De Pers en de Politiekc. a. WOENSDAG 16 NOVEMBER 1898. No. 91. Binnenlandsche Berichten. Buitenlandsch Nieuws. Officiéél gedeelte. Acht Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM. mibis- ei mi ui i i vm iii.ui mini FiiiEsi.ni). Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 1 v Hij zeide de tegenwoordige maatschappij het 2e suppletoir kohier De andere verpleegsters H. DUITSCHLAND. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: OOSTENRIJK-HONGARIJE. De gemeente raad te Weenen heeft dr. Poch en de moeder Vrijdngmorgen beeft het ming achtergebleven 4 Turksche officieren en Voorlich- geen vuilnisbak, kan uitspuwen. Zulk eene liederlijkheid past geen trawant, die de dienaar is eener oppermachtige Koningin. gelederen verbannen dient te worden. Het vaandel reinde banier zuiverde standaard I 41 soldaten om voor de inscheping te zorgen van het achtergebleven oorlogsmaterieel. Overal behalve te Candia waait nog de Turksche vlag naast de vreemde. Tegen het nederhalen der Turksche vlag te Candiawaar nu slechts de Engelsche wappertheeft de Porte geprotes teerd. NOORD-AMERIKA. Vrijdagavond heeft te New-York een groot feestmaal plaats gehad ter eere van generaal Miles die in antwoord op een toost onder luide toejuichingen ver klaarde, dat de oorlog den Amerikanen ge legenheid gegeven had om hunne verplichtingen jegens het moederland te erkennen voor den waardigen en machtigen invloed van ’t Britsche Rijk bij de handhaving van hunne beginselen en rechten. Ook de voorzitter, de heer Choate, vestigde de aandacht op de nieuwe betrekkingen tus- schen Engeland en Amerika. De oogst in de V. S. Volgens het maan delijkse!) rapport van het Landbouw departe- ment te Washington, bedraagt de verwachte l katoenoogst ongeveer tien millioen balen. De gemiddelde opbrengst per acre is als volgt: katoen 219 pond, mais 24.8 bushels, de Regeering dacht te nemen ter verdediging van de eer des legers, verklaard, dat de mi nisters van Oorlog en van Morine bij hunnen ambtgenoot van Justitie eene aanklacht zouden indienen tegen een boek van Urbain Gehier, »l’Armée centre la nation.” Hierop verklaarde de heer De Launay van zijne interpellatie op dit pvnt verder af te zien. Jules Guerin en drie anderen hebben te Perijs terechtgestaan wegens de ernstige verwondingen bij de ongeregeldheden van 25 Oct. 1.1. den commissaris van politie Leproux toegebracht. Zij zijn bij gebrek aan bewijs vrijgesproken, maar tot geldboete veroordeeld wegens het i van eeh verboden wapen. Te Lyon is een anarchist gevatdie zonder Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. I eene mobilisatie, alsof een plukharen zou gaan, De pers wordt gewoonlijk betiteld als »de Koningin der Aarde.” Voorzeker een naam der eere van beteekenis. «Koningin der Aardewelke heerscher zou Haar niet benijden? Een Cyrus, een Alexander, een Ceasar, een Napoleon zelfs zouden der Machtige aanbidden en Haar d’r ootmoedige opwachting maken. Ja, dat zouden ze zeker, als in hun tijd de pers dat machtige wapen ware geweest, wat bet nu is. Maar andere tijden, andere zeden. Vroeger mocht het laf heeten van een edelman de pen te hanteerendat werk was immers den monniken in de kloosters gelaten. Een edelman moest geen penmaar een zwaard hanteeren. En in alle deftigheid teekende bij dan ook, als ’t moest zijn, eene acte met een dik kruisje, terwijl de schrijver terstond gereed was met de bijvoeging: «Dit is het handmerk van den graaf N. N.die verklaart niet te kunuen schrijven, als zijnde hij een edelman. Die laatste bijvoeging doet de deur dicht. Nogmaals andere tijden, andere zeden 1 De adel heeft begrepen zal hij zich handhaven, in de eerste plaats mee te kunnen doen op het gebied der letteren. De minder-bedeelde de slaaf van vroeger, kan den man van naam ontmoeten en met hem in een minder bloedend, minder schetterend tournooi treden, als voorheen de luiden van denzelfden rang, 't Tournooi- veld is algemeen domein geworden door de pers. Het woord geldt thans meer dan het zwaard. En al mocht dit laatste nog worden EN TWINTIGSTE JAARGANG. VERGADERING van den RAAD der gemeente Hemelümer Oldephaert en Nooedwolde, op Zaterdag den 19 November 1898, des voormiddags te 9| ure. Punten van behandeling 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Benoeming van leden van- en boekhouders bij de Burgerlijke Armbesturen. 3. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om de politie-verordening voor deze gemeente aan te vullen. 4 Adres van K. Schaper e. a te Nijega om de vaarwaters aldaar in een bevaarbaren toestand te brengen. 5. Idem van J. IJntema te Koudum om het tuintje naast het Gemeentehuis gratis in gebruik te mogen erlangen. 6. Vaststelling van van hoofdelijken omslag. 7. Reclame tegen het le suppletoir kohier van hoofdeljjken omslag. Koudum, den 14 November 1898. De Burgemeester, H. M. TROM P. Blijkens bericht in de Moniteur Beige van 9 dezer is de in- en doorvoer van schapen uit Nederland, thans toegelaten langs de Bel gische tolkantoren en hulptolkantoren die reeds voor den invoer van paarden opengesteld zijn, insgelijks geoorloofd langs de kantoren en op nogmaals de ruïnen van Baalbek bezocht en ging daarna per rijtuig naar Muallakat waar ontbeten werd en van waar men per spoor naar Beyroet ging. Om 6$ uur ’s avonds ging men weder aan boord van de Hohenzollern. De stad en de haven waren prachtig verlicht. Zaterdagmorgen om 6 uur heeft de Hohenzollern Beyroet verlaten westwaarts koers zettende. Dat Cagliari op Sardinië aangedaan zal worden weet men reeds; thans echter bericht men, dat men daarna Port-Mahon op Minorca zal aandoen, vervolgens naar Carthagena koers zetten en van daar naar Cadix. De Koningin- Regentes van Spanje doet veel moeite het Keizerpaar te bewegen aan land te gaan en een bezoek aan Madrid te brengen. Reeds te Carthagena zal de hertog De Sotomayor zich aan boord van het keizerlijk schip begeven om de persoonlijke uitnoodiging der Koningin- Regentes van Spanje te overhand'gen. Men zoude in Spanje er hoogen prijs op stellen het Duitsche Keizerpaar te gast te hebbendaar sympathie in zoude zien le Staten van Noord- Amerika, die den afstand der Philippijnen willen I o-. r doorzetten. boekweit 17.3 bushels, aardappelen 75.2 bus- De Brunswijker Neueste Nachrichten bevatten i hels, eenen brief van den hertog van Cumberlandj waarbij deze nadrukkelijk zijne rechten op het hertogdom en op Hannover handhaaft. In geen dertien jaren had de Hertog zijne I aanspraken doen gelden. FRANKRIJK. In den Senaat heeft Zater dag de minister-president Dupuy, naar aanlei- ding van eene interpellatie des heeren Le 1 Provost de Launay, over de maatregelen welke standpuntdat immer en altijd moet gehand haafd worden. Eene leugenachtige pers is der Koningin ten oneere. Eene omgekochte zooveel te meer. Wij zien naar het Zuiden en herinneren ons de Panama-schandalen. Hoevele duizenden francs vloeiden daar in de zakken van zoovele redacteurs? Het Dreyfus geding is daar weder, en welke uitkomsten het zal hebben, wie zal het voorals nog constateeren En om in ’t algemeen te sprekenhoeveel goud is er niet gegeven om allerlei kwakzalvers- middelen aan den man te brengen Al die kwade praktijken evenwel, hoeveel schats zij vereischten brachten den bedrijvers --- -v--ao-- dubbele voordeelen optenzij ze door edeleDuitsche Keizerpaar, na een zeer konden nacht, I oprechte dienaren werden veroordeeld en eene misrekening maakten. Intusschen heeft bet heel wat voeten in de aarde een kwaad zoo goed als ongedaan te maken. De pers kent de politiek en de politiek kent de pers. De politiek wil hier zeggen staats- manswijsbeid overlegberekening en wat dies meer zij. ’t Is vermakelijk na te gaanhoe zeer de politiek zich van de pers bedient. Om tot zijn doel te komen, neemt men de pers in den arm, schrijft warme artikelen, die bepaald invloed moeten werken en wordt een persona- gratie. Intusschen eenmaal op ’t kussen, kent men de pers zoo goed als niet. Die bladendie bladenzoo luidt de verzuchting vandaag zeggen ze dit en morgen weer wat anders, wie is er, die daar nu op kan rekenen En als daar wendingen komen in de wufte wereld der politiek krijgen de bladen de schuld, omdat ze wel aan achterklap doenmaar zoo goed als niet ter voorlichting hebben ge- schreven Onze Kamerleden in Den Haag mogen deze getrokken, als onlangs AmerikaSpanje, zoo- woorden lezen, dra het zwaard in de schede is gestoken, blijft de pen nog doorbabbelen en hekelt alle over drijvingen, alle onrechtvaardigheden, zoodat de overwinnaar er ten slotte nog met beschaamde kaken afkomt. I Juist om deze macht, om dezen invloed heet in alle deftigheid op. de pers de Koningin der Aarde. r~'-v* »’t Staat in de courant!” »Ik heb het j tusschen Engeland gelezen 1” enz., enz., hoort deze uitdrukkingen werden geopend, de schepen bemand en al die uit den mond van talloos velen en schat daar- drukte meer, noodig tot naar de grenzen van baar gebied. De pers het morgen de dag op c t omvat geheel het terrein van Oost naar West, ’t was de pers, die ’t ons vertelde. Frankrijk bleef kalm eu gaf toe. En de groote Engelsch- man, deze houding op prijs stellende, verweet, al hoewel in zachten vorm der pers dat ze wel al wat te veel drukte had gemaakt, want dat het toch warempel nog niet op ’t uitbreken van een oorlog had geleken 1 Ochjazoo gaat het. «Het Keizerrijk is de vrede!” Sprak wijlen keizer Napoleon III en onmiddelijk rezen de papieren van waarde. Maar eenige dagen I daarna was er sprake van donkere wolken aan den politieken horizon en de papieren daalden. De pers, die? deze uitspraken over bracht, gold als orakel en duizenden bij duizen den werden gewonnen of verspeeld. De geld- I dragen politiek zegepraalderp* 1 Wij laten het voorloopig bij dit een en eenige aanleiding op een agent segoot en ver- ander. De pers is de Koningin der Aarde. volgens verscheidene anderen kwetste. Het Zulk een dienaar is een onverlaat, die uit de j Aan dezen eeretitel willen we hoegenaamd niet bleek een zijdewever Pilleyre te zijn, 42 jaar tornen. De persde goede pers is en blijft oud. eene groote macht. Maar en dit was ons te willen verdelgen. smetteloos wit, zoo komt men tot het ware doel, wij meenen onzen lezers te moeten waar schuwen tegen onvoorwaardelijk geloof, waar I zij in de armen gaat der politiek en der beurs- overste der geestelijke zusterswelke zoo vol speculatie. Dan schuilen er te veel adders opoffering eigen leven hebben gewaagd bij de onder ’t grasadders die zich zelven zoeken verpleging der pestzieken, de gonden Salvator- i en anderen ten doode bijten. Koninklijk is j medaille toegekend. F dit niet, leelijk voorzeker, verachtelijk nog kregen elk 25 ducaten als huldeblijk, meer, ’t Is en blijft ook op dit gebied maar waar, dat niet een iegelijk die Heere, Heere stootjes plaats, die getuigen roept zal ingaan. Daarom oordeelt steeds in elk geval een eigenonpartijdig oordeel. den in Den Haag mogen deze men er een bewijs van s; Zij stemmen zonder lastgeving tegenover de Vereenigdi of ruggespraakmaar zij kennen ook den invloed der pers. ’t Lust ons thanseen uitstapje te maken naar den overkant der Noordzee Daar treedt SalisburyEngelands premier ’t Stond als we weten j omtrent Afrikaansche zaken op gespannen voet en Frankrijk. De tuighuizen van Zuid naar Noord, dat is met andere woorden den zetel der menschheid. Deze omstandigheid doet vooreerst den oorlog als eene groote dwaasheid kennen en pleit dus wel het sterkste voor de vredes-voorstellen van Czaar Nicolaas. Maar zij laadt aan de andere zijde eene groote verantwoordelijkheid op de mannen der pers, de dienaren der Koningin. Deze mogen geene draaiers zijndie huilen met den wind van den dag. Zij moeten lieden wezen van vaste beginselenstoereerentfeste mannen, als de oude Friezen van jaren her. De pers moet eerlijk zijn en waar, ster op allerlei gebied en waarin ieder zijn gal maar Te Praag hebben weder bijna dagelijks op- van de gespannen verhouding tusschen Duitscbers en Czechen. De politie moest er met de platte sabel op inslaan en deed verschillende inhechtenisnemin gen. De Duitsche bladen zeggendat de schuld geheel bij de Czechen ligt. CRETA. In het district Rethymo, dat door de Russen werd bezet, zijn met hunne toestem-

Friso nl | 1898 | | pagina 1