1 II I I r *1 ZATERDAG 21 JANUARI 1899. No. 7. Nieuwstijdingen. Negen TWINTIGSTE JAARGANG. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. andere stukken bij de •I aan l UITGEVERS Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM. Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. PRIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7^ cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. muziek voor de drie broeders in personeel der recherche uit te breiden in Dat is wel wat heel pretmakerig. orkest nog dagelijks van t in de aanleg Workum. 2. ders c.s. het Siegenbeek oorlogsschip Friesland zullentot nadere aan- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Voorstel van op het verzoek kondigingmet elke daartoe bestaande post- gelegenheid uit Nederland worden verzonden in pakketten aan het adres van dat oorlogs schip te Port-Saïd. Opdat die brieven en sorteering op de postkantoren dadelijk in het oog vallen, worden belanghebbenden uitgenoo- digd ze gecontrasigneerd door de strepen voor toepassing is. observatorium, niet aangericht. Onlangs werd gemeld dat de jonge kus sende held Hobson naar de Philippijnen was gezondenthans wordt weer verzekerd dat hij in Kansas en wie weet waar meer nog steeds rondreist om lezingen te houden, te kussen en zich te laten kussen. Is dat laatste oud nieuws, j hetwelk weer in omloop wordt gebracht, of was het eerstgenoemde bericht onjuist? Wij durven het niet beslissen. Vermakelijk is echter eene andere kushistorie, ook uit Kansas afkomstig. Lucie Withers, een aardig onderwijzeresje te Dodge City, had met een leeraar aldaar om duizend kussen eene weddenschap aangegaan. Zij verloor en betaalt nu hare schuld af: twintig kussen in de week De gespannen verhouding tusschen Tsje chen en Duitschers in Oostenrijk, heeft te Praag weder aanleiding gegeven tot een vecht partij tusschen studenten, waarbij een der en er i een de jongens. a. s. gevangenisstraf. Brieven en van het Concert gebouw te Amsterdam belooft belangrijk te zullen worden. Reeds lieten zich onderscheidene R. geestelijken voor plaatsen noteeren. De bekwame leider, de heer Emanuel Natale, studeert met koor en zoodat wij wel verwachten kunnendat dit werk uitstekend uitgevoerd zal worden. Slachtoffers van den storm. Op de Zuiderzee nabij Huizen is een houten tjalkschip tijdens den storm van de vorige week lek ge slagen en gezonken. De bemanning, bestaande uit schippervrouwtwee dochters en twee i zonen, hebben in een boot het zinkende schip verlaten doch tot heden is niets omtrent hun lot bekend. Het is dus zoo goed als zeker dat alle zes den dood in de golven gevonden hebben. De directeur van financiën heeft voor gesteld, tegelijk met den invoer der opiumregie in de verschillende gewesten op Java, ook het ver band met het tegengaan van den opiumsluik- j handel ter zee. Rio de Janeiro Nederland en drag. Hogerhuizen agitatie. Op Zondag 12 Februarides namiddags te 1 uur, zal in de groote zaal van het Paleis te Amsterdam plaats hebben een «Landelijke meeting”, gewijd aan de revisie van het vonnis der Hogerhuizen. Aan de meeting gaat vooraf een gedelegeerden vergadering der plaatselijke en provinciale co- mité’s, waarin het volkspetitionnement zal wor den besproken. Elke aangesloten vereeniging moet vooral niet verzuimen haar banier of schild te zenden en «zooveel mogelijk toepas selijke borden of anderszins, betrekking heb bende op de zaak”. En de «landelijke” meeting op het Frede- riksplein zal worden opgeluisterd door zang en muziek. Zang en i de gevangenis landelijk en het Friesche Tijdschrift 21 Januari 1899. ïn skoalmaster op aventür üt, Dreves Uitter dijk. To rimpen, Y. S. De Froask, T. Antwirden op de Riedlingen. It 12te Riedling, M. G. 8. Hwet min op reis soms fynt ünderweis, T. J. B. Fiskers sünder andere stukken voor Burgemeester en Wetbou- van M. H. Maas JWz. tot het wederinvoeren van het meer uit- gebreid lager onderwijs aan de school te Makkutn. INHOUD van „Sljucht en Bjucht.” Men schrijft uit Callantsoog ain de N. B. Ct.: Men is thans begonnen de zwakke punten van de duinen alhier te verzwaren. Ruim 100 man zijn reeds aan het werk gesteld, waarvan de uitvoering is opgedragen aan den heer J. Oldenburg te Bergen. Bij het polder- en gemeentebestuur is ver gunning aangevraagd voor het leggen van een werkspoor van de Kolk- of Zijpeischutsluis af I naar de Groote Keezen. Het polderbestuur heeft de gevraagde vergunning verleend, onder voorwaarde, dat het Rijk voor het gebruik van den Schenkeldijk jaarlijks f 400 betaalt, tenzij de polder worde ontheven van den verhoogden omslag voor het onderhoud der duinen, welke door de Provinciale Staten op f 420 is be paald, doch tegen welk besluit de ingelanden bij H. M. de Koningin in beroep zijn gekomen. Indien daarop eene gunstige beschikking volgt zal de concessie zonder eenige vergoeding wor den verleend. G. Visser, bijgenaamd Job de Visser van Huizen, die voor de arrondissements-rechtbank te Utrecht terecht stond wegens mishandeling van een trekhond (welk dier hij een mes in de borst stak en daarna toch zijn last verder liet voorttrekken), is veroordeeld tot één maand INHOUD van het Maandblad uitgegeven den dubbelen moord te door de vereeniging tegen de Kwakzalverij, Hoofdartikel: De verkoop van geheimmidde- len door apothekers. BerichtenMr. van Blommestein opgetreden als Voorzitter der Vereeniging. Geneesk. j Raad van Zuid-Holland. Idem van Limburg en Oostel. N.-Brabant. Een wonderdokter te Oud-Beierland. Weer eens een kind behekst. Een kruidkundige oplichter. Schoondermark vrijgesproken. De verkoop van een waardeloos middel verboden. Be strijding van kwakzalverij in Duitschland. Het voorrecht der onbevoegdheid. Een mis daad te Londen. Grootere artikelen: Nagemaakte Pink-pillen door Spetter en Co. Pastor Felke. Waar schuwingen van de politie. Is tegen het optreden van de z. g. wonderdokters niets te doen? Planeetleesters enz. te Rotterdam. Een schandelijke advertentie van Géraudel- IngezondenOver het middel van Bernhard Sprengel te Hannover en over de «Kruiden tegen Kanker” uit Deventer. Correspondentie. Herhaalde waarschuwingen: PastillesPoncelet Pinkpillen. William Henri, die de juweelen van de hertogin van Sutherland stalis tot 7 jaren voor j In eene gadering van radeel zullen o.a. de volgende punten worden behandeld 1. Commissoriaal rapport over de aanvrage C. J. v^n der Veen c.s. om eene bijdrage j voorloopige kosten in het belang van den van een tramweg Franeker Bolsward te voorzien van twee zich kruisende over het geheele adresloopende van den eenen hoek naar den anderen. Donderdag was de toevoer van water in de Delftsche Schie zoo sterk dat al de lan derijen in de Kethelpolder (Z.-H.) onder water geraakten. Gelukkig dat zulks overdag ge beurde waardoor de boeren hun vee nog tijdig binnen konden halen. De uitvoering van La Risuzrezione di Lazzaro (de Opwekking van Lazarus) op 24 I Januari a.s in de groote zaal van het Concert- glacis der vestingwerken speelplaats is- Dubbele moord. Bij nader onderzoek is geblekendat na Berkel op den heer G. Ripping en zijn huis houdster, voor een bedrag van ongeveer dertig duizend gulden aan effecten is ontvreemd. Welke die effecten zijn, is voor een gedeelte bekend. Als daders worden verdacht twee personen, en Oostel. N.-Brabant. Een wonderdokter respectievelijk 34 en 30 jaar oud. De eerste werd onlangs uit de gevangenis ontslagen. Namens den rechtercommissarisjhr. mr. de Savornin Lohman verzoekt do commissaris van politie in de eerste afdeeling te ’s Graven- j hage, opsporing en aanhouding van en bericht omtrent twee mannen, die verdacht worden de daders te zijn van dezen moord en diefstal. De signalementen van bedoelde personen luiden o. m. als volgt: De een is tamelijk langschraal postuur gekleed met licht-grijze overjasbijna tot aan de knie, zwarte jas tot aan de heup: donkeren hoed met gleuf, eenigszins ingezakte randen, iets aan den hals gelijkend op een liggend boord. De andereen half hoofd kleiner en stevig postuur, is gekleed met ruig donker jekkertje, pet met stijven rand en klep en platten bol. De lijken der beide slachtoffers zijn naar Laster. De burgemeester van Marken heeft proces verbaal opgemaakt tegen den gemeente-geneesheer daar, wegens laster tegen hem in de Monnikendammer Ct. In dat blad had de dokter verteld dat de burgemeester een vrouw in haar woning mishandeld had. Onschadelijk gemaakt. Eergister zijn van Roermond naar de strafgevangenis te ’s Hertogenbosch overgebr cht de twee per sonen die verdacht worden op de Bleriksche kermis den spoorweg-conducteur W. met een stok te hebben doodgeslagen. De Minister van Marine heeft bepaald dat Mr. Ms. Buffel, logementechip voor ma trozen en jongens te Hellevoetsluisthans lig gende in de Marinehaven daar van ligplaats zal veranderen en naar het kanaal van Voorne zal verplaatst worden waar de lucht voor de jongens veel frisscher en er tevens op het zeer geschikte De Minister van Financiën heeft inge diend een wetsontwerp, houdende nadere be palingen omtrent de personeele belastingdat niet ten doel heeft ingrijpende veranderingen te brengen in de belastingwet, doch alleen strekt tot verbetering van enkele bepalingen waarvan duidelijk gebleken is, dat zij gewijzigd moeten worden. Na tegemoetkoming aan de bezwaren van besturen of ingezetenen van eenige gemeenten tegen de rangschikking dier gemeenten of ge deelten daarvan in de bij art. 5 1 der wet van 16 April 1896 bedoelde tabel en aan den wensch dat die gemeenten, hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk in een hoogere klasse worden ge plaatst worden enkele dezer gemeenten of gedeelten daarvan in een hoogere klasse ge bracht. Voorts blijkt de Minister overwogen te hebben of er tegemoet te komen ware aan tal van klachten, die de nieuwe wet op de personeele belasting heeft uitgelokt van de zijde der tap pers, koffiehuishouders en soortgelijke belasting plichtigen, wier aanslagen veelal zijn opgevoerd tot bedragendie bij den vroegeren toestand vergeleken zeer hoog moeten heeten. De Minister van Financiën beeft afwijzend beschikt op het door verscheidene Kamers van Koophandel en Fabrieken ondersteund adres van de Kamer te Winschoten, strekkende dat officieele stukken enz., die van eenige autoriteit of van eenigen ambtenaar in de uitoefening van hun ambt aan een particulier worden ver zonden, als uit den aard der zaak mogen worden beschouwd als te zijn vrij van port. De Minister vestigt er de aandacht op de bedoelde stukken, mits voorzien van de aanwij zing «Dienst” en afzendende autoriteithet hoogere port ongefrankeerde brieven niet van De geadresseerde heeft slechts te betalen het port, dat bij vooruitbetaling zou zijn verschul digd geweest. Naar het Vad. verneemt, zal in verband met de nieuwe regeling van den dienst der statistiekmr. A. Kerdijk Voorzitter worden der Centrale Commissie, en dr. C. A. Verrijn Stuart directeur van het Centraal bureau. De St.-Ct. bevat den tekst van het te op 21 Dec. 1895 tusechen Brazilië gesloten uitleveringsver- Leiden overgebracbtten einde door prof, dr dwangarbeid veroordeeld. Het dorpje Orsa in Zweden is een rijk- gezegend plaatsje. Het bezit zulke reusacbtige bosschen, dat de laatste verkoop van hout zes en een half millioen gulden opbracht, terwijl de boschopzichters ramendat alle dertig jaar eenzelfde cijfer gemaakt kan wordenzonder de bosschen leeg te halen. Met deze rijke inkomsten is de gemeente er dan ook op be dacht geweest zich zoo goed mogelijk in te richten. Onlangs zijn 11 /2 millioen kronen uitgegeven voor den aanleg van wegen; de telephoondienst werkt gratis en alle huisjes zijn aangesloten. Het schoolgaan is ook kosteloos, terwijl het onderwijzend personeel uit de beste krachten samengesteld is. Er zijn in het geheel geen armen. Belasting behoeft niet betaald te worden Wat een land De Vesuvius is luidens bericht uit Napels weer krachtig aan het werken. Vuur en lava 1 stroomen den berg af, o. a. dicht langs bet Zaterdag te houden ver- observatorium. Schade van beteekenis is echter den Raad der gemeente Wonse" EN MMS- El UilII’.HATH m in iwin uiitsL.no. I I u K. i tiWUV tcu C1UUC UUVL piui. ur. j van Heukelom te worden geschouwd. I

Friso nl | 1899 | | pagina 1