I Bericht! NIEUWJAARSWENSCHEN ïl 25 cent, ZATERDAG 24 DECEMBER 1898. No. 102. Nieuwstijdingen. Officiéél gedeelte. Acht en twintigste Jaargang. DE UITGEVER. Y. KUIPERS, HRIÏIA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM ■18- El IIIIEIIIBIIE- III.Ill HUIK Eli lESinil. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. des 8 van t De rechtbank te Assen veroordeelde een weder tot eigendom landbouwer te Eext, wegens bet overrijden met den hoofdelijken omslag dienst 1898. Hindeloopen, den 22 December 1898. De Burgemeester, Van NAUTA. UITGEVER: Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. ons een briefje tairen toepassing op de wederzijd- Gelegenheid tot het plaatsen van in FRISO van 1 Januari, wordt weder aangeboden. Voor spoedige toezending houdt zich aanbevolen aldaar, waarbij hij veroordeeld was i te laat geopend hebben van zijn herberg. De Hooge Raad overwoog o. a. dat wanneer wel de deur maar niet het raam, waardoorheen in casu een glas bier aan een te laten bezoeker was overhandigd, gesloten is, de herberg niet gesloten is in den zin der wet. Knoeierijen met naamlooze vennootschappen. van justitie, bijgestaan door van de Oudebrug, den heer uit de vestingwet wil Door den officier Dordt naar den commissaris Fundter, is Maandagmiddag te Amsterdam een i ,n in een woning op de Keizersgracht bij de Brouwersgracht. Het resultaat daarvan was, schrijft het N. v. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. weg tusechen Assen en Rolde, tot 5 maanden De eisch was 6 weken. Te Kerkdriel is Woensdagavond in het liefdegesticht een der eerwaarde zusters van de trap gevallen met het noodlottig gevolg, dat zij eenige uren later onder de hevigste pijnen is bezweken. Blijkens de Utrecbtsche Studentenalmanak studeeren aan de universiteit te Utrecht thans wegens het 8Chipper te Kampen binnen gesleept. Gedurende de maand December zijn bij leger niet minder dan 16 militairen met van de bekende soort uit den mili- dienst ontslagen die niet meer mogen worden aangenomen voor de gewapende macht of als militaire geëmployeerde. Blijkens het ter jaarvergadering uitge- Dr. W. Everts, lid der Tweede Kamer 953 personen en wel: godgeleerdheid 231, rechtsgeleerdheid 204, geneeskunde 335, wis en natuurkunde 138 en letteren 45. Ziekenverpleging. In plaats van mej. Esser, directrice der Ziekenverpleging aan de Prinsengracht te Amsterdam, aan wie op haar verzoek eervol ontslag is verleend, is benoemd gravin Van Bylandt, directrice van het diaco- nessenhuis te Utrecht. De nieuw-benoemde zal dezer dagen in functie treden. Te Stadskanaal zijn niet minder dan 60 a 70 ingezetenen bekeurd wegens het aangeven van te weinig haardsteden voor de belasting. Onder alle standen treft men de overtreders aan, doch verre weg de meesten handelden in onwetendheidwat de wetgever nogthans niet als verontschuldiging laat gelden. De bekende schaatsenrijder W. Entjes, te Schaaphok in Groningen, is krankzinnig geworden en in een Gesticht opgenomen. Hij zal dus in dezen winter geen concurrent zijn op de hardrijdersbaan. De fabriek der firma Regout te Maas tricht is overgegaan in banden van een naam looze vennootschap: Kristal-, glas- en aardewerk fabriek »De Sphinx” met een aandeelenkapitaal van 4 millioen gulden. De Franscbe Kamer nam Donderdag het handelstractaat aan met Italië, met 451 tegen 45 stemmen; de uitslag der stemming werd met toejuichingen begroet. Een interessant proces zal weldra een der Italiaansche rechtbanken bezighouden. Don Robert van Bourbon, infant van Spanje, eischt teruggave van zijn erfdeel, de paleis-bibliotheek van Parma. De hertogdommen Parma en Piacenza behoorden na het verdrag van 1815 aan de gemalin van Napoleon I, Maria Louisa. De volgende verdragen van 1817 verzekerden den Bourbons het behoud van deze bezitting en Karel II volgde hier dan ook in 1847 de toen overleden Maria Louisa op. Deze liet de biblio theek in 500 kisten van Lucca naar Parma in het groothertogelijk paleis overbrengen. In 1849 deed hij afstand van de regeering ten behoeve van zijn zoon Karel III en leefde als gepen- sionneerd vorst in het schoone Viareggio; hij veranderde zijn leefwijze niet toen zijn zoon in 1854 werd vermoordnoch toen zijn jongste kleinzoon in 1859 werd verdreven. Van beiden had hij pensioen gekregen en ook later trok hij pensioen uit de Italiaansche schatkist tot aan het einde van zijn leven. Intusschen schonk Victor Emanuel de boeken aan de van ouds beroemde bibliotheek van Parmawelke voor het publiek geopend is. En nu, na zooveel jaren, verlangt Robert van Bourbon de boeken terug. Om de boeken van de Bourbons te doen makenzal den Italiaanschen rechters niets anders overblijven dan te verklaren dat de opvolging der Savoyers op de familie Bouroon onrechtmatig was. In elk geval zal dit preces tot interessante quaesties leiden. Robert is een der rijkste vorsten zonder vorstendom het is nog niet lang geleden, sinds hij in ’t bezit kwam van de kolossale erfenis van den graaf De Chambord. Hij is katholiek en staat zeer in den gunst van Paus Leo XIII. Robert noemt zich nog liefst hertog van Parma Piacenza en Guastalla en heeft zijn aanspraken op deze hertogdommen nooit opge- voor Roermondis sedert eenige dagen onge steld en wordt verpleegd te ’s-Gravenhage. Zijn toestand is over het algemeen niet on bevredigend. Blijkens te Amsterdam ontvangen tele grafisch berichtis de heer D. Groeneveld president der Javasche Bankte Batavia over leden. Op 17 December 1898 heeft te Rio-de- Janeiro de uitwisseling plaats gehad 'der akten van bekrachtiging van het tusschen Nederland en Brazilië op 21 Dec. 1895 gesloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van misdadigers. Aan de universiteit te Groningen zijn dezen cursus ingeschreven 465 studenten, waar van studeeren 69 voor Godgeleerdheid, 71 rechtsgeleerdheid, 174 geneeskunde, 78 wis en natuurkunde en 73 letteren en wijsbegeerte. Weer kolendamp. Te Britswerd kreeg dezer dagen iemand bezoek en begaf zich in een kamer waar in een vulkachel anthraciet gestookt werd. Door het slecht trekken van de schoorsteen werd de kamer met kolendamp gevuld, tengevolge waarvan beide personen be wusteloos werden. Gelukkig werden zij kort daarop in dien toestand gevondenhet kostte wat moeite hen weer bij te brengen. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjucht.” 24 December 1898. Gysbert Japiks, W. D. Fredesang, W. D. It aide Fryske Wapen. Swanne- blommen. Sybrich fen Botnia, S K In Krystjoun, Sj. de Zee. Aldertreast, Jan fen ’e Gaestmar. le en 2e Krystjoun, J. B. Schepers. Koartswyl. By it bield fen in Fryske Wees, (mei plaetsje Storm. De beurtschippervarende van Meppel op Amsterdam en Rotterdam, had op de Zuiderzee nabij den Ketelmond bet ongeluk js den storm de mast over boord sloeg, beroep tegen een vonnis van den kantonrechter jje^ schip is daarop door een anderen beurt- brachte verslag bestaat het gewest Noord-Holland i van het Ned. Gymnastiek-Verbond thans uit 41 clubs met 966 turners, waarvan 465 te Amsterdam. - - De kantonrechter te Goes heeft H. Th. J., te Amsterdam, die verder per spoor reisde dan zijn kaartje geldig wasveroordeeld tot mr. B. Ph. baron van thoe Slooten voornemens zou zijn Zitting van Donderdag. Bij de behandeling der waterstaatsbegrooting werd door de heeren Van Gijn en Fokker aangedrongen op spoedige verbetering van den waterweg van Dordt naar zeeeen werk dat de Minister van Waterstaat wel wil, maar dat hij wegens geldgebrek niet kan voorstellen. Tot stenn van de goede gezindheid des Ministers diende de heer Van Gijn met 4 leden i een motie in omwegens het groote belang van Dordrecht en de binnenschipperijden Minister van Waterstaat uit te noodigen het ontwerp om verbetering van den waterweg I (Hellegat) te bevorderen. Deze motie zal later 1 worden behandeld. De Minister had bezwaar tegen het door den heer Malefijt gewenschte nader onderzoek inzake de verlegging van den Maasmondwaarvoor hij de werken krachtig wil voortzetten en be loofde den heer Smeenge tegemoetkoming aan de klachten over het geven van voorkeur aan Rijnschepen bij schutting op het Merwede- kanaal. De Minister gaf den heer Van Kol spoedig op een ontwerp voor kanalisatie van Tweede Kamer. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette behandeling der oorlogs begrooting werd goedgekeurd den post f 65 000 voor terrein-aankoop bij het militair hospitaal te ’s-Gravenbage, zonder prejudice omtrent de bestemming van den grond. Aangenomen werden de amendementen der commissie van rapporteurs tot schrapping der gelden voor den bouw van rijloodsen te ’s Gravenhage, Amersfoort en ’s Hertogenbosch. Bij de vestingbegrooting verklaarde de Minis ter aan den heer Van Gijn dat hij de belem merende bepalingen verwijderen mits de waterweg van zee voldoende verdedigd worde door een ver dedigingswerk waarvan de kosten worden be- i langdurige huiszoeking gedaai groot op 28 ton dat naar de heer Van Gijn constateerdetoch noodig isongeacht de verbetering der vaart. j d. D., dat op onderscheiden papieren beslag De heer Kerdijk prees zijn amendement tot gelegd schrapping van ongeveer 5 ton voor gebouwen in de stelling Amsterdam aan als een krachtig middel tot bezuiniging waardoor met andere voorziening een tekort onnoodig wordt. Overi gens kan de quaestie nog niet worden beslist. Het amendement is niet vijandig en wil alleen uitstel. knoeierijen. Op gelijke gronden verdedigde de heer Smeenge als rapporteur het amendement om gelden voor aqdere gebouwen in dezelfde stel- ling van de begrooting af te voeren. De heeren Seret en Verhey spraken mede voor uitstel van den fortenbouw. De beer De Ras achtte uitstel van den bouw van bomvrije kazernes onverantwoordelijk. j 2. 3. meene Armvoogdij en huis. 4. Benoeming wees voogdes. 5. Benoeming van een lid in de plaatselijke commissie van toezicht op het lager onderwijs. 6. Gratificatiën aan rijks-veldwachters VERGADERING van den RAAD der gemeente HINDELOOPEN, op Woensdag 28 December 1898, voormiddags 10J uur. Punten van behandeling: Notulen. Mededeelingen en ingekomen stukken. Vaststelling der begrootingen van de Alge- van }jet stada Burgerwees- uitzicht op i een weesvoogd en van eene Westerwolde. Verworpen werd de uitbreiding van het ge bouw voor het Departement van Buitenlandsche Zaken door aankoop van een huis. Bij de behandeling der afdeeling spoorwegen 7. Behandeling tweede suppletoir kohier van wer(jen tal van klachten over verwaarloozing der belangen van het publiek door de Staats spoorwegmaatschappijen ingebracht, en bepleitte de heer Van Kol de belangen van het spoor wegpersoneel. Het gerucht dat Harinxma zijn ambt als commissaris der Koningin in Friesland eerlang neer te leggenkan beslist worden tegengesproken. De Hooge Raad heeft verworpen een door een herbergier te Venlo ingesteld cassatie- jat tjjdeni en de bewoner, A. C. Edel van Twisk, in hechtenis genomen werd. f 5 boete, subs. 3 dagen hechtenis. Deze arrestatie moet het gevolg zijn van gebleken fraudedoor den gearresteerde ge pleegd als zoogenaamd directeur van door hem doodelijken afloop van een kind, op den straat- op fictieve grondslagen opgerichte naamlooze weg tusschen Assen en Rolde, tot 5 maanden vennootschappen en daarmede in verband staande gevangenj88traf. I L. riianVi woa Fi waL’ün Op 14 Dec. 1898 beeft aan het Departe- ment van Buitenlandsche Zaken te. Londen de uitwisseling plaats gehad van de acte van be krachtiging van het daar, op 26 Sept, d.t.v tusschen Nederland en Groot Britannië gesloten verdrag tot wederkeerige uitlevering van mis dadigers ook van 1 sche koloniën.

Friso nl | 1898 | | pagina 1