Twee keizers. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1898. No. 89. Binnenlandsche Berichten. Acht Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG quaestie? Om ’t bezit J r Y- KUIPERS, FIRMA H BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. dan den eersten Caesar En toch er al machthebbenden hoe Engeland zonder loting ingelijfd bij de Hiertegen beeft Mr. Besier Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. Prijs der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement Is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever bevordering En om welke te zien oi 'l En daar trekt deze monarch met zijne gemalin Oogenscbijnlijk dus twee als ’t ware ter bedevaart naar Palestina. vtrschillende meeningen, terwijl toch bij beider Zeker de tocht geschiedde op geheel andere inzicht het vrede bovenal” ten grondslag ligt. wijze dan de vroegere der twaalfde en dertiende van zeker punt in ’t Schutterij wet. Een en zeventig jaren is het ruim geleden dat deze wet in werking trad en onder haar vigeur is zij altijd verkeer delijk toegepast en uitgevoerd, wat betreft de inschrijving tusschen 15 Mei en 1 Juni, van diegenen, welke, ofschoon in eene andere ge meente reeds ingeschreven, sedert de laatste inschrijving in eene nieuwe gemeente zijn komen wonen Verplichtte hen hiertoe art. 4 van het Kon. Besl. van 21 Maart 1828 (St. BI. no. 6), thans is bij Kon. Besl. van 17 Oct. 1898, opgenomen in St. Bl. no. 220. uitge maakt, dat deze verplichting tot aangifte ter inschrijving niet uit artt. 1 en 6 der schutterij- wet kan worden afgeleid. Mr. L. C. Besier was te Utrecht voor de dienstdoende schutterij ingeschreven, doch vrijgeloot. Hij vestigde zich later te Middelburg en, aangezien hij zich niet tusschen 15 Mei en 1 Juni ter inschrijving had aangegeven, werd hij aldaar ambtshalve ingeschreven en d.d. schutterij. beroep ingesteld, wat tengevolge had dat zijne ambtshalve inschrijving vernietigd werd, wegens strijd met de wet. In de maand October zijn bij het Kol. Werfdepot voor den Ind. dienst aangenomen: 91 Nederlanders, 6 Duitschers 13 Belgen, 2 Zwitsers en 2 Luxemburgers, totaal 114. Van de verschillende korpsen van het leger hier te lande werden overgenomen39 onder officieren en minderen. Zoodat de totale werving 143 bedroeg. Onder de aangenomenen bevinden zich 40 miliciens, die voor den tijd van 2 jaar bij het Ind. leger worden gedetacheerd, onder de over- genomenen 3 onderofficieren die voor 4, en 15 Deze schepen zijn alle bestemd voor Oost- Indië. Als bewijs voor den gunstigen loop der werving bij het korps mariniers moge dienen, dat sedert 1876 nog niet zoovele personen in één maand werden aangenomen, als in October. Hun getal bedroeg ruim 70 man. Bij de uitgever W. A. Eisma Czte Leeuwarden, is verschenen het eerste nummer van het Geïllustreerd Tuinbouwblad. In het voorwoord wordt gezegd, dat behalve de drie groote rubriekenvruchtenteelt, groententeelt en bloemisterijenz.de lezers er geregeld in zullen vinden wat hun belangstelling zal kunnen wekken, oogstberichten, enz. terwijl verder ook de illustraties niet zullen ontbreken. Teleurgestelde liefde. Te ’s Gravenhage heeft een persoon wegens teleurgestelde liefde een dienstbode met een dolkmes aan de keel verwond. Ofschoon aanvankelijk de toestand der gekwetste zich gevaarlijk deed aanzien verkeert zij thans buiten gevaar en wordt in het gemeente-ziekenhuis verpleegd. De dader is gearresteerd. LEEUW ARDERADEEL7 Nov. De ge meenteraad heeft heden eene instructie vast gesteld voor de gemeente-geneesheerenbelast Uit W.-Indië repartrieerden 7 militairen allen herkomstig van Suriname. Provinciale Staten van Zeeland hebben den termijn voor het in exploitatie brengen van de stoomtramwegen BrouwershavenSteen bergen en HulstWalsoorden verlengd en aan de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt in Zeeland een subsidie ver leend ten behoeve van de paardenfokkerij, tot een maximum van f 3250 of jaarlijks f 400. Men verneemt dat na een langdurig onder zoek naar den geestestoestand van den gepension- neerden kapitein Vemer, deze wegens moord op twee vrouwen in de Weimarstraat te ’s Graven hage, verwezen is naar de openbare terechtzitting en dat hij weldra zal terechtstaan. Overreden. Te Waarde is een knaap door een met bieten beladen wagen overreden hij was terstond dood. Nabij de halte Plattenburg viel een horloge maker uit Arnhem tusschen twee rijtuigen van den lokaaltrein van Zutphen naar Arnhem. In zijn val sleepte hij den conducteur, die hem grijpen wildemee. De conducteur viel ter zijde van de baan doch den ander gingen de wielen over het been, dat geheel verbrijzeld werd. De ongelukkige werd in het diaconesse- huis te Arnhem opgenomenzijn toestand is hoogst zorgelijk. Naar men verneemt is de zeildag voor Hr. Ms. pantserdekschepen Bolland en Friesland op 15 December, en die voor Hr. Ms. pantser- scbip Piet Hein op omstreeks 1 Januari a. s. bepaald. eeuwen. Van een barrevoets gaan was natuur lijk geen sprake. Ook het oude Palestina is gemoderniseerd. Men reist tegenwoordig naar Jeruzalem en zoo ongeveer naar al de «gewijde” plaatsen in de omstreken per spoor en spreekt er door middel der telegraaf, evenals ten onzent, officieren Maar een kruistocht is en blijft een kruis tocht. Onder wapengekletter werd hij niet ondernomen en er kunnen lieden der politiek Belgen, 1 Zwitser gevonden wordendie ook in deze reize de j van i ons wel. dat ze groot gelijk hebben Rusland en Frankrijk hetzelfde Het ontwapeningsvoorstel zou eenige «vrije” dus boofdzakelijk de kleinere Staten omvatten. Wat daarvan nu waar is, zal te zijner tijd moeten blijken. Dan zullen zich vragen genoeg ter beantwoording voordoen en zullen er moeie- lijkheden rijzen, die tot heden nog niet waren voorzien. Vooreerst is ’t reeds genoeg te weten, dat een machtig vorst, als die van Rusland, geen oorlog wenscht, janog meer, dat hij eene poging waagt om die nooit weder te doen losbranden. Een woord van hulde dus aan keizer Nicolaa.s, den vrede-keizer En in éénen adem voegen we daaraan een zelfde woord toe aan «der Reise Kaiser” Wil helm II van Duitschland. Ook deze is eene persoonlijkheid, die bij voorkomende gelegen heden een woord durft mee te spreken. Her innen n we ons zijn kloek telegram aan Paul Krüger na den verraderlijken inval van Dr. Jameson in de Transvaal. Keizer Wilhelm II onderneemt reizen naar Oost en West, naar Zuid en Noord en over tuigt zich derhalve met eigen oogenvan wat daar ook buiten Duitschland goeds of verkeerds is. Wij denken nog aan ’t bezoek van Z. M. ten onzent en hooren als ’t ware steeds de woorden bij het nederleggen van een krans op ’t graf van den eenvoudigen bierdragerszoon den grooten admiraal De Ruyter: «Voorwaar, ’t Was Nicolaas, het is geen klein volk, dat zoo zijne helden wien ’t bedroefde, dat de natiën zich onderling waardeert!” tot de tanden wapenden, om zoo het noodige respect te verwerven. Brieven en Berijbten, de Redactie betredende franco aan dit adres, uiteilyk Maandag en Donderdag middags 1 unr. Advertentièn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. Als keizers zoo spreken, mogen leeken hooren en ook een beetje mee oordeelen. En dan zegt het koele verstand: «vrede, vrede! Wat beteekenen al die oorlogen? Zij zijn menschen-moordenarijen op groote schaal!” j In alle landen, waar aan letterkunde maar L men ver- van epistels, die den oorlog verfoeien, j zoo nog dezer dagen zagen we ’t en Frankrijk allerlei oorlogstoe- bereidselen namen om’t mocht er eens miliciens die voor 2 jaar bij dat leger zijn toegelaten. Aan die 143 personen werd aan handgeld uitbetaald de som van 27540 gulden. In de afgeloopen maand vertrokken naar O.-I. 3 detachementen onder geleide van 9 i ter sterkte van 9 onderofficieren en 130 minderen van verschillende nationaliteiten en wel: 71 Nederlanders, 12 Duitschers, 24 en 1 Luxemburger. Uit O.-Indië keerden terug 3 onderoff. en staatkundige doeleinden meenen 11 minderen wegens diensteindiging of wegens Voor ’t naaste hopen wijziekte. i en dat daarbij verder blijke het grootste staatkundige belang voor geheel de beschaafde wereld het behoud van den vrede Want groote rijken hebben evenzeer be lang bij de inkrimping der budgetten van oorlog en marine als de kleine mogendheden. Daar zeilt of liever stoomt, op geheimzinnige wijze nog wel eene oogenschijnhjk prachtige vloot uit de Spaansche havens om in minder dan geen tijd door meer moderne Amerikanen vernietigd te worden. Weg, plotseling weg, al die millioenen, door zoovele nijveren in den lande noode geofferd Vap ganscher harte hopen wedat de van zijn bedevaart terugkeerende keizer Wilhelm II van Duitschland den Tsaar aller Russen ontmoet en beide monarchen elkander als Vrede vorsten omhelzen en de vrede steeds het baak is, waarop ze blijven koersen Dan vooral zullen ze mannen van beteekenis zijn, ook in de ons wachtende twintigste eeuw. H. Zoo lang de hebzucht der menschheid niet is afgestorven, zal die lang verfoeide oorlog wel blijven bestaan. Van militairen kant is natuurlijk verzet te wachten en dat de heeren j generaals en kolonels nog al wat in ’t midden In onze eigene Oost-Indische kolo- hebben te brengen, is mede dezer dagen duide- we sultans of soesoehoenansdie lijk gebleken. Niet in ons landgelukkig de Koningin maar bij onze zuider-buren, de Franschen, geldt zelfs de strijd om de oppermacht tusschen het burgerlijk en het militair gezag. ’i Is dus wel een daad van moed van den Tsaar aller Russen om te komen met een voor- j stel tot inkrimping der uitgaven voor legers en vloten. Het voorstel zal in eene nader te houden conferentie uitvoerig behandeld worden en we weten reeds, dat een der eerste woorden onzer jeugdige Koningin een woord van sym pathie was ten aanzien der bedoelingen van keizer Nicolaas. Omtrent die bedoelingen wordt voorbands v oI vernomen, dat, waar Duitschland en Enge- tevens keizer van DuitschlandWil land groote belangen hebben bij de levering van oorlogsbenoodigdbeden, men deze landen EN TWINTIGSTE JAARGANG. Ja, de geschiedenis vertelt van tal van keizers. Van den eersten Caesar tot den laatsten Napoleon zijn er dan ook eene menigte van die heeren geweest, ook al onder andere namen I zelfs ’t geringste is gedaanvindt als Sultan Soesoehoenan en dergelijke. Zelfs zamelingen vóór hemdien we (keizer) noemenwaren van dat gehalte. ’t Begrip keizer is zoo grootzoo veelom toe komengereed te zijn, vattend, zoo ruim, ’t Wil zoo gelijkluidend klinken met opperheerscber, almachtig gebieder, verre Afrika. Een keizer staat dan ook in de gewone volks- beschouwing verre verheven boven een koning, evenals deze boven een prinseen hertog of een graaf. Intusschen is ’t hier ook alles geen goud wat blinkt. T niën kennen we sultans of soesoehoenans nu maar eenmaal vazallen zijn van der Nederlanden. Op den naam alleen kan men dus moeielijk afgaan. Maar wij willen op ’t oogenblik spreken over twee keizerswerkelijke keizersniet van het verledenmaar van het heden. Wij willen de heerscbers van Rusland en van Duitschland zoo ter loops begroeten. Beide zijn het nog betrekkelijk jeugdige monarchen en millioenen onderdanen letten op beider gang. Maar ze hebben meerdere pun ten van overeenkomst Beide staan als ’t ware aan ’t hoofd van een Statenbond. Van Duifsch- land is dit van nabij bekend. De koning van Pruisen tv-wo ,<*u i/uhovukluu nu helm IIheeft in zijn laatste kwaliteit de op- permacbt laat 't ons zoo noemenover vrij wil laten in hunne wapeningen en als tegen- de koninkrijken BeierenSaksen en Wurtem- gewicht ook burg en verder over zoovele groothertog-, her recht wil geven, tog- en vorstendommen, over eu—w~-1—im steden en de rijkstanden Elzas en Lotharingen, dat we gerust een cijfer van dertig mogen noemen en de Czaar of Tsaar van Rusland zal al zijne kronen ook moeielijk tegelijk kunnen dragen. Behalve die van keizer zou Nicolaas er nog een achttiental andere bij moeten nemen, als die van koning van Finlandvan Kazan, van Astrakan, enz. Ook op geestelijk gebied beteekenen beide veel. Is de Tsaar het opperhoofd der Grieksch- Katholieke kerk, de keizer der Duitschers treedt op als de beschermer der Luthersche, der Pro- testantsche begrippenal toont hij zich ten uiterst verdraagzaam tegenover zijne Katholieke j onderdanen. Genoeg, beide keizers zijn gods dienstige personen en willen den godsdienst aanwenden als het fundament van Staat. En nu behoudens nog andere wellicht het laatste punt van overeenkomst: beide keizere zijn mannen van beteekenis. De negentiende eeuw zal niet voorbijgaan, zonder hunne namen met vette letters af te drukken in de boeken der geschiedenis. En hunne levensbeschrijvingen zullen daarbij uiteenloopen, hoewel de navorscber ook in dit opzicht de grootst mogelijke overeen komst zal constateeren. ’t Was Wilhelm die sprakdat in het meest sterke leger en de best uitgeruste vloot de grootste waarborg voor den vrede was te vinden. FRI n is- un ei; 11:\111 llllll IIIOII FIIIBLIlll. u UITGEVER:

Friso nl | 1898 | | pagina 1