ZATERDAG 4 FEBRUARI 1899. No. 11. Nieuwstijdingen. Negen I Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. ontvangen. van Hein UITGËVERt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM over om Prijs per kwartaal 70 oent franco per post 85 cent. PRIJS der ADVERTENTIÈN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. Naar men weet heeft Mc Kinley indertijd commissie benoemd welke een onderzoek moest instellen naar de onregelmatigheden welke door sommige hooggeplaatste ambtenaren in het leger gedurende den oorlog met Spanje waren gepleegd. Zoo was er o. a. bitter ge klaagd het bewijs slotte op Dinsdag verhoorde de Crimineele Kamer van het Hof van Cassatie den oud-minister van Buitenlandsche Zaken Hanotaux. Door Havas heeft Esterhazy bekend laten maken dat hij bij zijn laatste verhoor geweigerd zij stilhield, en geraakte Onverwijld sprong Jan haar na smaakte ’t genoegen haar op ’t droge te Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterljjk Maandag en Donderdag middags 1 uur. AdvertentiOn Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. Een kranige jongen. 14 jarigen Jan Beets Hij heeft nu water geha ld, heeft zich verder voor de Crimineele Kamer uit te laten omdat ook hij de leden niet ver trouwt en hen voor partijdig houdt! Dat is zeker wel het toppunt van onbeschaamdheid Esterhazy schijnt er dan ook maar de voor keur aan gegeven te hebben Parijs weer te verlaten, althans men meldt, dat hij Woensdag morgen met den nachttrein van Parijs weder te Rotterdam is gearriveerd. hem sommeerden zijn Toen de slager weigerde, dat hij daaraan wel te Daarop sprong de slager deed bij de marechaussee aan- van Tampa naar Cuba gezonden troepen bijna al het voor hun voeding bestemde vleesch in hadden geworpen, omdat zij den stank die klein knaapje er van de bedorven waar uitging, niet konden verdragen. De gouverneur van New-York Roosevelt vroeger commandant van de bekende Rough- Riders op Cuba heeft dit nog onlangs in een interview bevestigd en verklaard, dat men het vleesch in zee had geworpen in de stellige overtuiging dat zelfs de haaien er zich den maag mee zouden bederven. Toen daarop de commissie van onderzoek den opperbevelhebber van het leger, generaal Miles verhoorde bevestigde deze onmiddellijk bet schandaal. Hij zeide dat men bedorven stinkend vleesch goed genoeg voor de troepen geacht bad en dat zijn bezwaren niets hadden geholpen. De generaal sprak van «gebalsemd vleesch”, welke uitdrukking sedert dien een gevleugeld woord in Amerika is geworden. De directeur van de wereldpostvereeniging Höhn is te Bern overleden. EERSTE KAMER. Zitting van Woensdag. Bij de voortgezette behandeling van de Staats- begrooting critiseerde de heer Godin de Beaufort de onvoorzichtigheid der Regeering bij de schets van den financieelen toestand des Rijks, dien zij te ongunstig voorsteldehij wraakte haar houding tegenover den bezuinigings-aandrang der Kamer en adviseerde haar bij de Tweede Kamer terug te komen met geld aanvraag voor spoedige voltooiing der defensieplannendit ware een groote steun voor den Minister van Oorlog. De heer Rutgers van Rozenburg verklaarde zich in de taktiek van het Kabinet tegenover den Minister van Oorlog bevestigd te zien in zijn gevoelen dat het Kabinet anti-militairistisch is ten nadeele van ’s lands veiligheid. Hij spoorde de Kamer aan daartegen voortaan een krachtige houding aan te nemenbij bestreed verder krachtig de werkliedenpensionneering door of met steun van den Staatdie geen huisvader is. De heer Van Heek verdedigde het vrij- handelsstelsel voor de industriemaar vreesde voor belemmering, zoo toegegeven werd aan te hooge sociale eiscben. Zitting van Donderdag. Bij de behandeling van het hoofdstuk Buiten landsche Zaken van de Staatsbegrooting, sprak de beer Rahusen den wensch uit, dat Nederland het initiatief neme tot instelling eener inter nationale arbitrage tusschen mogendheden van den tweeden rang. De Minister betuigde hiermee zijn sympathie en antwoordde verder aan de heeren Brantsen van de Zijp en Van Asch van Wijck die deze punten besprakendat hij den rechtstoestand van het Suez kanaal niet bij Engeland zal aan hangig maken, dat de grensscheiding tusschen het Duitsche en ons grondgebied op Nieuw- Guinea in onderzoek is, dat de opleiding tan Javanen te Constantinopel geen gevaar oplevert, dat tijdens het verlof van den Nederlandschen consul onze belangen door Duitschland behartigd worden hetgeen de heer Brantsen van de Zijp afkeurde en dat de grensregeling tusschen Suriname en Brazilië nog niet rijp is voor beslissing. Bij de behandeling van het hoofdstuk Justitie, vroeg de heer Van der Does de Willebois pensioenregeling voor de commissarissen van politie en de heer Van Zinnicq Bergman appel- labiliteit voor alle strafzaken. Voor het Gerechtshof te Leeuwarden is In hooger beroep behandeld ingesteld door Egbert W., 37 jaar, landbouwer te Eext, gem. Anloo, van een vonnis der Rechtbank te Assen, waarbij hij wegens het door schuld veroorzaken van een anders dood veroordeeld is tot 5 maan den gevangenisstraf. In den namiddag van 5 October 1.1. reed bekl. met een paard en wagen van Assen naar Rolde en dicht bij Rolde is de slager A. van Oosten hem per fiets van achterop voorbij gereden. Daar was een ruim 3| meisje, Geesje Poosop den weg aan het spelenhet werd door de fiets aangereden en vielwaarna het naar den rechterkant van den weg kroop. Bekl. was naar den rechter berm uitgeweken en naar den weg terugkeerendekwam een achterwiel het kind. Hij zag even Dat kind is dien van een wethouder en van den gemeente- voor Nederland ontvanger bedragen te eiscben van f 11,200 en f 15,000, de schade die de gemeente lijdt. INHOUD van het Friesche Tijdschrift „Sljucht en Bjuchl.” 4 Febrewaerje 1899. Bernewille, Jan fen ’e Gaestmar. Nei de slach, Th. v/d S. Us aide toer. (mei plaet), Sj. de Zee. Mankindicb, D. II Z Seis net oprjucht. D. - It «Skoane, Wiere en Goede.” Y. S. Koartswyl. Fornimsticb, (mei plaetsjes), D. H. Z. Zaak Haas-Van Hall. Woensdag was de termijn van voorloopige aanhouding van mr. Van Hall verstreken. De rechtbank beeft Donderdag, in raadkamer vergaderd, rechtsingang tegen hem verleend en zijne gevangenhouding bevolen. Dit wasgelijk men zich herinnert, ten opzichte van Haas reeds vroeger geschied. EN TWINTIGSTE JAARGANG. onder bevel van den kapt. t. Sickens30 Januari jl. ken. In het afgeloope» dienstjaar hebben 48 opper hoofd- en verdere officieren van ons leger den militairen dienst met pensioen ver laten, 8 zijn eervol ontslagen, 5 overgeplaatst bij het O.-I. leger en 14 overleden. Indertijd is te Arnhem plotseling overle den de burgemeester van Valburg, dien men reeds eenigen tijd gezocht bad. Na zijn dood bleek er groote wanorde te zijn in de finanei- eele aangelegenheden der gemeente. De ge meenteraad heeft thans, naar wij vermeld vinden, besloten van den eenen wethouder, van de erven bet hoofd van en reed verder door, zelfden nacht overleden. De doctoren Somer, van Rolde en De Boer van Assen, verklaarden dat het kind verschei den schedelbreuken had, één zeer erg en aan hersenschudding is overleden, zoowel deze sche delbreuken als de hersenschudding waren uoode- lijk. Door den val van het kind tengevolge van het aanrijden door de fiets kan dat zoo niet zijn ontstaan. Als getuigen a décharge werden gehoord de landbouwers J. Sloots en H. Brinkdie elk voor eenige jaren eens met het paard van bekl. hadden gereden. Hen was toen gebleken, dat het paard als het op weg naar buis door een ander achterop gereden werd, al harder begon te loopen boe meer ze het wilden in houden. Het was hard in den bek. Omdat bekl. voor de Rechtbank afgescbilderd was als een woeste rijder, stelde de verdediger eenige vragen en uit de antwoorden der getuigen bleek, dat hij een bedaard persoon is, maar zekere H. H. nabij Eext, die veel op hem ge lijkt en met gelijksoortig paard en bespanning rijdt, een woest rijder is, zoodat, toen het on geval gebeurd was, bij als de dader genoemd is. Bekl. bekent het feitmaar beweertdat hij zijn paard niet meester was en het kind niet gezien heeft, toen hij weer van den berm naar den weg reed. De Adv. Gen. Mr. T. J Noyonvindt bij de gebleken omstandighedenwaaronder het feit beeft plaats gehadde straf te zwaar en requireert die te verminderen tot 6 weken. De verdediger Mr. A. Kloekers doet een beroep op art. 40, W. v. S., dat niet strafbaar is hijdie een feit begaatwaartoe hij door overmacht gedwongen is. Verder bestrijdt hij van onvoorzichtig rijden en wijst ten verzachtende omstandigheden voor lichter straf. Uitspraak over 8 dagen. De M. v. O. heeft bepaald dat de inge- lijfden bij de militie te land, voor zoover dit is overeen te brengen met de aangegeven algetneene indeeling der lichting 1899 bij voorkeur toegewezen worden aan korpsen of onderdeden, welke mobiliseeren in hunne woon plaats, of in een plaats, welke zij marcheerende van hun woning, binnen 4 uren kunnen be- reiken, en overigens bij korpsen of onderdeelen welke mobiliseeren in plaatsen, die in verband met de bestaande reisgelegenhedenvan u>t I hunne woonplaats het spoedigst kunnen worden bereikt. Blijkens bij het Departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Me. pantserschip Piet I z. J. E. van Algiers vertrok- van de dit jaar te Venetië te houden internationale tentoonstelling van Schoone Kunsten. De Holland Society te New-York is bezig 60.000 dollar bijeen te brengen om er een ruiterstandbeeld van Willem den Zwijger op te richten op een der mooiste plekken van de stad en ter herinnering, dat het Hollanders waren die Nieuw-Amsterdam (New York) sticht ten. Reeds werden 7 giften ieder van 1000 dollar De «Daughters of Holland Dames” werkt met de Holland Society mede om het geld bijeen te brengen. Alle mogendheden hebben zich nu ver- eenigd met de verlenging der bevoegdheid de gemengde rechtbanken in Egypte voor den van een jaar. De nationale commissie in Engeland voor een huldeblijk ter eere van Gladstone heeft nu rnim f 300,000 bijeen. De bisschop van Orleans verklaart in de Gaulois van den paus persoonlijk de mededeeling te hebben ontvangen, dat Z. H. door den Keizer ibr. Roellis eenigszms vooruitgaande. J 8 van Rusland ook is uitgenoodigd om aan de Zóó mag men den vredesconferentie deel te nemen. van de Rijp noemen. reeds vijfmalen iemand uit het van welk vijftal er zeker meer dan één zou zijn verdronken zonder zijne hulp. Luttele weken geleden stapte eene vrouw nabij Schermerhorn uit de stoomtram, die reeds ge deeltehjk op een brug was, voor De vrouw bad dit niet opgemerkt te water. en brengen. Aanranding. Op den Frieschen straat weg onder de gemeente Hoogkerkis een slager, per fiets van Zuidhorn komende, door twee onbekende personen aangerand die een revolver afschoten en geld af te geven. ontstand een worsteling waarin hem een gulden I ontfutseld werd. De aangevallene, een stevig I gebouwd man wist zijn zakmes in handen te l d krijgen en merkte daarmee een der booswichten I waren ®eP ee8 ■y klaagd over de slechte levensmiddelen door de zoodanig op znn neus dat hij daaraan wel te 8 8 r T, J, 1 regeering aan de te velde trekkende soldaten herkennen zal zijn. Daarop sprong de slager 8 8 i u r u* 4 4 i J j j l. I verschaft. Het kwam aan het licht dat de op zijn fiets en r-- gifte. Zaterdag j. 1. begaf zich een op te zwak ijs en zakte er door, weer waagde Jan zich aan een koud bad en redde ’t kind uit groot gevaar. Naar aanleiding van eerstgenoemd geval zond i een onbekende uit Assen hem tien gulden, i omdat hij, volgens een begeleidend schrijven, veel opheeft met een flinken Hollandschen jongen. Te Boertange stierf Zaterdag eene koe, die eenige dagen ongesteld was geweest. Bij opening vond men in de maag een grooten spijker. Te Boksmeer zijn Woensdagmiddag tien I jongens door het ijs gezakt. Zeven werden met groote moeite gered, doch drie verdronken. Prof. mr. J. baron d’ At Inis de Bourouill te Utrecht is benoemd tot eerelid van de Cobden-Club te Londen. Naar het Dagblad meedeelt, is de heer H. W. Mesdag benoemd tot commissaris-generaal j tijd Naar het Dagblad verneemt, zal de Tweede Kamer tegen Dinsdag 14 Februari worden bijeengeroepen tot hervatting van haar werk zaamheden. De toestand van den Minister van Marine, L 1 - FRISO «IMS- ffl lllfflllEVIIE- III. Ill Klllll FltlESL Uil. I Ook nu Zee - -.ij

Friso nl | 1899 | | pagina 1