Ii 1. WOENSDAG 25 JANUARI 1899. No. 8. Officiéél gedeelte. r s Een zwaar stuk. Buitenlandsch Nieuws. L Negen en twintigste Jaargang. rl Y KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM I ui i ii s- i t .mi i ii i n i ;i iiliii mini iiiiimimi Dit Blad versohijnt alken WOENSDAG en ZATERDAG. Wolthuizen te Oudega, van draagt van gouverneur-generaal. Egypte strekt DUITSCHLAND. UITGEVER: Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 oent. PRIJS der ADVERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. V. een moijen ontvangen. VI. Verzoek van VII. Behandeling van 1 hootdel. omslag over 1899. VIII. Vaststelling van de kohieren van school geld over het 4e kwartaal 1898. Koudum, den 23 Januari 1899. De Burgemeester, H M. TROMP. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. ENGELAND. De overeenkomst, die de Britsche Regeering met den Khedive heeft gesloten betreffende het bestuur van Soedan wordt door de Engelscbe bladen als eene zaak van bijzondere beteekenis voorgesteld. Deze overeenkomst, zegt de Standard, spreekt voor het eerst tegenover de Europeesche mogend heden ombewimpeld het recht uit van Groot- Britannië om zijn rechtstreeksch gezag te hand haven in een deel van het gebied van den Khedive- «Wij regeeren daar niet langer door middel van den Khedive; wij zijn met hem in Soedan volkomen gelijkgerechtigde bestuurders”. Ook vestigt de Standard de aandacht op het Mejuffrouw A. Brjjker, om restitutie van hoofdelijken omslag over 1898. het primitief kohier Idem van A. G. Visser e. a. te Hemelum, -x om uitdieping van de Hemelu- Dalziel meldt dat men onderlingwaarbij dan ’t hoofd als voorzitter optreedt. Dit is vooreerst de bedoeling van het Bond en daartegen valt niet zooveel te zeggen. Maar daarbij is nog eene andere. En die weegt even zwaar, zoo niet zwaarder. Bij de totale onmogelijkheid, dat ieder onder wijzer. met hoofdacte aan het hoofd eener school geplaatst kan worden, behoort er eene herziening der wet plaats te hebben op het punt van klassificeering en belooning. Het is ontegen - zeggelijk hard voor een zoodanig onderwijzer te moeten werken met dezelfde bevoegdheid en dan eenige honderden guldens minder per jaar aan inkomen te hebben, zoo ook voor hén, De Daily Chronicle stelt den nieuwen toe- een protectoraat al draagt het niet en al zou men het eer een kunnen noemen. In elk geval II. III. om verbetering en Laaxum. IV. 7* houdende verzoek mervaart. Idem van J Wolthuizen te Oudega, om perceeltje grond aldaar van de gemeente te voorgesteld, maar dat ze zich onbevredigd gevoelen, dit is beter. En als daar nu was een Nederlandsch Onder- j wijzers-Genootscbap dat alle onderwijzers, hoofden of niet-hoofden kan omvatten, dan is daarnaast opgericht een Bond van Nederlandsche Onder wijzers, waarvan geen enkel hoofd lid mag wezen. Zelfs wanneer een zijner leden het tot hoofd brengt, vervalt daarmede onmiddelijk zijn lidmaatschap. Nu heeft het voor niet-ingewijden allen schijn, dat die Bond zich vierkant stelt tegenover de hoofden van scholen. En deze meening kan versterkt worden door de oprichting eener derde vereeniging, die van «Hoofden van Scholen,” waartoe natuurlijk geene enkele klasse- onderwijzer toegang heeft. Wat nu een warwinkel zal men zeggen. En wij zeggen ’t mee. Men kon ’t alleen wel gelaten hebben bij het oudste lichaamhet Nederlandsch Onderwijzers-Genootschap. En ook deze meening drukt volkomen ons gevoelen uit. Straks evenwel spreken we daarover nader. Vooraf ga deze opmerking, dat, wat we hier alles maar voor rekening van de gehate of geliefde openbare school namen, evenzeer voor komt bij de bijzondere’t zij deze al of niet van een christelijk etiquet is voorzien. Het Bond van om te vervolgen, is in de naast ver- loopen jaren ontzettend in kracht toegenomen door de toetreding van wijzers, ook van onderwijzer bevorderd. vooral door de verkiezing van een zijner Hoofd de 1 prediker, zoo een onderwijzer, Het tarief van den laatste vooral dient her- En daarmede zal eene groote grief uit i weggenomen, zeker ten en voor het welzijn van ons volk' H. van Soedan wordt buitengesloten. De Globe doet opmerken, dat de Suzereiniteit van den Sultan met geen enkel woord in deze Hoeveel overeenkomst erkend wordtdie veeleer de Koningin van bestuurders, den heer Ketelaar, tot lid van Tweede Kamer. Zoo kwam er zelfs een politieke tint aan. Wat wil nu dit Bond? P school. Afschaffing van het hoofdscbap? Neen, I nutte VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hbmelumek Oldephaert en Nookdwolde, op Zaterdag den 28 Januari 1899, des voormiddags te negen ure precies. I, Ingekomen stukken en mededeelingen. Benoeming van een wegwerker. Adres van K. S. Visser e. a. te Scharl, van het voetpad tusschen Warns Het is wonderlijk met die ontwapeningsconferentie. Niemand twijfelt aan de goede bedoelingen daarvan, ieder gevoelt sympathie voor het edele plan en men zegt te meenendat zij niet zonder zegenrijke gevolgen kan blijven. En ga nu eens na wat overal de naakte, nuchtere cijfers verkondigen. Er zijn twee werelden die der edele gedachten en liefelijk aan elkan der geregen zinnen, en die der droge getallen, die weinig zeggen, doch overtuigen. De begrooting van Rusland, die in 1898 voor het leger een bedrag van 289 millioen i roebels en voor de marine 67 millioen roebels vaststelde, heeft voor 1899 voor het leger 324 en voor de vloot 83 millioen roebels noodig. (Slot.) Met onze besprekingen naar aanleiding van een opstel van De Vaderlander waren we ge naderd tot de «repubükeinsche school.” Wat is dat nu voor een ding? We hebben toch geene republiek, integendeel hebben we nog onlangs de huldiging van Koningin Wilhel mina met geestdrift gevierd en dan eene repubükeinsche school? Zeker weer zoo’n vrucht van het socialisme, anders gezegd eene navrucht van het liberalisme Laat ons bedaard de zaken nemenals ze zijn. Dan vervalt met-een de beschuldiging als zouden we schrijven zonder weten, zonder acht te geven op de werkelijke toestanden. Welnu dan: Er is eene openbare school. Dat is bekend. Aan die openbare school werken onderwijzers. Dat is mede bekend. Maar aan elke school staat een hoofd. Precies als aan elke bijzondere school. Nu is in de laatste jaren het aantal onder wijzers aanzienlijk uitgebreid en zijn er veel meer, dubbel zooveel, ja wellicht driemaal zoo veel (hulp)onderwijzers, als hoofden van scholen. Onder de eersten telt men eene groote massa, die tevens met het radicaal van hoofdonderwijzer werkzaam zijn, zonder ooit aan ’t hoofd eener school geplaatst te worden. En toch in den mond van het v<olk geldt nog altijd de «boven meester.” Ja,, men ziet zelfs met zekere min achting op tegen den hulponderwijzer met hoofd acte omdat «bij geen school kan krijgen.” Dit is eenvoudig ontmoedigend voor den persoon in quaestie en gett ligt bij onwetendheid van mis kenning. En- zi iet, vanwege zijne bekwaamheid en van wege zj’jne ervaring heeft hij aanspraak op bevorderingDeze blijft intusschen uit. Bevalt ’t den o uden niet, hij kan bedanken en een jong borst je staat gereed om zijne plaats te vervullenhr j doet het desnoods voor minder. Geen wonder dat die oude onderwijzers hunne meer gelukkige collega’sdie ’t tot hoofd ge bracht hebben benijden I Of neen, dit is het rechte wool rd nietal wordt het soms zoo om de zeemacht bij Samoa te versterken, tenzij Engeland en Amerika daar een groot vloot- vertoon gaan beproeven. In dat geval zou Duitschland niet achterblijven. Overigens gelooft men niet aan ernstig ge- i harrewar tusschen de mogendheden. In elk I geval zal de oplossing van deze quaestie door 1 directie onderhandelingen tusschen de drie 1 daarbij geïnteresseerde machten, Amerika, En- geland en Duitschland, wel spoedig en gemak kelijk volgenmeent de Köln. Zt. waar is gezeteld. De groote quaestie is naar onze bescheiden meening eene andere. Eene totale repubükeinsche school, dat is eene schoolwaarin ieder evenveel te zeggen heeft, is een onding. Dit snappen de leiders van het Bond evengoed als wij. Aan elke inrichting moet een hoofd zijn, zoo ook hier. Men heeft ’t b. v. ook bij de Rijks-Normaal- lessen, waar zoodanig hoofd dan den titel voert van directeur. Maar overigens zijn de onder wijzers van dezelfde bevoegdheid als deze. Het is niet de verhouding van baas tegenover knecht, het is de bedoeling van die van ambtsbroeders 1 L _.o o- trekkelijk zoo weinig beteekenis, dat voorloopig bij de Duitsche regeering niet het plan bestaat Nederlandsche Onderwijzers we het karakter der openbare school boven alle j verdenking houden en blijven we beweren, dat men geen «Vrede op Aarde” wil. Men moge nagenoeg alle onder-I dat noemen van onzen kant eene botte onchriste- de jonge borsten, pas tot lijkheidwij kaatsen dien bal terug, als eene En het steeg in aanzien onchristelijke botheid. Een arbeider is zijn loon waardzoo een die jaren achter elkander hunne beste krachten gaven en nooit vooruit kwamen. Niet, dat de hoofden minder, maar dat de wakkere en in bevoegdheid met hun gelijkstaande onder wijzers meer zullen verdienen, dat is de groote beweging, van bet Bond. Of het nu wel doet, daaronder ook direct de jonge borsten te be grijpen, dat is eene andere zaak. «Voor het welzijn van ons .Volk” zegt De Vaderlander. Onder dat welzijn is zeker ook dat van den onderwijzer begrepen. De Vaderlander bevordere dan dit welzijn mede. De repubükeinsche school is geene school gekant tegen de Staatsinstellingen of het koningschap. De school wil voor zijne dienaren I feit, dat de jurisdictie der Gemengde Recht- eene behoorlijke, menschwaardige positie in de banken maatschappij. En daarop heeft ze recht. Let I daarbij ook op de pogingen om ’t lot van weduwen en weezen te verzekeren. is daartoe door particulieren bijgedragen Koningin van Engeland beschouwt als «de De onzalige schoolstrijd heeft de aandacht uiterste bron van gezag” in Soedan. der werkelijke belangen van het onderwijs en de onderwijzers afgeleid. Bestaat er nu hier stand gelijk met en daar ontevredenheid, aan wie de schuld? dien naam En waar men nu weder zijn best doetom j «condominium” de schoolstrijd te hernieuwen, zonder werkelijk zal «alle bestuur van Soedan voortaan gevoerd gegronde aanspraken in te willigen, daar blijven worden door een Engelschman”, die den titel zich voortaan niet verder zuidwaarts uit dan Wady Haifa. Wat ten zuiden van Wady Haifa ligt, zegt de Daily News, en vroeger tot Egypte be hoorde zal voortaan onder Soedan gerekend worden en administratief van Egypte worden afgescheiden. Engelands aanspraken op dat gebied zoo verklaart de Times gronden zich op het recht van verovering, niet alleen met de wapenen maar ook met het gelddat Engeland daarvoor opofferde, toen enkele mo gendheden weigerden de overschotten der Egyptische «Caisse de la Dette” daarvoor be schikbaar te stellen. Zijn die mogendheden daarmede nu niet tevreden, dan hebben zij het zichzelven te wijten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. De Hon- gaarsche Magnatentafel heeft het voorstel om het door graaf Szechenyi ontworpen adres aan den Koning, inzake den toestand in Hongarije, op de agenda te plaatsenmet 99 tegen 69 stemmen verworpen. Baron Banffy had zich er tegen verklaard, omdat hij het niet passend vond van de Kroon te verlangen een toestand te verbeteren, waarin men alleen door de schuld van de partijen geraakt was. Ook zou men zeide hij, den schijn op zich laden door zulk een adres, alsof men dacht, dat de Koning zijne plichten niet volgens de Grondwet was nagekomen. RUSLAND. zien. F De repubükeinsche de maatschappij zijn dat nu wel niet, maar toch het hoofd der school j moet maar niet zoo’n opzichter wezen, die zijnen i onderwijzers voortdurend op de vingers kijkt, j Hij moet zelve eene klasse hebben, dan is hij i ook gebonden, enz., enz. Zoo oordeelt men algemeen. En dan let men op de toestanden in groote steden, speciaal op die te Amsterdam, in Amerika zeer ontstemd is over de houding natuurlijk een heirleger van onderwijzers I van den voorzitter van den gemeenteraad te Apia op Samoadr. Raffeleen Duitscher. Men houdt hem voor den voornaamsten aan stichter der onlusten op Samoa. Bijna even scherp veroordeelt men de houding van den Duitschen consul. Deze schijnt Mataafa aan- gemoedigd te hebbenzich tegen Malietoa te verzettenhij brak het gerechtsgebouw open en ging op het balkon staan om de Engelsche en Amerikaansche matrozen die buiten stonden, toe te schreeuwen dat hij eigenlijk de opper rechter was. De berichten te Berlijn totnutoe ontvangen, maken daarvan echter geen melding en ook de bevelhebber van den Duitschen kruiser Falke hechtte tot nog toe aan de gebeurtenissen be-

Friso nl | 1899 | | pagina 1