I I I 1 I il S rag I I 4- I I I IftS ZATERDAG 5 NOVEMBER 1898. Veeinvoer in België N ieu wsti j dingen TWINTIGSTE JAARGANG. Acht No. 88. EN’ Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG de statuten in de St. Ct. zijn opge- »De Koninginne «Als zij haar heilgebed Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. Prijs der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lag Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever UITGEVER: Y KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM meer heeft beloofddan het nu dat het alzoo zijne belofte heeft ge- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiteiljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. Sedert de beperkte openstelling der Belgische grenzen voor ons vee die vrij wel gelijk staat met niet-openstelling zijn er tal van couranten artikelen verschenendie op bet onbillijke van eene dergelijke regeling wezen. Ook in het hoofdartikel van Friso van 2 November wordt daar de aandacht op geves tigd. En zeer zeker te recht. Want gaat men na wat omtrent deze kwestie al gesproken is, dan staat onwederlegbaar vast, dat België geeft en schonden. Al is het schenden van eene belofte zeker laakbaar, meer kan men België echter niet verwijtenwant gaat men de argumenten na die gebruikt worden om den invoer te beper ken, dan moet eerlijk worden toegestemd, dat ze niet geheel ongegrond zijn. België zegt n.m. dat in ons land nog mond en klauwzeer voorkomt. En dit is ook inder daad het geval. In het zuiden van Limburg heerscht deze ziekte zeer ergbijna huis aan huis, zooals dat vorig jaar in Friesland het geval was. Ook in Zeeland komt de ziekte voor en nu pas dezer dagen is de ziekte in Gelderland als geweken verklaard. Nu komt de ziektehet is waarook in België voor, meer zelfs dan in ons land. Maar binnenslands zoekt België de ziekte door krach tige maatregelen te bestrijden. Is het dan niet nationaal dat zij, deze binnenlandsche bestrijding al lastig genoeg vindende, geen vee meer binnen wil laten dat ook ziek kan zijn. Vandaar de quarantaine van 10 dagen. Wordt er nu ziek of besmet vee aangeboden dan wordt dit in tien dagen kenbaar en niet toegelaten, dus teruggezonden. Maar er is meer. België is sedert 1895 met grooten ernst bezig om de tuberculose (gortigheid) onder het rundvee te bestrijden. In één jaar gaf het daarvoor zelfs meer dan een millioen uitom den veestapel maar zoo spoedig mogelijk van deze vreeselijke kwaal te bevrijden. Dat het nu alle buitenlandsche tuberculeuse koeien aan de grenzen keert, ligt voor de hand. Vandaar dan ook dat het de dieren die zich in quaran taine bevinden, met tuberculine laat inspuiten om te ontdekken of zij al of niet met deze ziekte behept zijn en zoo ja, ze onverbiddelijk weigert. Nu zien die geweigerde koeien, die op tuberculine gereageerd hebben er vaak zoo gezond mogelijk uit, waarom het voor de be langhebbenden die alléén op de uitwendige gesteldheid der dieren af kunnen gaanhard isdat zulke runderen weer naar Nederland terug moeten. Maar onder de gegeven om standigheden kan men daar België zeker geen grief van maken. Waf wij van onzen kant echter wel kunnen, dat is, om te trachten zoo spoedig mogelijk aan de wenscben van onze Belgische naburen te voldoen door 1° met alle krachten het mond- en klauwzeer te bestrijden en 2° ook in ons land wettelijke bepalingen tegen tuber culose te maken. Met het eerste genoemde staan wij bij de Belgen niet achter, maar met de bestrijding der tuberculose wil het bij ons nog maar niet vlotten. Wel zuiveren enkele veehouders hun waarvan nomen. De vereeniging stelt zich ten doel den zee man onverschillig van welke nationaliteit of geloofsbelijdenis, zoowel in onze havens als op zee godsdienstig en zedelijk te verheffen, hem zooveel mogelijk te onttrekken aan de gevaren, die hem bedreigen in de maatschappij en hem geneeskundige en heelkundige hulp te ver schaffen waar hij die onder omstandigheden zou moeten ontberen. Een reus in zijn soort. Niettegenstaande het slechte vruchtenjaar exposeert de firma Peyra en Zoon, Utrechtschestraat 76 te Amster dam een eetbare cantaloupdie het enorme gewicht van 110 pond bereikt heeft. Daar zoo’n reuzenvrucht voor één tafel wel wat a] te veel is, wordt zij bij het gewicht verkocht, Vreemdelingen op de beurs. Een Russisch tourist, die onze stad bezocht en een bezoek aan de beurs brachtzendt aan het Ilbl. een schrijven waarin hij klaagt over de wijze waarop hij daar behandeld is. Hij had zich, al kijkend naar het ongewone schouwspel der handelende en verhandelende menigtebegeven in den effectenhoek en werd daar onverwacht door een paar beursbezoekers aangegrepen en onder groot geschreeuw heen en weer geschud. De vreemdeling, die onze taal niet machtig is, werd door beursbeambten ontzet, die hem beduidden, dat de effectenmannen geen vreemdelingen in hun hoek dulden. Gelukkig kwam deze ver klaring bijtijdsanders waren er misschien ongelukken gebeurd, daar de zoo onbeschoft aangevallen Rus reeds zijn revolver had gegre pen om zich te verdedigen. Het is niet voor het eerst dat klachten ge hoord worden over de houding van zekere beursbezoekers tegenover vreemden. Wanneer de effectenboek verboden terrein isdient dat op duidelijke wijze bij den ingang vermeld te worden, of bebooren zij die voor hun vermeend uitsluitingsrecht opkomen dat op beschaafde wijze te doen. Het geeft al een allerwonder- lijksten indruk van de manieren van een deel onzer handelaarswanneer dergelijke dingen voorkomen Daartegen behoort de Beurscom- missie, of wanneer deze onmachtig is, de over- groote meerderheid der beschaafde beursbezoekers met kracht op te komen. Amsterdamsche Courant. Zaak Dreyfus. De Droits de l’homme deelt mee dat het Hof van Cassatie besloten heeft alle vroegere ministers van oorlog te beginnen met Mercier en te eindigen met Chanoine, te hooren. Eenigen tijd geleden werd medegedeeld dat een geheimzinnige gast in de gevangenis op den Mont Valerien was ondergebracht. Wie kan dat zijn heeft men gevraagd. Een generaal, een pretendent, misschien Dreyfus? De Aurore spreekt er over in een artikel, getiteld »Het mysterie van den Mont Valerien” en de Droits de l’homme wijdt er een entre-filets aan met het opschrift: »De gevangenen van den Mont Valerien.” De ongelooflijkste voorzorgs maatregelen zijn genomen om alle onbescheiden heid onmogelijk te makenzegt de Aurore. Het blad weet voorts mee te deelen dat de vensters van de vier vertrekken voor gevangen officieren eiken nacht verlicht zijn. En de Droits de l’homme, de vraag stellendWie zijn ze antwoordt daarop, dat zij de namen spoedig mee zal deelen. In houd van het Friesche Tijdschrift •»Sljucht en Bjucht”. 5 November 1898. Feikje Damsma M. Miedema. It beite len J. B. Schepers. Memme-smert, Piter. Koartswyl. Tsjinwierje (mei plaetsje), D. II. Z. Briefwiksel, D. De jongeman te Winterswijkdie op jacht bij het springen over een sloot een schot hagel in den buik kreeg, is aan de gevolgen overleden. Friesche paling! Men schrijft uit Harlingen aan de N. R. Ct.: Hier is binnengeloopen een sleepbootdie een visschersscbuitgeladen met 22,000 pond paling van Kopenhagen naar Stavoren had gesleept. Deze paling moet vandaar als Friesche waar naar Londen worden vervoerd. Men weet hoe de Londenaars den aan voer van Friesche paling onder sterke controle houden hoe ze in eigen schuiten moet worden aange voerd en in de stad aan de Theems afzonderlijke ligplaatsen voor die schuiten worden gereser veerd, opdat men toch de zekerheid zal hebben van echte Friesche paling uit de meren te koopen. Volgens het Vad. zullen weldra de kleuren der binnen- en buitenlandsche briefkaarten omgeruild wordenzoodat de binnenlandsche blauw en de buitenlandsche rose zullen worden. Naar uit Deventer gemeld wordt, was de toestand van mr. A. van Delden Dinsdag iets gunstigerde patiënt had uit zich zelf om voedsel gevraagd. Waarschijnlijk is de ziekte veroorzaakt door bloeduitstorting in het rugge- merg. Door den rector-magnificus der universi- teit te Amsterdam zijn tot dusver voor de eerste maal ingeschreven 182 studenten t.w.bij de faculteit der Godgeleerdheid 31 idem rechts geleerdheid 25, idem geneeskunde 73, idem wis- en natuurkunde 38 en idem letteren en wijsbegeerte 15. Het Indisch Militair Tijdschrift gaf ter gelegenheid van de inhuldiging in September een feestafleveringwaarin o.a. voorkomt het volgende gedicht, door Si Anoe, gericht aan H. M. Koningin Emma: »Het kind hebt gij geleerd voor alles mensch te blijven Der Koningin getoond hoe liefde liefde kweekt, nHaar, die besturen zal, wist gij in t hart te schrijven »Ik wil dat uit mijn daan meer recht dan machte spreekt. »Gij hebt haar rondgeleid waar ongeluk’gen wonen »Waar zij de weelde vond: bet leen’gen van de smart. »Gij bracht haar tot het volk, opdat dit zelf kon toonen »Dat wat historie schrijft nog voortleeft in zijn hart. »U dankt gansch Nederlanddat het zijn’ Koninginne udat zij haar volk reeds kent. »En gansch dat volk stemt in, is één met zijn Vorstinne voor u ten hemel zendt.” Ten behoeve van zeelieden. Te Amster dam is opgericht de sNederlandsche vereeniging ten behoeve van zeelieden van elke nationaliteit” beslag van tuberculeus (gortig) vee, door hun vee met tuberculine te laten inspuitende gezonden aan te houden en de zieken te ver- koopen. Maar door het aan de markt brengen van die zieke meestal schijnbaar gezonde dierenwordt de algemeene gezondheids toestand feitetijk slechter. Want nu worden deze gortige koeien vaak aangekocht door veehouders, die een geheel gezond beslag heb ben waaronder ze dan werken als een rotte appel in de mand. Neen, wij moeten hebben, algemeene wette lijke bepalingen op eene ziekte die de oorzaak van het sluiten der grenzen is en onze eigen veestapel ondermijnt. Eene Staats-commissie waarvan de wakkere voorzitter der Friesche maatscb. v. landbouw lid is, is reeds werkzaam ter voorbereiding van deze bepalingen. Laat deze nu niet te lang praten maar vlug werken, dan slaan wij de Belgen hun geduchtste wapen uit de band. Dan behoeven wij niet meer te zeggenze hebben ons vroeger wat te veel beloofd, maar eigenlijk hebben ze gelijk. Dan is het roepen om repressaille maatregelen niet meer noodig en zal iedere buitenlandsche re- geering moeten erkennendat wij aan onzen veestapel doen wat mogelijk is om baar gezond te krijgen Dan, maar ook dan eerst, is het recht aan onze zijde. X. Pedir expeditie. Van eene zjjde, die het Bat. Nbl. niet noemen mag, doch van wier betrouwbaarheid het zich verzekerd kan hou den, vernam het het heugelijke bericht, dat ons optreden te Pedir met enorm succes is bekroond geworden, zóó dat men in een niet ver verwijderde toekomst met vertrouwen een volledige en duurzame pacificatie van de land- I streek kan tegemoet zien. In de zittingzaalop de griffie en in de getuigenkamer van het Gerechtshof te Leeuwarden is bet portret van H. M. de Ko ningin, zooals dat ter landsdrukkerij is gedrukt, in bruine lijst met vergulde kroon opgehangen. Blijkens een antwoord van de H. U. 8. M. aan de Kamer van Koophandel in zake de kilometerboekjes blijkt, dat genoemde maat schappij nog in onderhandeling is met de Maatschappij tot Expl van Staatsspoorwegen waardoor houders van kilometerboekjes weer gebruik zullen kunnen maken van de gemeen schappelijke lijnen. Naar de N. R. Ct. verneemt, zal het 70-jarig bestaan der Kon. Mil. Academie te Breda niet op officieele wijze worden herdacht. Op 24 Nov., den herinneringsdag, zullen de cadetten met toestemming van den kolonel- gouverneureen voorstelling gevengevolgd door een bal. Dit feest zal echter een geheel intiem karakter dragen. Tengevolge van de aanschrijving van den Minister van Oorlogdat onderofficierendie minstens 10 jaren dienen en een gunst ver dienenin verschillende vakken les kunnen ontvangen, is bij het regiment grenadiers en jagers voor die onderofficieren een cursus ge opend in boekhoudenFranschDuitsch en aardrijkskunde. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig Koetei, onder bevel van den luit, ter zee 1e kl. E. F. T. Bik, 31 Oct. van Columbo ver trokken. FRIS IILIII IM FRIESLAMI. II El IIS- H IIIIF.IIIEVIIE- e r I I il

Friso nl | 1898 | | pagina 1