ZATERDAG 3 DECEMBER 1898. No. 9G. N ieuwstijdingen. Acht TWINTIGSTE JAARGANG. EN G. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. e r te deswege Je zult me toch, en daar ben ik den Alle zich aan boord anning groot 49 koppen, zijn daarbij omge- In de eerste plaats Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM Door stemgerechtigde lid maten der N. H. kerk alhier zijn gekozen tot vragen gedaan VI. r 1 t van den vrede, Nu Spanje de vredesvoorwaarden heeft aangenomen, zullen 40,000 Amerikaansche vrij- i aan een scheidsrechterlijke uitspraak onderworpen werden. Hij verklaarde, Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. en dus uit een hygiënisch oogpunt tot de uitnemendste drinkwateren zou behooren. plaats hebben, of vol- (Massachusetts) is vergaan. bevindende personen, 65 passagiers en de be-J ga8 gebruikt wordt. Ministerieele verklaringen. Aan de me- I van antwoord op de begrooting van .«aaaa j r u i I op 100.000 pond sterling. Er zal een nationale Er moet dus herstemming plaats hebben tusschen de heeren mr. W. H. de Beaufort (lib.) en J. van Loenen Martinet. Den le Februari 1898 werd dat verzoek door den heer Eijdman herhaaldonder over- Engelsch legging, onder meer van eene beschikking van ver- gebruik te maken van den electrischen tram meer VII. Indien gij uw bedrijf er van maakt of het tot uw bedrijf behoort rijwielen telkens voor aan anderen ten gebruike af te staan of onder richt in het wielrijden te geven of te doen geven, hoeveel rijwielen worden door u g den, die gij daarvoor bezigt? VIII. Indien i belasting in werking treedt, moest het formu lier voor het bescbrijvingsbiljet voor de per soneele belasting, vastgesteld in 1896, toen de belasting naar den grondslag rijwielen nog niet bij de wet geregeld was, aangevuld wor den. Dit is thans geschied bij koninklijk be sluit van 19 November, opgenomen in de St. Ct. van heden. In dit nieuwe bescbrijvingsbiljet worden naar Lord Kitchener beeft het initiatief geno men tot stichting van een Gordon-college te Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags J uur. Advertentidn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. In een onderhoud met een diplomaat moet de Tsaar zicb volgens de Matin I Z. E. den Minister van Financiën op zijn adres aangaande zijn zoogenaamd ontwapeningsplan Nu met 1 Januari a. s. de wet op de rijwiel- aldus hebben uitgelaten zouden de mogendheden voorloopig geen nieuwe beslissing genomen. krijgstoerustingen meer maken. Na verloop van 1 Bij de Dinsdag gehou een lid der Tweede Kamer in het district Deventer werden 4194 stemmen uitgebracht. Daarvan verkregen jhr. mr. W. H. de Beaufort (lib.) 2091, de beer J. van Loenen Martinet (rad.) 1209, jhr. mr. R. E. W. van Weede (antir.) 411, de heer W. H. Vliegen (soc.-dem.) 376 en de heer G. J. Biele- man (lib.) 107 stemmen. Naar aan de Zw. Ct. wordt gemeldis de heer A. Déking Dura, hoofdingenieur van den provincialen waterstaat in Overijsel, door de Regeering aangezocht zich met het nader onderzoek der werken aan de Solo-rivier te belasten. De heer Déking Dura heeft echter voor de vereerende opdracht bedankt. Blijkens de in de St. Ct. opgenomen statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd in Nederland werden in September 1898 levend geboren 13362, levenloos aan gegeven 542, zijn overleden, met inbegrip der levenloos aangegevenen 8636, zijnde 21 per 1000 inwoners per jaar. Te Amersfoort is waarschijnlijk een moord gepleegd en wel op den 68-jarigen heer N. Kalf. Nadat omstreeks een half jaar geleden bij hem ingebroken was en gestolenis nu waarschijnlijk in den nacht van Woensdag op Donderdag der vorige week, ingebroken, dieven zijn wellicht in de meening geweest dat de heer Kalf, die voor eenigzins zonderling doorging, naar Amsterdam was, zooals bij Woens- dags placht te doen. Toen nu de heer K. in bijna een geheele week niet was de politie gewaarschuwd. Deze liet de deur i openen en vond alle kasten en kisten geopend; in een bedstede lag het lijk van den ouden man, banden en voeten gebonden, een doek in den mond. Overigens waren geen uiterlijke kenteekenen van geweld te bespeuren. Door den Minister van Oorlog is aan de chefs van korpsen gevraagd hun gevoelen ken baar te willen maken of het groot incompleet aan vrijwilligers niet is toe te schrijven aan de vele en vermoeiende diensten, die van die cate gorie van militairen jaar uit jaar in gevorderd worden, en of het met het oog daarop niet wenschelijk zou zijn voor die vrijwilligers, wan neer zij eenmaal geoefend zijneen andere dienstregeling te bepalen dan voor de miliciens, die zooveel korter in dienst zijn, is vastgesteld. Wellicht, zegt de Minister, ware dit te bereiken door de vrijwilligere vrij te stellen van namiddag- diensten en misschien zou het belangrijk incom pleet aan vrijwilligers door deze en dergelijke maatregelen dan binnen korten tijd zijn hoogste punt hebben bereikt. Dit bericht trekt bij ieder die met het militaire leven maar eenigszins bekend is, zeer de aan dacht. Het is toch genoeg bekend dat een militair lang niet zoo zwaar behoeft te werken als een burger en meestentijds is een soldaat na 4 uur ’s middags vrijzou men hem na 12 uur reeds vrij willen stellen van diensten, dan kan dit alleen ten nadeele strekken van den persoon. De reden van het steeds belangrijk verminderen over het getal vrijwilligers, onder officieren en minderen, moet alleen gezocht mi worden in de zeer slechte vooruitzichten, door komen, het Reservekader en den Pensioenraad in het leven geroepen. Bescbrijvingsbiljet personeele belasting. Eerste Kamer. In de zitting van Woensdagavond ie ingekomen o. a. een brief van den Minister van Buitenlandsche Zaken mededeelende dat de zaakgelastigde van Oosten- rijk-Hongarije heeft bericht, dat Z. M. de Keizer van dat land hem heeft opgedragen te verklaren dat Z. M. zeer getroffen is geweest door het blijk van sympathie der Eerste Kamer bij den moord op zijne gemalin en dank aan de Kamer te betuigen. De ingekomen Indische begrootingsontwerpen en andere wetsontwerpen door de Tweede Kamer aangenomen zijn naar de afdeelingen verzonden, die morgen zullen bijeenkomen. De vergadering is verdaagd tot Vrijdag 3^ uur ’s middags. Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting betoogde de heer Vermeulen dat de bedenkelijke financieele toe stand en de achteruitgang der nationale wel vaart niet toelaten de kostbare maatschappelijke hervormingen, die in het regeeringsprogramma toegezegd worden. Allereerst moet dus ge tracht worden naar verbetering van den finan- cieelen toestand door bezuiniging en naar ver- hooging van de volkswelvaart, waartoe allereerst behoort loslating van het vrijhandelstelsel. Spreker concludeerde dat uitvoering van een sociaal programma moet leiden tot ondergang. De heer Jansen verdedigde de gemeente- subsidiën voor militie-vrijwilligers, die de heer Van Gilsena sympathie betuigd te hebben met het sociaal programma, afkeurt als zijnde een ongeoorloofde wetsontduiking. De heer De Waal Malefijt bepleitte een ziekte verzekering voor arbeiders; de heer De Klerk de invaliditeitsverzekering en de regeling der loon- en werktijden in bestekken. Bij de Donderdag voortgezette algemeene beschouwingen over de Staatsbegrooting ont wikkelde de heer Van Raalte, alhoewel niet verontrust door den financieelen toestandde noodzakelijkheid van het scheppen van inkom sten ter voorziening van de toekomstige sociale behoeften. Hij wees op de ongesplitste inkom sten-belasting en een lichten tabaksaccijns, tegenover den drang om het geld uit protectio nistische maatregelen te vinden. De heer Ketelaar spoorde de Regeering aan tot afwerking van het sociaal programma. De heer Heldt bestreed uitstel der werk lieden-verzekering. Aan de heeren Anderbeggen en Neumeyer is, onder zekere voorwaarden, door den Minister van WaterstaatHandel en Nijverheid gunning verleend om den straatweg voor AmsterdamHaarlem. Kamerverkiezing. den verkiezing voor den zesden grondslag, rijwielen, de volgende nale moeielijkheden Hoeveel rijwielen worden door u ge- j iets beters en degelijkers te verlangen dan de houden, niet vallende onder vraag VII of VIIIenkele hoop op het voortbestaan a. ingericht voor één persoon? I -- b. ingericht voor meer dan één persoon Indien gij uw bedrijf er van maakt willigers naar hun haardsteden terugkeeren. korter tijdvak dan een en-twintig dagen, i om afstand van grond op het eiland Vlieland. Tot heden werd op die adressen generlei Van het nut en het belang zijner onderneming schijnt de heer zal hij, daartoe uitgenoodigd door de vereeni- ging >Handel en Nijverheid” hier optreden, om zijne onderneming nader toe te lichten en uiteen te zetten. WITMARSUM. vijf jaar zouden zij uitmaken of dat beginsel Eijdman ten zeerste overtuigd, althans eerstdaags behouden of opgegeven moet worden, en zoo noodig een nieuw tijdvak voor de opschorting der wapeningen vaststellen. In de derde plaats zouden zij hun houding bepalen in geval van een botsing. De Tsaar zou wenschen dat alle internatio- - - i - Je zult me toch, en daar ben ik den !e JA_P hemel dankbaar voor, nooit menschen hebben zien naloopen, die geld hadden Neenmaar daarentegen heb ik er ver- aan zien loopenomdat Dinsdag 6 December te 12 uur zal de Duitsche Rijksdag door den Keizer worden ge opend. gehou De Temps heeft een telegram uit Liver pool ontvangen waarin gemeld wordt, dat prins gij eene°winkelnering drijft, George van Griekenland in het huwelijk zal hoeveel rijwielen houdt gij, die geregeld ge- treden met prinses Victoriadochter van den bruikt worden om voor die nering bestellingen prins van Wales. op te nemen of waren te bezorgen? N.B. Rijwielen, welke buiten de belasting vallenmoeten niet in het antwoord op vraag j Karthoem, een centrale instelling voor onderwijs en beschaving in Soedan. Koningin Victoria aanvaardt het patronaat en de prins van Wales het vice-patronaat. De kosten worden begroot scheidene achter jou jij geen geld had. BOLSWARD, 1 Dec. »Een ongeluk zit in een klein hoekje”. Dat ondervond gisteren middag een der jongens, werkzaam ter drukkerij van de heeren Westerbaan Pekema alhier. Terwijl een der drukkers bezig was met de snijmachine papier af te snijdenkwam de jongen met zijn rechterhand in aanraking met de machinemet het gevolg dat het voorste lid van den middelvinger dier hand tusschen het kamrad geraakte en letterlijk verpletterd werd. Spoedig werd geneeskundige hulp inge roepen, waarbij het noodzakelijk bleek, dat dat lid moest worden geamputeerd. BOLSWARD. Den 2 Dec. 1896 wendde de heer F. H. Eijdman te Delft zich tot den jarige Raad dezer gemeente met het verzoekhem voor den tijd van 75 jaar, met uitsluiting van j anderen, concessie te verleenen voor het recht om Bolsward van drink- en waschwater te voorzien. Dat water zou zijn gedisteleerd zee water, aangenaam van smaak, terwijl het door het Engelsch hierover spreken in the Atheneum bacteriën VI begrepen worden. De morie van antwoord op de begrooting van Binnenlandsche Zaken is het volgende ontleend- - - Herziening van de wet op de schutterijen “Wrijving worden geopend. ligt niet in het voornemen der Regeering. In gezien, werd I r uu.I de militie zal naar alle waarschijnlijkheid een voorstel worden aanhangig gemaakt tot afschaf fing der schutterijen. INHOUD van bet Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht”. 3 December 4 898. Sybrich fen BotniaS. K. Oantinken H. 1). II. Dy ’t it ünderst ut ’e kanne ha wol, kriget it lid op ’e noasl, J. P. A. Selskip sangkje, Sj. de Z. It koe sa komme, Fo de Zee. Koartswyl. De bline mei syn hountsje (mei plaetsjes). Blijkens een strooibiljet, dat uit Londen aan de Telegraaf is toegezonden, zal Domela Nieuwenhuis daar op 5 December spreken over de zaak-Hogerhuis en wel des avonds te 8| uur in Christ Church Hall, Hamburystreet Spitalfields E. De circulaire zegt verder: Land- genooten, bezoekt deze zeer belangrijke ver gadering. Evenals Frankrijk heeft ook Holland zijn Dreyfuszaak. Het geldt hier een moeder wier drie kinderen onschuldig veroor deeld zijn tot 12, 11 en 6 jaren gevangenis straf. Komt ter vergadering en verneemt de treurige bijzonderheden van deze droevige zaak. Dezelfde spreker zal den volgenden avond in “zij’nïa'n Hall, 73, Tottenham Court Road, W. Uit Boston komt het berichtdat de De verkoop er van zou plaats hebben, of vol- stoomboot Portland Zondag bij North Truro gens aanwijzing van een gewonen watermeter, Alle zich aan boord èf volgens een soort muntmeter, zooals ook bij ms- in wiijuiui mill 1111)11 Fli IESLI Ml. ur 9 •E? ^7" UITGEVER: I 91 n e e E i FRI één persoon vrnoen oprlnon I uitsnraak onderwnrn por hnirülann hiornvar anrnlznn in tha Atnannnm I v w

Friso nl | 1898 | | pagina 1