WOENSDAG 26 OCTOBER 1898. Nogmaals: „Liberalen past op!” UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM eens om de veertien voor den invoer van het Nederlandsche Wil België onzen handel belemmeren, welnu dan sluiten ook wij onze grenzen voor dit land en dan maar pardoes in zijn geheel. Voorloopig kan dit doel reeds bereikt worden vee België te zenden en ook niet aan den Eene openstelling Derhalve is ’t alleen op den ondergang van Als we boven De openstelling der Belgische grenzen voor onzen veehandel. Brieven en Be rij h ten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiën Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. altijd tijdelijke, kunnen bestaan, die op den regel eene uitzondering maken. En als- zoodanig noemen we het sluiten der grenzen bij besmettelijke ziekten onder het rundvee in een naburigen Staat. Zelfs bij heerschende epidemiën onder het menschengeslacht is elke Regeering volkomen bevoegd maatregelen te nemen, die het vrije personen-vervoer belemme ren. De Belgische Regeering is dan ook vol De Tweede Kamer komt 15 November weer bijeen; de eerste week zal dan worden besteed aan afdeelings-onderzoek en de week daarop volgende zal met de Indische begrooting aangevangen worden. Men schrijft aan het Vad. Wij vernemen dat eenige buitenlandsche ondernemers ernstige pogingen aanwenden om een kapitaal van f 600.000 bijeen te krijgen. Het doel, dat bij de verkrijging van bet kapitaal beoogd wordt, is bij de eerste groote verpach ting van gronden in de provincie Zeeland een groot aantal perceelen machtig te worden tot .Er zouden meerdere afdeelingen gevormd moeten En de liberalen kunnen beter oppassen, dan ze gedaan hebben. Daar zijn er onder hen die nu maar eenmaal geheel j het lijstje der tegenstanders en werkt zoo in de hand, alles ter wille van de praktijk Meen niet, dat we overdrijven. We zijn meermalen bij de opening der stembussen ge geweest, waar we zulke gemengde uitkomsten vernamen. En veilig mogen we aannemen de 1 i uitoefening van de mosselencultuur, dan i Alle belemmeringen in den worden als een voor het bezaaien der perceelen, van in- of uitgaande rechten konden dan onze oogen dezer gemakzuchtige bediliaars en daarom ijftig, leden der Staten elke drie jaar de blijft men van de stembus weg en laat daar- oprichting van i getrouwe bezoeken der vergaderingen, om daar lende leden ter juister tijde dus met zijne adviezen i zaten. practische zaken geen verstand en zie jeer moeten practische lieden zijn, kooplieden, fabri- komen in haar recht de grenzen van het Rijk, I kantenhandelaarsenz. enz. En 2 Mijnheer C., zoo waar een notarisHoe komt men er bij? Notarissen behooren nu eenmaal i zoo nagenoeg buiten alle regeerings-lichamen. Zij zijn te veel met de geheimen der particu- i lieren bekend en daarom geen notarissen. hen in de plaats. Het candidaten lijstje vindt geen genade in de I te komen en zoo alle bezwaren te voorkomen. En dan eindelijk kieze men een- daar reeds voor stemmig de eenmaal definitief gestelde candi daten zonder verder mokken of overwegen het partijbelang eischt enkele kleine persoonlijke offers. Het is onze vaste meeningdat, wanneer de liberalen dezen weg bewandelen ons goed gewest voor de vrijzinnige zaakde zaak in het werkelijk belang van het algemeennog niet verloren is. H. ander gevalbij het heengaan ter Belgische grenzen slechts stembus doet men er een paar keuzen bij uit dagen t.._. - dezen rundvee worden open gesteld en dan nog wel onder zeer belemmerende bepalingen, dan is dat nietals ’t onder goede buren behoort dan schuilt daar een adder onder ’t gras; en dan voegen wij ook onze stem bij die van l op de hier ontwikkelde gronden, dat het zoovele anderen meerendeel van de zoogenaamd wilde liberalen afkomstig waren. Als we dan nu herhalen opdan doen we blikken1 Dit kan een groot voordeel hebben. Dan herhalen we onze meeningdat Petroleum-motorbooten zouden de vaartuigen zijn, waarvan men zich zal bedienen. Tengevolge van de inwerkingtreding der nieuwe spoorlijn AlkmaarHoorn is het ver keer over UitgeestHaarlem zoo toegenomen, dat men heeft moeten overgaan tot het leggen van dubbel spoor van Alkmaar naar Uitgeest. Atjeh. De correspondent van het N. v. d. D. seinde Zaterdag uit Batavia: «De colonne Van der Dussen dreef de troepen van Oemar bij Pantej Koejoeng naar het ge bergte, waarbij de vijand een panglima verloor. Oemar vluchtte naar Melaboeh. De colonne vervolgde hem. De colonne Van Heutsz marcheerde den 15en in de richting van Gedei Batoe, waar de vijand zich had genesteld in een sterke stellingmet kanonnen bewapend. Hij vluchtte achter de rivier van Pasei, die niet doorwaadbaar was, De troepen werden met vlotten overgezet en verstrooiden toen den vijand. Aan onze zijde sneuvelden twee militairen beneden den officiers rang en vier werden gewond. De vijand liet veertien dooden liggen. Tien kanonnen vielen in onze handen.” In de Zaterdag gehouden vergadering van het studentencorps Vindicat atque Polit te Groningen is het voorstel, om dames toe te laten als leden, met 83 tegen 51 stemmen verworpen. Met overgroote meerderheid is echter een motie aangenomenwaarbij de Senaat wordt uitgenoodigd, de wenschelijkheid te overwegen van een wetsvoorstel, om met het oog op toe treding van dames-ledencorps en kroeg voor dames te scheiden. Maandagmorgen werd door den sneltrein van Oberhausen naar Vlissingen op den over weg bij het station Rilland-Bath een wagen aangereden. De voerman sprong nog juist in tijde van den wagende paarden gingen met de overblijfselen van den verbrijzelden wagen op hol. De locomotief en bagagewagen werden beschadigd, de laatste zoo erg dat deze uit den trein verwijderd moest worden. Een half uur vertraging was hiervan het gevolg. Voor de rechtbank te Haarlem heeft terecht gestaan de Amsterdamsche winkel bediende H. Beitschat wegens diefstal van een rijwiel. Bekl. huurde eerst te Amsterdam een rijwiel, verkocht het daarop te Haarlem, vroeg de machine daarop ter leen en verkocht deze vervolgens nogmaals te Leiden. Dan wekken we op tot eene flinke reorga- nisatie onzer partijin de eerste plaats te i verkrijgen door aansluiting van al wat vrij- de heer De Beaufort, heeft dezer dagen zinnig heet aan bestaande kiesvereenigingen of gedeelte der leden van de Tweede Kamer nieuwe en ten tweede door het een gastmaal vereenigd, waaraan ook verschil- Liberalenpast ’t heden in kalme oogen- I buiten eenige verkiezingsdrukte om. door op de gestelde dagen geen enkel stuk j naar F er smokkelhandel mee te doen. werkelijk gevaar dreigt en de liberalen verkeerd al® thans toch staat o. i. nog volkomen met doen, door allerlei bezwaren na eene definitieve eene sluiting der grenzen gelijk. candidaatstelling te opperen en te handelen H. alsof er geene vijand voor de pootte stond. Biïinenlaildsche Berichten. De Minister van Buitenlandsche Zaken een aan Kamstra te Franeker. I tot de partij der anti-revolutionairen. tegenstander, van de heer De Koenotaris, won met betrekkelijk groote meerderheid, tuurlijkdat deze overwinning in bet kamp onzer wekte. Want weldra Wat? We hebben er reeds voor een paar jaren op gewezende groote politiek der gezamen lijke anti-revolutionairen is gericht op den ommezwaai der Eerste Kamer. Anti-revolutio- nair in naam wil, met een tweetal bondgenoo- ten roomsch-katholiek en christelijk-historisch, revolutionair worden in den zin van het bestaande zoo ongeveer omver te gooien. Een ander doeneen ander regeer. In welken vorm? Ja, dat zal dan nader uitgemaakt dienen te worden. In elk geval als het etiquet «chris telijk” maar zijn opgeld doet, iets meerder schijnt overbodig. Teneinde de Eerste Kamer »om” te krijgen, moeten eerst de Staten van een aantal provin ciën »om.” Dit nu is met sommigen reeds gebeurd en het Zuiden onzes Lande levert personen van bepaalde richting. Daaraan valt niet te twijfelendaar heeft men de «vaste” provinciën. Voor den laatsten tijd is het dui delijk dat Friesland onder bewerking is. De districten Sneek en Dokkum zijn reeds zeker en Franeker marcheert eveneens. Drie van de vijf en het spel is gewonnen. De af tredende leden der Eerste Kamer voor Fries land kunnen dan gerust hun vonnis verbeiden beleefdelijk bedankt voor alle moeiten en druk ten, maar andere heeren voor 1 Als men weet treden in onze provincie van de vf"’ helft af. De aftredende leden zijn over de vijf districten gelijkelijk verdeelddat is dus voor ieder district vijf. En nu schijnt voor ’t vervolg het bondgenootschap aangegaan te zijn op dit fundament: twee antirevolutionairen, twee christelijk-bistorischen en één katholiek. Eene billijke en loyale verdeeling en eene prachtige politiek De zuivere toepassing zeker van het proportioneele stelsel I Maar waar blijven hier de liberalende joden en al de anderen Daar zal minder op gelet worden als de machine van het evenredig verbond maar behoorlijk doorwerkt. Jammer voor het drie voudig verbond (de moderne triple alliantie) dat Friesland slechts vier en geen vijf leden voor de Eerste Kamer kiestwant hoe moet nu wel de verdeeling zijn. Wie moet er ééntje missen, de anti-revolutionaire of de christelijk- j historische partijof wel moet die der katho lieken maar zonder vertegenwoordiger. Billijk zou het niet zijn, want immers voor wat hoort wat. En dan is er nog meer, dat jammer isde 1 omstandigheid n.l. dat het Zuiden onzes Lands zoo overwegend katholiek is. Zou men daar ook bereid zijn het stelsel 2, 2 en 1 consequent door te voeren? Verbeeld u voor Noordbrabant, Limburg en Gelderland zulk eene evenredige vertegenwoordiging ’t Is immers duidelijk dat daarvan in het geheel niets zou komen het vrijzinnig element gemunt. In ’t kiesdistrict Franeker is onlangs tot lid hebben gezegd hebben we der Staten van Friesland gekozen de heer H. I geruimen tijd op gewezen en ’t doet ons ge- Kamstrate Franeker. De gekozene behoort noegen dat nu ook de Friesche Courant haar tot de partij der anti-revolutionairen. Zijn I waarschuwend woord doet hooren«Liberalen, past op I” Wij zijn immer voorstanders geweest van den vrijen handel. o vorm van in- of uitgaande rechten konden dan een voor het visschen der verhandelbare mosse- ook nocit onze instemming verwerven. De len, alsmede een voor den handel daarin, handel en daarachter de landbouw en de nijver heid behooren geene grenzen te kennen. De voortbrenging in de maatschappij moet ten nutte der geheele maatschappij kunnen strekken. In dien zin hebben we dan ook elke spoorweg- uitbreiding als medewerkster begroet. Dit neemt niet weg, dat er omstandigheden, j de partij der liberalenwas De heer Kamstra Na- zoovele wilden tegenstanders eene groote blijdschap ver- j zelfstandig willen oordeelen. Op zich zelve is dit geene ondeugd, integendeel maakt dit feit j de grootste kracht der liberalen uit. Maar de J werking dezer kracht is dikwerf verkeerdof liever de tijd der werking averrechts. Ziet j velen gewoon te overwinnen getroosten zich 1 de moeite niet van eenige vergadering hunner kiesvereeniging te bezoeken allerminst laten zij zich gelegen liggen aan eene vertegen woordiging der «centrale.” Toch heeft alles bier zijn geregeld verloop en worden er ein delijk candidaten gesteld, definitieve candidaten. De goede trouw brengt nu mededat ieder kiesgerechtigd lid der partij deze candidaten steunt. Evenwel de averrechtsche beweging doet zich gevoelen in geheele of gedeeltelijke onthouding. Mijnheer A. der candidaten is een burgemeester en burgemeesters zitten al veel te veel in de Staten. Die heeren zijn niet vrij genoeg tegenover den Voorzitter, den Com missaris der Koningin. Zoo wordt gemopperd. Mijnheer B. is een advocaat en alweder hetzelfde bezwaar, of liever eenigzins gewijzigd. Advocaten zijn babbelaars en hebben van practische zaken geen verstand en zie je (jan aan hare zorgen toevertrouwd te sluiten, indien dit noodzakelijk blijkt. Wij cursiveeren die laatste woordenwant op de noodzakelijkheid komt alles aan. Wanneer de Nederlandsche veestapel besmet is door mond- en klauwzeer b. v., dan de deur dicht. Niets naar binnen I Tegen zulk een maatregel mag niemand zich verzetten. Maar als blijkt, dat al sedert geruimen tijd het kwaad geweken is, dan mag ook met volle door meteen den fabrikant, den koopman, den kracht verlangd worden: «De deuren weer landbouwer of den handelaar, (de practische open en nu geene belemmeringen meer 1” lieden) ook vallen. -Hoe practiscb voorwaar! ®n als nu, na alle aangewende moeite, de In een Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG van aan- De ambtenaar van het gevangenisstraf van één jaar. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 oent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7| cent. Rij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever MH IIS- El linEIITEVEIE- IILIII 101)11 Fll IESLI II).

Friso nl | 1898 | | pagina 1