ZATERDAG 25 FEBRUARI 1899. No. 17. Nieuwstijdingen. Negen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. de Koningin Moeder zonden Père Lachaise - kast stond, nog f 6000 r* land, dat heden Vrijdag aan de Handelskade detachement Indische militairen terug. een Den 26en Augustus 1894 bij den terugtocht werd opgevroolijkt door 1 f 4 I UITGEVER» Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM het Friesche Tijdschrift 25 Febre waerje 1899. Pry's per kwartaal 70 cent franco per post 85 cent. PRIJS der AD VERTENTIÉN van 15 gewone regels 40 cents* Voor eiken regel meer 7} cent. Bij abonnement is de prjjs belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen bij den Uitgever. vcr' H. Z. gezeld van den chef van zijn militair buis en Patienten in het Ziekenhuis daar worden opge- ----1-- Donderdag werd te ’s-Gravenhage een hoogplechtigen lijkdienst gevierd in de H. An- van antisemiten werden met hun gehuurde benden moed en onverschrokkenheid onder het hevigste her- uiteengejaagdoverigens is alles in de beste vuur, zou het stuk met al de gewonden zeker van een I orde afgeloopen. in handen van den vijand gevallen zijn. Dat President Loubet reed om vijf uur des na- de Militaire Willemsorde, hem voor dat feit middags met een geleide van kurassiers van toegekend, dubbel en dwars verdiend is, zal naar verschillende andere plaatsen zetten den weg welken de stoet neemtaf. Met het oog op de te verwachten betoogingen, heeft de prefect van politie gelastalle opruiende emblemen als wapenschilden, vlaggen, enz., in beslag te nemen en de dragers ervan te arresteeren voorts zouden allen die op den weg van den lijkstoet of elders op den openbaren weg woorden uitroepen, welke voor den president der repu bliek of voor de leden van Kamer en Senaat j mariniers het E’ysée, in z’c^ ver het huwelijk door de Nederlandsche Het jonge paar was op het denkbeeld gekomen zich langs een minder gebruikelijken weg, n 1. over water, naar het raadhuis te begeven en bad daarvan aan bloedverwanten en kennissen bericht ge- i zonden. Tengevolge daarvan was zoo’n groote massa belangstellenden toegestroomd, dat er twint'g politie agenten' noodig waren om de ïorde te bewaren. In drie roeibooten gezeten, getrokken door een sleepbootje, staken bruid en bruidegom met hun getuigen vanaf Katen- drecht de Maas over en voeren tot aan de Groote Markt, vanwaar de gang ten raadhuize te voet voortgezet werd. Toen de huwelijks plechtigheid was voltrokken, betoonde het publiek zooveel belangstelling, dat het echtpaar het raadzaam vond het raadhuis door een achter deur te verlaten. De bruiloftstoet barmonikamuziek. tonius en Lodewijk kerk ter nagedachtenis president Faure. Het priesterkoor was schapen in een rouwkapel, in het schip de kerk was een katafalk aangebracht met prachtigen lijkkrans van het gezantschap. De Koningin en vertegenwoordigersterwijl de Ministers van Buitenlandsche Zaken, van De Echo weet de vol- I aanwezig gende bijzonderheden aangaande de zaak-Van Hall mede te deelen «Zijn wij wel ingelicht, dan moet de instructie in deze zaak zoo goed vorderendat zij met I - weken wellicht reeds zal kunnen worden gesloten. De n aan personende familie en de leden van Kamer en Senaat toegelaten. Achter den lijkwagen gingen een kapitein die het grootkruis van het Legioen van Eer en twee kapiteins die de vreemde ordeteeke- nen van Faure droegen. Daarachter kwam de familie, door het personeel van zwaren rouw, omringd. President Loubet, Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentiön Dinsdag en Vrjjdag morgens vóór 12 uur. klasse A. van de Ven, een der kranigste Wanneer de toeloop van recruten voor de mariniers nog korten tijd zoo blijft doorgaan als in de laatste maanden het geval was, zal dat korps binnen betrekkelijk korten tijd vol tallig kunnen zijn. Deze toestand werd in jaren bij het korps niet gekend. Terwijl eenige dagen geleden eene vrouw en haar dochtertje de z g. Rinslaan te Olterterp passeerdensprongen plotseling twee mannen uit den wal en eischten dat zij zou afleggen. De vrouw had haar beursje vergeten en keerde haar zak om. Dan heeft het kleine meisje ’t geld in den zak, dachten de onverlaten. Ook deze keerde haar zak om en had twee centen, die de aanranders meenamen. Aan de kerkeraden der Doopsgezinde ge meenten is door eenige leden dier broederschap eene opwekking gericht om werkzaam te zijn voor de adresbeweging in het belang van den vrede. Zij doen daatbij een beroep op de tra- ditiën hunner gemeenten. Het stuk is onder- teekend o.a. door de heeren H. Fennema, lid I der eerste Kamer, de hoogleeraren Cramer en Van der Vlugt, mr. de Hoop Scheffer, van de Ned. Bank, de predikanten Leendertz (Amster dam,) Lulofs (Deventer) en De Waard te Utrecht, die als secretaris fungeert. In De Bode deelt de commissie voor het sanatorium voor onderwijzers mede dat het herstellingsoord er komt. De toegezegde bij dragen van ongeveer f 35,000 acht zij een voldoenden waarborg om haar de vrijheid te geven hare plannen in vorm te zetten, wat nogal met eenige kosten gepaard gaat. Wel is de som niet voldoende, maar zij rekent er op, dat ongetwijfeld nog belangrijke bijdragen zullen inkomen, indien omtrent de uitvoering wat meer gegevens zijn en men wat minder op vertrouwen in de commissie behoeft af te gaan. - INHOUD van „Sljucht en Rjucht." Bernewille, Jan fen ’e Gaestmar. De j stienen UleboerdenW. D. Myn reis mei parsop nei stêdW. D. Forsteurde nacht rest, M. G. S. In Hüsbisiik, Marijke fen Abcou. Moster to folie fleis to min, Sj. de Z. Fragen. In misbegryp, d. V. Koartswyl. ’t Koe wol lije (mei plaet), D. den chef van het protocol, ging achter de familiedoor vier deurwachters van het paleis met getrokken sabelomringd. Vervolgens kwamen de voorzitters van Senaat en Kamer van afgevaardigden de nuntius en de ambassadeurs en de buitengewone gezant schappen in de volgordedoor het protocol geregeld. Het vertrek van I kondigd door het lossen van 101 kanonschoten evenals de aankomst op Père Lachaise. de troepen voor werden de redevoering! breerde de plechtigeheilige mis terwijl het zangkoor het Requiem van Verhuist uitvoerde na den plechtigen rondgang van de hooge geestelijkheid om de katafalk werd de plech tigheid besloten. De gezant Bihourd verzocht aan de vertegen woordigers van H. M. de Koninginnen Haar dank van zijn gouvernement over te brengen. De begrafenis van Felix Faure. Donderdag om tien uur precies vertrok de stoet welke het stoffelijk overschot van Felix Faure naar de Notre Dame geleidt en vervol gens naar het kerkhof Père Lachaise van het Elysée. De lijkstoet volgde de Seinekaden van de Place de la Concorde langs de quai der Tuileries, de quai du Louvre, de Place du Chatelet tot aan de Notre Dame. Na den lijkdienst in de kerk ging bet door de rue d’Arcole, over de Place de l’hotel de Ville, lue Rivoli, boulevard Sebastopol, rue Turbigo, place en avenue boulevard Menilmontant naar Père Lachaise. of van andere staatsinstellingen beleedigend de gewonden door de hindernis heen te brengen zijnworden ingerekend. j en dit en het leven van zijn kameraden te De schreeuwieelijk Déroulède, Millevoye en I redden. eenige anderen zijn gevangen genomen, eenige Zonder zijne krachtige medewerking, zijn antisemiten werden met bun gehuurde benden moed en EN TWINTIGSTE JAARGANG. te Amsterdam verwacht wordt, keert weder het Elysée werd aange- i Onder dezen behoort ook de kanonnier Ie Nadat i de lijkbaar gedefileerd hadden, j figuren uit den Lombokkrijg van 1894. oeringen uitgesproken. Den 26en Augustus 1894 bij den terugtocht Het gebeele garnizoen te Parijs en dat uit der colonne bleef een stuk geschut, waarbij hij ingedeeld was, in een watergang steken. Hevig was het vuur van den vijand op de bemanning van dat stuk. Vier gewonden bevonden zich op den voorwagende stuk-commandant was gesneuveld, Van de Ven alleen bleef over; hij wist van wijken noch overgeven. Zijn gewonden, zijn stuk in handen van den vijand laten dat nooit 1 Met de uiterste koelbloedigheid en de grootste inspanning, mocht het hem gelukken bet stuk geschut met De Koning van België heeft benoemd tot commandeur in de Leopoldsorde den heer Jozef Israëls, tot officier den beer C. Bisschop eu tot ridders de heeren H. J. HavermanJ. C. H. KlinkenbergW. Maris en Ph. Sadée. Gesloten. De fabriek van Hollandsch Loodwit aan den Kattensingel te Gouda is gesloten. De aanleiding daartoe moetnaar aan het weekblad Ontwikkeling wordt medegedeeld, ge zocht worden in het feitdat de inspecteur van den arbeid aan de voortzetting van het bedrijf den eisch van zoo kostbare verbeteringen stelde, dat de ondernemer besloot liever de fabriek te sluiten dan daaraan te voldoen. Geen inbraak. Naar uit Haarlem aan de N. R Cl. gemeld wordt, schijnt de inbraak bij den luit, kwartiermeester Van E. geen in braak geweest te zijn. De luitenant is dezer dagen naar Indië vertrokken met zijn huisgezin en de vermeende inbreker moet onder de ver trokkenen zijn. i nomen en sommigen hersteld ontslagen. Naar aanleiding hiervan zullen van genoemde afdeeling voorloopig geen verplaatsingen of (]at, reeds in Engeland door den echt verbon- inscbepingen geschieden. den nu het huwelijk door Een flink militair. Met bet stoomschip autoriteit wilde doen wettigen. Koning Willem 1, van de Maatschappij Neder- geleide van kurassiers van toegekend, dubbel het Petit Luxemburg terug, niemand betwijfelen. Langs den geheelen weg werd de President Binnenlandsche Za- toegejuicht. ken en Koloniën, de Nederlandsche Regeering Zaak- Van Hall. vertegenwoordigden. Verder waren i het Corps Diplomatique en verschillende auto riteiten, benevens de consuls-generaal van Frank rijk te Amsterdam en te Rotterdam. Mgr. Tarnassi, apostolisch internuntius, cele een paar asporingen naar telegrammen door en gedetineerden verzondenhebben goede resultaten opgeleverd. De justitie is in het bezit van een groot aantal dépêches, op de zaak betrekking hebbende. Voor oningewijden waren deze telegrammen steeds zóó gestelddat de juiste strekking er van niet te begrijpen was. Zoo werden verschillende soorten effecten daarin aangeduid als «sigaren” of als «pendules.” De overkomst van iemand die met waardelooze effecten werd bedrogen, werd geseind als: »de schuit is aangekomenenz. Aanvankelijk leverden deze gefingeerde aan duidingen der Justitie groote moeielijkheden op. Natuurlijk begreep zij wel, dat met de sigaren I zoomin sigaren als met de pendules pendules of met de schuit een schuit werden bedoeld. Maar wat er wè) mee werd bedoeld wist zij niet en de gedetineerde beer Van Hall maakte baar niet veel wijzer. Integendeel. De medebeklaagde, de heer Haas, verstrekte de Justitie echter den sleutel om in dit eigen- aardig taaltje den weg te vinden, zoodat het thans voor de Justitie geen geheimen meer de la Republique en den ntant naar Père Lachaise. In de Notre Dame werden alleen de officieele I aardig taaltje den weg te vinden, zoodat het voor bevat.” Bij de Hle afdeeling van het korps te Rotterdam in garnizoendoen hoofdzakelijk onder de recruten, enkele gevallen van diphteritis voorwaarvoor de Van de Ven is geboren te Heesch (Noord- Brabant) en thans 40 jaar oud. Den 23 Nov. 1886 trad hij, na eerst in het leger hier te lande bij de rijdende artillerie gediend te hebben, in het Indisch leger als kanonnier. De verduistering aan de Associatie-Cassa te Amsterdam. Jaarsveld de man die er met f 24,000 van door ging en in de Jan Steenstraat werd gesnaptheeft een volledige i bekentenis afgelegd. Zoo heeft hij ook vertelddat hij in een perceel in de Warmoesstraat bij een zekere juffrouw T. een groot deel van het geld ver borgen hadom daarvan laterwanneer hij eenmaal zijn straf zou hebben uitgezeten te kunnen profiteerendoor er mee buitenlands te gaan. Met den commissaris en een paar rechercheurs is bij per rijtuig naar het aange duide perceel gegaanwaar de dames die er wonen alles behalve blij schenen te zijn over zijn komst. Hij verzocht den commissaris en de recher cheurs met hem mee te gaan naar een boven kamertje, waar Jaarsveld achter het behangsel een som van f 10,000 vandaan baalde en uit een potje dat op een aan bankbiljetten. Van de f 24,000 zijn dus nu teruggevonden deze f 16,000, de f 5500 die hij bij zijn arre statie bij zich had en de f 800 die hij aan een kastelein bad afgegeven voor zijn vrouw, samen dus f 22,300. In de paar dagen dat hij in het bezit van het geld is geweest, beeft hij dus f 1700 zoek gemaakt. De uitvoer van rieten stoelen uit Noord- wolde naar Engeland is tegenwoordig zeer groot. Werd in de maanden Januari en Februari 1898 slechts een drietal wagens met stoelen bevracht, nu bedraagt zulks in die beide maan- den 30 wagens, bestemd voor Engeland. Minder gebruikelijk Woensdag scheen te Rotterdam ten Raadhuize een paartje, den FRISO NIH IS- KI t 111 III11 III BUI) lllllll FIIIESLIM). 4** l

Friso nl | 1899 | | pagina 1