Oorlog tegen den oorlog. WOENSDAG 1 FEBRUARI 1899. No. 10. Buitenlandsch Nieuws. Officieel gedeelte. - Negen Dit Blad versohjjnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. H. aan geven Deze bedoeling mislukte echter, want de vaardigden groote feestvoor- Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7( cent. Bij abonnement is de prijs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. UITGEVER: Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON, TE WORKUM i nu afge- nadat de Jong- »’t Zijn droeve tijden als de oorlog woedt, Als menschen men slacht ’lijk dieren,” zoo begint de dichter zijnen ibloederigen” zang tegen den oorlog. En menig dichter of proza schrijver zoo voor als na heeft den oorlog mede en hem genoemd een broedermoord Dat is bij dan ook inderdaad heviger dan een orkaaneen verslinder vuur. Velden worden en dorpen in de asch jaren arbeids en met ver- Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middag» 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. de beweging mede doen. Als algemeen waardeering blijkt met het voorstel van aan de Hiermede is de geheele behoefte voor van in den loop van zullen worden uitgegeven. en digden slingerde, werd er door een paar verslag- Financiën goed gevers van Morion «n rio te keuren koerster inschrijving worden ge- geapplaudisseerd. De BURGEMEESTER der Gemeente Workumherinnert de mannelijke ingezetenen (tevens Nederlanders), die vóór of op 15 Mei 1899 den leeftijd van 25 jaren hebben bereikt en over het laatstverloopen dienstjaar niet in eene rijksbelasting zijn aangeslagen, doch ver- meenen overeenkomstig de wet, kiesgerechtigd te zijnaan hunne verplichting tot aangifte vóór den 15 Februari e.k. ter Secretarie der Gemeente, gedurende de gewone kantooruren. Workum, den 30 Januari 1899. De Burgemeester voornoemd, T. M. ten BERGE Duitschland en Mark 3"0 zoowel als locale bladenspreke men zijne overtuiging uit. Iedervan welk geloof ook kan daaraan mede doen. Reeds verklaarde de Paus zijne volkomen instemming. Onze katho lieke landgenooten kunnen dus zonder bezwaar aan van den Keizer aller Russendan kan het niet anders, of er zal eene goede uitkomst verkregen worden. Voorwaarts dan en den oorlog verklaard aan den oorlog! om dit artikel in werking te doen laadt de stalen monsters en maakt ze daardoor onbruikbaar. ’t Was vooral deze uitbalerij, die de schatten van elke beschaafde” mogendheid verslindt, welke Keizer Nicolaas van Rusland er toe leidde zijn bekend manifest in de wereld te zenden om tot eene zoogenaamde vrede-confe- rentie te komen. Dit stuk is van verschillende zijden met warmte begroet (o.a. ook in de eerste troonrede onzer jeugdige Koningin.) Van andere zijde evenwel werd getwijfeld aan de uitvoerbaarheid. En sommige oppervlakkigen konden hun spotlust niet bedwingen toen de couranten vermeldden, dat de Czaar van Rus land bevel had gegeven zijn leger uitbreiding te geven en te versterken. Men vond eene zoodanige houding minstens zeer incons< quent. De spotters begrepen de bedoeling niet. Zoo was het ook ten onzent, toen de Tweede Kamer het crediet voor de nieuwe geweren bewilligde. De schreeuwers kwamen vooral van den volks- kant. En als menig afgevaardigdeter ver antwoording geroepen, er een verwijt van werd gemaakt, dat hij den oorlog opvoerde, was luid applaus het loon van den interpellant. Hij scheen de waarheid aan zijne zijde te hebben. Maar ’t was slechts schijn. Want de af gevaardigde, zelve een groot tegenstander van alles wat naar oorlog zweemt, verklaarde zijn stem aan die hooge uitgaven te hebben ge- met een bloedend hart. Zoo lang de oorlog nog bestaatzoo lang er een leger noodig is is het plicht van ieder vaderlander dat leger zoo kranig mogelijk te maken. Wij kunnen toch onze jongens, en toen waren ’t meest allen jongensuit de lagere volks klassen - toch niet tegen een vijand sturen met b v. oude verroeste vuursteengeweren of dergelijkeneen moeten ze schietendan ook in hun eigen belang flink en goed gewa pend, om maar niet zoo klakkeloos tot kanon- nenvleesch gemaakt te worden. Wat ge doet, doet dat goedZoo ook in dien geest denkt Keizer Nicolaas. Hij mag zich zelf, zijn land en zijn volk niet wagenals de anderen niet mede doen. Daarom eene algemeene conferentie. Eene bijeenkomst, waar men kan beginnen te trachten een scheidsgerecht in ’t leven te roepen, waar men verder kon beraadslagen omblijkt ook dan nog oorlog onvermijdelijk, dien binnen de meest enge grenzen te localiseeren. Voorts algemeene regelen vaststellen omtrent de wijze van oorlogvoeren, uitsluiting van alle verschrik kelijke ontploffingsmiddelen van den laatsten tijd, enz., enz. Men berijptdat zulk eene conferentie tal van zaken kan behandelen en zij in de eerste dagen bij lange na niet met haar werk gereed kan zijn. Dat werk zal slechts nog maar eene voorbereiding zijn, die door nadere conferentiën gevolgd worden. Als ieder dezer slechts eene enkele schrede in de goede richting zet, dan komen we er wel en zal vooreerst de opdrijving der oorlogsbudgetten ophouden en deze eerlang gevolgd worden door eene min of meer aan zienlijke vermindering daarvan. En dan is er al ontzettend veel gewonnen. Om tot deze groote uitkomst te geraken moet men den arbeid niet uitsluitend aan de lieden der conferentie overlaten. Ieder, die ’t met de zaak eens is, moet medewerken. In Engeland is reeds eene beweging ont staan die den oorlog aan den oorlog heeft verklaard. Blijve Nederland niet achter. De pers moet er van getuigen. In alle groote, verjaardag onder vele blijken van zoo van L._ - vorsten, mogen vieren. waren naar Berlijn overgekomen o.a. van Saksen Hertog van Ferdinand van Roemanië. De Keizer ontving om des morgens eerst de gelukwenscben van keizerlijke familie, daarna van het Hof en om 40 uur van de bovengenoemde vreemde Vorsten. Om halfelf werd er in de Hofkapel eene plechtige godsdienstoefening gehouden en daarna had er een cour van gelukwensching plaats in de Witte Zn al van het Slot. Des avonds was er een stelling in de Koninklijke Opera. FRANKRIJK. De ministerraad heeft be. sloten dat de minister van Justitie Maandag bij de Kamers een wetsontwerp zal indienen strekkende om over herzieningen van vonnissen uitspraak te laten doen door de vereenigde Kamers van ’t Hof van Cassatiewanneer de Kamer van Strafzaken de ontvanklijkbeid zal hebben uitgesproken en een voorbereidend onderzoek heeft plaats gehad door eene dele gatie van meer dan drie barer leden. De minister-president Dupuy en zijn ambt genoot van Justitie Lebret, die moeten gehoord worden door de commissie voor de voorstelling der heeren Rose en Gervilla Réache (van ge lijke strekking)zullen haar het regeerings- ontwerp mededeelen. In de memorie van toelichting zal de Re- geering de conclusiën van den eersten president van ’t Hof van Cassatie Mazeau kenbaar maken, aldus luidende «Uit de boven vermelde feiten vloeit voort dat het verstandig zoude zijn de uitspraak niet toe te vertrouwen aan de Kamer van Straf zaken alleen.” Het ontwerp zal eene levendige discussie in de Kamer uitlokken, maar men gelooft dat een groote meerderheid er voor zal stemmen. De feitenin ’t rapport des heeren Mazeau gereleveerdzijn niet van dien aarddat zij reden geven tot disciplinaire straffen tegen ma gistraten. OOSTENRIJK-HONGARIJE. Het nieuwste op het gebied van vuistgevechten in het Parle ment is Vrijdag geleverd door het Oostenrijksche Huis van Afgevaardigden. Daar zijn de leden, te midden der vergadering, naar de journalisten tribune gehold en hebben daar met de ver tegenwoordigers der Pers gevochten. Dit is als volgt toegegaanNadat de obstructie onder alle kalmte haar verheven werk had verricht en een paar uren had zoek gebracht met hoofde lijke stemmingen, zou de agenda worden vast- gesteld. De sociaal democratische Afgevaardigde I Dasynski eischte de urgentverklaring van het DUITSCHLAND. Duitschland en Pruisen voorstel zijner partij, om art. 14 der Grondwet hebben 125 millioen Mark 3"/0 Pruisische af te schaffen. Hij viel daarbij de Regeering console en 75 mill. 3 pct. Duitsche Rijksleening heftig aan en ook de Jong Czecben, die hij Deutsche Bank te Berlijn verkocht, beschuldigde slechts uit eigenbelang te hebben L Jv, voor dit jaar geholpen 2.! - de beide financiëele besturen gedekt, zoodat treden. Toen de Jong-Czechische Afgevaardigde dit jaar geen verdere leeningen Kramarsch hierop wilde antwoordenontstond er een vreeselijk rumoer en na een beleediging, De overgenomen bedragen zullen binnenkort, die bij naar het hoofd der Duitsche Afgevaar- tot door het Rijksbestuur van Financiën den Pruisischen minister van EN TWINTIGSTE JAARGANG. gehekeld in ’t groot, maar hij is meer dan datbij is een verwoes ter erger dan het felste plat getredensteden gelegd kunstwerken na groote moeite aangelegd in een oogwenk nield enz.enz. En na dit alles is betalen de boodschap zooals ’t dat al wastoen ’t nog geen oorlog was. Toen moest men sterk worden en nu vechten brengt uitputting, althans afmatting mee en de overwinnaar verliest nogen nu moet al ’t vernielde herstelden zoo noodig uitgebreid. De belastingschuldige mag alweer een greep dieper in den zak doen en betalen. De oorlogskas is terecht een vat zonder bodem. Men kan er inwerpen, zooveel men wil en gevuld wordt ’t nooit. En dan komt nog de groote vraagwelke rente werpen al die schatten gouds af. Wij gaan niet zoover als sommigen, die beweren, dat alles als weg geworpen kan worden bfiscbouwdwij weten voor vast, dat velen onzer natuurgenooten van den oorlog (ook in vrede) leven, ook, dat menig handwerksman in de fabrieken van onderschei den aard zijn brood zou missen zoo er maar pardoes ten aanzien van allen oorlog gedaan werk werd gegeven. Bestaande toestanden keert men maar niet zoo een, twee, drie niet om en dat zou in het onderhavige geval reeds om de opgegeven reden ook heelemaal verkeerd zijn. Maar men heeft te letten op de hoofd zaak en die is en blijft te veroordeelen, die is en blijft beneden den mensch en dient daarom met kracht maar op verstandige wijze gebreideld te worden. De noodzakelijkheid daartoe is reeds ondubbelzinnig gebleken door de opdrijving der kostendoor het uithalen tegen elkander. Let slechts op de uitkomsten van den jongsten oorlog tusschen Amerika en Spanje. De laatste mogendheid bezat eene hooggeroemde vloot en, toen ’t er op aankwam was al die hooggeroemdheid binnen een half uur verdwenen, omdat Amerika al weder in ’t bezit was van betere en verdeer schietende kanonnen. Wellicht ware Spanje beter af ge weest, zoo het de houten sc heepjes van onzen I De Ruyter had kunnen gebruiken. Men over- van Czechische bladen op de tribune Hierop stormden de ver bracht. maarde heeren Wolf en Girstmay naar die Keizer Wilhelm heeft Vrijdag zijn 40sten tribune en trachtten den verslaggever der belangstelling Narodni Listy, den «Keizerlijken Raad” Peni- het Duitsche volk als van de Bonds- schek naar beneden te sleurenom hem dan Voor deze gelegenheid stellig in de zaal verder af te ranselen. v o de Koning Deze bedoeling mislukte echterwant de de Groothertog van Hessen de I overige Czechische verslaggevers beschermden Saksen-Coburg en Gotha en Prins hun collega. Van alle kanten ijlden T>-■- vaardigden en publiek toe en kwart over achten czechische afgevaardigde Pospichill aan Wolf de den eersten klap had toegediendontstond er een hevige vechtpartij, waaraan afgevaardigden, publiek en verslaggevers deelnamen. De president kon niets anders doendan midden in de rede van den heer Kramarsch die trouwens niet meer te verstaan wasde zitting sluiten. ZWEDEN en NOORWEGEN. De Koning is niet alleen ten gevolge van de influenza genoodzaakt geweest zich een tijdlang aan de zorgen der Regeering te onttrekkenZ. M. lijdt ook in hooge mate aan zenuwachtigheid. Deze schijnt veroorzaakt te zijn door de on aangenaamheden die de unie-politiek in de laatste tijden opleverdeen door de hatelijke aanvallen van de Zweedsche bladenwaaraan de Koning heeft blootgestaannaar aanleiding van zijne houding in de vlaggen-quaestie. De artsen hebben hoop dat een kort verblijf in het buitenland en volkomen rust den Koning spoedig zullen doen herstellen. NOORD-AMERIKA. De veertiende ver jaardag van de «Holland Society” is te New- York met een schitterend gastmaal gevierd. Meer dan 400 tafelgenooten zaten aan. De voorzitter der Vereeniging, majoor Van Wijck, was verhinderd het diner bij te wonen doch zijn broeder, de ex candidaat voor het Gouver neurschap van New-York, Augustus van Wijck, was tegenwoordig. De heer Tunis G. Bergen in the chair, terwijl met hem aan de eeretafel zaten: dr. Van der Veer, dr. Roosa, rechter O’Brien, rev. dr. Van Dijke, de consul-generaal Planten, R. B. Roosevelt, Henry E. Howland, rechter Beekman en generaal Viele. A an toosten geen gebrek. De heer Bergen, blijkbaar een voorstander van de Amerikaanscbe FRISO JIMS- El III1M1TIE- iiLiii mi ni ii:sl nn.

Friso nl | 1899 | | pagina 1