DWANG. I No. 16. WOENSDAG 22 FEBRUARI 1899. I I Officiéél gedeelte. Negen en£ twintigste Jaargang. 1 Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM Vrijheidsbeperking. ft FRISO NIEIIWS- H till Ellïli.VIIE- IILIII lllllll fHIESEIMI. Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. den een te lijden hebben, indien wij met den Pruisischen dat zulk Gesteld eens, dat gij En nu de Arbeidswet. i TT’ r I UITGEVER: ijdele klank was, waarde als roensch zoudt gij in uwe I k Prijs per kwartaal 70 cent franco per post8S cent. PRIJS der ADVERTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voor waarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. «Maar er zijn gemoedsbezwaren.” Hoe gaarne ik die ook ontzie, moet ik toch zeggen, dat ik in dit opzicht voor die bezwaren weinig eerbied heb, want die zelfde bezwaarden spannen zich evenals alle andere menschen in, om wat de natuur en hare krachten voor hun welvaart, gezondheid en levensgenot ongunstigs oplevert te bestrijden of te beperken. Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlyk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiên Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. bet primitief kohier van ver meer en met een burgerlijk recht om te bevelen erkend. In dat opzicht zouden wij Hollanders dubbel a. eigenaren van om verhooging de nabijheid der als de uitkomst van dat onderzoek ongunstig, dan vervalt het vanzelf. Maar ook is de uit komst van dat onderzoek wèl gunstig, dan staat van de zijde des geloofs niet alleen niets aan ook in een artikel in het blad de Heraut: «Alles komt tenslotte neer op de vraag, of de inenting, of welk ander middel ook, proef ondervindelijk metterdaad blijkt eenerzijds de vatbaarheid voor de pokziekte te verminderen en anderzijds geene ernstige schade aan het lichaam toe te brengen. Dit nu moet beproefd, moet onderzocht, moet door de ervaring uit gemaakt worden. (Ons nu dunkt dat die proef reeds lang geleverd is en dat de ervaring alreeds uitspraak maar tot zelfbescherming onmachtig is de aanwending er van in den weg, maar dan zou het roekeloos en onvroom zijn een door God ons aldus aangewezen middel ter bescher ming van het leven van ons kind niet aan te bepaling wordt in betrekkelijken zin dwang gewaarschuwd wordt, uitgeoefend. En dat die dwang in de practijk noodig is, mag nauwelijks betwijfeld worden. ziekte is uitgebroken of dat komt uit Immers zal uit de vaccinatiebewijzen kunnen 1- -J 1J - blijken, dat een aantal ouders eerst aan inenting hunner kinderen denken als de tijd ophanden Op vrijheid in onze handelingen, in ons1 doen en laten, in ons spreken en schrijven, in ons denken en gelooven, hopen en verwachten, zijn wij bijna zonder uitzondering allen gesteld. Vrijheid geeft waarde aanis de glans van het leven. En daarom is ’t natuurlijkdat ieder een afkeer heeft van dwang. Die afkeer gaat zoo dat iemand met een vriendelijk verzoek beter iets kan gedaan krijgendan dwingend bevelook al wordt het van het lager zijn van welwillendheid, inschikkelijkheid humaniteit, ’t Zou zijn nut kunnen hebben, i den RAAD der I dat onze oostelijke buren, eer zij een betrekking Vrijdag moci)ten aanvaarden bij ons eenige jaren in de leer waren geweest. Vrijheid en dwang zijn tegenvoeters, zijn onvereenigbaar. staan tegenover elkander. Maar niet alles is dwang, wat daarvoor wel- eens wordt gehouden. Hoe lief ons de vrijheid ook is, wij moeten dulden, ook om ons eigen bestwil dulden, dat nu en danen in bet een en ander dwang wordt geoefend en onze vrijheid door de-alge meen geldende wet beperkt wordt. Het maat- j schappelijk gebouw zou instorten, als *t anders ware en de goeden zouden het eerst onder het puin begraven worden. Het is toch zoo verleidelijk, om die onze vrijheid gesteld zijn, wijder uit te j zetten, hier uit belangzucht, ginds uit een te hooge zelfwaardeering, waardoor andere personen en belangen eenvoudig worden over het hoofd of voorbijgezien. Nu zou het heel mooi zijn, indien b.v. achter het opbrengen van belastingen geen dwang behoefde te schuilenheel mooi ookindien ieder bleef binnen de perken der vrijheid, die door recht, rede en wet gesteld zijn, maar zoo ver zijn wij nog niet, en daarom kan bet gebruik maken van dwangmiddelen niet uit blijven, den goeden ten bate, den kwaden en onwilligen tot ergernis. En daarom, omdat wij zoover nog niet zijn, rust op den wetgever en den handhaver der wet de plicht, om den rustigen staatsburger in bescherming te nemen, en te waken tegen alles, wat hem in zijne wel opgevatte vrijheid zou kunnen belemmeren en tegen alles, wat de orde, de algemeene welvaart en de gezondheid zou kunnen verstoren of benadeelen, althans voor zooverre dit tot zijn bevoegdheid behoort of hij de macht er toe bezit. Wellicht, dat daar iemand is, die zegt: «Welnu, in dit opzicht laat de Wetgever zich waarlijk niet onbetuigd,” denk slechts aan de hinderwet, aan de arbeidswet en aan het vele, dat wij tot beperking der vrijheid in dat opzicht nog misschien te wachten hebben; denk aan den vaccinedwang en aan den te wachten schooldwang en meer andere dwangmiddelen die in den nieuwen tijd zijn uitgedacht en die dienen om de vroeger genoten persoonlijke vrijheid te bsperken. Wat blijft er, zoo voort gaande van de hooggeroemde vrijheid, waarop wij zoozeer gesteld zijn over i Maar, beste vriend, gij zoudt toch niet willen, i VERGADERING van t' Gemeente WORKUM, op1 den 24 Februari 1899, des namiddags ten 7j uur, teneinde te beraadslagen over de hieronder vermelde punten. De Burgemeester, T. M ten BERGE I. Notulen der vorige vergadering. II. Mededeeling van ingekomen stukken. III Resolutie van heeren Gedeputeerde Staten in deze provincie omtrent de verordening tot hef fing en invordering van schoolgelden aan de open bare lagere scholen in deze gemeente. IV. Adres van den heer Simke Jager, ge- meente-ontvanger alhier, om wijziging zijner in structie Voorstel van behandeling i en mededeelingen- Adres van den heer A. H Geluk te Kou- dum om eervol ontslag als gemeente-veearts. III. Vaststelling der rekening van het fonds der armengelden, dienst 1898/99. IV. Voorstel tot wijziging der gemeente-begroo- ting, dienst 1898. V. Idem tot af- en overschrijving van posten op de begroeting, dienst 1898. VI. Idem, betreffende het aanleggen van kunstweg van Warns naar Laaxum. VII. Benoeming van leden voor de stembureaus voor de stemming van leden van den gemeente raad Koudum, den 20 Februari 1899. De Burgemeester, H M. TROMP. Wanneer een schip, waarop een besmettelijke t een zee haven in een vreemd land, waar zulk een ziekte heerscht moet het zich ver genoeg van den wal verwijderd houden en daar eenige dagen blijven liggen, tot gevaar van overbrenging der besmetting als geweken wordt geacht. Ook dat is dwang. Dwang ook is bet, wanneer reizigers, komende uit een land of streek waar een besmettelijke ziekte heerscht, zich aan een ontsmettingskuur moeten onderwerpen. Die dwang, die vrijheidsbeperking dient alleen om het landom het publiek tegen het heer- schen van een besmettelijke ziekte zoo goed mogelijk te vrijwaren en ieder ingezeten is aan Volgens het Nieuws zegt Dr. Kuyper dan zich zelf, zijn huisgezin en de maatschappij ver- «En wij zouden zoo gaarne aan wie nog aarzelen, later het bitter berouw besparen, dat I we, helaas, bij zoo menigeen zagen, als bij het 1 graf van een geliefd kind eindelijk toch besloten werd, om de kinderen, die men nog behouden mocht, te laten inenten. «En dit doel nu kan en zal o. i. bereikt worden, zoo blijkt, dat Gods woord bestrijding van alle lijden en ziekten eischt. Wij mogen ’t er dus voor houden, dat dr. Kuyper de vrijwillige inenting aanbeveelt. De vrijwillige zeg ik, want dr. Kuyper zegt tevens«Van dwang der overheid spreken we nu niet. Die is steeds ongeoorloofd. Over mijn lichaam en het lichaam van mijn kind heeft de overheid niets te zeggen. Tegen overheidsdwang zal deswege ons protest in naam van onze burgervrijheid steeds blijven uitgaan.” Of hiermee bedoeld wordt het verbod om i kinderen en jongelieden toe te laten tot een inrichting van onderwijs, indien zij niet zijn ingeënt. Misschien, want voor vaccinedwang in algemeenen en meer uitgebreiden zin bestaat toch zeker wel geen grond tot vrees. a De Staat is verplicht, om door gepaste maat- treden en de vrijheid in dit opzicht te beperken, regelen de volksgezondheid in bescherming te En nu de zoogenaamde vaccinedwang. nemen en tegen bet zich verspreiden van In rechtetreekschen zin bestaat die dwang besmettelijke ziekten zoo goed mogelijk te vrij- niet, niemand wordt door de wet gedwongen waren. Maar zonder maatregelendie het om zijne kinderen te doen inenten. Wil hij karakter van dwang vertoonengaat dat niet, hun echter in een of ander locaal in vereeni- Indien in de woning van een neringdoende ging met andere kinderen onderwijs doen geven, 1 iemand aan een besmettelijke ziekte blijkt te dan moet vooraf het bewijs worden overgelegd, lijden, moet hij zich den onverdienden dwang dat zij door een bevoegd heel- of geneeskundige i getroosten, dat het publiek door een biljet aan dat ieder de vrijheid bezat om naast een school met voldoenden afloop zijn ingeënt. Door deze zijn woningvoor ieder duidelijk zichtbaar, of een kerkgebouw een gebouw te stichten of b-—-u-- in te richten voor een veel levenmakend bedrijf, een inrichting voor het vervaardigen van ont plofbare of licht ontvlambare stoffen in het midden van een stad te plaatsen, of een veel stankverbreidende fabriek in de nabijheid van een stad of dorp te stichten? En moet gij ’t is dat zij ter school moeten worden gezonden, niet helpen toejuicben, dat de wet de middelen Vraag daarom niet hoe ’t gaan zou, als de aan de hand geeft, om hetgeen gevaar, schade zijdelingscbe vaccinedwang niet bestond, of hinder kan veroorzaken te weren? Naar ik meen is in uw boog geroemd «vroeger” weleens een plan voor iets van het door mij genoemde voor veel geld afgekocht. Mij dunkt, een wet noodig is en tegen een klein dirigeerstok werden gekommandeerd. geestige of partijdige toepassing is de gelegen- Gelukkig voor ons en voor hen zelf, dat heid tot beroep opengesteld, onze rijks- en andere ambtenaren den Pruisi- schen stok niet hanteeren, veeleer voorbeelden zwak en tot zelibescherming niet in staat waart en en andere menschen die zwakheid in hun voor deel wisten aan te wendenwaardoor uwe gezondheid werd benadeelduwe uitzichten voor de toekomst al sterker werden beneveld uw persoonlijke vrijheid een en uw gevoel voor uwe I dreigde te verstikken heldere oogenblikken dan toch niet wenschen dat de slavenketen, waaraan gij geboeid waart, zoo hij al niet kon worden verwijderddan toch in zooverre verruimd dat het leven minder drukkend en benauwd werd? Welnu, in de heeft gedaan), werkmanswereld kan en mag' en zal de keten, j die hem aan zijn werk voor zijn bestaan bindt I niet verbroken wordenmaar omdat hij de zwakke en mag het worden toegejuicht, als de wet localen de grenzen, voor zijn arbeid eischt, die door hunne inrichting zijne gezondheid zoo weinig mogeljjk benadeelen, hem de noodige rusturen verzekert en een j arbeidsduur waardoor nog een weinig van het wenden, leven kan worden genoten. Dat is toch waarlijk niet teveel voor iemand, die dag aan dag ver- I plicht is, om veelal eentoonigen arbeid te ver- j richten. Denk er daarbij aan, dat de winzucht hier, en de steeds scherper concurrentie gindser gewoon aan deed worden, om jeugdige krachten, om kinderen meisjes zoowel als jongenste exploiteeren en in veelal bedompte localen lange dagen en vaak halve nachten eentoonigen handenarbeid te doen verrichtenzonder zich om bun lichamelijk welzijn, hunne verstandelijke en zedelijke ontwikkeling te bekommeren, som tijds bovendien overgegeven aan de willekeur van hartlooze opzichters of werkbazen. En zeg nu niet, dat de ouders bestemd en verplicht waren om daartegen te wakenimmers ver keerden ook zij onder den invloed van hen die hunne kinderen of hunne krachten in hun eigen belang misbruikten. Het is mogelijk, dat in den tijd door u «vroeger” genoemd dat misbruik niet bestond, maar liever boud ik het voordat de oogen er voor zijn opengegaan, waardoor een verklaar- baren en hoogst noodigen drang op den Wet- gever werd uitgeoefend om tusschenbeide te j V. Voorstel van Burgemeester en Wethouders om machtiging tot het uitdiepen van een vaar water. VI. Aanbieding van het verslag onderwys over 1898. VII. Adres van Vellinga e. t vastigheden te- en onder Parrega, van de brug in den trekweg, in huizing van J. H. Heeres. VIII. Alsvoren van H. Reitsma, H. Zeijlstra en L. de Wit, om verhooging van hunne jaar wedden. IX. Vaststelling van 1 hoofdelijken omslag voor 1899. VERGADERING van den RAAD der Gemeente Hbmklumer Oldephaekt en Nookdwolde, op Zaterdag den 25 Februari 1899, des voormiddags te 94' ure. Punten van I I. Ingekomen stukken II uöK U IJ U JggtJLI UUblull, Uc Door deze zijn woning 'in zlnjonn, i.nuro o onti,, uitgeoefend. En dat die dwang in de practijk

Friso nl | 1899 | | pagina 1