•1 ZATERDAG 14 JANUARI 1899. No. 5. I N ieu wsti jdingen Negen Dit Blad versohijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. 4 4 behalve de Star-lijn, door middel het schip en 1 vertrekken er veel onderofficieren, wier plaatsen 1 I pïr' ‘1 r Prjjs per kwartaal 70 oent franco per post 8* cpfvt. PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER! Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM infanterie wordt nog van de uitstekende diensten door hem bewezen bij de voorbereiding en de leiding der krijgs- f22,000 de her- ver- b' 03 Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. pantserdekschip Holland, onder bevel van den kapt. t. z. J. J. de Bruyne, 11 dezer te Plymouth aangekomen. De van Rijkswege gehouden verkoop van 14 hengstveulens heeft f 32.340 opgebracht. Op de veemarkt te Purmerend werden 4 raalsdie aan voldaan hebben. is 68de diepte 49J voet, inhoud van plaatsing van en op den knop de woorden j «Raad van Justitie te Soerabaya” gegriftdie vroeger als distinctieven der oppassers werden igebruikt, een pakje oude bankbiljetten, ter I waarde van f 5000, nog fonkelnieuw, blinkende zilverlingen van bet jaar 1845, enz. Van al de opgenoemde zaken, een bedrag van gezamenlijk vertegenwoordigende, is komst niet meer na te gaan, daar op de schillende pakjes, zakjes en trommels, waarin zij zijn opgeborgenniet staat vermeld door wien de inhoud is gedeponeerd of geconsigneerd. van prins Albert China zal bezoeken. aan vrijwilligers bij de steeds grooter. Ook i loopt 21 mijlen in het Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. operatiën in de Pedirstreek Noord- en Oostkust van vorderd tot commandeur Willemsorde. Sophieeen toewijding van oorlog. Door de Staatsspoorweg-Maatschappij is bepaald dat met de afgifte van kilometer- boekjes 3e klasse voor 5000 kilometers tegen den prijs van f 70, voorloópig nog bij wijze van proef, gedurende de eerste zes maanden dezes jaars zal worden voortgegaan. Bij Kon. besl. is de generaal majoor,, civiel en militair gouverneur van Atjeh en onderboorigheden J. B. van Heutsz, ter zake en verder ter I Atjeh, in 1898, be- in de Militaire Prins George van Griekenland heeft een proclamatie uitgevaardigd, waarbij aan alle uit het binnenland van Kreta naar de steden ge vluchte Muzelmannen wordt bevolen onmiddel lijk naar hun dorpen terug te keeren of Kreta te verlaten. Een bekend Deensch reiziger, kapitein Daniel Brunnheeft besloten tegen den aan staanden zomer een expeditie uit te rusten om in den omtrek van de Oostkust van Groenland naar sporen van Andrée te zoeken. De expe ditie zou van Ijsland uitgaan. Nachttram. De Trammaatschappij in het Noorden van Londen heeft 2 Januari een nacht dienst geopend. Van ’s avonds tot ’s morgens rijden nu trammen tusschen Aidgate en Strat ford een enkele rit kost 1 penny (5 ct.) en een retour 2 pence. Decentralisatie der lagere scholen. De schoolcommissie van Josephstadt (bij Budapest) heeft besloten in het vervolg niet meer scholen te laten bouwen die op kazernes gelijken, maar het aantal scholen te vermeerderen. Iedere nieuwe school zal hoogstens 10 klassen mogen bevatten. Tegenwoordig zijn er scholen, die 37 klassen bevattenhetgeen tegen de eerste beginselen der hygiëne strijdt. Kievitseieren. Dat de vogels in de war zijn door den zachten winter blijkt uit het feit dat nabij Rolde, naar aan de Asser Ct. gemeld wordt, reeds kievitseieren gevonden zijn. Een slot van de graven van Egmont. De Archaeologische Vereeniging te Bergen (België) zal zich eerstdaags bezighouden met het onder zoek der ruïnen van een oud slot van de graven van Egmont, dat bij het dorp Hescbies, tusschen Turbise en Baudour ligt. Het werd in 1320 door de familie Berlaiment gebouwd en kwam later aan de Egmonts. Naar de ruïnen te oordeelen moet bet een prachtig kasteel zijn geweest. Van het slot zelf zijn nog slechts twee merkwaardige zalen en de slottoren, waar aan het dak ontbreekt, overgebleven. Groote steenblokken komen boven den grond uit. Talrijke overblijfselen van de belegering van het slot zijn mede voorhanden. Men hoopt belangrijke ontdekkingen te doen betreffende de militaire bouwkunst in de middeleeuwen. Een treurige plek. Er is in Londen’s een brug, die treurig vermaard is door de vele zelfmoorden, die daar reeds zijn gepleegd. De Londenaren noemen haar terecht Bridge of Sighs (brug der zuchten.) Hoewel een politie agent daar dag en nacht de wacht houdt, gaat er toch bijna geen dag voorbij dat niet een of andere ongelukkigeman of vrouw, (meest lieden van het slechtste allooi), over de leuning van de brug springt om in de golven zijn ellende te vergeten. Hoe men huizen verzet. In het verzetten van huizen heeft men in Amerika, vanwaar dit ingenieurskunstje afkomstig is, verbazende vorde ringen gemaakt. Zoo is voor eenigen tijd in de Willis Avenue te New-York een blok van van vijf ver en dit ging Op eenige pakjes slechts staan de jaartallen 1860 en 1861 doch de registers van en deponeering zijn niet meer, te 41 stoomschepen met 32,690 reg. 16 zeilschepen met 9770 ton inhoud. Holland 143 Welke reusachtige afmeting* 97 naar Rotterdam, 20 naar aangenomen naar Dordrecht en 6 naar Schiedam, Groningen en Vlis- van Oorlog brengt ter kennis van de lichting van 1899 daartoe strekkend verzoek- wurdt vier baksteenen woonhuizen, elk diepingen, 115 voet verder gezet zoo uitstekend dat die huizen nu al weer be woonbaar zijn. Men zou de huizen verleden voorjaar afgebroken hebben, daar de Willis Avenue zou verbreed worden. Een aannemer maakte zich echter sterk de huizen, die een waarde van 64,000 dollars vertegenwoordigen, te verzetten. Het bouwtoezicht protesteerde melde eischen voldaan heeft en het maar eenigszins kan bekostigen, wordt sergeant-titu- lair, terwijl hierdoor van de overige korporaals, meestal zeer jonge kereltjes, die pas uit Kampen komen, zeer zware diensten worden gevorderd. Een meevallertje. schrijft: »Bij de overgave gedurende het jaar 1898 aangevoerd: 58,358 ^el' 8r’®e runderen, 32,790 varkens, 104.801 schapen en ^aya 48 1188 paarden, te zamen 197,137 stuks vee. Joor De aanvoer neemt van jaar tot jaar toe. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht”. 14 Januari 1899. De Earestiennen fen de broerren Halbertsma, D. 1859, consignatie vinden De inspecteur van financiën is van bet bovenstaande in kennis gesteld en zal wel over deze antiquiteiten in het belang van den fiscus beschikken. Zij zullen als zaken, waarvan de afkomst niet meer is te constateeren, door den Staat worden geannexeerd en het bedrag zal dus als een zoet winstje in ’s lands kas vloeien.” De correspondentie der geheele wereld. jen het postverkeer heeft, kan het beste blijken uit het feit, dat er dagelijks 1 miljard brieven worden verzonden. De meeste daarvan, pl.m. /3 deel zijn in het Engelsch geschreven. Op 500.000.000 brieven zijn er 150 miljoen in ’t Engelsch, 90 miljoen in ’t Russisch, 75 miljoen in ’t Duitscb, 55 miljoen in’t Fransch, 45 miljoen in ’t Spaansch35 miljoen in ’t Italiaansch en 12 miljoen in ’t Portugeesch opgesteld. De overige 38.000000 zijn in diverse talen, zooals het Hollandsch, Hongaarsch, Noorsch, Zweedscb, Deensch, Poolsch enz. ge schreven. Behalve het Engelsch, dat de han- Eastend delstaal bij uitnemendheid is, wordt dus het drukst in de «moderne talen” en in het Rus- I sisch gecorrespondeerd. Met betrekking tot de bevolking bedient men zich het minst van het en het Spaansch. Een waar zeekasteel. Op 14 dezer van de werf van Harland en Wolff te Belfast, het stoomschip Oceanic, van de Wbite- 1 van hydraulische kracht Dit schip is het grootste, dat ooit is gebouwd; het is 30 voet langer dan de Great Eastern, nl 704 voet de breedte Het heeft een 17,040 reg. tons, een waterver- i 30,100 kub. M.de machines hebben 28 000 paardekrachten t uur. Te Antwerpen houdt het gerucht aan gaan er bijna iederen dag met paspoort; vooral dat Koning Leopold in stilte toebereidselen laat maken voor een groote zeereis Terwijl evenwel dadelijk worden aangevuld door korpo- sommigen zeggendat het doel de Congostaat de eischen voor onderofficier is, beweren anderen dat de Koning in gezel- Een korporaal, die aan voor- schap EN TWINTIGSTE JAARGANG. Het lid der Algemeene Rekenkamer jhr. mr. S. M. S. de Savornin Lohmanver trekt in het aanstaand voorjaar weer met een verlof van drie maanden naar de Vereenigde Staten van Noord-Amerika. De besturen van Patrimonium en van de R. K. Arbeidersvereeniging te Enschedé hebben besloten hun geestverwanten te ver zoeken niet te teekenen op de lijsten die ter herziening der zaak-Hogerhuis worden aange boden, en aan het centraal bestuur van Unitas voor te stellen een verzoekschrift te zenden aan f van den heer Harte c s. tot uitbreiding der revisie in strafzaken, spoedig tot wet verheven worde. Genoemde besturen, zich onbevoegd achtend een vast oordeel uit te spreken over de zaak- Hogerhuis, meenen dat een herziening van het vonnis onmogelijk is, indien niet eerst de wet veranderd wordt. Bij de aanstaande boterkeuring, vanwege den Bond van Coöperatieve Zuivelfabrieken in Frieslandzal de eerste keuring worden ge houden op 16 Januari a.s., de tweede op 26 Januari en de tentoonstelling op 27 Januari, telkens des morgens 9 uur. Bij Kon. besl. zijn tot gedelegeerden van Nederland bij de in de maand Mei a.s. te St. Petersburg te houden internationale tuinbouw-tentoonstelling, benoemd Ernst H. Krelagete Haarlem en J. P. R. Galesloot te Amsterdam. De voorzitter der Eerste Kamer de heer Van Naamen van Eemnes biedt 2 Febr. a.s. den leden dier Kamer een diner aanwaarbij ook eenige ministers genoodigd zullen worden. Tot rapporteurs over de begrootingen van Justitie, Marine, Vestingen, Oorlog en Waterstaat zijn door de Eerste Kamer benoemd de heerenVan Boneval Faure, Scbimmel- penninck van der Oye, ’s Jacob, Breebaart en Van Zinuicq Bergmann. Te s-Gravenhage is op 52jarigen leeftijd overleden mevrouw Van Schalkwijk—Göbel oud directrice van de verplegingsinrichting het Roode Kruis. Zij maakte tijdens den Fransch- Duitschen oorlog deel uit van den ambulance dienst en ontving bij bet eindigen van dien krijg de berinneringsmedaljes van de regeeringen van NederlandDuitschland en Frankrijk. Bovendien ontving zij van wijlen Koningin kostbaar geschenk wegens haar aan den verplegingsdienst in tijd Het Soer. Hdbl. van de consignatiekas i van den raad van justitie te Soera- eene groote verzameling antiquiteiten den dag gekomen. Uit de kas kwamen l te voorschijngroote geldswaardige bedragen I aan oude muntspeciënzilveren eetlepels en theelepelsverscheiden preciosa stokken met zilver gemonteerd de Tweede Kamer, opdat het wetsontwerp w D De Eare8tieDnen fen de broerren Halbertsma, Jan fen ’e Gaestmar. In skoal- master op aventür üt, Dreves Uitterdijk. j Us skoallemastersA. S. M. Yette hwet W. D. Forkeard biteard (mei plaetsjes), D. H. Z. Bij den landbouwer Bokke Sinnema te Jelsum is eene koe gestorven aan miltvuur. Onder politietoezicht is het beest afgemaakt en verbrand. Zooals het bij dergelijke ge legenheden meer gaat, vond men ’t zonde enz. dat zulk mooi vleesch verbrand werd. Toch moet dat zooeen kat, die van ’t vleesch ge geten had, werd ziek en is gestorven. De vaart van Nederland op St.-Petersburg, schrijft de correspondent der N. R. Ct. daar, is in het laatste jaar aanmerkelijk vooruit gegaan. In 1897 kwamen daar binnen 25 Hollandsche stoomschepen met 15,979 register I ton en 14 zeilschepen met 8065 reg. ton inhoud. In 1898: ton en Van Petersburg vertrokken naar schepen, waarvan Amsterdam 17 Zaandam, naar singen ieder één. Volgens de Pol. Corr. heeft de Paus aan de regeering te St.-Petersburg den wensch te kennen gegeven om zich ook te laten ver tegenwoordigen op de conferentie voor de ont wapening. De schipper van een Texelsche blazer- schuit is bij het over boord werpen van het nette water geraakt en verdronken. Alle pogingen om hem te redden waren vruchteloos. De Minister van de lotelingen die wenschen te worden ingedeeld bij de bereden korpsen, dat zij bij een 1 hunne keuze kunnen worden geplaatst, indien ZÏj Zich met een üaanuc ouvanuuu ïciauca- schrift tot hem, minister, wenden. In het verzoekschrift moetenbehalve de naam en voornamen van den loteling, ook te water gelaten, worden vermeld de gemeente waar hij aan de - loting heeft deelgenomen en het lotingsnummer. Het verzoek behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ongefrankeerd wor den verzonden. Het incompleet maar t van het kaderonderofficieren en korporaals FRI \m «s m iiimuiE- lll.lll Will Fll IESI.1 Ml. 1 i J een van uevuimu korps van RU88i8Cb

Friso nl | 1899 | | pagina 1