Waakt! I WOENSDAG 30 NOVEMBER 1898. No. 95. Ten derden male. f' Buitenlandsch Nieuws. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. i H. Al aanzien Oosten rij ksche Iszoo Prijs per kwartaal 70 oent franco per post8S oent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lage Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Van onze zijde zij de waarschuwing dan ten derde male herhaald. Wij hebben eene aan- teekening gesteld in den loop van Frisia’s be toog. uitkomsten brengen heil. En daarom herhalen we uit geheele overeenstemming de waarschu wing van ons en die van Frisia: nWaakt!” Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUIH de Provinciale Staten betreft, anti liberaal; in We zullen ’t nader zien bij de eerste te hou- Friesland neemt bet aantal anti liberale leden der gewestelijke staten toe en dreigt dus in de toekomst gevaar. Nog is er iets in ’t midden te brengen, dat te bejammeren is. De verkiezing namelijk van de leden der Provinciale Staten zien sommigen aan voor eene zaak van minder beteekenis. graf; (j-) De bedoelde overwinning der liberalen is boven en behalve de uit nood gedwongen samenwerking van de verschillende fraction der vooruitstrevenden bet gevolg van de medewer- En deze medewerking werd verleend volstrekt niet van ganscher harte, maar uit partijbelang. Thans, nu weder bet liberale element het bovendrij vende is bevondenkomt bet weder tot een »handje plakkerij Wij hebben ’t gezien bij de laatste verkiezing van de Staten-Provinciaal. den verkiezingen voor de Staten-Generaal. Het plan der nimmer slapende tegenpartij is te opzichtig om van vrede en vrede en geen ge vaar te droomen. Wij hebben gewaarschuwd en doen dit ten derden male. Men moge onze woorden in den wind slaanhet einde zal de I last dragen. Geene theoriënmaar directe alle andere personen de Tz j men steunen in hun streven om Beproeven daar de Hollandsche arbeiders ook in openlijken opstand tegen de landsregeering de afscheiding van Gronau van het koninkrijk Pruisen te bewerken? De schr. herinnert aan de opmerking van de Germania: wat Duitschland er wel van zeggen zou als het met gelijke munt zich betaald zag en het buitenland dezelfde stelsel matige uitzettingspolitiek op daar inwonende Duitschers ging toepassen 1 Ook wijst hij er op dat Duitschland in het land van den Chi- neeschen muur de staatkunde van de open deur huldigt; maar in ons land zelf, zegt hg, zet de politie den vreemdeling over de grenzen. »In Anatolië gaan Duitscbe ingenieurs en arbeiders onder de halve maan ongehinderd hun gang; in den christelijken staat Pruisen daarentegen worden onschuldige boerenmeiden en -knechts uitgezet als zij voortgaan met het staatsgevaarlijk koeien melken en paarden roskammen. »De Duitsche volksvertegenwoordiging komt welhaast weer bijeenzij zalhopen wijniet nalaten heel die uitzettings-politiek aan zoo Duitscbe” kritek te onderwerpen, dat ten i minste de meerderheid van het Duitsshe volk gezuiverd worde van den blaam als billijkte zij deze staatkunde van den onnoodigen dwang.” Het is thans zoo goed als zeker dat Duitsch land een groote expeditie naar het Tsjadmeer zal zenden. FRANKRIJK. Vrij algemeen is men er te Berlijn van overtuigdzegt de corresdondent van de Ind. Beige, dat het Petit bleu inderdaad door kolonel Von Schwartzkoppen is geschreven en men vraagt zich af of de kolonel niet tusschenbeide zal komen als, gelijk men ver wacht, de generale staf zal trachten Piquart te doen veroordeelen, evenals het gelukt is door middel van valsche stukken Dreyfus naar het Duivelseiland te verbannen. Picquart, schuldig aan de misdaad, de ver- valsching opgespoord te hebben, den vervalscher te willen aan wijzenmoet veroordeeld wor den Picquart was slechts een heldnu wordt hij een martelaar. Maar zijn gevangen schap zal niet lang duren I voordat de revisie van het proces van Dreyfus geëindigd is zal men aan de revisie van het proces van Picquart moeten beginnenen die zal niet veel tijd in beslag nemen. De strafkamer van het Hof van Cassatie heeft ook Picquart verhoord. Het verhoor begon tegen twaalf uur en duurde ongeveer den ge- heelen middag. In de couloirs der Kamers liep het gerucht, DUITSCHLAND. In Die Nation schrijft Th. Barth onder het opschrift »Die Politik des unnützen Zwanges” een artikel over de maat regelen die Duitschland of liever Pruisen in den laatsten tijd genomen heeft zoowel ten der Deensche melkmeisjes als der en Hollandsche arbeiders. vraagt hij het »Deutschtum” mis schien op de Hollandsche grens bedreigd Wil ook in Gronau in Westfalen, de Duitschers Duitsch te zijn? Waakt 1 Waakt met al de kracht, die in u is, terwijl het nog tijd is, want uw tegen partij slaapt nooit. Dit mochten alle vooruitstrevenden wel als leuze aannemen, allen, liberalen, radicalen, de mannen van de volkspartij, in één woord ieder, die niet terug wil naar den tijd die achter ons ligt en de onze niet meer is. Waakt” zij het wachtwoord, het parool. Waarom? Wij zullen de redenen trachten te ontvouwen en hopen hierin te slagen. Luister slechts een oogenblik. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dingdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Onze lezers wetenhoe we steeds op de handhaving der liberale beginselen hebben aan gedrongen hoe we telkens en telkens weer aan hebben aangetoonddat Nederland niet anders kan geregeerd worden dan in liberalen zin. De bewijzen waren te over. En ze zijn er nog. Zal een volkdat jaren lang voor burgerlijke en godsdienstige vrijheid streed den parel der overwinning behouden niet alleen, maar hem in helderheid en telkens meer schit terenden glans aan zijne nakomelingen nalaten, iets wat moetdan mag daar geen sprake zijn van eene onderdrukking van het eene deel boven ’t ander, noch van een onder deel over ’t geheel. Daar kan. om duidelijker te sprekenin ons goede Vaderlandgeen Katholiekgeen Gereformeerdgeen Doops gezind geen Joodsch, geen Nederl Hervormd Kabinet, als zoodanig optreden. De Regeering behoort boven al deze geloofs-inzichten te staan, omdat ze regeering is voor het geheel Even- zoo ten aanzien der staatkundige partijen, kreeg men nu een bewind in één der aange geven richtingen, het zou het bijna onmiddehjk te kwaad krijgen als het als zoodanig kleur bekende. Juist de vrijheid van allen duldt geene overheersching van enkelen en daarom blijven we onverzwakt ons sedert jaren uitge sproken gevoelen handhaven Nederland kan onmogelijk anders dan in liberalen zin worden bestuurd en geleid. Deze meening is ons herhaaldelijk bestreden, ook ten hoogste kwalijk geduid. Wat, is er gezegd en kunnen dan geen radicalen op treden? Wij hebben alle respect voor het willen der radicalenwe zijn zelfs radicaal meemaar een goed schipper dient een oogje in ’t zeil te houden. Ja, als men daar zoo voor de eerste maal het stemrecht ver krijgt, dan denkt men met die enkele stem de geheele wereld te kunnen verzetten en is men minder verwaand dan zoekt men enkele ver wanten of trawanten om ten slotte toch be drogen uit te komen. De vrienden, de wer kelijke vrienden van den vooruitgang mogen bedenken, dat daar nog altijd is eene macht, die nooit slaapt. En bij deze wetenschap is het dolzinnig werk den eigen boel het algemeen belangin den war te schoppen. Reeds jaren geleden hebben we in dezen geest gewaarschuwdvoor enkele maanden hebben we die waarschuwing herhaald en thans doet het ons genoegen te ondervinden, dat we op dit terrein niet alleen staan. In Frisia, een te Grouw verschijnend bladlezen we bet volgende De anti-liberale partijen zitten niet stil, beter I Nog bij de laatste verkiezingen dezen zomer ot;i j gehouden bleek dit meer dan eenmaal. propaganda te maken >’t Is slechts eene verkiezing voor de Pro- en derhalve minder belangrijk.” ■- Zoo hoorde men zeggen en velen kwamen te winnen; zij vormen niet ter stembus, wat zeer verkeerd was. ’t Is waar, op zich zelve is het lichaam der Staten van minder politieken aard en bepaalt zich hoofdzakelijk tot speciaal gewestelijke aan gelegenheden, zooals de zorg voor en het beheer der financiën van de provinciede zorg voor wegendijkwerken, gebouwen en dergelijke. Bovendien moeten die Staten medewerken tot de uitvoering van algemeene wetten, voorschrif ten en koninklijke besluiten. Doch, als men bedenkt, dat diezelfde Staten met uitsluiting van i kiezers van leden der Eerste Kamer zijndan beseft men tevens, dat hierdoor die Staten een politiek karakter bij uitnemendheid hebben. Hierop dient derhalve bij verkiezingen wel degelijk acht te worden geslagen. Dat de Eerste Kamer in ons staatsorganisme van het grootste belang isblijkt hieruit, dat geen enkele wet, door de Tweede Kamer aan genomen in het Staatsblad kan verschijnen zonder dat de Eerste Kamer er haar goed- keuring aan geschonken heeft. Dit staatslichaam kan derhalve veel goeds verrichten en veel I wat het niet in ’s lands belang acht, tegengaan. Is het dus geen zaak, vooral bij verkiezingen krijgen; te waken en alle lijdelijkheid van zich te werpen? Al wat op den naam van vooruitstrevend aan- i spraak maaktzoeke datgene wat vereenigt, 1 niet datwat verdeeltgeen verdeeldheid in het kamp, want daardoor graaft men zijn eigen aaneensluiting met achterstelling van I persoonlijke, kleinere en meer nietige zaken, die de hoofdzaak schaden, eensgezindheid en over eenstemming omtrent hoofdbeginselenterzijde stelling van alle lauwheid en onverschilligheid; eene getrouwe opkomst bij eventueele verkie zingen dat zij het alpha en het omega, het begin en het eindehet wachtwoord zij Waakt”, want de vijand slaapt nooit. JAAP. Van ganscher harte stemmen we inmet wat Frisia zegt, ’t Doet ons dubbel genoegen een zelfde accoord te hooren ook uit het cen- trum onzer provincie. Er zijn zoo weinige gezegd, zitten nooit stil. Bij elke gelegenheid om voor hare beginselen, bij elke politieke vergade- I vinciale Staten ringin hare politieke organen, bij elke ver- Zoo hoorde men zeggen kiezing zoeken zij zieltjes 1 hare legerscharen; zij sluiten de gelederen en zijn in veel gevallen wonderbaarlijk eensgezind; zij zoeken langzamerhand de overhand te krijgen in de Provinciale Staten, in onze Eerste Kamer en in de Tweede Kamer. Zij zoekenzoeken steeds en onvermoeid. De regeeringslichamen moeten »om”; een cleri cale wind moet de overheerschende zijnbet wachtwoord istegen de liberalentegen de modernentegen de radicalentegen de volks mannen. Zij traehten er naar om bare Kerk te doen heerschen over den staat en in den staatin alles moet hetgeen van den staat uitgaat met het zuurdeesem der kerk doortrokken zijnelk lid der kerk moet onvoorwaardelijk gehoorzamen aan de voorgeschreven bevelen. »De Kerk heerscheres in alles.” Dat is het einddoelal j het andere in de tweede plaats. En toch wordt j nergens in het Evangelie voorgesebrevendat de staat afhankelijk moet zijn van de kerk. Het streven, het krachtig streven, het op rukken in gesloten gelederen ter stembus bleek bij de jongste verkiezingen voor leden der Tweede Kamer algemeen was de verwachting, dat Nederland een clericaal bewind zou alleen de trouwe opkomst der vooruitstrevende partijen bij de herstemmingen was oorzaak, dat j het zoover niet kwamde politieke balans bleek over te slaan naar de zijde van den vooruitganghoewel de meerderheid slechts betrekkelijk gering moet heeten.(-f-) Laat u echter niet in slaap wiegen, gij voor- uitstrevenden. Gij weet, dat er eene Eerste Kamer bestaatdie als wachter dient om de daden der Tweede Kamer te bewaken en daar door aan ons staats-organisme zekerheid, vast heid en soliditeit geeft. Maar gij weet zeker ook, dat het aantal liberale leden der Eerste Kamer zoo zachtjes aan vermindert, dat der clericale leden daarentegen voortdurend toeneemt. In 1888 en 1889, toen de nieuwe wet op het lager onderwijs (ook) door dit staatslichaam I aangenomen werd, was de verhouding 36 libe ralen tegen 14 anti liberalen. F wij 10 jaar verder zijn? Heden is die ver houding (als wij ons i 21. De liberalen zouden dus 7 zetels ver loren, hunne tegenstanders 7 gewonnen hebben, wat een verschil van 14 stemmen maakt. De oorzaak hiervan is geen andere, dan dat in enkele gewesten de Provinciale Staten »om” gegaan zijn. Deze toch kiezen de leden der Eerste Kamer; zijn nu de provinciale staten overwegend anti- king der christelijk historische partij, liberaal, dan vaardigen zij natuurlijk ook hunne partijgenooten af naar de Eerste Kamer. Noord- Brabant, Limburg en zuidelijk Gelderland zijn uitsluitend katholiekhier komen dus steeds katholieke leden voor de Eerste Kamer uit de stembusGelderland en Zeeland zijn reeds wat En thans, nu bladen, die er eene richting op na houden niet vergissen) als 29 tot r 4 «liras- h iiiii’mviiE- iiliii mini riiiiM nu 1 f F UITGEVER: I 1 - -gC I

Friso nl | 1898 | | pagina 1