J No. 97. WOENSDAG 7 DECEMBER 1898. r Buitenlandsch Nieuws. Acht en twintigste Jaargang. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Tal van gevaren met een lichtstraal. onder de volken den vrede te op aan hebben te brengen. De we ’t Wordt I Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM de heeren niet meer te schrijven, allee voor een appel of een ei. Stellig weer de schuld van de liberalen 1 Natuurlijk, die hebben alles op hun geweten. Voorzeker een 1 donkere dagen. Verblijdend evenwel niet j voltallig zijn, zullen geneeskundige of aanmerking komen. en en gekomen. ’t Is gedaan. nu na Zaterdag 19 Nov,, komt de wakkere heer W. onder 't motto «Een groot gevaar I Savornin Lohman. daarmee ruim den tijd gelaten om alle zaakjes in orde een pil. We zijn in de donkere dagen voor Kerstmis. Als we ’t niet wisten, zouden de korte dagen ’t ons wel vertellen. En dan nog bovendien die zware regenwolken en dikke misten 1 Hü, ’t is om zoo triest en nieuw verschijnsel” wijzen op een Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. al waren ’t uwe christelijkheid. Zulk eene offervaardigheid doet de dikke nevelen verdwijnen, schenkt troost en bemoedi ging en doet met de Kerstdagen jubelen «Vrede op aarde. In menschen een welbehagen 1” »In menschen,” dat is ook in openbare onderwijzers, geneeskundigen en verdere mannen der wetenschap. Want, nietwaar: Hebt uwe vijanden lief!” en al staat het ook in den Engelschen bijbel«Die erg denkt, vaart erg in het hart!” H. van aan en dat bladen te Berlijn en te Weenen van gevaar voor alliantie spreken. wijzer gedaan met niet schap met en i heeren geestelijken de heeren (schrikt de heeren geneeskundigen woord is er uit, maar die lui hebben nu bepaald de boter «op’gegeten. Of liever de boter niet, want zoover is het nog niet gekomen. En dit Prijs per kwartaal 70 cent franco per posi 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIÊN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Overal is het bezet en rekeningen durven I christelijke scholen in gevaar ’t Gebeurt ding. De onchristelijke Weldra zelfs bruien. Die r"''"0*0™ dat den openbaren scholen dreigtdoordien krijgt de patiënt geld op den koop toe heuchelijk bericht in deze j J -1 t voor j de heeren geneeskundigen en bepaald gevaar- Want zulke suk DUITSCHLAND. De Keizer en Keizerin hebben zieh van Potsdam naar hunne winter- residentie Berlijn begeven. Zij werden door den opper burgemeester van Berlijn verwelkomd met eene rede, waarop de Keizer antwoordde, dat hij den opperburgemeester voor zijne rede dankte, «en dat het hem genoegen deed weder in zijne vaderstad te zijn na zijne terugkomst van een zoo schoone reis, vol machtige indruk ken op het gebied van godsdienstkunst en industrie. Dit ééne kan ik u zeggen, dat wij overal den Duitschen naam hoog geschat en geacht hebben gevonden als nooit te voren. Ik hoop, dat dit zoo mag blijven en dat onze reis daartoe moge hebben bijgedragen om aan de Duitsche energie en de Duitsche arbeid zaamheid een nieuw gebied van afzet te ver schaffen en dat het mij gelukt is daaraan mede I Banier in zijne troostredenen minder gevoelen. 1 J toevloed de «hoofdredacteur” die hun vak volkomen i dragen --- toch daarin geen bestaan i ’t Gevaar dreigt dus van allen kant, er nog een Maar ’t is zoover nog niet Van daar het gevaar, een goed denkbeeld in dezen triesten i tijd op dubbele offervaardigheid aan te dringen. Menigeen slaat de schrik om ’t hart. Maar de Augustus-collecte is zoo ter nauwernood i afgeloopen, en nu al weer! ’t Hindert niet, geef der wetenschap een pil. der vorige Kamer niet vergeten der openbare scholen een houw, wees op zelf behoud bedacht en offer, offer met blijden zin a' waren ’t uwe laatste duiten op ’t altaar der wel van wege de concurrentie. Er komen teveel geneeskundigen. Luistert: «In de meeste groote steden is een van geneeskundigendie meester zijnmaar kunnen vinden «Desniettemin worden aan op de meest vrijgevige wijzedoorgaans zelfs kosteloos, nieuwe geneeskundigen gevormd.” Neenmaar ’t gaat bepaald te bar. Die stakkerts van doctorenhoe vinden ze Nicolaas nog eene plaatshoe nog een bestaan Want er die meer van de De minister-president Dupuy kwam er tegen opdat men een dergelijk voorstel spoedver- eischend zou verklaren, d. w. z. in ééne lezing afdoen en omtrent het voorstel zelf behield hij bet gevoelen der Regeering voor. De oud-minister Trouillot herinnerde, dat een verleden jaar door de Kamer aangenomen voorstel om de verkiezing van de gedelegeerden voor de bovenbedoelde colleges te wijzigen, nog altijd bij den Senaat «aanhangig” was en zeide vóór het spoedvereischend verklaren te zullen stemmen, alleen om te toonen, dat het besluit i was. Te Tarbes zijn geheime stukken betreffende de behandeling van een nieuw geschut zoek geraakt Een kapitein is in arrest en een kwartiermeester met politiekamer gestraft. ENGELAND. J.l. Woensdagochtend maak ten de Engelsche bladen voor het eerst melding van lord Kitchener’s plan om te Khartoem een Gordon-school te stichten en Vrijdagochtend vond men in die bladen reeds een lijst van ingekomen giften tot een bedrag van meer dan 50.000 p. st. Daaronder zijn vijf giften van 5000, twee van 2000 en veertien van 1000 p. et. Maar nog verscheidene van 1000 p. st. zijn toegezegd en die van 100 p. st. of veel vouden daarvan zullen ongetwijfeld in groot aantal toevloeien. Het lijdt dus geen twijfel, of lord Kitchener zal spoedig in het bezit van de door hem verlangde 100.000 p. et. zijn; vermoedelijk zal die som wel overschreden worden en dat is ook de bedoeling. Donderdag werd op het Mansion-House” eene door den lord mayor gepresideerde ver gadering gehoudenwaarin de president der Bank van Engeland uitdrukkelijk verklaarde dat de gevraagde 100.000 p. st. een minimum was; lord Kitchener kon zijn plan niet met minder geld volbrengen, doch zou zeer gaarne meer ontvangen. Het is wel een bewijs van de belangstelling der Engelschen in deze zaak, dat de directie der Bank ter wille van deze vergadering hare gewone Donderdagsche bijeenkomst had ver schoven. OOSTENRIJK HONGARIJE. Zoowel te Weenen als te Budapest verschenen de bladen met feestartikelen bij gelegenheid van het er griezelig van te worden treurig. Een mensch heeft onder zulke omstandigheden wel dubbel behoefte een goedeen opwekkend woord. En de Banier geeft dit in ruime mate. Men oordeele. In haar no. van te werken en bevestigen. Met een compliment aan het stedelijk bestuur van Berlijn besloot de Keizer. De Times geeft een zeer kalm hoofdartikel over de betrekkingen tusschen Duitschland en Oostenrijk-Hongarije naar aanleiding der rede graaf Thun. Zij begrijpt wel, dat die rede beide zijden der grenzen opzien gebaard ontstemming veroorzaakt heeft, maar niet nu dadelijk de Duitsch-Oostenrijksche Graaf Thun had misschien over de mogelijkheid réprésailles te spreken, maar het is beter zoo zegt de Times dan wanneer hij tot réprésailles was overgegaan zonder er van te spreken. FRANKRIJK. De Kamer heeft met 243 tegen 228 stemmen een voorstel van den Bona- partistischen Afgevaardigde Gauthier spoedver eischend verklaard, strekkende om evenals de leden der Kamer die des Senaats bij algemeen stemrecht te doen verkiezen. De tegenwoor dige wijze van benoeming door colleges achtte hij in strijd met den geest der democratie. van Joodsche zijde een aanval tegen haar ge richt wordt. ’t Staat er dan ook slecht met die scholen voor. Maar ze deugen ook niets, niemendal. En dit is de troost, «een wei nig Schadenfreude ligt in den mensch”, de heer W. zal het Vaderland gelukkig noemen, als de godsdienstloze Staatsschool verdwijnt. Maar ochzij bestaat nog en dit is juist het treurige van de zaak. Mist, dikke mist! De »hoofd”-redacteur van de Banier maakt wetenschap niet ter beschikking stelt soonlijke wraakoefeningen of tot het doen operation, waarvoor Zelfbehoud."' stond? Zijn er Men mag in deze donkere dagen wel eens een nootje kraken. Alle goede dingen bestaan uit drieënzegt een oud spreekwoord. Maar bljjkbaar is de in ’t no van Woensdag 23 Nov. front tegen over alle werkelijke of vermeende aanvallen en predikt in optima- forma- Hij noemt dit streven een betrekkelijk egoïsme, dat zich zeer goed laat rechtvaardigen. «Wanneer gij aangevallen wordt, wanneer het op uw leven en uw bezit is gemunt ver dedigt gij uen gij doet wèl. Lafheid en misplaatste moedeloosheid zou het zijnzoo gij het niet deedt Wel, ook nog moordenaars en dieven in den dikken mist, in de donkere dagen voor Kerst mis Maarhoudt je taaijongensDe liberale verdrukking en houden. En ’t wordt tijd, want in naam van het «algemeene- is, vooral van liberale zijde in den regel het partijbelang” gediend. «Zelfs de schijn van billijkheidhet begin van toe geven of zelfverloochening werd niet in acht genomen, waar het partijbelang, inzicht of be voorrechting gold.” Hoe vreeselijk toch! En «op christelijk standpunt geeft men zoo gaarne iets toe.” Maar dat is bepaald lief! «Dat toegeven evenwel moet ophouden, men wordt er de dupe van. Om niet doodgedrukt te worden, moet men op zelfbehoud bedacht zijn.” Nu zoo’n dooddrukkerij is bepaald ongezond en naar ookvooral in zulke donkere dagen. De beurtzang der klaagliederen wordt in ’t volgend no. der Banier weder voortgezet door den heer W. En daar lezen we niet slechts van «gevaar”, maar zelfs van een «dreigend gevaar.” De almacht der wetenschap is de brombeer, is het ijzelijke spookdat ons den dood zal doen 1 Spoken ook nog bij dikke mist al meer naar, al meer ellendig. En de heeren die de almacht der weten in zich dragenzijn niet de o foei! - neen, ’t zijn nu alsjeblieft niet) ’t zijn van dat Althans in het volgend no. komt een nieuwen schotel aan- «Onze christelijke scholen in gevaar.” Wie zou i rustig uurtje kunnen hebben? Mijn alle universiteiten hemel, hoe is ’t met onze zeedijken? De stor men zijn ook in aantocht. En dan de Neder- landsebe financiën. Zoo waar, de wereld loopt j op een einde. En dat zoo om en met Sint- I Vmnlnoo Maar alle gekheid op een stokjeDe Dat is een mal dat mocht heen- Die monsters hebben kwaad genoeg Maar nu de christelijke? En dat nu, de pacificatie die* scholen mee genieten uit de Staatsfondsen. Hoe is het mogehjk? Ja, dat is juist de quaestie. Dat is de slag lijk voor de maatschappij. Want zulke suk- van den vuurpijl! Met 1 Januari e. k., ziet kelende mannen der wetenschap worden nihi ge, moet het personeel op de bijzondere scholen listen als in Ruslandof nog erger. voltallig zijn, zullen ze verder voor subsidie in «Wie waarborgt dat een chirurgijn, die niet te eten heeft (de stum- pertaltijd onbaatzuchtig blijven zal en zijn I van per- j Maar ditmaal pleiten ze een weinig verzachtende van omstandigheden. De wet, die het gevaar mee- geen noodzakelijkheid be- brengt, is van bet bijzonder christelijk kabinet nooit misdaden gepleegd b.v. Mackaynog al verzacht door Minister De met het oog op verdeeling van erfenissen?” I Savornin Lohman. Den bijzonderen heeren is Maar dat is uit het verleden en we eigenlijk nu niets te maken. toekomst, weet je zacht wat! De heer j W. vervolgt: «Wij gaan in de toekomst naar de alleen heerschappij der wetenschap en der geleerden evengoed als de Middeleeuwen de almacht hebben gezien van de Kerk en de priesters.” Wel verdraaidde buien jagen elkander. overheersching zal op- Van priesterheerschappij komen we dan nu tot j de heerschappij der wetenschap! De zon schiet even door. Er is dus eene priesterheerschappij geweest. Nu natuurlijk niet meer. En die priesters stonden buiten de weten schap. Nu natuurlijk ook niet meer. Maar dan ook deelen de geestelijken hunne dienaren, als bijzondere onderwijzers dergelijke mede in het gareel der wetenschap en treft de uitgesproken banvloek ook hunne hoofden. O, zon, verberg uw stralen! Neen, weg met de wetenschap. Die geneeskundige hongerlijders kunnen niet gebruiken. Hun hooge toon mishaagt ons. We kunnen ’t best doen met kwakzalvers. Die lui moeten weer op ’t stoeltje, waren «kwakzalvers geneeskunst wisten, dan de ««faculteit. Menigeen is dan ook tegen alle regelen der kunst in genezen!” Nu naar ’t ons voorkomtkunnen de heeren medici het voorloopig met dit lesje stellen. Ze behoeven den heer W. niet te wijzen op den door hen afgelegden eed, op het bestaan van een geneeskundig staatstoezicht, enz., enz., ze mogen den man eenvoudig dank baar wezen, dat bij ’t nu eens zegt, wat zoo vele «verstandige” lui met hem eens zijn, dat hij nu eens terdege de puntjes op de iis heeft I gezet. Daar ’t 1 FRI JIH B- H llllffl EVIIE- IILIII Wil IIII\ll r UITGEVER: v

Friso nl | 1898 | | pagina 1