I ZATERDAG 29 OCTOBER 1898. No. 86. Nieuwstijdingen. r Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG beraad genomen. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H- BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM van het tramstation af tot Marssum. De tocht heeft in alle opzichten goed vol daan. voor den naar Brieven en Berijhten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uitei lijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Te Leeuwarden had Donderdag langs den nieuw aangelegden stoom-tramweg een Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bü den Uitgever zeggenwaar men aanbiedingen doet, altijd bij gemeld, Kruys nooit. Acht< en twintigste Jaargang. In het vertrouwen dat de beide Kamers der Staten-Generaal hare goedkeuring aan het boven bedoelde wetsontwerp niet zullen onthouden wenden zij zich thans ook tot het publiek met proefrit plaats over een afstand van 5 K.M., het dringende verzoek er toe bij te dragen, dat het tot slagen van dit voor onze nationale zuivelbereiding zoo gewichtige plan worde ver zekerd door geldelijken steun het bijeenbrengen Aan den aanleg van het verlengde van den van het vereischte kapitaal te verleenen. Eene circulaire met bijgevoegd inteekenbiljet is dezer dagen daartoe rondgezonden. De heer F. W. N. Hugenholtz, jr. ganger bij de afdeeling Schiedam van Nederlandschen Protestantenbond, heeft aanleiding van een schrijven van het bestuur dier afdeeling, zijn ontslagneming ingetrokken. De Minister van Marine brengt ter alge meene kennis, dat, blijkens ontvangen bericht van den directeur en commandant der marine te Willemsoord, de vlet van Hr. Ms. schoener Argus op zee is verloren geraakt. Het vinden van dit vaartuig behoeft derhalve geen aanleiding tot ongerustheid te geven. Naar voor de zooveelste maal gemeld wordt is er weer ernstig sprake vaudat de 1 heer Van ’t Kruys zijn betrekking te Groningen met Mei zal verwisselen met een der beste i »Dirigentenstellen” in Duitschlandop schitte rende voorwaarden. Hij heeft het voorstel in beraad genomen. Zou de heer Van ’t Kruys niet eens willen hem telkens zulke mooie Bij anderen wordt dit er maar bij den heer Van ’t Amst Ct. In de Nuts vergadering te Stiens werd door den heer P. Schmidt Schaaff verslag uitgebracht over den toestand der bewaar school, dien hij vrij gunstig noemde. Het schoolgeld van 80 tot 90 leerlingen had der- I tig gulden meer bedragen dan ’t vorig jaar. Jammerdat het verzuim zoo groot was. Onverschilligheid was in dezen de hoofdoorzaak. En toch verdiende de instelling meer waar- deering, die sedert de oprichting aan meer dan elfhonderd kleinen ten zegen is geweest. Had men vroeger altijd met geldgebrek te kampen, thans was er al een batig saldo van even over honderd gulden. Toch werd den begunstigers op ’t hart gebonden zich daarom vooral niet te bekrimpen, indien de lijst werd aangebodenwant wanneer gebouw, hulpmid delen en belooning van personeel de gewenschte verbetering erlangden, zou beslist een nadeelig saldo moeten komen. Aan mejuffrouw A. Brouwers, die bij betrek kelijk kleine bezoldiging veel toewijding toonde, werd een woord van dank toegebracht. Afdreiging. Een ergerlijk kwaaddat met tusschenpoozen van jaren herhaaldelijk het hoofd opsteekt en dan tot de grootste onaan genaamheden aanleiding geeft, wordt, naar het N. v. d. D. vernam tegenwoordig weer te Amsterdam bedreven, ’t Is chantage of, zoo- als het nieuwe Wetboek 't noemt: afdreiging. Een meer of minder talrijk troepje individu’s houden op klaarlichten dag, in de drukste straten, den een of ander aan en dreigen hem met de beschuldiging in het openbaar van de ergerlijkste onzedelijkheid, wanneer niet dadelijk een rijksdaalder wordt gegeven. Eerst pro- beeren ze ’t op gemoedelijke, ja beschermende manier: >we hebben ’t wel gezien, we zijn met ons zessen, maar we willen je niet in het onge luk storten Kom, geeft nou maar een rijks daalder dan bent u van ons af!” Wanneer de aangesprokene dan ,weigert vervolgen ze hem met de gemeenste scheldwoorden en grove verwenschingen. ’t Is te hopendat een moedig mandoor hen lastig gevallen zich de moeite en onaan genaamheden getroost zijn belagers door de politie te doen vatten, opdat door een strenge straf een einde kunne gemaakt worden aan een schandaal, waartegen niemand gevrijwaard is. De toestand van mr. Van Deldenlid der Tweede Kamer, beeft, volgens uit Deventer ontvangen berichteneen ongunstige wending genomen. Verlamming en bewusteloosheid zijn ingetreden zoodat de geneesheeren geen hoop op herstel meer geven. De crisis te Parijs. Ten gevolge van het onregelmatige in het aftreden van den Minister van Oorlog Chanoine voor de volle Kamer, spreekt men opnieuw van het bestaan van een militair complot. In elk geval spreekt uit het feit, dat na Cavaignac en Zurlinden ook generaal Chanoine, de derde Minister van Oorlog in het kabinet-Brisson om dezelfde reden ontslag neemt, duidelijk het conflict tusschen militaire en burgerlijke macht. Vele afge vaardigden zijn er van overtuigd dat generaal Chanoine reeds geruimen tijd het plan koes terde om zich met eclat terug te trekken, ten einde de verwarring van den politieken toestand te vergrooten om daarvan het leger te doen profiteered Inderdaad zijn velen overtuigd dat een militaire coup lang niet zoo hersenschimmig is als men wel meent en dat het zeer noodig is om van nabij de handelingen der militaire chefs na te gaan. Het zal den onbevangen beoordeelaar moei lijk vallen zegt de Köln. Zeit. de daad van Chanoine niet met verraad te betitelenwant wie een maand lang zich homogeen met het Ministerie verklaart, aan welks beraadslagingen hij deelneemt, en dan bij de eerste zitting der Kamer zegt, dat hij van het begin af een tegenstander van dit Ministerie is geweest, ja, nog op cynische wijze voor zijn houding als reden opgeeftdat bij in het belang van het leger heeft willen handelen, zoo iemand is een verrader. Maar welke regeeringstoestanden legt het korte ministerschap van generaal Chanoine bloot! zegt bet blad. Iedereen moet het na de terugtreding van Cavaignac duidelijk zijn geworden, dat bij de zaak-Dreyfus feitelijk niet de hoofdzaak is het wel of wee van een on gelukkige of een rechterlijke dwalingdoch veeleer dit, dat daardoor een der etterbuilen van het staatslichaam is getroffen, waarvan het slechts door amputatie van het geheele lid kan worden genezen. Hoe het conflict zal eindigen? vraagt de Köln. Zeit. En baar antwoord is: Als niet alles ons bedriegt, dan is het zaad van de derde Republiek rijp om gemaaid te worden. Dr. Leyds, de gezant der Zuid Afrikaan- sche Republiekis van ’s-Gravenhage naar Amsterdam vertrokken. Van daar gaat hij naar Brussel, teneinde bij het Hof van Koning Leopold te worden geaccrediteerd. De Russische gezant te Konstantinopel is naar Livadia vertrokken om een eigenhandig geschreven brief van keizer Wilhelm aan den Tsaar te overhandigen. In toonaangevende politieke kringen wordt als zeker aangenomen, dat de Duitsche Rijksdag den 29en November door den Keizer zal worden geopend’ De Keizer wordt tegen den 20en uit Palestina terug verwacht. Het Duitsche Keizerpaar is te Haifa aan wal gestapt en door de bevolking met geestdrift ontvangen. Eerst gaan nu de Keizer en zijn gemalin per rijtuig naar Caesaria en vandaar naar Jaffa. Donderdag is de tocht naar Jeru salem aanvaard, waar de deelnemers aan de officieele plechtigheden reeds zijn aangekomen* Een deel van het goud en zilver, dat onlangs bij een landbouwer in den Grooten IJpolder ontvreemd werdis in de Bank van Leening te Halfweg in beslag genomen. De daders zijn tot nog toe onbekend. Een Reuter-telegram meldt dat in den omtrek van Saloniki een hevige cycloon gewoed heeft, tengevolge waarvan een karavaan van 47 menschen en 100 paarden verdronken is. De orkaan beeft groote verwoestingen aange richt de telegraaflijn, de viaducten, de tunnels van den spoorweg naar Saloniki en een klooster zijn vernield. BOLSWARD, 27 October. Gisteren avond werd in het hotel sTuininga” de jaarvergadering gehouden van de vereeniging sTuinbouw”. Deze vereeniging bestaat reeds ongeveer 40 jaar en heeft ongetwijfeld een zeer nuttigen werkkring. Zij stelt zich n. 1. ten doelper- ceelen bouwland aan mingegoeden te verhuren tegen billijken prijs. Tot dat einde huurt de vereeniging zelf van H.H. gasthuisvoogden eene oppervlakte grond van 26572 c.A., dat, op een klein gedeelte na, ‘t welk voor weiland gebruikt wordt, en in bouwland herschapen en in 457 perceelen gesplitst is. ’t Geheel is ver deeld in twee afdeelingen le »deHoogeFenne” ingang aan den Sneekerweg, 2e de Robijnsche Fenne, die voor 1/4 aan de gemeente Bolsward behoort, ingang aan de Knossingerlaan. Al naar gelang de grootte en de betere of mindere ligging der perceelen, wordt daarvoor een verschillende huurprijs betaald. Een enkele, die voor een goed deel uit dien ubouw” zijn bestaan moet vinden kan 4 tot 5 perceelen in huur bekomen, de anderen minder, ’t Bestuur der vereeniging bestaat uit de heeren: P. J. Fennema, Voor zitter, K. H. Laagland, Secretaris-Boekhouder, G. J. Keilman, B. D. Eerdmans en R. Smits, de laatste vertegenwoordigende het college van gasthuisvoogden. Opzichter over den bouw is P. Leverland, bode der vereeniging W. Reinouts. Jaarlijks nu in de maand October of de eerste helft van November vergaderen de huurders, 70 a 80 in getal, met het Bestuur. Op die vergadering worden de belangen van de vereeniging met het Bestuur en onderling besproken en ook gisteren avond was die ver gadering zeer geanimeerd. De traditioneele sGouwenaar”, de koffie met koek, in één woord het echt huishoudelijk gezelligeontbrak ook nu weer nieter heerschte een prettige toon en uit alles bleek, dat bet der vereeniging door het doel der vereeniging door het Bestuur ferm behartigd door de leden niet uit het oog wordt verloren. Dat de vereeniging bloeie 1 BOLSWARD, 27 October. Heden avond vergaderde de Raad dezer gemeente. Van de 13 leden, ontbraken er 4 tengevolge ziekte of huiselijke omstandigheden. weg wordt druk gewerktzoodat vermoedelijk reeds in het laatst der maand December a.s. de lijn Leeuwarden MarssumBeetgum BerlikumWier voor het publiek verkeer zal geopend worden. De Minister van Oorlog heeft den len luit. F. H. van der Kop, van het le reg. inf. te Leeuwardenaangewezen tot het doen van krijgsgeschiedkundige nasporingen in de pro vinciale- en gemeente-archieven der provincie Friesland. Voor de Rechtbank te Leeuwarden is de volgende zaak behandeld De werkman H. de Boer, te Hindeloopen lag den 25 September 1.1. ’s avonds ruim half elf reeds te bedtoen er aan de klink van zijn voordeur gerammeld en er geroepen werd. Zijn zoon Tjibbe stond op, opende de voordeur en zag daar toen de werkman Yge VI. staan, die vroeg: »Wat heb jou met Jan te doen?” iNiets” was zijn antwoord en daarop kreeg hij zoo’n slag tegen het hoofddat hij zijn vader te hulp riep. Toen stond deze ook op en ging er heen. Yge was toen op straat waar bij met een stok stond te zwaaien en hem ook tegen het hoofd raakte, maar hij kon niet zeggen of dit opzettelijk geschiedde. Zijn zoon Tjibbe wist dit ook niet, maar wel dat Yge met zijn stok in het rond zwaaide en zijn vader toen een slag tegen het hoofd kreeg. De Subst. Off. van Justitie, mr. H. G. van Sonsbeeckdie den slag aan Tjibbe niet aan beklaagde had te laste gelegd wijl daarvan deze alleen kon verklarenacht wel degelijk opzet aanwezig toen beklaagde met zijn stok zwaaiende den vader raakteen vorderde de veroordeeling van beklaagde tot 7 dagen ge vangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. Het hoofdbestuur van de Friesche Maat schappij van Landbouw heeft besloten een adres aan de Koningin te richten, met het verzoek, als België zijn grenzen niet beter openstelt voor den invoer van ons vee, dat de regeering dan represaille maatregelen zal nemen. Een Proefzuivelboerderij. Bij Koninklijke Boodschap van 2 Juli 1898 is een ontwerp van wet bij de Tweede Kamer der Staten Generaal ingediendwaarbij (als suppletoire begrooting van Hoofdstuk V der Staatsbegrooting van 1898) door den Minister van Binnenlandsche Zaken de noodige gelden worden aangevraagd voor de stichting van een nieuw gebouw voor het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn, zoowel met het oog op de eischen van den algemeenen dienst aan dit proefstation, als ten einde een goede lokaliteit en inrichting te verschaffen aan de bacteriologische afdeeling dezer instelling. Alsmede een bedrag van f 15,000 voor de stichting van een proefzui vel boerderij, verbonden aan het Rijkslandbouwproefstation te Hoorn. Een geschikt terrein voor de stichting dezer beide gebouwen is door het gemeentebestuur van Hoorn kosteloos aan het Rijk aangeboden. F’ BLAD VOOR FRIESLAND. 1 .i'inüi'lUtïti JIMS- IJ IIIU.II I I J 111.

Friso nl | 1898 | | pagina 1