ZATERDAG 28 JANUARI 1899. No. 9. Nieuwstijdingen Negen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Geen belastingverhooging koning lid van UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUIH is De Minister Financiën heeft bij brief dd. 23 Januari j Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7cent. Bij abonnement is de pry’s belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. zij gehuwd met den markies De wien zij is gescheidenthans was van den tenor Nicolini. - Een vergade- tweede lezing het voorstel om do JoKiiïtanwot nn t.A bf iets een steek in het dikke zwachtel die zij De Duitsche Rijksdag heeft in eerste en 1 van het Centrum om de Jezuïtenwet op te heffenaangenomen. Heden wordt Keizer Wilhelm II van Duitschland 40 jaar. laatstelijk openbaar gemaakten staat der ont in vrijheid gesteld. Het inboorlingen-bestuur van Cebu ligt met elkaar overhoop. De stad Manilla is in gevaar. De regeering van Agui- naldo is niet in staat de orde op Luzon te handhaven. De Beforma te Madrid deelt echter mede, dat op de Filippijnen de breuk tusschen inboor lingen en Amerikanen volkomen is en dat het leven der Spanjaarden gevaar loopt. Uit Washington wordt voorts gemeld, dat Aguinaldo’s gemachtigden daar zijn aangekomen, doch door de regeering niet worden erkend. Adelina Patti is te Londen met den jongen Zweedschen baron Cederstrom in het huwelijk getreden. Deze is haar derde man. Eerst was Cauxvan zij weduwe om ook op bet vasteland en het De Nationale Vergadering van Kreta komt 5 Februari bijeen. De Paus is in zooverre hersteld, dat hij reeds weer audiënties verleent. De Amerikaansche Senaat heeft in ge heime zitting beslotenden 6en Februari de eindstemming over het vredesverdrag met Spanje te houden. Er hebben geruchten in dc Duitsche pers geloopen dat de Keizer voor het front der troepen bij de parade te Hannover ter gelegenheid van den gedenkdag der geboorte van Frederik den Groote zou meedeelendat de zoon van den hertog van Cumberland in het Duitsche leger zou worden opgenomen en den Brunswijkschen bertogelijken troon bestij gen, nadat hij de kleinzoon van den laatsten j van Hannover zijn aanspraken op den Hannoverschen Welfentroon had opgegeven. Dit is intusschen niet geschieddoch de Keizer heeft een kabinetsorder uitgevaardigd i aan de regimentendie uit Hannover In haar jeu»d gerecruteerd zijn, namen uit de oude Han- noversche krijgsgeschiedenis gegeven werden benevens herinneringsteekenen aan gebeurtenis sen daaruit. Deze kabinetsorder heeft een groote politieke beteekeniszegt de Köln. Zt., want zij vormt juist een slagboom tegen de in de laatste jaren meer op den voorgrond tredende Welfi- sche bemoeiingen. De Keizer heeft met zijn kabinetsorder de laatste overblijfselen van het vroegere Hannoversche leger als een zelfstandige troepenmacht geheel op zij geschoven, door het leger en zijn geschiedenis thans door een Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. de hand verwond was; die vriend werd door hem verbonden, en vandaar i nimmer herstelde. Zij moest sedert het bed j houden en is er, hoewel zij overigens gezond was, nimmer van opgestaan. Bergstorting. Volgens het verslag ook een onmogelijkheid dat ooit een van aan den voorzitter van de Tweede Kamer medegedeeld, dat ingevolge machtiging der Koningin het aanhangige wetsontwerp, houdende verhooging van de accijnzen op gedistilleerd en wijn, wordt ingetrokken. Deze mededeeling, zegt de O. C., zal zeker algemeen met genoegen worden ontvangen daar men van vele kanten tegen de voorgestelde verhoogingen in verzet was gekomen. De bezuiniging op de begrooting voor ’99 ver j kregen en de goede opbrengst der middelen over ’t afgeloopen jaar hebben den minister vermoedelijk tot deze beslissing geleid. Het Hdbl. schrijftDe aanleiding tot deze intrekking is ongetwijfeld te vinden in den het bloed op zijn kleeding. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Rjucht.” 28 Januari 1899. De lapekoer fen 1892, B. H. De greate Leksums, T. J. B. Syn alderhils, H. D. H. Koartswyl. Ynhald 2de jiergong. Hoog bezoek. 1 Aan het eind dezer maand en in bet begin der volgende zal ons land bezocht worden door Prins Pandian uit Britsch Indië. Nadat hij Christen geworden was, heeft hij zich tot levensdoel gesteld om te doen wat hij kan, om zijn volk op te heffen uit den treurigen toestandwaarin het maat schappelijk en godsdienstig verkeert, en om het lot der paria’s te verbeteren. Prins Pandian heeft daartoe boeken geschre venin Engeland in verscheiden kerken ge predikt en vele lezingen gehoudenom voor groote scharen toehoorders de belangen van volk te bepleiten. Zijn doel is nu vangsten over bet afgeloopen jaar, in verband met de raming. De uitkeeringen aan de ge meenten waren gebleken ongeveer 14 millioen meer te zullen bedragen dan waarop zij bere kend waren. Tot dekking van dat tekort had de Regeering de verhooging van de accijnzen voorgedragen. Sedert de indiening van dit voorstelwaar tegen van vele zijden bezwaren zijn geopperd, zijn echter twee belangrijke feiten voorgekomen. De Staatsbegrooting voor 1899 is ten gevolge van de behandeling in de Tweede Kamer met een aanzienlijk bedrag verminderd en de laatste staat der ontvangsten uit belastingen en heffin gen heeft getoond, dat er ruim 3 millioen meer in de schatkist is gevloeid dan een paar jaar geleden geraamd was. In September, bij de indiening der Staatsbegrooting, schatte de Minister van Financiën dit surplus op slechts even boven 2 millioen. Er is dus ruim 1 millioen meer ontvangen en reeds bij de ontle ding der cijfers hebben wij er dan ook op ge wezen dat de tegenvaller, bij de uitkeeringen aan de gemeente ondervonden, door die uit komst nagenoeg is gedekt. Er bestaat dus geen dringende behoefte meer aan hoogere belastingheffing. Ingevolge Ministerieele beslissing zullen voortaan officieren van het O -I. leger, gedeta cheerd bij de Hoogere Krijgsschool tot het volgen van den cursus voor Algemeene Krijgskundige Studiënin de eerste plaats officieren der artillerievoor eenmaal gedetacheerd kunnen worden bij het korps genietroepen te Utrecht gedurende 5 maanden om daarbij aan alle diensten en oefeningen deel te nemen. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. flottieljevaartuig Siboga, onder bevel van den luit. t. z. der le kl. G. F. Tydeman, 25 dezer te Oleh leh aan gekomen. De directeur van het kabinet van H. M. de Koninginde heer Gevers Deynootwiens toestand zeer vooruitgaat, komt heden uit Zeist p de Residentie terug. Donderdagnacht is ingebroken in het buiten van den heer Graadt van Roggen, oud- scheepsgezagvoerderte Bloemendaal. Een groote hoeveelheid zilverwerk wordt vermist. Te Duivendrecht is een vrouwdie de spoorbaan wilde oversteken, door een voorbij snellenden trein overreden en vermorseld. i land is hij reeds geweest. Thans komt hij in Den Haag, in Rottterdam en in Amsterdam. Voor de vertolking in het Hollandsch zal gezorgd worden. Kleptomania of diefstal? De politie heeft een dame van goeden huize, wonende in een der straten van Duinoord te ’s Gravenhage, aangehouden, die zich herhaalde malen op zeer brutale wijze moet hebben schuldig gemaakt aan diefstal van flesschen wijn en likeurten nadeele van winkeliers in genoemde stadswijk. Zij was steeds vergezeld van haar dienstbode, en wanneer zij zich onbespied waande, en niemand in den winkel bemerktepakte zij eenige flesschen uit de uitstalling wegom daarmede huiswaarts te keeren. Een aantal gevulde flesschen zijn nog bij j baar in bezit gevonden. Een pleidooi voor ons vee. ring van tweehonderd landbouwers in Duitsch land uit de kreitsen Krefeld, Geldern, Kempen, Neusz en Gladbachheeft verleden week een motie aangenomen van den volgenden inhoud Om de verdere uitbreiding van het mond- en klauwzeer tegen te gaan is het noodig om de markten van fok- en melkvee en varkens zes j weken lang te verbieden. Een der sprekers zeide, onder toejuichingen van de vergadering, dat het beste middel tot het bestrijden van het mond- en klauwzeer de opening van de Hol- landsche grens was. Het gevaar van besmetting kwam van den rechteroever van den Rijn en niet uit Holland. Ook andere sprekers bepleitten de opening van de grens, ten minste voor fokvee. De stekerdie in de laatste weken ook in Keulen, Munster. Brussel en andere steden vrouwen en meisjes wonden toebrengt, is Maan dag in Brunswijk verschenen. Een dame werd ’s avonds op straat door een jongen kerel van achter baar rug omarmd en kreeg toen met een scherpe vijl of zoo onderlijf. Een 3 cM. daar droeg wegens een operatiedie zij kort geleden had ondergaan, verhinderde echter dat het werktuig meer dan een klein wondje maakte. De dader maakte zich uit de voeten. Te Waitham is een 91 jarige vrouw gestorven, die vier en-zeventig jaar aan haar i waar’n bed gekluisterd heeft gelegen I kreeg zij een kneuzing aan de ruggegraad die Bergstorting. Volgens het verslag van ov t prof. Heins, den bekenden geoloog van Bern, steeds !over den bergval bij Airolo, is de ma sa van 1 Sasso Rosso, die gevaar liep neer te storten, ongeveer 1 miljoen kub meter groot geweest. Ongeveer de helft daarvan is reeds op 28 Dec. naar beneden gekomen, en de kans is ’t grootste dat de rest slechts bij gedeelten zal losraken on verbreekbaren band met het Pruisische leger en noch het dorp noch de werken van den te verbinden. En daarom acht het blad het Gotthard tunnel zal beschadigen. Voor de veiligheid is het echter geraden, de meest het Welfisch vorstenhuis r op den Bruns- dreigende deelen te doen springen, - - dal door dammen en beplantingen tegen den val van groote blokken te beveiligen. Van de Filippijnen komen weer tegen wakkeren, waardoor voortdurend onaangenaam- zijn I strijdige berichten. De New York Herald deelt mee dat Aguinaldo Maandag te Malolos de Republiek der Filippijnen heeft uitgeroepen. De heer Cremer, Minister van Koloniën, I isnaar gemeld wordt, de belangstellende die een bijdrage van f 25,000 beschikbaar gesteld heeft voor de koloniale afdeeling op de aan staande Parijsche wereldtentoonstelling. De heer C. M. Pleyte Wzn., oud conservator i te Leiden, lid der commissie voor de koloniale groep, heeft een reis gemaakt door de Batak landen. Hij is naar Batavia teruggekeerd, ten einde daar werkzaam te zijn ten behoeve der I inzendingen. Van de Indische autoriteiten ondervond hij de meeste medewerking. -De Minister van Koloniën keert einde dezer week uit het buitenland terug en zal Maandag zijn werkzaamheden aan zijn departe ment hervatten. De moord te Berkel. De vermoedelijke daders van den moord te Berkel, Uittenboogaard en Krayenbrink, zijn, na verhoord te zijn, dopr den rechter-commissaris te ’s Gravenhage, blijven ontkennen aan de misdaad schuldig te zijn. Bij de schouwing van het lijk van den heer Ripping bleekdat hem niet minder dan 26 wonden, grootere en kleinere, waren toegebracht. In zijn hoofd had hij 8 gatenvan een hand waren vier vingers afgekapt, een kaakbeen was door midden geslageneen oog hing er uit een pols was doorgesnedenin de borst was een steek toegebracht enz. Men kan dus aannemendat de daders er in het wilde op in gehakt en geslagen hebben, toen de onge lukkige zich trachtte te verweren. Het bloed verlies van den aldus afgemaakten man is ver schrikkelijk geweest. Het lijk van de huishoudster vertoonde enkel twee gaten in het hoofd. Een voor C. Uittenboogaard ongetwijfeld verzwarende aanwijzing is, dat zich in de onder broek waarvan bij zich niet ontdeed, een bloed vlek vertoonde, die juist overeenkomt met een op gelijke hoogte op de bovenbroek voorko mende bloedvlek. Die bovenbroek behoorde tot de kleeren, die te Antwerpen in beslag werden genomen. Nadat hem op deze omstandigheid gewezen was, is Uittenboogaard terruggekomen op zijn zeggen dat hij niet wist hoe er bloed op zijn in beslag genomen kleeding kwam en dischte bij nu het verhaal opeen vriend te hebben ontmoet, die aan de hand verwond was; die' wijkschen troon zal komenwant het plaatsen van een Welf op dien troon zou onvermijdelijk de Welfische bemoeiingen in Hannover aan- WO Ir- Irnron nvn r» rn 11 rl nnaonirün heden tusschen Pruisen en Brunswijk zouden ontstaan welke voor den binnenlandschen vrede in het Rijk de schromelijkste gevolgen konden EN TWINTIGSTE JAARGANG. FRIS KIS- EN Uil Hl'IEïIIE- lll.lll lllllll FRIESLAND.

Friso nl | 1899 | | pagina 1