I 4'1 No. 13. ■hi Nieuwstijdingen ZATERDAG 11 FEBRUARI 1899. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. -u In de maand Januari lijke, 8 uit Gotha afkomstig Ik vermoed UITGEVERS Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Te Ginneken schoot iemand, het eten was, een stuk vleesch Ofschoon spoedig geneeskundige Prjjs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de pry's belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. veld-artill. te Utrecht 10 bij het 2e reg. van de bekomen brandwonden bezweken; het andere, kind van twee jaar, geraakte tijdens af- Binnen weinige oogenblikken was de man een lijk. Te Wagenborgen is een alleen wonend grijsaard op zijn kamertje in brand geraakt. Op zijn hulpgeschrei schoten de buren toe en doofden de vlammen. De ongelukkige had reeds zulke brandwonden bekomen, dat hij aan de gevolgen daarvan overleed. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrijdag morgens vóór 12 uur. de Vereeniging tot bevordering lottige wijze om het leven gekomen, liet eene dronk uit een pot met kokend w.ter en is aan een -o- - den invoer van vervalschten honig, omdat de wezigheid der moeder door spelen met vuur in het natuurproduct brand Dat deze reeds in het begin van Maart zou worden gehouden, gelijk de Köln. Ztg. berichtte, is aan ernstigen twijfel onderhevig. Volgens de inlichtingen die het Vad. ontvingzou het vermoedelijk niet vóór Mei kunnen geschieden. Blijkens een telegram uit St. Petersburg aan de Köln. Zeit. heeft de Nederlandsche Regee- ringnu zij zich bereid beeft verklaard het congres te ontvangenthans te beslissenaan wie uitnoodigingen tot bijwoning van het con gres gezonden moeten worden. Het bestuur der provinciale afdeeling Groningen van der bijenteelt in Nederlandheeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin het verzoekt strenge maatregelen te nemen tegen Van de 802 militieplichtigen uit de provincie Friesland, die in de volgende maand onder de wapenen komen, zullen worden inge deeld 37 bij de zeemilitie, 110 bij bet reg. gren. en jagers te ’e-Gravenhage135 bij het Ie reg. inf. te Leeuwarden en 60 te den Helder, 135 bij het 5e reg. inf. te Amersfoort, 50 bij het 7e reg. van meerderd verkoopers voor ad f 250 kunnen ’everen. Dr. Schaepman besluit dan aldus «Uw lijst van vraagpunten heb ik beant woord, alsof ik voor een rechter stond. Maar in polemiek begeef ik mij niet, welke tucht meester mij ook kapittele. «Weet gij wat. ik. vermoed? door den persoonlijken dienstplicht, a.i_-dat die niet goede elementen niet behoeven te worden ven door war do maatschappijen van ziel- den civielen prijs van f 200 Verdronken. Te V lissingen is een ma- van de Duitsche bark Atlantic, bestemd Buenos-Ayresbij het binnenhalen van kalm inwoner, die op een Zondag gerookte bokking op hem I verbrand, waarvan 8 mannelijke en 8 vrouwe- r'-*:j en 8 van buiten. In geheel Duitschland zijn in het jaar 1898 surrogaten den prijs van zoodanig drukkendat concurrentie voor den ijmker onmogelijk wordt. Bovendien bevatten sommige soorten van kunsthoning voor de ge zondheid schadelijke bestanddeelen. Dr. Schaepman over I In Het Centrum bespreekt dr. Schaepman in den vorm van een open I Coolen diens bekend plan. Onbewimpeld verklaart dr. Schaepman zich tegen het plan van den Helvoirter notaris, dat, ook al zou het niet in strijd zijn met de letter der wet, in elk geval lijnrecht indruischt tegen den geest der wetde plaatsvervanging af te schaffen in welken vorm dan ook. Het geven van bijdragen uit de gemeentekas acht hij dan j ook ongeoorloofd. Zulk een gemeentelijke bij drage is een gift aan een bepaalde groep per- j sonenbij wier belang het algemeen belang in geenen deele betrokken is. Noch de heer Coolennoch zijn medestan- j ders kunnen het verder verbergendat het enkel om plaatsvervanging is te doen. Het wordt een plaatsvervanging vóór in plaats van r' rj"‘ --i. 1 van algemeen belang fende de vrijmaking van mogelijke dienstplichtigen, bet leger gaat het niet. Dan maakt het plan-Coolen de kazerne slech ter. Zijdie tot dusver met het koopen van een plaatsvervanger van hun betrekking tot de kazerne vrij waren, zullen zich nu levendig gaan bekommeren om die kazernewant het geldt, nu hun vleesch en bloed en de hun toevertrouwde zielen. Maar wat doet het plan- Coolen Het ontheft weer eenigen van die persoonlijke betrekking tot alles wat het leger raakt. En, wat erger is, de katholieke ouders, de meerderheidzien door het slagen van het plan hun kinderen weêr blootgesteld aan den omgang met dat element in het legerwat nooit als het beste is beschouwd. Zegt de heer Coolen, dat er toch niet altijd goede elementen in het leger zullen komen ook niet i dan antwoordt dr. Schaepman een na de loting. Het is geen zaak maar een zaak betref- een bepaald getal Dit is alles. Om dat wij beiden dat wij te worden INHOUD van „Sljucht en Bjucht.” Bernewille, Jan fen ’e Gaestmar. Hiltsje, troos ,J -vit it v- Daar het anker, te water geraakt en verdronken. Zeldzaam. Onder Wassenaar is een arend gevangen die een vlucht heeft van 2J meter. Het dier was eerst vleugellam geschoten. In eene kostschool van de «Broeders der Christelijke leer te Rijsel”, waar tusschen de 20ü en 300 leerlingen zijnjongens uit de kleine burgerij, is het lijk van een twaalfjarigen knaapFoveaudie sedert Dinsdag vermist werd, in een kist gevonden staande in een hoek der groote spreekkamer bij de voordeur. Het kind was blijkbaar mishandeld en geworgd en het lijk moest er des nachts gebracht zijn, want de politie had den dag te voren alles doorzocht. Bij de kist lag een briefje: «Be schuldig niet de gemeenschap, er is maar één schuldige.” De rechter van instructie deed al Eén hunner weigerdestameldewerd verlegen en in hechtenis genomen. De vader, de grootmoeder en eenige ooms zijn bij het lijkje geroepenwaarbij de aan doenlijkste tooneelen plaats hadden. De moeder is van droefheid ziek geworden. Bij den Duitschen Rijksdag is een nieuwe postwet ingediend. Daarbij wordt o.a. voor gesteld een verbooging van de gewichtsgrens voor enkelvoudige brieven van 15 tot 20 gram. Het porto van couranten zal ook worden ver anderd terwijl men vroeger het porto naar den abonnementsprijs berekende, zal nu reke ning worden gehouden met het gewicht. Keizer Wilhelm heeft aan de familie van Von Caprivi het volgende telegram van deel neming gezonden «Als soldaat door zijn oppersten leger bevel- boewel de man heel bebber 8teeds hooggeschat, als rijkskanselier mijn werklustigtrouw aan zijn overtuiging tt it j j z j i vttovuvuuouJ medewerkerheeft graaf Von Het O. M. vorderde 4 maanden gevangenis- Caprjvi ook jn afzondering en non-activiteit de erkentelijkheid en dankbaarheid van zijn Koning en Keizer weten te verwerven.” Ook de Keizerin zond een telegram van rouwbeklag. Lijkverbranding. dat wapen te Hoorn en 90 te Amsterdam; 15 bij het le reg. hu zaren te Amersfoort, 30 bij het 2e reg. van dat wapen te Haarlem25 bij het le reg. en 15 te Amersfoort, dat wapen te ’s-Graven- hage50 bij het 2e reg. vesting-artill. te Amsterdam, 40 bij het 4e reg. van dat wapen te den Helder, 20 bij het korps pontonniers te Dordrecht4 bij het korps torpedisten te Brielle en 13 bij het korps genietroepen te Utrecht. Donderdagavond halftien ontstond er een hevige brand in de stoom-stroocartonfabriek te Leeuwarden. In eens was het een verschrik kelijk vuur en liet het gevaar zich voor de omgelegen buurten met hunne talrijke bevolking verschrikkelijk aanzien. De angst sloeg velen om het hart, zoodat men de een de kinderen, een ander beddegoed en andere waarden naar elders zag brengen. De laatste treinen naar en van Groningen moesten rakelings de bran dende perceelen passeeren en zijn er door ge vlogen. Gelukkig stonden de bergen stroo boven den wind, zoodat deze bespaard bleven. Omstreeks 4 uur was men den brand meester. Één hoofdgebouw, waarin kantoor, de machine kamer en een paar magazijnen zijn behouden anders is alles verbrand. Oorzaak onbekend, men vermoedt dat de brand in een der magazijnen ontstaan is. Het vuur smeult thans om 8 uur nog, zoodat nog steeds met een brandspuit gewerkt wordt. Bij Kon. besl. is een commissie ingesteld tot het, overeenkomstig een door den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid vast te stellen programma, onderzoeken van de ge schiktheid en de bekwaamheid van hen die in aanmerking wenschen te komen voor een be noeming van adjunct-inspecteur van den arbeid en zijn benoemd tot leden dier commissiede heerenmr. J. W. S. A. Versteeg, te ’s-Gra- venhage; H. A. Ravenek. te Delft; P. van der Burg, te Delft; dr L. Aronsteinte Delft: dr R. H. Saltet, te Amsterdam; dr. H. F. Kuyper, te Breda; A. D. P. V. van Löben Seis, te Arnhem; J. H. L. van Diense. te Amsterdammr. J. B. Peyrot, tevens secretaris, te ’s-Gravenhage. Het is te hopen dat die heeren een beetje in de praktijk thuis zijn, en ookdat zo alles niet over één kam scheren. De Minister van Buitenl. Zaken zal 16 dezer een diplomatiek diner geven. Het Vad. zegtdat omtrent het bijeen komen van de vredes-conferentie te ’s-Graven hage bij onze regeering nog geen officieele mededeeling ontvangen is. Wel is vanwege het Nederlandsch gouver nement op een desbetreffende vraag verklaard, dat de simenkomst hier te lande hoogst aan genaam zou zijn, en het is dan ook waarschijn lijk dat de Tsaar Den Haag zal kiezen voor de conferentie, Te Winschoterzijl is een arbeider door van Nieuwescbans naar Groningen en gedood. De ongelukkige was voor kerkelijke doeleinden. Gestikt. terwijl hij aan j in de keel hulp ingeroepen werd gelukte het niet, den patient te redden. 1 en verwondde zich daarbij zoo ernstig, dat eveneens de dood het gevolg was. Plotseling zijn de kievitendie den ge- heelen winter op Texel doorgebracht hebben verdwenen. Inwoners van Texel beweren, dat het plan-Coolen. er nu nog meer vorst te wachten is -r-- jn de iUDCheon room Kalverstraat te brief aan den beerAmsterdam was sedert een paar dagen een nieuwe bediende in dienst gekomen. Dinsdag de «broeders” denzelfden zin opschrijven, avond had deze man, een vader van vijf kinderen, het ongeluk in den liftkoker te vallen en op de plaats dood te blijven. Naar men verneemt zal de soldij van de korporaals van het korps mariniers vermoedelijk worden verhoogd. Hr. Ms. Alkmaar, 9 Dec. 11. uit West- I Indië te Hellevoetsluis aangekomen, wordt op ’s Rijks werf in gereedheid gebracht om naar i Amsterdam te worden overgebracht, ten einde dienst te doen bij het houden van oefeningen, Voor de rechtbank te ’s-Hertogenboscb heeft terecht gestaan de gemeente-veldwachter van Oirschot, beklaagd van mishandeling. Hij had een avond met een afkwam, waarin de veldwachter een mes meende te zien, niet alleen geboeid achter slot en grendel gebracht, maar tevens, I gewillig meeging, hem de handboeien zoo vast aangedaan, dat de polsen erg gezwollen waren. va8(.boudend straf. Het bestuur vau de Synode der Nederl. Herv. Kerk heeft aan de verschillende kerk I voogdijen in den lande een schrijven gericht, strekkende om te onderzoeken of een eigen 1 assurantie, uitsluitend van gebouwen aan de - -, kerken behoorende, als pastoriegebouwen, kerken ZÜD 'n het crematorium te ot a ij en enz., kans van slagen kan hebben. Het bestuur 8 mannelnke en 8 vrouwe- gaat daarbij uit van het denkbeeld, dat derge- lijke assurantie belangrijke voordeelen zal op- i b-;- -- leveren, welke alsdan kunnen worden aangewend verbrand: in Gotha 179 lijken, in ei e berg 1105, in Hamburg 98, in Jena 21, te samen 31 meer dan in ’97. Een Chineesch tijdschrift. Dezer dagen is te Hongkong het eerste Chineesche tijdschrift voor geneeskunde verschenen. Het draagt tot titel: Een maandelijksch tijdschrift voor heelkunde, chirurgie en hygiëne. De uitgever is dr. Wan Tün Mo, welke door het keizerlijke medische college te Tientsin is gediplomeerd. Mo is geneesheer aan het Alice-gedachtenis-ziekenhuis te Hongkong. Overtuigd dat de Chineesche geneeskunde bij de Westersche zeer ten achter staat, zal deze ontwikkelde Chinees trachten uw plan zullen overleven en daarbij niet eens heel oud behoeven den trein overreden tt m-j l -a totaal vermorseld. het Friescbe Tijdschrift 11 Febrewaerje 1899. Th. v/d S. Sirtema State, W. D. Yn in Album, J. v/d T. «Ik bin in Romein”, W. D. Ut it Amerikaensk, C. H. Dat kin de béste oerkomme, (mei plaetsjes), D. H. Z. Te Zaandam zijn twee kinderen op nood- i om het leven gekomen. I I Negen en twintigste Jaargang. FRISO IMS- B lllll’IITEVUt- llllll HIM 1 11 ILSI IMI. tuur ucr piuviiiuiaic tuucciiiig -

Friso nl | 1899 | | pagina 1