Fransche toestanden. Zuster Anna. WOENSDAG 1 MAART 1899. No. 18. Een Republiek of Koninkrijk? Binnenlandsche Berichten. Officiéél gedeelte. Negen Dit Blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATBBDAG. Van alle hoofden werd bericht ontvangen H. H. hebben wij, Nederlanders, ons hoogtt gelukkig Prijs per kwartaal 70 cent franco per post 86 cent. PBIJS der ADVEBTENTIËN van 15 gewone regels 40 cents. Voor eiken regel meer 7| cent. Bij abonnement is de prys belangrijk lager Voorwaarden daaromtrent te vernemen by den Uitgever. UITGEVERt Y. KUIPERS, FIRMA H. BRANDENBURGH EN ZOON. TE WORKUM sprake, om overgang heet dus de vruchten leveren, nu te wachten. j visschers in of nabij de territoriale wateren ’t geding Dreyfus Brieven en Berichten, de Redactie betreffende franco aan dit adres, uiterlijk Maandag en Donderdag middags 1 uur. Advertentidn Dinsdag en Vrydag morgens vóór 12 uur. hier bovengestelde vraag heeft zich En De Nieuwezijds Kapel te Amsterdam. J De reden dat, nu de Nieuwezijds Kapel in de Kalverstraat toch moet worden afgebroken, deze niet elders opnieuw wordt opgebouwdmaar dat zehoezeer ook verkleindop dezelfde plaats zal herrijzenmoet hierin gezocht wor- jaar der voorber iding, het laatste dat van den den, dat in de kerk verscheiden graven liggen, het tweede en derde moeten in grondwaarop servituten rusten. En deze hebben we H. De meermalen voorgedaan ook ten onzent, dit is geen worder. Nederland kent de Republiek. De Vereenigde Nederlanden werden zelfs eene machtwaarmede geheel Europa rekening moest houdenmaar de Republiek van dien naatn zonk ook in aanzientoen ze bet smaadwoord moest hooren (ten jare 1713) »Wij zuilen onderhandelen bij U, zonder U en over U I” Zonder ons nu te verdiepen in de geschiede nis, of de voor- en nadeelen eener Republikeinsche Regeeringsvorm verder uiteen te zetten, willen we er, met ’t oog op de toestanden in Frankrijk, eenvoudig op wijzendat onze tegenwoordige Regeeringsvorm al de voordeelen heeft van die eener Republiek en bovendien dezedat het gezaghet hoogste gezag is geregeld op eene wijze, die geene verrassingen duldt. Meer dan eene Republiek is dus bier. Al moge Frankrijk gelukk'g heeten, nu terstond en als eenstemmig een waardig man tot de hoogste De BURGEMEESTER der Gemeente WORKUM maakt bekend, dat de verkoopers van sterken drank in ’t klein, die na 1 Mei 1899 hun beroep wenschen voort te zetten, hiervan uiterlijk vóór 1 April schrif- kwart eeuw telt en ten tweede op de omstandig telijk op ongezegeld papier aan het College van Burgemeeeter en Wethouders behooren kennis te geven, teneinde geen stoornis in hun beroep te ondervinden. Workum. den 28 Februari 1899. De Burgemeester voornoemd T. M. ten BERGE. overgegaan en ziet, van bekommernis was geen Ieder landgenoot maakte zich op de daad van den overgang feestelijk te Zulk een feit dient geconstateerd en doet het Koningschap verkiezen boven dat der Republiek, waarbij verschillende grootheden tenzij overwegende redenen hunne wenschen temperenelkander het hoogste gezag in den Staat betwisten. Tegenover al de moeie- Reeds gedurende een betrekkelijk groot aantal maanden ziet de beschaafde wereld naar Frank rijk heen speciaal naar berichten uit Parijs want daar broeit iets, dat gevoelt men. Men kent de wuftheid van het Fransche volk uit de historie, men hoort van F laar van het Duivelseiland, van den zelfmoord van kolonel Henry, van de gevangenneming en gevangenhouding van een Piccardvan den strijd over ’t vooraanzitten in de Synagoge Parijs is zelfs Frankrijk niet. Dit wordt wel eens te veel uit bet oog verloren. De dwaas heden der hoofdstad worden door het platte land tamelijk wel getemperd. De bewijzen liggen voor de hand. Vooreerst wijzen we op het feit, dat de tegenwoordige Republiek al meer dan een Boven-Meulaboe, waar de boofdmacht gevestigd is Tjoet Nja Din (Oemar’s weduwe) bevindt zich te Langga.” De Indische correspondent van het Hdbl. seinde »De benden van Oemar zijn door de troepen ter Westkust uiteengedreven. Tegenstand werd Atje.h. De correspondent van het N. v. d. D. seinde uit Batavia sToekoe Oemar is den 19en te Moego door zijne volgelingen begraven. De gouverneur van Atjeh herstelde den Imam van Tenom in zijn verwoeste landstreek De kolonne-Van der Dussen keerde den 24en te Boeboeu terug en vertrok den 26eo naar zijn. Bij ons te lande is nog voor eenige men leest de berichten omtrent het Hof van Cassatie, neemt kennis van allerlei incidenten, die tijdens het onderzoek plaats hebben, alle bedoelende de aandacht van de boofdzaak af te leidenverneemt voorts van gelegenheids- wetjes om tijdens een geding de zaak aan uit- gebreider handen toe te vertrouwen en neemt kennis van de lange lijst van straatuitroepen van allerlei aard. Gewis, daar broeit weer iets in het land van mindere stabiliteit, zoo, was de conclusie van vele bezorgden en hunne vrees was ver klaarbaar. En toen nu daar geheel onverwacht het bericht kwam van den plotselingen dood van president Felix Faure, kon het moeielijk anders, of tal van belangstellenden zagen in den gevallen president der Fransche Republiek al weder een offer van het anarchisme of eene daaraan verwante macht. Gelukkig is van dit laatste niets gebleken. En al wat verder vernomen wordt, is van dien aard, dat we wel mogen beginnen met onze Fransche vrienden iets meer te vertrouwen. De betiteling van wuftheid is reeds van ouden datum, maar ’t zal de vraag zijn, of ze nu nog over ’t geheel van toepassing ie? ’t Bloed der Franschen vloeit een weinig sneller dan het onze, dit gaat zoo in meer zuidelijk gelegen landen, zij mogen daarom wat meer levendig zijn dan de over ’t algemeen bedaard genoemde Hollander, maar -— ze hebben toch j ook als deze verstand genoeg om te begrijpen, I betrekking is geroepen, bet kon anders geweest 2_. „.Jj en rust de maatschappij dus ook Frankrijk, kan bloeien en Over ’t algemeen hooit men te veel De audiënties van de Ministers van Justitie, Oorlog en Waterstaat, Handel en Nijverheid zullen deze week niets plaats hebben. Van begin Maart 1899 tot einde October j d. a. v., zal het politietoezicht op de visscherij in de Noordzee worden uitgeoefeud door Hr. Ms. schoeners Zeeland, Dolfijn en Argus. Evenals ten vorigen jare zijn aan de opzich- ters der kustlichten instructiën verschaft omtrent het toezien op de aanwezigheid van vreemde en omtrent telegrafische mededeeling daarvan aan de betrokken autoriteiten. De afdeelingen der Tweede Kamer heb ben benoemd tot rapporteurs over de wets ontwerpen betreffende Bepalingen tot voorkoming van bedrog in den boterhandelde heeren De Waal Malefijt, Van Asch van Wijck (Ede), Harte van Tecklen- burg, Lieftinck en Van Gilse. Tractaat van handel en vriendschap met MexicoOvereenkomst tot wijziging van het slotprotocol ten aanzien van art. 15 der Rijn- vaartakte, Dading met den heer M. P. Th. Prévinaire c.s. nopens den eigendom van duin onder Callantsoog, Naturalisatie van M. Blume- nau e. a., Vaststelling van het slot der rekening van Suriname over 1895: de heeren C. van BylandtZijlmaF. van Bylandt, Bouman en De Ram. Bij de Hollandsche Stoomdrukkerij- en Uitgevers-maatschappijKeizersgracht 260óis is verschenen de dertiende jaargang van het Restan ten boekbevattende de tot 31 Dec. 11. uitgelote serieën van 58 premieleeningen. Be halve dat dit handige werk in den handel verkrijgbaar iswordt het als premie beschik baar gesteld voor de abonnenten op de bladen Kleine Kapitalist, Het Financieel Nieuws, en De Rentenier, Financieel Weekblad en Uit- Zuster Anna is in de politiek de dame die uitziet naar wat komen zou en die nog maar altijd niets ziet aankomen. Zoo geldt ten aanzien van en Piccard (zie boven) nog altijd de vraag: Zuster Anna, ziet ge nog niets komen? Maar we hebben het recht niet daarom- trent de Franschen hard te vallenals we dezelfde vraag ook bij ons te lande mogen stellen. Na de meer uitgebreide verkiezingen trad j het kabinet Van Houten, bet zoogenaamd con servatief liberale. af, om plaats te maken voor het meer geavanceerde Pierson-Borgesius. De regeerkracht werd iets meer naar linke verplaatst, als het heette. Tal van zaken werden in uit zicht gesteldsommige ook in wetsontwerpen belichaamdmaar wijs nu eens de vruchten aan, die het meer geavanceerd kabim t boven het zoogenaamd conservatieve vooruit heeft. Men kan ons tegenvoeren alles goed en wel, maar de Kamers ziet ge, die kunnen niet voort, of liever zij maken niet af en dan kan de Regeering daar ook al bitter weinig aan toe of afdoen. Is dit nu werkelijk het geval, dan doet het er ten slotte ook al bitter weinig aan toe, of de Kamer, wij bedoelen hier meer I bepaald de Tweede Kamer, iets meer of minder vooruitstrevend is. Weldra komt ze weder samen maar baar I agenda lijkt ons schraaltjes toe. Van de zoo j vbroodnoodige” sociale hervormingen vernemen we nog bitter weinig en ten aanzien van het eD x-mauv^i ontwerp op den leerplicht mag wel een dubbel: letingscourant met Restantenlijst. »Zuster Anna!” worden geroepen, ’t Zelfde geldt ten aanzien van de voorgenomen droog making der Zuiderzee, enz. We zullen echter bescheiden de handelingen der Kamer afwachten, maar wijzen er op, dat het eerste jaar der vierjaarlijksche periode hèt gevoeld bij de wetenschapdat de opvolging j in het Regeer, ook wat de personen betreft j zoogoed bij de Grondwet is geregeld. Wij hebben dus een standvastig punt boven de Republiek vooruit. En waar dit thans in handen is van een telg uit edel geslacht, j waarvan de voorgangers den lande dienden zoowel onder de Republiek als onder het Koninkrijk daar zullen alle Nederlanders met I niet ondervonden, ons den hechten band van Nederland en Oranje zegenen en heil wenschende aan al de omtrent den dood van Oemar.” volkeren om ons heen zich verblijden in de verkregen toestanden alhier met den uit 't hart gewelden roep Leve Koningin Wilhelmina! dat alleen onder orde en dus ook Frankrijk, kan bloeien en 1 maanden het hoogste gezag in andere handen tieren. Over ’t algemeen hooit men te veel naar schreeuwers en meet men daarnaar onder linge verhoudingen af. In eene beschaafde maatschappij geven immer-door de zoogenaamde I vieren, stillen in den lande den doorslag. De beroemde I dichter Victor Hugo deed Frankrijk het land der werelddat is de wereld noemen, Parijs was Frankrijk en ergo was Parijs de wereld. Nu heeft Victor Hugo veel waars en behartig gingswaardigs geschreven en is Parijs eene lijkheden, waarin Frankrijk had kunnen geraken, wereldstad, maar Parijs ia de wereld niet en De kerkeraad kan dus niet handelen zooals hij dat wel zou wenschen. De verduistering aan de Associatie-Cassa. De 1000 gulden, uitgeloofd door de Associatie- Cassa voor het aanwijzen van de verblijfplaats van Jaarsveld, zijn aan de vrouw, die het briefje aan den commissaris van politie schreef, dat tot zijn arrestatie leiddeuitgereikt. Dat Jaarsveld de plaats heeft aangewezen waar hij de rest van het geld had verborgen, is als volgt in zijn werk gegaan. Men be greep dat hij in die paar dagen niet zooveel geld kon hebben opgemaakt en trachtte hem heid, dat het verkiezingswerk tegenover een nieuwen president der Republiek zoo spoedig en tamelijk ongehinderd kon plaats hebben. Enkele schreeuwers, nog wel afgevaardigden, die de orde trachtten te verstorenwerden ingerekend en zij zullen hun straf bepaald niet ontgaan. Wij wenschen Frankrijk met deze uitkomsten geluk. En met Frankrijk ook geheel Europa Rustverstoringen bier leveren ook ginds hunne j wrange vruchten. In eene wereld door spoor banen verbondenheeft de een belang bij de welvaart van den ander. De verbroedering de beschaving moge tieren. En aan een werk in dien geest is de groote Republiek bezig met het organiseeren eener wereldtentoonstelling ten Dreyfus, den marte j jare 1900. Beseffen vooral de Parijzenaars jir-j we), (jat hjer een terrein is, waarop allen zich kunnen ontmoeten waar de edelste wed- strijd der natiën kan worden gestreden en dat v- uv xFjucgvgv Frankrijk vooral dan de hoogste onderscheiding tusseben het burgerlijk en bet militair bestuur; zal wegdr.igen, als het bij zijne bekende gast vrijheid tevens de noodige waarborgen verleent van rust en orde, volkomen veiligheid. Het Keizerrijk is de vrede, placht wijlen Napoleon III te zeggen, laat dit woord met-een van de Republiek kunnen gelden EN TWINTIGSTE JAARGANG. FRISO «mis- Bi tini iui iii HUII101111 HIKlffl.

Friso nl | 1899 | | pagina 1