschall. De overige plaatsen waren ingenomen door het keizerlijk gevolg en Turksche hoogwaardigheidsbekleeders. In de tweede zaal zaten 120 personen aan o. a. de leden van ’t Duitsche gezantschap en van ’t Duitsche consulaat met hun dames, Turksche Ministers enz. De Keizerin droeg een drap d’argent-kleed met prachtige briljanten en paarlende Sultan de maarschalks uniform met het lint van den Zwarten Adelaar, de Keizer de parade uniform van het le garde- regiment te voet met het lint van de Imtiaz- orde. De muziek speelde Duitsche liederen. Het tafel-arrangement was schitterendaan de keizerlijke tafel bestond het servies uit rijk verguld zilver. Het diner duurde uur, er werd echter niet getoost daar de Sultan geen wijn drinkt. Na tafel werd er cercle gehouden, terwijl later van uit de vensters van het paleis het prachtige vuurwerk en de illuminatie van Yildiz in oogenschouw genomen werd. De geïllumineerde frontgevel van de Hamidieh- moskee droeg in de Turksche taal het inschrift: nKeizer Wilhelm II leve!” ’t geen naar de zeden van het Turksche rijk een bijzondere hulde is. Er heerscht veel geestdrift in Konstantinopel voor het Duitsche Keizerpaar, overal waar het zich vertoont wordt het met hoera’s begroet; zoo bij den tocht van het paleis van Dolma- Bagdsche naar Yildiz-Kiosk en bij dien naar de Duitsche school te Pera. Een ontwerp voor de hervorming van het Amerikaansche legeronderteekend door de generaals Shafter, Wheele en Fothough is thans vastgesteld. Daarin wordt gezegd, dat een staand leger van 100,000 man met minstens driejarigen dienstplicht, een leger van vrijwilli gers van 200,000 man, verdubbeling van de artillerie en bewapening van de infanterie met een modern geweer noodig zijn. De hertog van Orleans zal een standbeeld voor wijlen de Keizerin van Oostenrijk aan de stad Genève schenken. Zooals men zich her innert was Luccheni oorspronkelijk van plan den hertog te dooden. De Keizerin zal worden voorgesteld in rouwgewaad, met een roos in de hand en de oogen ten hemel geslagen. De Fransche dokter welke den Keizer van China onderzocht heeft, constateerde bloed armoede en algemeene zwakte. De toestand van zijn Keizerlijke Majesteit leverde echter geen oogenblikkelijk gevaar op. Valsche bankbiljetten. In Troppau en Budapest is de politie er in geslaagd een bende gevangen te nemendie zich er op toelegde Engelsche bankbiljetten na te maken. O. a. werd een 24-jarige teekenaar, die voorgaf Bartai te heeten en in Budapest in de An- drassystraat woonde, gevat. In bedoelde woning vond de politie een jonge, uiterst elegante dame, die zich een geboren gravin Jenny Westerfield1 en echtgenoote van Wilhelm Jocking noemde, Ze gaf voor in den omtrek van Oxford een landgoed te bezitten en de minnares van den teekenaar, wiens ware naam Schwalbe was, te zijn. Bij huiszoeking vond de politie 200 pond sterling aan valsche bankbiljetten. toekenning van het recht van naasting aan den wegen, dorpsvaarten, hooi- Staat en bestreed Staats-exploitatie als doodend greppels voor de particuliere industrie. De heeren Pijnappel en De Waal Malefijt wenschten dat alle onttrekking van rechten zonder schadeloosstellingvermeden worde laatstgenoemde wenschte bovendien een vrij gevige regeling van het recht op den boven grond. Ook de heer Lohman bestreed inbreuk op particuliere rechten. De heer Pijnacker Hordijk was niet tegen Staatsexploitatiemaar wil baar niet met een motie aan de Regeering opdringen. Zitting van Donderdag. Bij de voortgezette behandeling van Mijnwet verdedigde de heer Van Kol uitvoerig zijn motie, die de voorkeur geeft aan staats exploitatie in het belang der inlandsche bevol king en van de schatkist, maar ook particuliere exploitatie mogelijk maakt. In deze wet ontbreekt het recht tot beschik king over den grond en wanneer socialisten bezit nemen van den Nederlandschen bovengrond, dan zullen zijzoo zeide de heer Van Kol rechtvaardiger handelen. Hij somde verder de voordeelen van staats-exploitatie van het mijn bedrijf op tegenover de nadeelen van particuliere exploitatie, zooals vrees voor conflicten met de bevolking en voor het toenemend kapitalisme. Hij protesteerde tegen de voorstelling zijner motie als zijnde een lonk aan de socialisten. De Minister van Koloniën bleef een onbe perkte uitbreiding der staatsmijn exploitatie bestrijden. De motie werd verworpen met 57 tegen 11 stemmen. verkregen vergunning van Ged. Staten tot oprichting en reglementeering van een water- j schap »De Deelen”tot wijziging der begroeting voor 1899. conclusie nemen. Bij Kon. besl. is mejuffrouw J. G. Prins, directrice van het Wilhelmina Kinderziekenhuis te Utrecht, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. De heer F. W. N. Hugenholtz Jr. zal met 1 Mei als voorganger van de afdeeling Schiedam van den Nederlandschen Protestanten bond aftredennaar aanleiding van bezwaren van leden tegen zijn sociale denkbeelden. Brieven en Beriatiten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteilijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Door prof. Heijmans is te Groningen een cursus in zielkunde geopend, waaraan 70 onder wijzers en onderwijzeressen deelnemen. Omstreeks het begin der volgende maand worden de torpedobooten Makjan en Lamangan in dienst gesteld. Aan de firma Fr. Krupp te Essenis de levering opgedragen van geschut, affutage, projectielen, gereedschappen en rookzwak kruit, I bestemd voor de in aanbouw zijnde pantser- dekschepen Utrecht, Gelderland en Noord-Brabant. Het stoomschip Koning Willem 1, van de Maatschappij Nederland, in aanbouw bij De Schelde te Vlissingenheeft het droge dok te Middelburg verlatenom naar de werf terug te keeren tot verdere afwerking. In het mid den der volgende maand zal de boot proef- stoomen. INHOUD van het Eriesche Tijdschrift vSljucht en Rjucht.” 22 Oktober 1898. Feikje DamsmaM. Miedema. Oan P. Wiersma, Roel Hylkes. Wetter yn likende Fetten, W. D. It nijste (mei plaetsje), D. H. Z. Te Steen wijk kwam iemand, die de ge boorte van een zoon had aangegeven, 4 dagen later weder bij den ambtenaar van den burgerl. stand, om te verklaren dat hij zich vergist zijne vrouw hem niet een jongen meisje had geschonken. Te Middelburg bestaat een konijnen slachterij welke tegenwoordig eiken dag hon derden konijnen slacht en naar Engeland ver zendt. Ook te Goes zal zoo’n slagerij worden opgericht. De weerkundigen voorspellen een stren gen winter. Het Hoofdbestuur der Vereeniging »Door Arbeid tot Verbetering” in Friesland heeft in een adres aan de Prov. Staten als zijne meening rechten der grondeigenaren noodig en wenschte te kennen gegeven: dat verbetering van land- J -L--!. eD scheidingsslooten, voetpaden enz. niet kan verkregen worden langs den weg der oprichting van waterschappennu de ervaring leert dat de gewone jaarlijks terugkeerende administratieve uitgaven op die kleine oppervlakten onevenredig drukkenhet meent een uitweg gevonden te hebben door het voorstel te doenom een waterschap in het leven te roepen datmet uitzondering der Dongeradeelen en het Linde- gebiedde geheele provincie omvat en het beheer over den boezem voert. Men zou aldus, met behoud van den bestaanden onderhoudsplicht een ^zelfstandiggeheel buiten de politieke partijen staand college” verkrijgendat zich uitsluitend aan den waterafvoer kan wijden. Ged. Staten oordeelendat de bestaande toestand veelal daaraan is te wijten, dat behoud van die verkeerswegen niet meer noodig geacht wordt door belanghebbenden die ze maakten of aan gebrek aan goed inzicht, mogelijk soms aan gebrek aan voldoende financiëele kracht van de eigenaren. Velen zijn echter wakker, om vaarten en wegen te behouden door samenwerking op ge- meene kosten. Het zou hoogst onbillijk zijn, op het gedaan voorstel in te gaan en hendie hunne wegen en landen goed onderhoudenmede te doen dragen in de kosten van een waterschap voor de provincie. Het schijnt dat het jaar 1899 een familie van jaren die zich door de gestrengheid van het In Januari en Februari zullen koude Oostenwinden zich paren aan zware sneeuwstormen, die het verkeer zullen strem- Rivieren als de Theems en de Seine, waarschijnlijk dichtvriezen. Jan. zal beginnen met vrij zacht weder en na het mid den van Februari tot het eind Maart wordt vriezend weder verwacht, met nu en dan fel koude dagen. De Brusselsche justitie heeft op een ongeteekende aanklacht huiszoeking gedaan bij een schilder, die in de nabijheid der men verwachten mag hoofdstad woont en aldaar een sfabriek” van valsche schilderijen ontdekt. Een groot getal doeken met verdichte namen van bekende oude en nieuwe schilders zijn reeds, vooral aan buitenlanders, verkocht. - De reis van Keizer Wilhelm II. Te 9 Dinsdagmorgen zijn de Keizer en de Keize- van Duitschland te Konstantinopel aange komen. Het keizerlijk jacht Hohenzollern was j begeleid door de kruisers Hertha en Hela. HH. MM. werden door den Sultan bij den ingang van het paleis van Dolma Bagdsche ontvangen. De Sultan maakte galant een buiging voor de Keizerin en wisselde met den Keizer een krachti- gen handdruk. Daarna gaf hij de Keizerin den arm en geleidde haar naar binnen, terwijl de Keizer volgde. Na een kort verblijf in het paleis reed men, de Sultan naast de Keizerin gezeten en de Keizer in een tweede rijtuig naast den grootvizier naar Yildiz Kiosk. Dinsdag was er gala-diner in twee prachtige zalen van Yildiz-Kiosk, welke door een drietal EN TWINTIGSTE JAARGANG- mill lllllll I'HIESI.I Ml MH IIS- II till III III111

Friso nl | 1898 | | pagina 1