'S B B 1 1 I t MM WOENSDAG 4 JANUARI 1899. No. 2. Buitenlandsch Nieuws. ij h Officiéél gedeelte. i: Nieuwjaarsdag. Binnenlandsche Berichten. Negen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. dien waar Bij Kon. besluit lord Kitchener wordt de 1 ofschoon er wetsontwerpen ter ’t ons voorkomt het verstandig- deelen, dat de verloving Prys per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. 1 UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Een artikel dat in het werken Weekblad is verschenen, trekt in ver- bet 4 1 om uit zijn de Freycinet de 30 offi voor de weduwe Henry »in den beginne” aan Jezus geboorte af? BURGEMEESTER en WETHOUDERS van WORKUMbrengen ter kennis van belang hebbenden, dat de VORDERINGEN ten laste der Gemeente, over het dienstjaar 1898, voor den 31e dezer ter Secretarie der Gemeente zullen worden ingewacht. Wohkum, 3 Jan. 1899. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. M. ten BERGE, Burgemeester. J. 0UDEB00N Secretaris. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentièn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. DUITSCHLAND. Militair deze herdenken op den 25 December, moest .ft Zoo kort na den Nieuwjaarsdag kan het niet verwonderendat we daarop even terug komen In Stellingwerf, uitgave van Taconis te Wolgeva, lazen we het volgende: Voor ’t overige had Stellingwerf er ook op kunnen wijzen, dat het geheele jaarcijfer 1899 afkomst, zonder een druppel Spaansch bloed in de aderen en gedeeltelijk verlamd. Minister van Oorlog is Antonio Luna, redac teur der Manillasche Independencia en in Europa opgevoed. Al de Ministers zijn voorstanders van de onafhankelijkheid der Philippijnen en hebben zich verbonden om de Spaansche gevangenen niet uit te leveren. Middelerwijl meldt men uit Washington, dat generaal majoor Lawtondie op Cuba zich onderscheidde, bevel heeft ontvangen om onver- naar de Philippijnen te vertrekkenten fout van den twee jarigen diensttijd zooveel mogehjk goed te maken.” Men is er in het leger zelf niet eens over of dit al dan niet zal gelukken. Enkelen ontkennen zulks rondweg en gelooven dat het onmogelijk is, bij twee-jarigen diensttijd, de slagvaardigheid van het leger op dezelfde hoogte te houden als vroeger. Daarentegen meenen anderendat wanneer er in dien tijd goed en veel geoefend wordtdat dan twee jaren vol- diende zijn om kader en manschappen op te leiden tot degelijke aanvoerders en soldaten. De Keizer heeft den veldprediker, dr. Richter, een preekenboek laten maken voor oorlogs schepen. Op schepen, die geen geestelijke aan boord hebben, zal door den officier, die des Zondags den dienst heeftnadat de ritus is Manilla, tot dusver raadsman geweest van den afgeloopen, een preek worden voorgelezen. Ook aanvoerder Aguinaldo, bejaard, van Indiaansche heeft de Keizer den wensch te kennen gegeven, J-1 -L V,--J -- dat dit boek ook zou worden gebruikt op schepen behoorende tot de handelsmarine FRANKRIJK. Door de Temps wordt mee gedeeld dat een telegram met een aantal vragen betreffende de enquête van het Hof van Cas satie naar Guyana is afgezonden met den last, deze vrcgen aan Dreyfus in een commissoriaal verhoor voor te leggen. Voor Rochefort is het natuurlijk vel te springennu eieren, die op de lijst hadden geteekendmet arrest heeft gestraft, wijld Hetgeen natuurlijk op bevel der Dreyfusards ejnde daar onder generaal Otis het bevel te is geschied, wat de »witte muis” een oude bijnaam van Rochefort zit in de val van het syndicaat; zij hebben hem n 1. in .hun macht gekregen, door hem een paar papiertjes, die betrekking hebben op Cornelius Herz, onder den neus te duwenmet de openbaarmaking waarvan zij hem natuurlijk gedreigd zouden hebben als hij niet deed wat zij verlangden Ook over het vervangen van Lavisse door Sorel als hoofdleeraar in de geschiedenis aan de militaire school Saint Cyr is de sroode markies” niets gesticht omdat Sorel een de voornaamste medewerkers van en dus een collega van »de Pressensé lotgenoot van Luccheni en Caserio.” Teneinde zich een beetje te verzetten en zijn gal tot rust te doen komen, heeft Roche fort een uitnoodiging van Max Régis om een reisje naar Algiers te maken, aangenomen, waar Régis hem een warme ontvangst voorspelt. De Figaro meldt dat hij tegen ’t einde van derwaarts zal vertrekken. ENGELAND. De Temps weet mee te j van prinses Victoria, tweede dochter van den prins van Wales, met prins George van Griekenland, gouverneur van in het begin van Januari afgekondigd worden. Prinses Victoria is 30, prins George 29 jaar. Op verlangen van spoorweg van Berber naar Khartoem met spoed voltooid. Dientengevolge ondervinden de groote verleden jaar ondernomen ten einde water van den Nijl in het natte seizoen tegen te houden ten bate van bet droge, ver traging, nadat zij reeds tijdens den veldtocht in Soedan niet krachtig voortgezet konden worden. Toen gelijk nu kon de spoorweg weinig of niet dienen voor den aanvoer van materiaal. Maar dat zal weldra anders worden en de aannemers van het werk, de heeren Baber en Aird, gaan over een dag of tien naar Egypte om van nabij op de uitvoering toe te zien. van I de Temps is Bij Kon. besluit van 21 Dec. is vernietigd essensé een het besluit van den Raad der gemeente Bols- ward van 21 April 1898, wiarbij mejuffrouw S. A. M. Hettema is benoemd tot assistente bij het onderwijs in handwerken aan school no. 1 aldaar. Bij dit besluit is overwogen, dat de wet tot regeling van bet lager onderwijs slechts twee Januari categorieën van personen kent, die in de lagere school werkzaam mogen zijn namelijk onder- wijzers of onderwijzeressen en kweekelingen en dat, aangezien de toelating van kweekelingen buiten den Gemeenteraad omgaat, de Raad der gemeente Bolsward in casu eene benoeming tot de handwerken op het oog voeren. Deze heeft, behalve de vloot, 20,000 man tot zijne beschikking en volmacht om naar welgevallen tegen de opstandelingen op te treden. TRANSVAAL. Naar uit Pretoria gemeld wordt heeft de Volksstem haar voorstel terug genomen waarschijnlijk omdat President Kruger daarmede niet ingenomen was om de nederlaag vau Jameson door een betooging op 2 Januari te herdenken. onderwijzeres in heeft gehad die ingevolge art. 28, achtste lid, juncto art. 42bis der bovengenoemde wet geschieden moet uit eene door Burgemeester en Wethouders, in overleg met den arrondissements-schoolopziener opgemaakte voordracht, na ingewonnen bericht van het hoofd der school. Daar omtrent do benoeming van mejuffrouw S. A. M. Hettema geen overleg met den arrondissements schoolopziener beeft plaatsgehad en geen bericht van het hoofd der school is ingewonnen, handelde de Gemeenteraad derhalve door haar te benoemen in strijd met de wet. Bij Kon. besluit van 14 Nov. is aan de Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen opgedragen, op de voorwaarden der OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het Regee- ringsblad maakt een eigenbandigen brief des Keizers aan den minister-president openbaar, betreffende verlenging van de Oostenrijksch- Hongaarsche bijdragen voor een jaar, benevens eene keizerlijke ordonnantie tot verlenging van bet Vergelijk tot 31 Dec. 1899, voorloopige kredieten voor drie maanden afkondigende ten behoeve van Oostenrijk, en een krediet van 1,600,000 fl. toestaande tot leniging van den nood in de Oostenrijksche gewesten onheilen hebben plaats gehad, De PHILIPPIJNEN. Mabini, de nieuwe voorzitter van het Philippijnsch Congres en Minister van Buitenlandsche Zaken, is volgens een berichtgever van Reuter een notaris te tamelijk in de war is. Er kunnen bepaald een drie- a viertal jaartjes bijgeteld worden. De fout is echter vergeeflijk. Wie toch dacht er »in den beginne” aan de dagen te tellen van Jezus geboorte af? Eerst toen er een ChristusMaar dewijl aaDbang van beteekenis was, dat is twee, drie „5 meer eeuwen na Christus is deze kalender in gebruik gesteld. De Mohamedanen, alhoe wel een dikke zeshonderdendertig jaren later, zullen ongetwijfeld mede in de war zijn. Bij het streven naar éénheid in den tijd Greenwich- of Midden-Europeeschenzou het bepaald overweging verdienen ook eenzelfde jaarrekening te nemen. Men zal - bevrediging in één dezer opzichten zijn inge diend, naar ste handelen door conservatief te zijn en de zaken maar stil te laten blijvenzooals ze nu zijn. Kreta, Wij bevinden er ons over ’t algemeen zeer zal goed bij. H. het sJoelfeest” geheeten, werd gevierd, omdat dan de zon, naar hun voorstelling, uit den winterslaap ontwaakte, en omdat de Goden dan naar de aarde terugkeerden, om de in den donkeren winter heerschende booze geesten te verdrijven. De achtste dag nu van dit Joelfeest was onze tegenwoordige Nieuwjaarsdagen dag hield het volk in eere. Toen nu het Christendom kwam, had dit een heftigen strijd te voeren tegen de heidensche gebruikentegen de feesten vooral. Deze laatste uit te roeien, mocht onmogelijk heeten, daar zij zoozeer met den volksaard waren samengegroeid. Aan vele van die feesten werd nu een Christelijke kleur gegeven dat wil zeggende feesten werden op denzelfden tijd als vroeger gehouden, maar de geestelijken trachtten ze te heiligen door er een godsdienstig feit aan te verbinden. Maar dit was juist oorzaakdat ze lang blevenwat ze waren in naam Christelijke feesten, inderdaad heiden- sche. En zoo herinneren nog sommige eigen aardigheden aau de heidensche afkomst der feestenzoo bijv, het Paaschfeest met zijn eieren en Paaschvurenzoo ook het Nieuw jaarsfeest. Van oudsher een der Joeldagen blijft het nog steeds voor velen een joeldag. Tot zooverre Stellingwerf. In een nader artikel komen we op deze zaak terug en toonen dan tevens aanboe al de christenfeesten hunne grondlijn hebben in de feesten onzer heidensche voorouders en verder hoe ook de protestanten den ouden katholieken getracht hebben een vlieg af te EN TWINTIGSTE JAARGANG. «Zondag 1 Januari” zegt de almanaken ze voegt daar ophelderend aan toe»Nieuw- jaarsdag”, om elke vergissing onmogelijk te maken voor hemdie zich op een gegeven oogenblik eens niet recht mocht herinneren op welken datum deze feestdag geregeld valt. Nubeter een mededeeling te veeldan een te minzal ze zeker denkenen ons herinne rend dat het toch in elk geval niet deze mededeeling isdie haar de slechte reputatie heeft bezorgd van seen leugenzak” te zijn waardeeren we haar streven naar volledigheid. Alzoo: 1 Januari, Nieuwjaarsdag. Aan deze verbinding zijn we al zóó gewoon geraakt, dat we ons niet kunnen voorstellen dat bet anders kon, ja moest zijn. Ik zie al sommigen .vangen, een verwonderd gezicht zettenvragendej >W a t-b-l-i-e-f? 1 Op een anderen dag dan; 1 Januari, Nieuwjaarsdag?” En toch zal men zich ten slotte moeten verbazen juist over het feit, dat de 1e Januari de Nieuwjaarsdag is. Ik behoef slechts even te herinneren, wat het uitgangspunt van onze jaartelling is. Dit is immers de geboorte van C we immersieder ziet bet indeze datum tevens de Nieuwjaarsdag zijn. En voor de Kerk is ze dat eenmaal werkelijk geweest, terwijl vele vorsten het jaar rekenden te beginnen met Paschen. De le Januari draagt dus tegenwoordig feitelijk een naamdien hem van rechtswege niet toekomten toch is het volstrekt niet toevalligdat hij geworden iswat hij isde Nieuwjaarsdag. De le Januari is van oudsher een feestdag geweest; hij was dit reeds bij onze heidensche vooroudersen om het nu maar ronduit te zeggenhet feestdat we op den eersten der Louwmaand vierenis van huis uit een heidensch feest. Nu behoeft niemand zich dit aan te trekkenik althans zal niemand die op ordentlijke wijze den le I Januari den Nieuwjaarsdag viert, voor een heiden houdenofschoon me de Nieuwjaars- viering van sommigen wel eens herinnert aan het heidensche tijdperkdat achter ons l Doch laat ik niet afdwalen. Onze heidensche voorouders dan vierden in den winter, van 25 December tot en met 5 Januari (alzoo twaalf dagen) een groot feest. Dan werden den Goden offers gebrachtterwijl men twaalf nachten achter elkaar luidruchtig feest vierde, waarbij natuurlijk de inwendige menseb niet vergeten werd. Dit feest, zeker om het joelen 4 ■MM FRISO mii n miniiiAiii llllll lllllll Fll IBLIMI. I in éón dezsr nnzinhten y.iin inoe- II V iki ivti t ci cr v»eetiuiun 10 ’ürBLUUiicu, liüjïi jij vei ligt, schillende kringen zeer de aandacht; vooral met het oog op de aanstaande debatten in den Rjjk^dag over de legerbegrooting. Men leest daarin o. a. het volgende»Bij den terugblik op het afgeloopen jaar en het daarin gebeurde, kunnen wij slechts herhalen wat wij vroeger ook reeds hebben betoogdhet werk in het leger bestaat hoofdzakelijk in het streven om door verhoogdemeer intensieve diensten de

Friso nl | 1899 | | pagina 1